Túto zmluvu majú dnes pripojiť k ďalším zmluvám, ktoré už tvoria pakt stability v Európe. Po slávnostnom akte ako prvý predniesol príhovor premiér francúzskej vlády Eduard Balladur, ktorý zdôraznil, že ide o historickú chvíľu podpísania dohody o priateľskej spolupráci a dobrom susedstve. Túto dohodu by podľa neho mali podpísať všetky demokratické európske štáty. Obe delegácie podľa neho prejavili politickú vôľu prekonať historické rozdiely tým, že sa zaručili nenarušiť spoločnú hranicu a rešpektovať práva národnostných menšín. "Som presvedčený, že to výraznou mierou prispeje k stabilite na našom kontinente, k politickej stabilite a ekonomickej prosperite v Európe. Zmluva je výrazným krokom k priblíženiu sa týchto dvoch krajín k štruktúram západnej Európy, k EÚ," pripomenul E. Balladur. Po príhovore odovzdal premiérom SR a MR pamätnú medailu.
Historický význam podpísania základnej zmluvy ocenil aj Gy. Horn: "V novodobej histórii Maďarska uzatvárame po prvýkrát dohodu, ktorá nevznikla pod vplyvom diktátu veľmocí, ale na základe nášho vlastného rozhodnutia." Horn ďalej povedal, že dokument nie je dôkazom rezignácie, ale naopak prejavom výstavby konštrukcie slovensko-maďarských vzťahov.
Podľa V. Mečiara bol podpis zmluvy konkrétnym príspevkom vlád SR a MR k paktu stability, ktorý je iniciatívou francúzskej vlády, preto bolo podľa neho správne, že podpis sa uskutočnil práve v Paríži. "Zmluvou sa zaviazali oba štáty prevziať štandard európskych krajín v oblasti regulácie vzájomných vzťahov," povedal V. Mečiar. "MR a SR deklarovali podpisom zmluvy, že nechali minulosť za sebou a idú vykročiť spoločne novou cestou."
Obaja premiéri sa poďakovali francúzskej vláde a jej premiérovi E. Balladurovi a aj ostatným krajinám EÚ. Ocenili schopnosť partnerov prijať európske pravidlá a prevziať zodpovednosť a prakticky realizovať vzájomné vzťahy.
Autor: sme - mat