Aj na Slovensko prichádza boom v predaji plazmových obrazoviek a LCD televízorov. Ultratenké televízory s obrovskou obrazovkou a príťažlivým dizajnom si už môžu dovoliť aj lepšie zarábajúce domácnosti, ich cena totiž padla pod 50.000 Sk.
Za túto cenu môže byť plazma veľkou výzvou, no my vám odporúčame dvakrát premýšľať a raz nakúpiť. Môžete totiž zistiť, že ste kúpili zle.
Prečo vymeniť klasický televízor
Televízory s technológiou zobrazenia CRT ponúkajú príliš nízke rozlíšenie na zobrazenie kvalitného obrazu. V režime PAL s rozlíšením 720 x 486 bodov zobrazuje CRT televízor len 625 riadkov a nedokonalosť tohto rozlíšenia je badateľná nielen pri sledovaní kvalitného televízneho signálu z družice, ale predovšetkým pri sledovaní DVD titulov. Momentálne rozšírený štandard PAL s nízkym rozlíšením už čoskoro nahradí digitálne vysielanie v režime HDTV, ktorý ponúka ohromujúco ostrý obraz pri podstatne vyššom rozlíšení 1280 x 720 bodov alebo 1920 x 1080 bodov. A práve toto rozlíšenie CRT televízory nezvládnu zobraziť.
TV s plazmovou obrazovkou
Plazmové televízory sú mimoriadne tenké, majú veľmi kvalitný obraz a podstatne vyššie rozlíšenie ako bežné CRT televízory. No aj plazmové televízory majú svoje nevýhody.
Najlacnejšie modely sú spravidla technologicky zastarané - predstavujú prvú generáciu plazmových televízorov s rozlíšením 852 x 480 bodov, ktoré je len o málo vyššie ako ponúkajú klasické CRT televízory. Kúpou takéhoto televízora dnes ušetríte, no nevychutnáte si na ňom kvalitu digitálnej televízie, ktorá už vo výhľade niekoľkých rokov úplne nahradí vysielanie analógovej TV.
Pri kúpe lacnejších modelov si musíte dať pozor na niekoľko dôležitých parametrov. Najdôležitejším je životnosť televízora - plazmové obrazovky nevydržia zďaleka to čo CRT a ich životnosť sa pohybuje na úrovni 60000 hodín. Tento parameter berte ako štandard a kúpu televízora s kratšou životnosťou obrazovky dobre zvážte. Napríklad hodnota 40000 hodín zodpovedá nepretržitému sledovaniu prístroja počas 3 rokov a 3 mesiacov. V domácnostiach, kde sa TV pozerá len občas však nemusí kratšia životnosť obrazovky predstavovať problém. Ďalším dôležitým parametrom je kontrast, ktorý by nemal byť nižší ako 3000:1. Optimálny je však 4000:1 a viac.
Veľký pozor si dajte aj na spotrebu plazmovej obrazovky. Staršie modely ju mali podstatne vyššiu ako CRT či LCD televízory a pri ročnom súčte môžete byť nemilo prekvapení. Najnovšie modely plazmových televízorov však majú príkon optimalizovaný na prijateľnú úroveň do 300 W.
Ďalšou nevýhodou plazmových obrazoviek je vypaľovanie bodov pri zobrazovaní statického obrazu - ak by ste niekoľko dní nechali na obrazovke jeden statický obraz, vypáli sa vám do nej. Najnovšie modely majú vďaka novým technológiám tento nedostatok minimalizovaný. V praxi sa aj tak nemusíte obávať - na obrazovke predsa sledujete dynamicky sa meniaci obraz.
Pozor aj na nemilé prekvapenie, ktoré vám prinesie sledovanie TV programu v norme PAL na televízore s vyšším rozlíšením. Zatiaľ čo CRT televízory dokážu veľmi uspokojivo kompenzovať nedokonalosť tohto režimu, plazmové a LCD televízory naopak každú nedokonalosť ešte zvýraznia. Obraz sa objektívne javí na plazmových a LCD obrazovkách pri sledovaní TV programu podstatne nekvalitnejší ako na CRT obrazovke.
Naopak, vyššie rozlíšenie si dokonale vychutnáte pri sledovaní DVD - v tomto režime nemá šancu CRT konkurovať.
Na trhu sú plazmové obrazovky s uhlopriečkou od 37" (94 cm) a najnovšie modely majú obrovskú uhlopriečku až 71" (180 cm). Rozlíšenie plazmových televízorov sa pohybuje od 852 x 480 bodov až po špičkové HD rozlíšenie 1920 x 1080 bodov. Samozrejme, čím vyššie rozlíšenie váš televízor ponúka, tým lepšie je pripravený na nové technológie digitálneho vysielania, ktoré sa na trhu objavia v budúcich rokoch.
Medzi najatraktívnejšie parametre plazmových televízorov patrí ich minimálna hrúbka, ktorá je optimalizovaná na 7 - 10 cm. Vďaka tomu ich možno zavesiť na stenu a urobiť z nich mimoriadne dobre vyzerajúci doplnok interiéru.
LCD televízory
Aj nové LCD televízory sa čoraz agresívnejšie presadzujú na trhu. Ponúkajú porovnateľné parametre ako plazmové TV, no ich výhodou je nižšia váha, vyššia odolnosť, lepší kontrast, lepšie podsvietenie a približne polovičná spotreba elektrickej energie.
Aj keď sú LCD televízory s malou uhlopriečkou cenovo atraktívnejšie ako plazmové modely, s rastúcou uhlopriečkou prudko rastie aj ich cena a pri porovnateľných parametroch je vyššia ako v prípade plazmových TV.
Pozor na veľmi lacné LCD monitory určené pre počítače, ktoré majú zabudovaný TV tuner - zväčša nie sú pre príjem televízneho signálu optimalizované a ponúkajú oveľa horší obraz ako LCD televízory.
V čom je teda rozdiel medzi LCD televízormi a plazmovými TV? Rozlíšenie LCD TV sa pohybuje od 640 x 480 bodov cez 1366 x 768 až po 1920 x 1080 bodov pri najmodernejších HDTV prístrojoch.
Opäť je teda dôležité pozorne sledovať podporované rozlíšenie vybraného modelu, ktoré nesmie byť nižšie ako HDTV štandard.
Plazmové obrazovky majú kontrast 3000:1, no pri prepočítaní na kontrast LCD obrazoviek 350:1 až 450:1 to predstavuje ekvivalent cca 200:1. To isté platí pre podsvietenie obrazovky, hodnota 1000 cd/m2 pri plazme predstavuje ekvivalent 100 cd/m2 pri hodnotách LCD obrazoviek 500 - 600 cd/m2.
LCD obrazovkám sa nevypaľujú jednotlivé zobrazovacie body, no sú háklivejšie na veľmi rýchlo sa meniaci obraz, ktorý nedokážu v reálnom čase prekresľovať a v obraze tiež môžu vytvárať "duchov".
Pri výbere LCD obrazovky si dajte pozor aj na maximálny počet chybných bodov, ktoré výrobca pripúšťa na jednej obrazovke. Najdrahšie prístroje majú garantovaný nulový počet chybných bodov.
Veľký pozor si pri lacných obrazovkách dajte aj na zobrazovací uhol - odstúpte od televízora a skúste sa na neho pozerať zboku. Čím viac obraz zošedne a stratí kontrast, tým menej kvalitný televízor vyberáte.
Momentálne najväčším handikepom LCD obrazoviek je ich veľkosť - na trhu sú obrazovky veľké od 14" (35 cm) po maximálne 47" (119 cm), na budúci rok sa na trhu očakávajú obrazovky s maximálnou uhlopriečkou 55" (140 cm).
Aj LCD obrazovky rovnako ako plazmové nedokonale zobrazujú obraz v televíznom režime PAL, no pri digitálnom obraze z nových formátov Blueray alebo HD DVD ohromia svojím rozlíšením a kontrastom.
Čo je to HDTV?HD signály s vysokým rozlíšením prenášajú oveľa viac obrazových informácií než konvenčné TV vysielanie. Napríklad TV obraz v norme PAL pozostáva zo 625 riadkov.
HDTV obraz využíva okolo 1080 riadkov a to predstavuje zásadné zlepšenie kresby detailov a veľmi vysoké rozlíšenie. HD systém dokáže prenášať aj viackanálový zvukový záznam napr. Dolby Digital 5.1 a tak sa reprodukuje ešte vernejší zvuk.
Televízory označené znakom HD Ready dokážu digitálne prenášať a spracovávať obraz z iných zariadení, ako je napríklad kamera alebo DVD prehrávač bez zbytočného konvertovania na analógový a citeľne tak zvyšujú výslednú kvalitu obrazu i zvuku.
Autor: MOBIL.SME.SK