Rozmýšľali ste niekedy o tom, čo vznikne, keď spojíte jednu z najzákladnejších ľudských potrieb - potrebu hrať sa
- s biznisom? Ak k tomu pridáte ešte trochu napätia, vznikne Osobnostný poker.
Osobnostný poker je psychodiagnostická kartová hra, ktorú môžu používať riadiaci pracovníci, moderátori, tréneri, vzdelávací pracovníci, poradcovia a personalisti, to znamená všetci, ktorí pracujú s tímami a skupinami. Môže sa použiť pri práci s manažmentom, v projektových tímoch, v procesných tímoch, na oddeleniach či vo vzdelávacích skupinách v rámci firemného a mimofiremného vzdelávania. Hra je vhodná pre už existujúce tímy a skupiny, ako aj pre také, ktorých členovia sa ešte vôbec nepoznajú, alebo sa poznajú len málo. Hru je možné využiť aj ako súčasť Assessment alebo Development Centre.
Čo je cieľom hry?
Ťažiskom osobnostného pokru je hravou formou spoznať seba a ostatných. Hra napomáha uvedomiť si účinok vlastného správania sa. Hráči sa dozvedia, ako ich správanie pôsobí na ostatných, ako ho iní vnímajú, chápu a prežívajú.
Na základe vzájomnej spätnej väzby môže byť individuálne správanie reflektované - a pokiaľ je to žiaduce - je možné ho ďalej rozvíjať.
Výsledok hry je východiskovým bodom pre hlbší rozbor na individuálnej a skupinovej báze.
Kde môžeme hru použiť?
Novú slovenskú verziu hry už s úspechom odskúšalo viacero spoločností. Príkladom môže byť medzinárodná obchodná spoločnosť, ktorá má 90 zamestnancov, pričom približne polovica z nich pracuje v obchodnom oddelení. Pri spoločných stretnutiach obchodného oddelenia a riešení pracovných úloh dochádzalo z času na čas k názorovým nezhodám prameniacim nielen z množstva skúseností, ale aj z rozdielnych spôsobov komunikácie a riešenia úloh. V záujme lepšieho vzájomného spoznania sa, pochopenia odlišností a stmelenia skupiny regionálnych manažérov sa obchodný riaditeľ rozhodol použiť techniku Osobnostný poker. Na hre sa zúčastnilo 6 hráčov pracujúcich na pozícii regionálny manažér a obchodný riaditeľ. Moderátorom bol personálny riaditeľ spoločnosti. Všetci boli spokojní; obchodný riaditeľ bol spokojný, že mu hra Osobnostný poker poskytla priestor pre dobrodružné spoznávanie spolupracovníkov
a regionálni manažéri ocenili príležitosť poskytnúť si vzájomnú spätnú väzbu. Netradičným a nenásilný spôsobom tak posunula tím k otvorenej a k cieľu vedúcej komunikácii.
Hra je vhodná predovšetkým na:
n overenie individuálnych predností
n vyjasnenie oblastí pre ďalší rozvoj
n určenie pozície v tíme
n rozvoj tímu
n lepšie vzájomné spoznanie sa v úvode stretnutia alebo školenia
n spustenie kultúry poskytovania spätnej väzby.
Čo potrebujete, aby ste si mohli zahrať
Osobnostný poker?
Skupinu ľudí, ktorí sa chcú dozvedieť niečo o sebe, o ostatných a sú zvedaví na novú skúsenosť.
Okrem toho:
n vedúceho hry (moderátora), ktorý pozná priebeh a pravidlá hry a bude dohliadať na záujmy celej skupiny
n dve až tri hodiny nerušeného času
n a ochotu riskovať.
No a, samozrejme, samotnú hru OSOBNOSTÝ
POKER. Slovenská verzia je aktuálne v tlači a vydáva ju spoločnosť Testcentrum - Hogrefe a personálno-poradenská spoločnosť Persea. Distribúciu
na Slovensku zabezpečuje spoločnosť Persea
(persea@persea.sk; www.persea.sk), ktorá bude
tiež organizovať workshopy k používaniu tejto psychodiagnostickej hry.
Kto vlastne v tejto hre vyhráva?
Vyhrávajú všetci! Hráči premýšľajú sami o sebe a o ostatných spoluhráčoch. Hravým spôsobom zistia, ako ich správanie vnímajú ostatní. Role sa vyjasnia, skryté kvality sa dostanú na povrch. Celý tím vyhráva, hra je pre ňu napínavým zážitkom s okamžitým i dlhodobým účinkom.
Takže, ak máte chuť a odvahu, pokojne si osobnostný poker zahrajte.
Mgr. Anton Heretik, PhD.
Odborný asistent katedry psychológie,
Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave