Ružence, plyšáky či iné talizmany zavesené nad volantom už nebudú stačiť na to, aby sme jazdili s pokojným svedomím.
Pápežská rada pre pastoráciu migrantov a cestujúcich prvý– krát vydala desať prikázaní pre správanie sa vodičov na cestách. Dokument ich vyzýva, aby jazdili opatrne. Autá totiž môžu byť „príčinou hriechu“.
Stop agresivite
Desatoro pre motoristov – analogické k Desiatim Božím prikázaniam, je len prvou časťou 36–stranových Smerníc pre pastoráciu na cestách. Druhá časť sa zaoberá ochranou žien a prostitúciou, tretia je zameraná na mládež a záverečná časť sa týka problematiky bezdomovcov, uviedol v pondelok Vatikánsky rozhlas.
Tajomník predsedu rady arcibiskup Agostino Marchetto povedal, že tieto oblasti sú súčasťou misijnej aktivity cirkvi. Cieľom Vatikánu je tak i boj proti agresívnemu správaniu šoférov. Neobvyklé desatoro by malo podnietiť vodičov „k úcte a rešpektu k ďalším účastníkom cestnej premávky“.
Kultúra áut
Americký denník Wall Street Journal si v tejto súvislosti kladie otázku, či Vatikán nemá nič vážnejšie na práci, napríklad vojnové konflikty či hladomor.
Jedno vysvetlenie by tu bolo, tvrdí denník: dokument vytvorila rada na čele s kardinálom Renatom Martinom. Jeho zmysel pre „odľahčené témy“ vraj často irituje ostatných cirkevných predstaviteľov.
Denník pripomína, že aj keď dokument nie je dielom Benedikta XVI., reflektuje starosti, ktoré už niekoľkokrát vyjadril. Každý pápež od čias Pia XII., ktorý svoj pontifikát začal v roku 1939 až po Jána Pavla II., ktorý Petrov stolec opustil pred dvoma rokmi, vyslovil výhrady k vzmáhajúcej sa „kultúre áut“.
Smutná štatistika
Podľa kardinála Martina k tomuto dokumentu viedla najmä smutná štatistika nehôd a zmarených životov na cestách podľa zistení Svetovej zdravotníckej organizácie.
Na svete príde každoročne o život na následky dopravných nehôd až 1,2 milióna ľudí a ďalších 50 miliónov utrpí zranenia. Podľa neho je to dostatočne varovné číslo.
Dôvody sú podľa policajtov jasné. Vodiči jazdia rýchlo. Nerešpektujú priechody pre chodcov či nedodržiavajú bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami. Veľkú rolu v nehodovosti zohráva aj alkohol.
„Až keď si uvedomíme, koľko ľudí zahynie pri dopravných nehodách, sme touto skutočnosťou doslova zaskočení. Na Slovensku to bolo za minulý rok 579 osôb a 2032 sa ťažko zranilo,“ povedal pre SME František Bartoš, biskupský vikár ministerstva vnútra.
Policajný duchovný Pavol Šajgalík z Ordinariátu ozbrojených síl dopĺňa, že „náboženstvo nie je niečo, čo je mimo tohto sveta, preto je táto iniciatíva Svätej stolice logickým dôsledkom neobozretnosti na cestách“.
V samotnom Vatikáne je najvyššia povolená rýchlosť 30 kilometrov za hodinu. Posledná nehoda s malou škodou sa tam stala približne pred rokom a pol.
Kliknite - obrázok zväčšíte.