V odpovediach Novoročnej ankety SME-Fórum sa najčastejšie vyskytovali:
Ivan Štrpka - Kŕč roztvorenej dlane a iné eseje (Archa)
Albert Camus - Prvý človek
Pavol Minárik,
literárny kritik
1. Július Sopko: Kroniky stredovekého Slovenska (Rak Budmerice) 2. Michel Foucault: Toto nie je fajka (vydala Archa v preklade Miroslava Marcelliho).
Zora Prušková, literárna vedkyňa
1. Milan Hamada: Zrod novodobej slovenskej kultúry (Ústav slovenskej literatúry SAV vo vydavateľstve Veda) 2. Albert Camus: Prvý človek (Slovenský spisovateľ).
Dušan Dušek,
spisovateľ
1. Rudolf Sloboda: Herečky (Slovenský spisovateľ) 2. Albert Camus: Prvý človek (Slovenský spisovateľ).
Soňa Čechová,
prekladateľka a publicistka
Rudolf Sloboda: Herečky (Slovenský spisovateľ). Mám dojem, že Slobodovi nikdy nešlo o svetovosť slovenskosti. Práve preto sa mu to podarilo.
Teodor Münz,
filozof
Alta Vášová: Osudia (Slovenský spisovateľ). Sú to jemné skratkovité psychologické postrehy umožňujúce čitateľovi spolupracovať a domýšľať.
Mila Haugová,
poetka a prekladateľka
1. Ján Johanides: Rembrandt 2. Gennadij Ajgi: Predlžovanie odchodu (Knižná dielňa Timotej Košice).
Ján Štrasser,
básnik, textár a publicista
1. Ivan Štrpka: Kŕč roztvorenej dlane a iné eseje (Archa) 2. György Konrád: Masky sa vracajú (Kalligram).
Adam Bžoch,
literárny kritik, novinár a prekladateľ
1. Pavel Rankov: S odstupom času 2. Albert Camus: Prvý človek (v preklade Igora Navrátila vydal Slovenský spisovateľ).
Ivan Laučík,
básnik
1. Ivan Štrpka: Kŕč roztvorenej dlane a iné eseje (Archa) 2. Cees Noteboom: Nasledujúci príbeh (HEVI preložil Adam Bžoch)
Fedor Matejov, literárny vedec
1. Milan Hamada: Zrod slovenskej kultúry (vydal Ústav slovenskej literatúry SAV vo vydavateľstve Veda). Životné dielo literárneho a kultúrneho historika, pre ktorého poznávanie národnej kultúry v európskych súvislostiach je starosťou o dušu. Janko Silan: Súborné dielo 1. - Kuvici Rebrík do neba Slávme to spoločne (LÚČ). Vzorné editorstvo Júliusa Pašteku v službách poznávania básnika. Šesťdesiate (SNG v Bratislave). Katalóg k prebiehajúcej výstave slovenského výtvarného umenia šesťdesiatych rokov, ktorý svojím rozsudkom je výzvou pre ďalšie disciplíny mapovať a sprítomňovať toto podnes zaujímavé desaťročie.
Milan Hamada,
literárny historik a spisovateľ
1. Rudolf Sloboda: Herečky (Slovenský spisovateľ).
Milan Šútovec
literárny vedec
1. Pavel Rankov: S odstupom času (vydal K. Kerkész Bagalga Levice). Na túto knižku ma nalákala recenzia Jozefa Bžocha v Národnej obrode. Rád by som z môjho hľadiska potvrdil Bžochov názor, že je to skutočne zrelý debut: je to próza - zhruba povedané - v štýle prvých poviedkových kníh Dušana Mitanu alebo Jozefa Puškáša. Verme a dúfajme, že mu to vydrží písať aspoň tak ako tým dvom: pomery pre tento typ prózy sú predsa len o dačo lepšie, ako bývali za oných čias. 2. Marcea Eliade: Dejiny náboženských predstáv a ideí 1. Od doby kamennej po eleustínske mystériá (vydavateľstvo Agora). Keď som sa pred štvťstoročím zaoberal štruktúrou mýtu, veľmi, veľmi som chcel mať Eliadeho knihy v slovenčine alebo v češtine ale nebolo mi dopriate. Som rád že starostlivosťou Ľuby Vychovalej a profesora Jána Komorovského aspoň terajší záujemcovia dostali toto fundamentálne dielo. Dúfam, že zvýšili peniaze aj na druhý diel...
