Traja profesori Stredoeurópskej univerzity o súčasnom stave Slovenskej republiky

Rakúsky denník Der Standard uverejnil v troch pokračovaniach rozsiahlu analýzu troch profesorov Stredoeurópskej univerzity v Prahe (Američania R. Frydman a K. Murphy, Poliak A. Rapaczyski), ktorá charakterizuje súčasnú politickú situáciu na Slovensku ...

Rakúsky denník Der Standard uverejnil v troch pokračovaniach rozsiahlu analýzu troch profesorov Stredoeurópskej univerzity v Prahe (Američania R. Frydman a K. Murphy, Poliak A. Rapaczyski), ktorá charakterizuje súčasnú politickú situáciu na Slovensku po opätovnom návrate Vladimíra Mečiara k moci ako určitý návrat ku komunistickým nešvárom, kde "každé rozhodnutie musí slúžiť panujúcej triede". Olejom pre Mečiarovu mašinériu je podľa autorov obsadzovanie všetkých dôležitých funkcií prívržencami HZDS, pričom sa odstraňujú mladí technokrati bývalých vlád, ktorí chceli skoncovať s monopolným hospodárstvom. Podľa klasického vzoru stavovského štátu sa štátny majetok tajnými dohodami presúva na Mečiarových priaznivcov - počnúc naftovým monopolom Slovnaft až po zbrojárske veľkopodniky, kontrolované holdingom Júliusa Tótha, bývalého ministra financií (HZDS). Mečiar premieňa priemysel na politicky manipulovaný peňažný automat.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Reforma na Slovensku sa postupne dostáva do súkolia tohto systému, pokračujú autori a citujú Gabrielu Kaliskú, podľa ktorej "zneužitie privatizačného programu nie je len politicky pochybné, ale je navyše súčasťou kontrarevolúcie". Mečiar sa pokúša snahy Slovenska k slobodnému trhovému hospodárstvu a k demokracii znemožniť.

V ďalšej časti analýzy, venovanej prevažne ekonomickým problémom, autori popisujú úspechy dosiahnuté v privatizácii pred nástupom dnešnej Mečiarovej vlády: Prvým krokom privatizácie v Česko-Slovensku, ktorý Slovensko v prvom roku svojej samostatnosti prevzalo, bol prevod štátneho vlastníctva na masu obyvateľov pomocou kupónovej metódy. Výsledok bol pôsobivý. V prvej vlne, ešte v spločnom štáte s Českom, bolo privatizovaných 503 slovenských podnikov. Spolu s 10 000 drobnými podnikmi predstavovali skoro 60 percent BNP. Kvóta zamestnanosti v súkromnom sektore stúpla o 2 percentá ročne, zatiaľ čo v štátnom sektore rovnakou mierou klesla. Privilegované postavenie nomenklatúry bolo zlomené, čo bolo vzpruhou pre hospodársku obnovu.

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto toho, aby Mečiar nadviazal na prvé úspechy kupónovej privatizácie, snažil sa ju priškrtiť, už počas prvých dvoch období jeho vlády. Druhú vlnu nakoniec zrušil, hoci 3,5 milióna ľudí si zakúpilo kupónové knižky. Podľa neho sú to vraj priame predaje, ktoré naplnia štátnu pokladnicu a podporujú domácich podnikateľov. Keďže sa tieto priame predaje uskutočňujú za tajných a príliš neznámych podmienok, ťažko sa dá určiť, v akom rozsahu, a či vôbec, štátnu pokladnicu plnia. Skutočnosť, že 39 percent akcií Slovnaftu predali Mečiarovým sympatizantom - za polovičnú cenu udávanú na bratislavskej burze - svedčí o tom, že maximalizácia štátnych príjmov nemusí byť prioritou vlády.

Odkedy je Mečiar opäť pri moci, spustil sa skutočný ohňostroj predajov štátnych podnikov. Zo šesť mesiacov sa dosiahol obrat 20 miliárd korún, z ktorých Fond národného majetku dostal sotva tri miliardy. Pre porovnanie: v rokoch 1991 a 1994 získal FNM priamymi predajmi 35 miliárd korún (z toho tretinu za Mečiara). Keďže svoju nomenklatúru premenil Mečiar na súkromných vlastníkov, znemožňuje dosiahnuť hlavný cieľ privatizácie, a to odpolitizovanie hospodárstva. Politicky kontrolované predaje vedú k prepojeniu kapitánov priemyslu s politikou. Nová podnikateľská trieda trvá na subvenciách, ochranných clách, daňových úlavách, podporuje monopoly a môže ovplyvňovať zákonodárstvo vo svoj prospech. Ako protihodnota nezostanú trezory vládnych strán a vrecká politikov prázdne, uvádza sa v analýze profesorov Stredoeurópskej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Vladimír Mečiar označil v rozhovore pre Slovenský rozhlas túto analýzu, z ktorej z priestorových dôvodov uverejňujeme iba niekoľko údajov a myšlienok, "za zlátaninu", ktorej netreba venovať žiadny čas...

Autor: OTTO ŠIMKO (Autor je stálym

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 676
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 461
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 424
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 452
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 593
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 981
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 186
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu