RUŽOMBEROK. Obyvateľov Ružomberka trápilo takmer rok neúnosné dymenie a zápach, vychádzajúci z komína Slovenských tehelní. Ružomberčania spísali petíciu za odstránenie zápachu, ktorú podpísalo viac ako dvetisíc ľudí. Petičnému výboru sa takmer rok nedarilo zistiť, z čoho zápach pochádza. Ten by mal prestať. Spoločnosť Wienerberger, ktorá je majiteľom tehelne, má do konca tohto roka vybudovať termický spaľovací systém a urobiť ďalšie opatrenia.
Primátor Ružomberka Michal Slašťan hovorí, že na poslednom rokovaní výrobcu, inšpekcie životného prostredia a mesta sa prijali opatrenia, ktoré majú problém postupne odstrániť.
Petičný výbor nemal dostatok informácií
„Výrobca nebol ochotný ani po opakovaných intervenciách jasne povedať, čo zápach spôsobuje. Až neskôr sa nám podarilo zistiť, že väčšinu problémov spôsobuje pridávanie kalu z jednej papierenskej spoločnosti, ktorý sa pri výrobe tehál používal ako plnivo,“ povedal Ľubomír Schmida z petičného výboru.
Tento kal by sa už nemal používať do času, keď budú dokončené nápravné opatrenia. Tie sa výrobca zaviazal urobiť v stanovených termínoch. Nesúhlasil iba s požiadavkou, aby sa výroba dočasne znížila na polovicu.
Schmida je s prijatými opatreniami spokojný, no budú žiadať ďalší komplexný monitoring.
Požadujú ďalší monitoring
Ružomberok chce v budúcnosti ťažiť predovšetkým z turistického ruchu, ktorý by vysoká koncentrácia škodlivín v ovzduší obmedzovala. Petičný výbor preto žiada ďalšie komplexné opatrenia – meranie výtokových splodín z komína tehelne, zavedenie linky s odkazovačom, kde by sa obyvatelia v prípade opätovného zadymovania mohli obrátiť, či sprevádzkovanie meracej stanice.
„Hodnoty z tejto stanice by mali byť monitormi zobrazené pre verejnosť, ako je to v niektorých iných mestách, napríklad v Trenčíne,“ dodal Schmida.
„Môj syn je astmatik a spôsobovalo mu to veľké problémy. Máme okná smerom k tehelni a keď dymilo, radšej sme ani nevetrali,“ hovorí obyvateľka mesta.
„Z hľadiska rozptylu škodlivín je táto dolina veľmi nešťastná. Sme výrazne zaťažení z minulosti, hoci situácia pri výrobe papiera sa už zlepšila. Teraz nás však trápila tehelňa,“ dodáva Schmida.
Petičný výbor a občianske združenie Ochrana ovzdušia Dolný Liptov budú situáciu naďalej sledovať.