BRATISLAVA - Smer chce vrátiť Slovensko k sociálnemu štátu. Slávnostný snem strany schválil v sobotu dokument s názvom Návrat k ľudskej dôstojnosti - prvé kroky k realizácii sociálneho štátu. Jeho súčasťou je aj návrh na zrušenie rovnej dane a jednotnej DPH.
Predseda Smeru Robert Fico povedal, že na Slovensku dnes vládne "ultraliberálny kapitalizmus, ktorý vôbec nehľadí na ľudí". Hoci reformy označil "za bláznivé", prijatý dokument hovorí, že Smer sa v prvej fáze sústredí na "korigovanie a zlepšenie súčasných reforiem".
V dokumente sa už nespomína zámer podpredsedu Smeru Igora Šulaja zdaňovať dividendy a dočasne zaviesť 25-percentnú daň pre banky a monopoly. Šulaj tvrdí, že to "nie je odklon od našej stratégie a je to len otázka zdravej interpretácie", pretože o týchto veciach hovorí iný dokument prijatý ešte vlani.
Smer navrhuje viac nižších sadzieb DPH na vybrané skupiny tovarov, progresívne zdaňovanie ľudí s nízkymi príjmami a chce tiež zákonnými prostriedkami vplývať na ceny energií.
Analytik ING Bank Ján Tóth považuje cieľ ľavicovej strany pomôcť chudobným za legitímny, ale opatrenia Smeru budú podľa neho zbytočne drahé. Znížením spotrebnej dane na benzín alebo DPH na potraviny by štát dotoval rovnako bohatých ako chudobných, preto je Tóth skôr za adresnú pomoc, napríklad, za daňový bonus.
"Nabúranie daňovej a dôchodkovej reformy nepomôže Slovensku v dlhodobých vyhliadkach ekonomického rastu a lákaniu investícií," dodal Tóth.
SDKÚ, ktorá najväčšmi kritizuje Smer za ľavicový populizmus, sa podľa hovorcu Martina Maťka vyjadrí k dokumentu Smeru dnes.
Už včera však minister financií Ivan Mikloš diskutoval s Igorom Šulajom v STV i v TV JOJ, kde ho prirovnal k postave účtovníka Fantozziho z talianskej komédie.
Smer na sneme varoval pred chudobou, ktorou trpí jedna pätina ľudí. Rast reálnej mzdy v novom roku podľa Fica pocíti v dôsledku zdražovania len úzka skupina ľudí.
Mikloš však včera hovoril, že rast reálnych dôchodkov a miezd bude okolo 5 percent a výrazne ho neovplyvnia ani pohyby cien energií.
Hlavnou úlohou Smeru je podľa Fica prinavrátiť ľudí do volebných miestností a motiváciou má byť práve schválený dokument strany. Reformy musia byť podľa dokumentu sociálne únosné a pozornosť vlády sa musí presunúť od "makroekonomických čísiel prikrášľovaných štatistickým priemerom" k potrebám ľudí.
Podľa Smeru nejde o volebný program strany, ale nebude ani nikomu brániť v hodnotení, že ide o vyjednávacie pozície.
Na otázku, z čoho Smer neustúpi pri rokovanich o novej vláde, Fico povedal, že je to ponechanie minimálnej mzdy, bezplatné denné vysokoškolské štúdium alebo zavedenie viacerých sadzieb DPH. "Ak máme tieto veci opustiť, potom nie sme sociálni demokrati."
Fico by bol radšej v opozícii ako vo vláde, ktorá porušuje ustanovenie ústavy o sociálne orientovanej trhovej ekonomike. Ak by však išiel do koalície s niektorou z vládnych strán, bude trvať na preverení "bláznivej" privatizácie.
Fico nepovedal, či by vládol aj s KSS. Chce však plne medzinárodne rešpektovanú vládu. Nevie si dobre predstaviť menšinovú vládu, hoci ani túto možnosť nevylúčil.
Na otázku SME, či by poradil Smeru vládu s komunistami, český premiér Jiří Paroubek povedal, že nechce dávať kniežacie rady, ale v Česku vládna spolupráca jeho sociálnej demokracie s komunistami neprichádza do úvahy a myslí si, že podobne bude postupovať aj Smer. (sp)
Čo chce Smer urobiť
- stanoviť zákonom minimálnu mzdu tak, aby do roku 2010 tvorila 60 percent priemernej mzdy,
- zaviesť viac sadzieb DPH nižších ako 19 percent, chce tak zlacniť lieky, potraviny, knihy, stavebníctvo,
- chce využiť zákonné prostriedky a zasahovať proti zvyšovaniu cien energií,
- zavedie progresívne zdaňovanie príjmov fyzických osôb, čo má pomôcť ľuďom s nízkymi príjmami,
- chce rozšíriť odpočítateľné položky zo základu dane pre právnické osoby a živnostníkov,
- mieni postupne vyrovnať rozdiely medzi dôchodkami priznanými pred a po 1. januári 2004,
- zaviesť nárok všetkých dôchodcov na vdovecký dôchodok,
- nárok na minimálny dôchodok by mal mať každý, kto splní podmienky nároku na starobný dôchodok,
- prehodnotenie podmienok na priznanie invalidných dôchodkov,
- zaviesť dobrovoľný vstup do druhého dôchodkového piliera,
- zvýhodniť zamestnávateľov pri prijatí absolventov stredných a vysokých škôl,
- návrat k verejnoprospešným prácam najmä v oblastiach s kvalifikovanou pracovnou silou,
- v zdravotníctve zrušiť poplatky 20 a 50 korún,
- definovať rozsah plne hradenej zdravotnej starostlivosti bez jej výrazného zúženia,
- zabezpečiť dostatočný objem zdrojov aj na úhradu finančne náročných zdravotníckych výkonov,
- vrátiť verejné zdroje pod kontrolu verejnoprávnej zdravotnej poisťovne,
- výdaje na školstvo by mali byť 5 percent HDP,
- vysokoškolské štúdium sa nebude spoplatňovať,
- nový platový systém pre učiteľov,
- nový zákon o výchove a vzdelávaní,
- 0,8 percenta z HDP dostane veda a výskum.