BRATISLAVA - V štátnych lesoch nelovil len poslanec Smeru a bývalý štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Marián Záhumenský, ale aj viacerí poslanci opozície. V štátnom revíri Tatranského národného parku v roku 2005 ulovil jeleňa bývalý poslanec SMK Pál Farkas.
Na poľovačku ho pozval vtedajší minister pôdohospodárstva Zsolt Simon, tiež z SMK. Simon pritom Záhumenského pre jeho poľovačku za štátne peniaze kritizoval.
Lov za peniaze je v TANAP-e od roku 1995 zakázaný. "Pri bezodplatnej selektívnej regulácii postupujeme podľa platných zásad vydaných ministerstvom pôdohospodárstva," povedala Lenka Burdová zo Štátnych lesov TANAP-u. Farkas bol podľa nej jediný, kto v uplynulých troch rokoch v tatranskom parku lovil na pozvanie ministerstva.
Simon tvrdí, že Farkasa pozval na lov k jeho 50. narodeninám. Pozval vraj aj Viliama Vetešku (HZDS), ale ten nič neulovil. "Pri päťdesiatke, životnom jubileu, keď som dal jednému, dal som aj druhému. Keď som to ponúkol Veteškovi, ponúkol som to aj komukoľvek inému, kto bol poľovníkom," tvrdí Simon. "Nie je to ako Záhumenský. Ten riadil štátne lesy a vydupal si hodnotného jeleňa."
Záhumenského za lov kritizovali aj KDH a SDKÚ. V Lesoch SR pritom dvakrát lovil aj predseda KDH Pavol Hrušovský, poslanec SDKÚ Ján Pataky, alebo bývalý nezávislý poslanec Miroslav Ábelovský.
Ústavní činitelia lovia aj vo vojenských lesoch. Riaditeľ Štefan Drozd povedal, že u nich napríklad lovil prezident Ivan Gašparovič. Išlo podľa neho o "preferenčný odstrel", napríklad lov na líšku. Trofejovú zver zatiaľ vraj prezident netrafil. Mäso v takom prípade zostáva vojenským lesom, avšak za trofej musia lovci zaplatiť. (mož)