Polícia obvinila Hedvigu

Polícia prípad Hedvigy Malinovej zastavila. Teraz jej musia dokázať, že si útok vymyslela.

Študentka Hedviga Malinová podľa polície o svojom napadnutí klamala.Študentka Hedviga Malinová podľa polície o svojom napadnutí klamala. (Zdroj: ARCHÍV SME – TIBOR SOMOGYI)

Polícia prípad Hedvigy Malinovej zastavila. Teraz jej musia dokázať, že si útok vymyslela.

BRATISLAVA. Polícia včera obvinila študentku nitrianskej univerzity Hedvigu Malinovú z krivej výpovede.

„Oni chcú to dievča psychicky zlikvidovať,“ reagoval Hedvigin advokát Roman Kvasnica. Samotná Malinová sa nechcela k obvineniu vyjadrovať.

Hedvigu mali minulý rok v auguste napadnúť dvaja mladíci, pravdepodobne skíni. Po tom, čo prehovorila po maďarsky, ju mali zbiť a na jej blúzku napísať Maďari za Dunaj. Polícia však stíhanie zastavila s tým, že Hedviga si útok vymyslela.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Obvinenie študentky Malinovej avizoval pred pár dňami generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Na otázku, či je takýto postup obvyklý, respektíve či tak urobil aj v iných prípadoch, jeho hovorkyňa Svetlana Husárová neodpovedala.

Časopis .týždeň včera zverejnil nové pochybnosti v kauze Hedviga. S odvolaním sa na ďalšiu výpoveď študentky Malinovej tvrdí, že v noci 21. novembra 2006 ktosi „prehľadal“ dom jej priateľa Petra. „Keď sa ráno zobudili, našli pootvárané zásuvky a skrinky,“ napísal .týždeň. Pootvorené vraj boli aj vchodové dvere, respektíve dvere na aute Hedviginho priateľa.

Záhadné udalosti

Krátko potom Hedviga nastúpila na autobus do Nitry, pričom k nej mali pristúpiť dve ženy. „Jedna z nich si prisadla. Podľa Hedviginých slov si začala prezerať akési fotografie. Keď šofér na zastávke rozsvietil, všimla si, že na fotografiách sú zábery rozhádzaného bytu jej priateľa.“

SkryťVypnúť reklamu

Hedviga sa podľa .týždňa okamžite pokúšala spojiť so svojím priateľom. Jej telefón síce ukazoval signál, ale nefungoval. Dovolať sa jej podarilo až po príchode do Nitry, keď si požičala mobil od spolužiačky. Jej telefón sa stal funkčným až po tretej popoludní. Hedviga vraj oznámila polícii aj mená dvoch kamarátok, ktoré jej môžu dosvedčiť, že dovtedy sa z jej telefónu nedalo volať ani prijímať SMS správy. Mobily všetkých ostatných v jej okolí pritom fungovali bez problémov.

Polícia už začala v prípade trestné stíhanie vo veci porušenia domovej slobody. Hovorca policajného prezídia Martin Korch však nevedel povedať, v akom štádiu je vyšetrovanie, respektíve či môže „prehliadka“ v dome Hedviginho priateľa súvisieť s jej údajným napadnutím. Hovorca ministra vnútra Erik Tomáš povedal, že „informácie bulvárneho charakteru nebudeme komentovať“.

SkryťVypnúť reklamu

Utajený záznam

V prípade je od začiatku viac nejasností, Malinová napríklad tvrdila, že polícia na ňu počas výsluchu vyvíjala nátlak. Minister Kaliňák to odmietol s tým, že v prospech polície hovorí videozáznam z výsluchu. Dodnes ho však nezverejnil. „Na jednej strane tvrdia, že záznam je súčasťou vyšetrovacieho spisu. Prečo nám ho potom nechcú sprístupniť?“ pýta sa advokát Kvasnica, ktorý už o to požiadal niekoľkokrát.

Hovorca ministerstva vnútra povedal, že záznam možno sprístupniť len „kompetentným orgánom či osobám“. Právnik Marek Benedik hovorí, že v trestnom poriadku nie je explicitne upravené nakladanie s takýmto záznamom. Problém vidí skôr v tom, že polícia musí mať súhlas dotyčnej osoby s nahrávaním, čo sa podľa dostupných informácií v kauze Hedviga nestalo. „Toto je jeden z možných dôvodov, prečo to polícia nechce zverejniť,“ myslí si Benedik.

SkryťVypnúť reklamu

Stĺpček Petra Schutza
Bude svetlo

Rozhodnutie vyšetrovateľa obviniť Hedvigu Malinovú z krivej výpovede môže vyvolať rôzne pochybnosti i reminiscencie. Námietky však teraz nie sú na mieste. Je vo verejnom záujme, aby sa ukázala pravda. Ak je polícia presvedčená, že študentka si útok s národnostným motívom vymyslela, a ona tvrdí, že napadnutá bola, nezávislý súd s verejným pojednávaním je najsprávnejšia inštancia.

Advokát Kvasnica i mnohí to môžu vnímať ako štvanicu na dievča, ktorému ublížili, a teraz sa na ňom vyvršuje štát. Podstatnejšie je, že do podozrenia z manipulácie vyšetrovania na politickú objednávku sa dostala polícia. Jej i nám všetkým by malo záležať, aby sa očistila. Opak by bol katastrofa. Dôkazové bremeno, že Hedviga klamala, je na pleciach orgánov činných v trestnom konaní. Na Slovensku je najvyšší čas, aby sa aféry, ktoré hýbali verejnou mienkou, nestrácali v labyrinte utajovaných spisov. Nech bude svetlo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 843
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 512
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 578
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 446
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 332
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 274
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 263
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 030
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu