Dzurinda: Tri mesiace pred voľbami sa neštrajkuje

Hodinu pred príchodom premiéra do ružinovskej nemocnice v Bratislave boli z bezpečnostných dôvodov zavreté vo vestibule verejné toalety. Pracovníčky miestnych bufetov ľudí informovali, kde sú náhradné.

FOTO

Hodinu pred príchodom premiéra do ružinovskej nemocnice v Bratislave boli z bezpečnostných dôvodov zavreté vo vestibule verejné toalety. Pracovníčky miestnych bufetov ľudí informovali, kde sú náhradné.

Zdravotníci v bratislavskej nemocnici v Ružinove privítali premiéra Mikuláša Dzurindu veľkým piskotom a pokrikom fuj. Išlo o prvé stretnutie premiéra s lekármi, kde sa publikum vopred nevyberalo.

Potlesk si vyslúžil len riaditeľ nemocnice Valerián Potičný, ktorý predstavil premiéra a vzápätí odišiel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Profesor Traubner vyzýval na slušnosť

Dzurinda sedel na pódiu sám, zlomenú nohu mal položenú na veľkom vankúši, ktorý mu v zápale diskusie vyšiel neskôr spod stola. Minister zdravotníctva Rudolf Zajac na stretnutie neprišiel. Diskusia trvala tri hodiny.

Úvodnú reč začal premiér tým, že naplno pocítil, ako sa človek zľakne, keď sa mu stane úraz, a že si prácu lekárov a sestier veľmi váži. V sále vybuchol smiech. "Len sa prejavte," pokojne ich vyzval.

Dzurinda používal príklady štrajku lekárov z Nemecka, kde majú lepšie platy a aj tak sú nespokojní. Publikum ho niekoľkokrát upozornilo, že teraz sa rieši situácia Slovákov.

Zdravotníci prejavovali svoj nesúhlas hlasno počas celého premiérovho vystúpenia. Napríklad, keď Dzurinda chválil liekovú politiku, ktorú priniesla reforma, z publika sa ozvalo, že pre chudákov starých ľudí to nie je práve najlepšia lieková politika.

SkryťVypnúť reklamu

Profesor dekan lekárskej fakulty Pavel Traubner vyzval zdravotníkov, aby sa správali slušne a nechali premiéra dohovoriť.

"Tieto platy sú výsmech lekárskeho stavu"

Zdravotné sestry spochybňovali dôveryhodnosť štatistík o platoch, z ktorých premiér citoval. Ten im tvrdil, že od roku 1999 ich platy rástli, naposledy v decembri minulého roka.

Podľa sestier sa ich platy nezvyšovali už päť rokov. V decembri sa objavilo zvýšenie o 19 korún. Lekári s dvoma atestáciami ukazovali výplatné pásky s hrubou mzdou 20-tisíc korún. Mladí 24-roční lekári zase začínajú s nástupným platom 10 030 korún, v čistom je to 8600 korún. Ak by nerobili nadčasy, z platov by podľa nich vôbec nevyžili. "Takýto plat je výsmechom lekárskeho stavu," ozývalo sa sálou.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér poukázal na to, ako sa jeho vláde podarilo znížiť dlh nemocníc. Stále opakoval, že už sa nemôžme vrátiť do minulosti, keď zdravotníctvo bola čierna diera a zdravotné poisťovne neplatili faktúry načas. Zdravotníkov však nezaujímala makroekonomika, pretože to podľa nich nie je ich problém.

Hoci premiér sám zastavil transformáciu štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, včera povedal, že po transformácii budú manažmenty nemocníc nezávislé od ministerstva zdravotníctva a budú môcť vyjednávať lepšie podmienky pre svojich zamestnancov.

Člen štrajkového výboru lekár Juraj Čierny povedal, že problémom je nedostatok peňazí v celom systéme a manažmenty nič nevyriešia. "Nežiadame zvýšenie platu od riaditeľa nemocnice, lebo na to nemá. Žiadame to od vlády," povedal premiérovi.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér: Štrajk je politický

Premiér urazil prítomných slovami, keď ich protesty označil za politicky motivované, pretože "tri mesiace pred voľbami sa neštrajkuje". Opäť sa ozval piskot a výkriky nesúhlasu.

Keď tesne pred 18. hodinou väčšina ľudí stratila trpezlivosť a odišla, k premiérovi sa pod pódium priblížil údržbár ružinovskej nemocnice a takisto sa posťažoval na nízky plat.

Premiér sa rozhodol stretnúť sa so zdravotníkmi po tom, ako mu Lekárske odborové združenie napísalo list. Žiadalo ho v ňom, aby do konca marca navrhol riešenie nízkych platov zdravotníkov. (dro, iš)

FOTO

Mikuláš Dzurinda bol v nemocnici v Ružinove ešte pred mesiacom ako pacient so zlomenou nohou, včera tam prišiel ako premiér, aby diskutoval so zdravotníkmi o ich situácii. Tí ho privítali piskotom a transparentmi. Po troch búrlivých hodinách sa rozišli bez toho, aby si porozumeli. FOTO SME - PAVOL MAJER a SITA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 184
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 291
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 816
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 823
  5. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 607
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 312
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 923
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 383
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu