Peter Gabura: Homosexuáli žijú v smrteľnom hriechu

Čarnogurský nenaplnil svoje poslanie, Hrušovský je však iba jeho slabý odvar, tvrdí v rozhovore pre SME.sk poslanec KDH Peter Gabura.

Narodil sa v Púchove, do piatich rokov vyrastal v Beluši, potom sa rodina presťahovala do Bratislavy. Absolvoval učňovku a začal pracovať na železnici. Po vojenskej službe sa zoznámil s manželkou a šiel, ako hovorí, „od piky“ robiť výťahy. Začal ako pomocNarodil sa v Púchove, do piatich rokov vyrastal v Beluši, potom sa rodina presťahovala do Bratislavy. Absolvoval učňovku a začal pracovať na železnici. Po vojenskej službe sa zoznámil s manželkou a šiel, ako hovorí, „od piky“ robiť výťahy. Začal ako pomoc (Zdroj: Samo Jaško)

Lipšic sa správa nadradene, Čarnogurský nenaplnil svoje poslanie, Hrušovský je však iba jeho slabý odvar, tvrdí v rozhovore pre SME.sk poslanec KDH PETER GABURA.

Robili ste výťahára, neskôr šéfa výťahárskej firmy. Prečo vás Čarnogurský oslovil na pozíciu pokladníka?

Neoslovil ma priamo on. Vtedy vznikla nová funkcia ústredného tajomníka, a vzhľadom na to, že som robil šéfa firmy, videl, že sa mi darilo. Požiadal ma o pomoc, pretože mu nemal kto poradiť ohľadne financovania strany. Povedal som mu, že neformálne pomôžem, ale v žiadnom prípade tam nechcem byť oficiálne.

Ako pozeráte na kauzy z minulosti, ktoré vám dodnes najviac vyčítajú? Mám na mysli budovu na Žabotovej, firmy Maana, TV Com atď.? Vidíte nejaké svoje chyby?

Po prvé - ako u obchodníka a podnikateľa nebola moja pomoc strane nastavená na to, aby som hľadal nejaké úskoky. Mojou snahou bolo viesť čisté sprevádzkovanie finančného chodu hnutia v rámci zákona. A či sa to niekomu páči alebo nie, vždy som dodržal zákon, čo sa mi pri útokoch vlastných súputníkov na mňa oplatilo. Nemohol som byť obvinený zo žiadneho trestného činu, ani zo žiadneho porušovania zákonov. Všetky moje finančné aktivity prebehli daňovým mechanizmom.

A z etického hľadiska? Začnime rekonštrukciou verejného osvetlenia Bratislavy počas obdobia „kádeháckeho" primátora Kresánka.

Pri verejnom osvetlení to prirodzene vychádzalo z toho, že som bol z kovospracujúceho podniku, poznal som problematiku, akým spôsobom fungovala údržba verejného osvetlenia. Vtedy som povedal, že sa osobne a sám zasadím o to, aby to dostal hocikto iný, len nie domáca firma.

Prečo?

Z pochopiteľných príčin. Vyžadovalo si to spoločnosť, ktorá by bola ochotná jednak zafinancovať samotnú rekonštrukciu, jednak byť trpezlivou na meškajúce platby, čo je špecialita magistrátu, že platí veľmi zle. A tiež kvôli plneniu, lebo špecialitou slovenských firiem je všetko rozpracovať, presúvať prostriedky do ďalších akcií a potom sú veci ukončené polovičato, ako nedorobky. Toto bol nedostatok toho prechodového obdobia.

Tvrdíte teda, že na Slovensku v tom čase nebola jediná firma, schopná splniť tieto podmienky?

Bola schopná to vykonať, ale nebola schopná niesť bremeno zodpovednosti a nezlyhať v okamihoch, ako napríklad keď mesto neplatilo svoje splátky trištvrte roka. To boli obrovské peniaze voči spoločnosti, ktorá osvetlenie realizovala. Uniesla to však a bola schopná prijať túto hru mesta bez penalizačných sankcií.

Nie je pravdou aj to, že ste mali podpísaný kontrakt s budúcim víťazom ešte pred vyhlásením tendra?

No však ale prečo? Pripravoval som im predsa materiály k súťaži. To bol celý kontrakt, ktorý sme podpísali. Celé to bolo hrubo zneužité proti mojej osobe. Veď ak idem pre vás spracovávať materiály k súťaži a som vám nápomocný, vy ma predsa musíte zaplatiť.

Povedali ste, že ste sa chceli osobne zasadiť, aby to vyhrala zahraničná firma. Čo konkrétne ste urobili?

Áno, chcel som, po mojom poznaní tohto obchodného priestoru.

Aké kroky ste teda urobili, aby to nevyhral nikto domáci?

Spracoval som a pripravil všetku dokumentáciu (pre budúceho víťaza tendra Siemens, pozn. autora) k predloženiu návrhu mestu. To je všetko.

