BRATISLAVA. Navrhnutý štátny rozpočet je pre HZDS neprijateľný. „Oznámili sme premiérovi, že očakávame nový,“ odkázal predseda hnutia Vladimír Mečiar po sobotňajšom rokovaní Republikového predstavenstva hnutia. Na dnešné rokovanie Koaličnej rady prichádza s tým, že návrh rozpočtu treba prepracovať. Okrem rezortov vnútra a obrany, ako aj tajnej služby sú vraj všetci ostatní s rozdelením financií na budúci rok nespokojní. HZDS doposiaľ obraňovalo predovšetkým poľnohospodárov.
Viac chce aj SNS
K Mečiarovej kritike sa pridala aj SNS. „Návrh nie je dogma. Návrh je návrhom a dá sa vždy prepracovať,“ povedal predseda strany Ján Slota. Nechce, aby rezort financií vytvoril úplne nový návrh, ale od stretnutia s koaličnými partnermi očakáva, že už sa hrubé obrysy rozpočtu skorigujú.
Slota chce viac pre svoje ministerstvá, najmä pre životné prostredie. Vláda by si podľa neho mala určiť ako prioritu protipovodňovú ochranu, a preto musí toto ministerstvo dostať viac peňazí. Navyše peniaze bude žiadať aj pre školstvo, kde mu ide najmä o platy a zabezpečenie učiteľov. Investovať by sa malo viac aj do výstavby bytov, čo znamená navýšenie rozpočtu pre rezort výstavby.
Podpredseda Smeru a vicepremiér Dušan Čaplovič považuje snahy koaličných partnerov za legitímne.
„Vždy sa bojuje za svoje rezorty. Každý si hľadá pozície pred rokovaním,“ povedal. Istý priestor na kompromis je vždy, ale o úplnom prepracovaní sa podľa neho nedá hovoriť.
Je to snaha upútať voliča
Politológ Miroslav Kusý hovorí, že ide o klasický predrozpočtový cirkus. Rozbehne sa vždy pred jeho schvaľovaním. Mečiar podľa neho zvolil taktiku, že spochybní rozpočet, no ide mu len o vlastné kapitoly. Nakoniec ako keby vybojoval pre ne ústupok.
Politické strany sa podľa Kusého každoročne snažia vybojovať viac pre svoje rezorty, aby zapôsobili na svojich voličov. Hovorí, že aj keď sa HZDS spojí s SNS, nemá veľkú šancu v Smere uspieť.
„Robert Fico je príliš dominantný a tvrdo drží opraty v rukách.“ Pripomína, že obe strany vstupovali do spojenectva so Smerom bez podmienok, čo im môže premiér vždy pripomenúť. „Nemajú nič, čo by mohli naňho vytiahnuť. Môže im teda ustúpiť len zo svojej dobrej vôle, a to sa dá len ťažko predpokladať.“
Veľký manévrovací priestor nie je
Na veľké zmeny v rozpočte nie je čas ani priestor, hovorí Radovan Ďurana z Inštitútu spoločenských a ekonomických analýz. Úplné prepracovanie je nereálne, keďže vláda musí do 15. októbra predložiť zákon o rozpočte do parlamentu. Okrem toho hovorí, že veľká časť výdavkov je viazaná na zákony, čím sa manévrovací priestor rezortu financií výrazne zmenšuje.
Ďurana preto hovorí, že „s rozpočtom sa dá hýbať, ale v priebehu rokovania nedôjde k nijakým razantným zmenám“.
SNS a HZDS spochybnili zákony
V utorok sa začne schôdza parlamentu. HZDS a SNS začali cez víkend kritizovať niektoré zákony. Tým môžu chcieť vyvolať tlak na Smer, aby im v rozpočte vyhovel.
nepáčia sa im návrhy zákonov o spravodajských službách, boja proti terorizmu a o Národnom bezpečnostnom úrade
výhrady majú aj proti zákonu o zdravotníctve, kde im prekáža úprava vzťahu k súkromným zdravotným poisťovniam
kritizujú aj návrh zákona o dôchodcovských správcovských spoločnostiach, ktorý chcú preložiť na záver schôdze
(r)