Tvrdíte teda, že ste v tomto nemali na Kresánka žiadny vplyv?

Viete čo, to sú háklivé veci a ja som túto pomyselnú čiaru nikdy neprekročil. Ak si mesto túto ponuku osvojilo, tak to nebolo z politických dôvodov, ale z výhodnosti ponuky.

Bolo správne vybrať firmu, ktorá ponúkala realizáciu drahšiu o cca miliardu?

To je relatívne, prečo bola drahšia o miliardu oproti ostatným zákazkám, čo neviem zdokumentovať. Určite musí byť podložená splnením, to znamená, že tá ponuka musela byť niečím príťažlivá. To zase neviem definovať, lebo som na komisiu nemal dopad.

Cena za budovu na Žabotovej bola hranica možného

Budovu na Žabotovej ste kúpili za štrnásť miliónov, pričom jej trhová hodnota bola cez sto miliónov. Čo je pravdy na tom, že znalecký posudok robila firma vášho kamaráta?

Po prvé - odkiaľ máte sumu sto miliónov? To je hlúposť. Ešte tri roky dozadu neexistovalo žiadne trhové ocenenie, ak chceme byť presní voči čitateľom. Po druhé - nekúpil som ju ja, ale akciová spoločnosť MAANA. Ten znalecký posudok bol médiami spochybnený, vyšetrovateľmi prešetrovaný a bolo o ňom konštatované, že bol urobený v medziach zákona.

Iste, ale firma MAANA je vaša.

Po druhé, kúpila ju z dôvodov, ktoré už v rozhovore s vami uviedol pán Minárik. Stotožňujem sa s jeho vysvetlením. Nepociťujem žiadne nečestnosti, nadväzujúc na ten rozhovor.

Podľa vás je suma, za ktorú ste tú budovu kúpili, adekvátna? Oproti sume, za ktorú ju mohlo mesto reálne predať.

Mesto v tej dobe zvažovalo aj hrozbu Mečiarovej vlády obmedziť činnosť politických strán a v rámci toho bola ponuka mesta všetkým politickým stranám adekvátna. Za tak výhodné ceny nekupovalo len KDH. Stali sme sa mediálnym cukríčkom, pretože sme to my. DS, SDĽ aj SNS prešli bez povšimnutia. Tak potom prosím, krájajme rovnakým metrom.

Teraz robím rozhovor s vami, tak sa pýtam vás. Tú sumu teda považujete za adekvátnu?

Tú sumu považujem za hranicu možného v rámci v tej dobe prípustných zákonov a znaleckých posudkov.

Myslíte, že by sa firma MAANA dostala tak lacno k budove, aj keby neboli primátor a magistrát naklonení KDH?

V predchádzajúcej odpovedi som vám povedal súvislosti. Túto otázku teda nepovažujem za predmetnú.

Kresánek vám neskôr bez vedomia mestských poslancov odložil splátky.

Po prvé - od pána Kresánka to voči KDH ohodnotím ako veľmi korektný krok, nakoľko... no čo vám poviem? Nerobil som nejaké „lumpariny" a stále sme boli bez peňazí. Prosil som o odloženie splátok, pán Kresánek to nedal do zastupiteľstva a to bola snáď jediná chyba, ktorú urobil.

Okresných a krajských funkcionárov KDH ste zamestnávali pre váš časopis Fakty. Prečo? Nešlo o obchádzanie zákona o financovaní politických strán?

DSCF6459.JPGNie. Pretože po prvé - bolo riešenie, že profesionálna štruktúra ostala na ulici, vzhľadom na zadlženie KDH, ktoré som vtedy preberal, a vzhľadom na neschopnosť ju platiť. Po druhé - z podnikateľských aktivít som prebral aktivitu Slovenského denníka (v minulosti denník KDH, pozn. autora) a začal som vydávať Fakty. A po tretie, vskutku mi došli títo ľudia vhod. Svojim videním sveta a názormi boli dobrými propagátormi a predajcami Faktov. Šli sme na pomerne vysoký náklad, dostávali sme sa do kresťanskej základne, takže som ich profesionalizoval.

Oficiálne sledovali remitendu a zháňali reklamu pre Fakty, reálne to nerobili.

Oficiálne šírili Fakty, zháňali reklamu, rozširovali a rozdávali remitendu. Oficiálne, skutočne a reálne.

S niektorými z nich som hovoril, tvrdia, že reálne sa táto činnosť nevykonávala.

Buďme konkrétni.

Bohužiaľ nechcú byť menovaní.

Lebo toto je všeobecnosť a na to nemienim reagovať. Nech povedia konkrétne, kto a kedy nerobil. To je otázka ich morálky. Sledovať remitendu a zháňať reklamu bola ich pracovná náplň.

KDH nedocenilo vnútorné cítenie Slovákov o svojom štáte

Aké ste mali vzťahy s lídrami KDH predtým, ako došlo k vašim sporom?

Jána Čarnogurského som si vážil a preto som to šiel robiť. Mal som pocit, že ostatní politici na Slovensku sú o dve triedy nižšie. Jednak svojim videním sveta, jednak vystupovaním, znalosťou problematiky a trefnosťou reagovania. To, čo po ňom nastúpilo, bolo len slabým odvarom.

Ten odvar, teda Hrušovského, si vyberal sám Čarnogurský.

Vyberal z možného. Keď si vybral takýchto ľudí, asi nebolo nič lepšie. Ale chcem povedať toľko, že svoje poslanie, aj keď to znie paradoxne, pán Hrušovský naplnil. KDH pozitívne podržal.

Aké ste s ním mali vzťahy?

Z mojej strany korektné. Keď Hrušovský nastupoval, pochopil som, že som bol finančníkom Jána Čarnogurského, tak som z tej funkcie abdikoval. Pán Hrušovský mal svoje predstavy.

Prečo KDH odišlo z budovy na Žabotovej?

Lebo sa v roku 2003 rozhodlo, že z tejto budovy odchádza.

Rozhodnúť sa muselo na základe niečoho.

To sa treba spýtať ich, ja som to dodnes nepochopil.

Prečo KDH volebnými ziskami nedokáže konkurovať iným stranám? Slabý program? Chabí lídri?

Nútite ma k takému hlbšiemu zamysleniu, kde začala tá niť neúspechov. Poviem niečo, čo nevyslovil ani jeden z politikov KDH. Keď sa rozhodovalo o prijatí ústavy, o Slovenskej republike, KDH dostatočne nedocenilo vnútorné cítenie Slovákov o vzniku svojho štátu. To bola zásadná chyba, KDH upadlo do videnia určitého čechoslovakizmu, ktorý na Slovensku nebol veľmi populárny. Tam sa začali odvíjať vnútorné postoje občanov voči nám. Aj preto tie plytké náhrady ako SNS.

Ďalšiu dieru vidím v tom, že sme sa stali sudcami žien, ktoré pripustili potraty. Pre mňa bolo hrôzou, keď sa začali zverejňovať takéto veci. Tie ženy budú za to prežívať traumu snáď celý život. Tým bolo treba pomôcť a nie im takýmito vyjadreniami ubližovať.

Problém bol teda aj v bigotnosti strany?

Nepovedal by som, že bigotnosti, ale v nesprávnom odhadnutí tohto sveta. Neboli brané do úvahy túžby tohto národa.

Mala by sa strana prispôsobovať túžbam národa, alebo by mala stáť za hodnotami, ktoré vyznávajú jej politici?

Dobrá a pevná strana je účastná na formovaní túžob a hodnôt národa. Jej predstavitelia sú vrcholom pyramídy a prejavujú názory. Tým som povedal všetko.

Agendu zmluvy o výhrade vo svedomí sme nezvládli

Keď KDH vystupovalo z Dzurindovej vlády, boli ste za alebo proti?

Na Rade KDH v Bytči som upozorňoval, keď odchádzal z koalície pán Rusko s ANO, že toto je okamih, aby do vlády nevstupovali pseudostrany. Aby sme v tom okamihu vystúpili z vládnej koalície. Narazilo to na nepochopenie. A naopak - myslím si, že zmluva o výhrade vo svedomí sa jednak už v praxi realizuje, jednak to bol politický manéver pána Dzurindu, ktorý KDH nezvládlo a dôsledkom je úpadok u voličov, ktorých bolo o štyridsaťpäťtisíc menej.

Malo teda ostať vo vláde?

Takéto zmluvy chodia na začiatku volebného obdobia, nie na záver, keď sa stávajú predmetom politických zápasov. Či sme mali vo vláde ostať alebo nie, nám predsa ukázali voľby. Náš argument voličmi nebol prijatý.

O tajomných skrinkách v KDH ohľadne financovania nebudem nikdy hovoriť

Kedy ste začali pociťovať napäté vzťahy medzi vami a ostatnými vo vedení strany?

Po odchode Jána Čarnogurského z predsedníckeho postu. Prejavovalo sa to stratou záujmu o ďalšie vydávanie Faktov, ktoré postupne prešli na internetovú podobu, v osobných vzťahoch, aj odchodom KDH z tejto budovy.

Nevidíte žiadny dôvod na zmenu správania sa voči vám? Spravili ste im nejaký podraz?

Na to treba dve strany, aby tu sedeli, lebo tá odpoveď nemôže byť nikdy objektívna. Mám pocit, že nie. Ja som bol možno v KDH zvláštny tým, že mi nikdy nešlo a ani nejde o žiadne posty, ale o samotné hnutie, jeho razantnosť a silu. Personálne ambície som nikdy neprechovával, to je rozdiel medzi mnou a ostatnými.

Nechcú sa vás zbaviť aj preto, že na nich ako bývalý pokladník strany priveľa viete?

Ešte raz - informácie, s ktorými som sa stretával počas výkonu svojej práce, boli profesionálne a absolútne nepatria do politiky. Nikdy som neotvoril tie tajomné skrinky a nezačal rozprávať. A ani rozprávať nikdy nebudem.

Malo by čo z tých skriniek vypadnúť?

Týmto považujem otázku za zodpovedanú.

Čiže malo by?

Zopakujem - na tú otázku som zodpovedal.

Za normálnych okolností by ste odpovedali, že z tých skriniek nemá čo vypadnúť.

(mlčanie)

Prečo by nemal byť predsedom aj naďalej Hrušovský?

Myslím, že po týchto výsledkoch sa musíme naučiť kultúre a reflexii, aby sme nemali večných vodcov. Treba dokázať zložiť účty za určité obdobie. Výsledok obdobia vládnutia je o štyridsaťpäťtisíc voličov menej, že sme boli vo vláde vo vleku Dzurindovej SDKÚ, ANO Pavla Ruska a SMK, že ekonomická politika mala nulovú výpovednú hodnotu, že sme v koalícii vajatali a pred očami nám unikli veci, ktoré kresťanská demokracia musí dôsledne hájiť. Jednou z tých zásadných sú záujmy jednoduchého človeka, občana, živnostníka.

Na strane druhej Palko s Lipšicom tvrdia, že vo svojich rezortoch vnútra a spravodlivosti urobili veľký kus roboty.

To nespochybňujem, ale vždy je dôležité hodnotiť aj spôsob, akým to dosiahli, spôsob komunikácie a spôsob brania do úvahy iných názorov partaje, z ktorej vzišli.

V čom konkrétne pochybili?

Nerád o tom hovorím, radšej rozprávam o pozitívnych veciach. Danielovi Lipšicovi sa podarilo pár dobrých vecí, ale urobil aj zásadnú chybu v prípade Lucie Žitňanskej, ktorá bola štátnou tajomníčkou ako nominant KDH, pričom sa ukázalo, že nie je dostatočne ukotvená pri Danielovi Lipšicovi a odišla do SDKÚ. Čiže zlý personálny výber. A tiež komunikácia z pozície nadradenosti s funkcionármi...

Lipšic sa správal k funkcionárom nadradene?

Áno. Vo svojich prejavoch sa všeobecne správa nadradene. On je totiž vzdelaný, inteligentný a schopný, ale pýcha je to najväčšie, čo zatieňuje charizmu takýchto politikov.

Čarnogurský nenaplnil poslanie, s ktorým sa do KDH vrátil

Návrat Jána Čarnogurského do predsedníctva je v prospech KDH? Potom, čo nedokázal stranu potiahnuť k vyšším percentám, mal rozporuplné výroky o Mečiarovi, zastával sa Bielika...

To ukáže až čas. Podľa môjho videnia chcel zmieriť tie skupiny dohromady, ale aj spojiť celé vnútro KDH.

Nechcel nemožné?

Nie.

Veď sám sa pridal len na jednu stranu, konkrétne Palkovu.

V tom sa s ním nestotožňujem, nenaplnil to poslanie, ktoré povedal. Vyjadril jednostrannú podporu Vladimírovi Palkovi.

Čiže vo svojom sľube, že zmieri skupiny v KDH, zlyhal?

To jeho videnie, ktoré som takto vnímal, sa nenaplnilo.

Mojim kandidátom na predsedu je Martin Fronc

Hovorilo sa, že na predsedu budete kandidovať aj vy. Naozaj ste sa na to chystali?

Ak človek, ktorý vstúpi do politiky na otázku, či bude kandidovať na predsedu povie, že toto nie je jeho prvoradá ambícia, zneváži myšlienku, ktorú presadzuje. Vyjadrovať sa k mojej kandidatúre slovami áno alebo nie, by tú myšlienku poškodilo. Od začiatku som tvrdil, že mám pripraveného kandidáta.

Kto ním je?

Viedol som diskusiu s viacerými, KDH je na nich bohaté. Pre mňa osobne je mužom, ktorý dokáže stranu stmeliť a dať dohromady, Martin Fronc. Či to rozhodnutie prijme, záleží od neho.

Vedia Palko s Hrušovským, že ho podporujete?

Museli to pochopiť na celoslovenskej rade, keď dostal takú jasnú podporu a získal popularitu medzi jej členmi. Každému musí byť jasné, že Martin Fronc sa teší veľkej úcte v členskej základni.

Fronc je však ako bývalý minister školstva vnímaný ako osoba, ktorá narobila chyby, mala spor so štátnym tajomníkom Tóthom, ľudia ho vnímajú ako človeka bez charizmy a ráznosti. Ľudia okolo Palka tvrdia, že KDH potrebuje človeka s razanciou.

Martin Fronc je dostatočne skromný na to, aby ako bubon vykrikoval, kto má charizmu a kto nie. Keď ste v jeho blízkosti, určite ju pocítite. Je vnútorne silným mužom. U neho je prednosťou, že nevykrikuje, nevystatuje sa, ale koná. Keď došlo ku konfrontáciám okolo maturít, tak kto do toho videl do dôsledku, pochopil, že je to politický útok, nie jeho nedostatok alebo chyba. Tieto útoky sa udiali aj za terajšieho ministra, aj teraz sa spochybňovali maturity...

Spochybňoval ich samotný Martin Fronc.

Áno, ale len pomenovával presne to, čo aj protivníci. Nič viac, nič menej. A to, čo spochybňoval, malo svoje rácio. To, čo bolo spochybňované na ňom, bola demagógia.

Má morálne právo kritizovať súčasného ministra školstva za nezvládnutie maturít, keď sa niečo podobné stalo aj za jeho obdobia?

Ja vám položím otázku - a kto iný má väčšie právo?

Nedá sa na to potom aplikovať „zlodej kričí, chyťte zlodeja"?

On nie je zlodej. Už som vám povedal, že jeho spochybnenie bolo demagógiou.

Tvrdíte teda, že za ministra Fronca niekto problémy okolo maturít vyvolal umelo a zámerne?

Áno. Bolo to predmetom politického útoku.

Kto za tým stál?

To je všetko, čo som vám chcel povedať.

Viete, kto to bol?

To je všetko, čo som vám chcel k tomu povedať.

Čo dokáže dať Fronc KDH navyše oproti Hrušovskému a Palkovi?

V každom prípade ho dokáže otvoriť. Dokáže byť trpezlivým poslucháčom, hovorí názory a veci, ktoré sú všeobecnou mienkou vo vnútri strany. V tom je veľmi silný.

Čo vie dať KDH naviac?

Prinesie upokojenie a umožní, aby sa mohla do aktívnej politiky zapojiť väčšia skupina ľudí.

Ak Fronc neuspeje a aj vzhľadom na to, že vás z KDH vytesňujú, odídete?

Nie. Nemám kam odísť, a nemám ani dôvod. Neurobil som nič, prečo by som mal byť vylúčený z KDH.

Chceli, aby som budovu vrátil mestu, potom ma vezmú do klubu

Ako si vysvetľujete, že ste sa z ôsmej desiatky na kandidátke prekrúžkovali do parlamentu?

Pozrite - ak si odpustím osobné videnie, ktoré by zaváňalo pýchou, tak to pripisujem tomu, že sa prekrúžkovali štyria. To znamená, že bol od voličov prejavený veľmi vážny varovný signál s DSCF6457.JPGnespokojnosťou nominácií v KDH. Keby sa s nimi stotožnili, tak nie je možné, aby sa štyria prekrúžkovali na zvoliteľné miesta pri tak malom počte poslancov. Moje prekrúžkovanie teda definujem ako vyjadrenie nesúhlasu so štýlom politiky KDH.

Máte v poslaneckom klube aspoň jedného človeka, s ktorým máte normálne vzťahy? Okrem pani Sabolovej, ktorú vám pridelili ako akéhosi mediátora.

Pozrite, oni hovoria, že ide o dočasné pozastavenie návštevy poslaneckého klubu. Ja to považujem za holý nezmysel, lebo je to fakticky trojmesačné vylúčenie z klubu. To je úžasným ponížením v očiach ostatných poslancov a verejnosti. Keď som vstúpil do parlamentu, so mnou neprehovoril ani ten soľný stĺp, nieto poslanci za KDH. Ku mne sa vľúdnejšie správali poslanci iných politických strán. Nikomu som nepovedal ani slovo a tak to šlo poldruha mesiaca. Nikoho môj názor nezaujímal. Keď som vyšiel s jedným zákonom, pani Sabolová vyvinula osobitné úsilie, aby som ho nepredkladal. Na poslednej schôdzi mi pohrozila, že ak ho predložím, vystúpi proti mne. Keď z SNS dvíhali hlas, že daj ten zákon, je potrebný, povedal som, že do toho nejdem, že ďalšiu konfrontáciu rozdúchavať nebudem. Teraz sme svedkami toho, že ten istý zákon predkladajú štyria ľudia z SNS. Čo to je? My medzi sebou nevieme komunikovať a navonok sa hráme, akí sme priatelia?

Štandardné vzťahy teda nemáte ani s jedným súčasným poslancom KDH?

Čo sú to štandardné vzťahy? Tie som nemal od prekrúžkovania, pretože v predsedníctve sa zaoberali myšlienkou, akým spôsobom po mojom zvolení dosiahnuť, aby som nebol v poslaneckom klube. Od nemenovaného politika boli dokonca návrhy, aby som budovu na Žabotovej odovzdal mestu a potom ma vezmú do klubu.

Ten nemenovaný poslanec je člen vedenia KDH?

Ak sa chcete dostať k menu, urobím všetko preto, aby ste sa k nemu nedostali. Ďalej nebudem odpovedať. (smiech)

Predseda KDH by sa nikdy nemal dovolávať politickej podpory cirkvi

Ak chcete v KDH uspieť, musíte mať pripravený program, čo chcete zmeniť. Čo konkrétne v ňom je?

Ako najdôležitejší prvok vidím potrebu neustále pracovať na daňovom mechanizme a odvodovom bonuse. To znamená na samotných odvodoch, na zlepšovaní podmienok pre malých a stredných podnikateľov, na zjednodušovaní ekonomickej agendy ako celku a celého daňového systému. Čaká nás úloha doriešiť dôchodkovú reformu, doriešiť problémy zdravotníctva. Ak sa čo len jedno z tohto podarí KDH presadiť, bude to úspech. Máme na to potenciál.

Vnútro a spravodlivosť už nebudú hlavné oblasti záujmu?

Aj Palkova či Lipšicova agenda bezpečnosti a spravodlivosti je dôležitá, ale vyžaduje si viac premyslenosti a prepracovanosti. A čo sa týka základného duchovného smerovania, to sú rodina, národ, mravy a prirodzené zákony. V tomto musíme byť „strážnymi anjelmi" už len preto, že sme kresťania. Predseda by sa nikdy nemal dovolávať politickej podpory cirkvi. Tým ale nevylučujem komunikáciu. Naopak, cirkev je na to, aby nás duchovne povzbudzovala.

Má KDH potenciál presadiť takýto program?

Chcel by som, aby sme na tomto programe pracovali súdržne, každý podľa svojich možností, aby sme jeden druhého neosočovali. Aby schopní ľudia mali uplatnenie. Chcel by som, aby sme priviedli Slovensko k pokojnému životu. Osobitne zdôrazňujem, že nehovorím o prepychu a bohatstve, ale o pokojnej krajine.

Sociálny systém v prvom rade nemá byť taký, že podpláca ľudí a nemotivuje ich k práci. Sociálny mechanizmus sa nesmie prioritne opierať o dobrovoľníkov, aj keď hrajú nezastupiteľnú úlohu. Musí to byť premyslený systém, aby nám cez sociálne sito neprepadol ani jeden jediný biedny človek. Nech je nám hlavným motívom, že úroveň krajiny sa posudzuje podľa života najchudobnejších občanov. Tento pohľad je viac menej trvalou témou diskusie pre profesionálov, nie pre ľudí, ktorí to chcú riešiť „od stola" a vytvárajú modely pre živenie vlastnej popularity. Teda profesionáli a sociálna náuka Cirkvi.

Homosexualita je smrteľný hriech

V rozhovore pre Hospodárske noviny ste na argument novinára, že homosexualita je vyškrtnutá zo zoznamu chorôb odpovedali, že ju tam WHO pod dvoch rokoch vrátila, čo nie je pravda. Mali ste zlé informácie alebo ste zámerne povedali nepravdu?

Čo sa týka témy homosexuálov, povedal som všetko, čo som chcel. S plným vedomím. A priznám sa, že voči nim zachovávam tolerantný prejav v tom zmysle, že som si vedomý, že je to z kresťanského hľadiska smrteľný hriech. Keď si žijú svojim životom a nezasahujú do rodín a do slovenskej spoločnosti okázalosťou a výstrednosťou, absolútne ma to nezaujíma.

Prečo ste povedali, že sa to vrátilo do zoznamu chorôb?

Ja som to ďalej neskúmal. Túto informáciu som proste zachytil a hlbšie som sa tým nezaoberal. Ani po vyjadrení sa Hospodárskych novín. Len som sa spýtal priateľov, ako to je a potvrdili mi, že to medzi chorobami je a to je pre mňa bodka. Pre mňa to nebolo podstatné.

Prečo si myslíte, že je to smrteľný hriech?

Ja si myslím? Však je to dané Božím zákonom.

S tým sa človek narodí, to asi priznávate.

Vy tým teda priznávate, že je to genetická vec, ak sa s tým človek narodí.

Isteže.

To znamená, že je to choroba. So sklonmi sa narodí aj opilec, budúci potenciálny alkoholik.

Ako môže byť smrteľným hriechom niečo, s čím sa človek narodí, teda to nevie ovplyvniť?

Moment. Narodí sa tiež so sklonmi k nevere. Alebo má vyššiu sexualitu. To je ten kríž, ktorý si nesie celý život so sebou, či s tým dokáže zápasiť alebo nie. A to je takisto hriech.

So sklonmi k nevere sa človek rodí? Neformuje ho k nej prostredie?

To istí platí aj pre homosexualitu.

Tak podľa vás sa s tým homosexuál rodí alebo ho formuje prostredie?

Bodka. Čo som chcel povedať, som povedal.

Tá odpoveď mi ale nie je jasná.

Ja som ju jasne povedal, vy ste to sám povedali.

Ja som povedal, že sa s tým človek narodí. Vy tiež, teraz hovoríte, že ho k tomu vedie prostredie.

K dozretiu a naplneniu toho hriechu ho vedie prostredie.

Pán Rakús sa vyjadril, že sa to dá liečiť. Nikoho dodnes nevyliečil.

Dám vám materiály.

Hovorme o Rakúsovi, ktorý to liečil a nikoho nevyliečil. Aj na Slovensku sú zrejme štandardné štyri percentá homosexuálov, poznám viacerých, ktorí sa u neho liečili a nič. Ak by to šlo liečiť vo svete, šlo by to aj u nás. Je jedno, či slepé črevo operujete vonku alebo tu.

Viete, v tejto problematike sa treba spýtať pána Rakúsa.

Vychádzam z vášho tvrdenia, že to treba liečiť.

Áno. Keď sa chce človek zaradiť, aby bol normálny v spoločnosti, niečo so sebou musí urobiť.

Homosexuál je nenormálny?

Prinajmenšom je to úchylka prírody. Túto úchylku normálna spoločnosť má alebo nemá akceptovať?

Ešte raz - nikto na Slovensku nepreukázal, že sa to dá vyliečiť. Prečo ich teda posielate na liečenie?

Lebo existujú metódy terapie, ktoré tento stav rovnako, ako u alkoholikov, dokážu paralyzovať a zastaviť.

Prečo potom nikto nepozná jediného vyliečeného homosexuála na Slovensku?

Dám vám jeden dokument, ktorý bol odvysielaný počas Veľkonočných sviatkov. Terapia existuje. To je priamy a živý argument. Z mojej strany viem o dôsledku odstránenia a vyliečenia tohto návyku v jednom prípade.

Teraz je to dokonca už návyk?

DSCF6465.JPGNie, chytáte ma za slová, tak radšej nepoviem nič. Ženiete to niekde inde. Normálne vám hovorím, že takýto človek existuje. Prečítajte si Plus 1 deň a viac k tomu nebudem hovoriť. Niekde je hranica mravnosti a nemravnosti, choroby a nechoroby. A nemienim tieto latky prekračovať ako človek, ktorý si vytvoril svoj názor podľa správania sa týchto skupín, aj podľa diskusií na blogoch SME. Však to, s akou tvrdosťou sŕdc vystupujú títo ľudia, akými spôsobmi sa vyjadrujú, to si nevyžaduje žiadne komentáre. Z vyjadrení na blogoch SME mám svoj obraz, kto sú to homosexuáli.

Nevystupujú občas homosexuáli výstredne a nahlas aj preto, že ich väčšinová spoločnosť napáda a ženie do kúta svojimi vyjadreniami? Že pociťujú prirodzenú túžbu brániť sa?

Je to hlbšia problematika. V jednom výroku by som to neobsiahol.

Máme čas.

Stačí. Svoje posolstvo som povedal, stojím si za ním, a to je všetko.

V čom konkrétne pociťujete hrozbu od homosexuálov? Nehovorím teraz o ich pochodoch, výstredných akciách, ale o normálnych ľuďoch, ktorí nikoho neobťažujú. Prečo sú nebezpeční?

To sa ma naozaj pýtate? To neviete, v čom sú nebezpeční? Vám nebude vadiť na ulici, keď to bude ako na západe, že tam budú pobehovať nahatí ľudia rovnakého pohlavia, bozkávať sa tam, budiť pohoršenie? Vám to nevadí? To je pohoda? To je tá demokracia? To sa musia slobodní ľudia na tie svinstvá pozerať?

Toto je podľa vás obraz bežného homosexuála?

To je obraz dôsledku. Keď si presadzujú pseudopráva, keď zasahujú do rodín, keď chcú vychovávať deti. Či naša spoločnosť legislatívne neposkytuje práva každému občanovi? Čo to je? To je útok na rodinu. To treba jasne pomenovať, to nestrpí žiadny kompromis.

V čom je výchova dieťaťa v registrovanom partnerstve horšia ako v rodine heterosexuálneho tyrana a alkoholika?

Postavili ste to na extrémoch.

Extrémy existujú u jedných aj druhých. V čom je problém výchovy dieťaťa v harmonickej homosexuálnej rodine?

Obidva prípady sú zlé. Je zlé, ak je v rodine alkoholik, týranie, keď je tam zurvalec. Je zlé, ak bude dieťa vychovávať homosexuál.

Čiže je to zlé, aj keď ide o harmonický a slušný vzťah?

Ale čo je na tom slušné a harmonické? Pozrite si štatistiky, koľko je harmonických vzťahov u homosexuálov. Pozrite si všeobecne uznávané tabuľky. Však je to hlúposť.

Ako môže vzniknúť hodnoverná štatistika o harmonickosti vzťahov homosexuálov?

No vidíte, vy spochybňujete aj tabuľky.

Nespochybňujem, len sa pýtam, ako sa to dá, keď niečo také nevie nikto spraviť ani u heterosexuálov.

My tu ale vyberáme extrémy života. Vydarenie sa manželského života je postavené na vzájomnej pokore oboch partnerov. Ak chýba jednému z nich pokora, ešte stále to polovičato utiahne, ale rodina už nie je ok. Dotýkame sa vnútra toho krehkého obalu rodiny. Niekde sú hranice určitej mravnosti spoločnosti. Manželstvo je to najlepšie, čo momentálne ľudstvo má. Manželstvo dvoch partnerov opačného pohlavia. Plne vám dávam za pravdu, že je tragédiou, ak je to manželstvo narušené.

Pri heterosexuáloch paušálne hodnotenia nepoužívate, pri homosexuáloch áno. Prečo sú nebezpeční?

Je to v tom paušálnom princípe, že žijú v hriechu. Je to hriech a tomu sa neuhneme, keď sme kresťania. V jadre je homosexualita hriechom. Sme humanitná a slušná spoločnosť, tak musíme poznať hranicu „odtád potád".

Možno by stačila tolerancia a neposielanie tých ľudí na liečenie, ustupovať im nemusíme. Spomínate si, ako reagovala Inakosť?

Ale Inakosť, to sú tí mládenci, čo bývali tuto na Žabotovej, čo robili revoltu proti kresťanom. To sú presne tie štyri osôbky na Slovensku, ktoré robia ten hnoj. Ich nie je viac. A majú živelnú podporu médií, to je katastrofa, rozumiete? Keď ja chcem vyjadriť kresťanský názor, priestoru sa nedovolám.

Vonkajší prejav vlastenectva je nutný

Prekáža vám aj miešanie krvi. Tam vidíte aké nebezpečenstvo? Islam snáď nie je synonymum terorizmu.

Máte dcéru?

Nemám deti.

Ja mám dcéry a bolo by pre mňa osobnou tragédiou, keby sa niektorá vydala za moslima a odišla bývať do moslimského sveta. Veľmi rýchlo by spoznala, že je tam postavenie ženy odlišné ako u nás. V tom vidím nebezpečenstvo.

Bola by to osobná tragédia, aj keby bývali na Slovensku?

Ešte som o takých nepočul.

Ja takých poznám.

No dobre, poznáte ojedinelé prípady, ale tých je ako šafranu a tie nie sú dôsledkom toho, na čo poukazujem. Musíme sa naučiť vážiť si vlastnú vlasť, hodnoty, národ, mať úctu k hymne a štátnym znakom, k symbolom tejto krajiny. Lebo len keď budeme mať vlastenectvo, keď budeme patrioti, len vtedy je šanca, že tento národ prežije. Pozrite si futbalový zápas, keď ide naša hymna a keď ide americká, ako sa chovajú fanúšikovia.

Čo dá národu, keď sa budem pri hymne držať za hruď a mať vyvesenú slovenskú zástavu na dome?

To sa ma pýtate vážne?

Áno.

Dá to určitú silu svojej rodnej hrude, že tam patrím, svojej hrdosti, a to už končí až priamo na rodine.

Také veci nemusím deklarovať verejne, stačí, keď to má človek v sebe, nie?

Vonkajší prejav je prejavom určitého stupňa hrdosti.

Je vonkajší prejav nutný?

Áno. Nie je podstatný, ale je dobrý.

Prečo by som mal byť hrdý na krajinu, v ktorej prezident Gašparovič ešte ako šéf parlamentu porušoval ústavu, Mečiar so Slotom nevedia vysvetliť spôsoby nadobudnutia majetkov, Mečiar je dokonca podozrivý zo zločinov...

Počkajte, nesypte mená.

Ja to hovorím v pohode a s plným vedomím.

Keď tu bude tá hrdosť, tak to bude viesť k tomu, že takíto vami pomenovaní ľudia nebudú môcť byť pri moci. Jednoducho ich ten národ k tomu nepustí, to je úplne logické.

V čom je teda multikulturalizmus nebezpečný?

Skutočne hrozí zánik kultúry a národa, podriadenie sa.

Nie je práve Amerika dôkazom možného súžitia rôznych kultúr bez hrozby zániku jednotlivých národov?

Keď hovoríme o takom malom národe akým sú Slováci, robiť sa vykladačom americkej kultúry a tradície... To nie je argument.

Len preto, že Slovensko je malá krajina?

Preto, lebo je taká aká je. Lebo nemá dostatočné morálne obranné mechanizmy. Nie je na seba dostatočne hrdá. To vidím z prijímania tých ziel, ktoré idú do tejto krajiny.

Aj moslim je človek. Ak som proti premiešavaniu krvi z princípu, čo to má spoločné s láskou k blížnemu a toleranciou?

Ešte raz - premiešavanie krvi som použil ako metaforu. Slúžila na to, aby sa vyvolala diskusia o ohrozenosti nášho národa a rodiny. Splnilo to svoje poslanie a tieto otázky sa začali klásť. Sme obozretnejší v migračnej politike, k pôsobeniu cudzincov u nás a prestali sme vymierať. To bola včera pre mňa najradostnejšia správa z médií.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 708
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 721
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 996
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 739
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 149
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 479
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


SkryťZatvoriť reklamu