Pavel Hrúz,
spisovateľ
2. Udalosťou roka boli pre mňa preklady Pavla Vilikovského, ktoré vyšli v Arche - Tu som a Čas a priestor uja Alberta od Russella Stannarda.
Ivan Štrpka,
básnik a publicista
2. Henri Michaux: Básne (Causa Editio, preklad Albert Marenčin). Je dôležité, aby Henri Michaux vyšiel v dobrom preklade a dobrom výbere.
Jozef Bžoch,
literárny kritik
1. Pavol Rankov: S odstupom času (K. Kerkész Bagala Levice) 2. Cees Noteboom: Nasledujúci príbeh (HEVI).
Erik Groch,
básnik a vydavateľ
1. Priznám sa, že z pôvodnej slovenskej literatúry ma nič nezaujalo natoľko, aby som knihu dočítal celú - a myslím, že som mal v rukách každú pôvodnú knihu. Ale je pravda, že som nezohnal Koleničovu zbierku básní Korienky, o ktorej predpokladám, že by som ju celú prečítal. 2. Ak vynechám vlastnú produkciu, tak musím spomenúť knihy Russella Stannarda ktoré vyšli vo vydavateľstve Archa v preklade Pavla Vilikovského - Čas a priestor uja Alberta a Tu som. Je to dobre napísaná a preložená fyzika - určená aj mne.
Juraj Raýman,
spisovateľ
2. Danilo Kiš: Encyklopédia mŕtvych (vydavateľstvo Fragment preložil Karol Chmel)
Anna Grusková,
divadelná kritička a publicistka
1. "Knihou" roka je pre mňa časopis Aspekt (vydáva Záujmové združenie žien Aspekt), ktorý je kultivovaným vtipným a odvážnym pílením reťazí a ometaním pavučín z podstatného rozmeru ľudskej existencie.
Egon Gál,
filozof
1. František Novosád: Pozvanie k Heideggerovi (Archa edícia Filozofia do vrecka) 2. Umberto Eco: Interpretácia a nadinterpretácia (Archa, edícia Filozofia do vrecka).
Ľubomír Feldek,
spisovateľ
1. Ján Štrasser: Babky demokratky, Champagne Avantgarde.
Rudolf Chmel,
literárny vedec prekladateľ
1. Rudolf Sloboda: Herečky (Slovenský spisovateľ) Preto, "lebo autor píše len o sebe a ťažko si niečo vymyslí." 2. Miklós Mészöly: Domov a svet (Kalligram). Pre schopnosť v našej provincii priam nevídanú syntézy domáceho, ak chcete národného a európskeho, čoho výsledkom je stredoeurópanstvo prihovárajúce sa svetu.
František Guldan,
výtvarník a ilustrátor
1. Martin Bútora - Peter Hunczik: Slovensko v šiestom roku transformácie (Nadácia Sándora Máraiho) 2. Daniel Robs: Biblia a jej ľud (Dobrá kniha Trnava).
Daniel Pastirčák,
kazateľ a spisovateľ
1. Ján Milčák: Rosa Canina (Modrý Peter) 2. Claude Trésmontant: Hebrejský Kristus (Knižná dielňa Timotej) - veľmi pekne urobená kniha a prevratný obsah.
Lajos Grendel,
spisovateľ
1. Peter Maczovszky: Ambit (vydavateľstvo Drevo a srd, Banská Bystrica). Asi najzaujímavejšia slovenská zbierka poézie, ktorú som za posledné roky mal možnosť čítať.
Zuzana Szatmáry,
publicistka
1. Kolektív autorov: Encyklopédia ľudovej kultúry (Vydavateľstvo Veda) 2. 100+1 hubových jedál (Gurmet).
Pavel Matejovič,
literárny kritik
1. Ivan Štrpka: Kŕč roztvorenej dlane a iné eseje (Archa). Je dobre, že Štrpkove eseje vyšli konečne aj knižne. 2. Slavoj Žížek: Raduj sa z národa svojho ako zo seba samého (G plus G a Archa). Netradičný pohľad.
Eva Jenčíková,
literárna vedkyňa
1. Alta Vášová: Osudia (Slovenský spisovateľ). Kniha ma fascinovala analýzami zraniteľnosti ženy naliehavosťou otázok týkajúcich sa straty koherentnosti ženských postáv či reflektovaním hĺbky skrytého dramatizmu v partnerských vzťahoch, ale aj krásou jazyka a štýlu. Zaujímavé bolo pre mňa aj čítanie ďalších kníh a časopisov - Ivan Štrpka: Kŕč roztvorenej dlane a iné eseje (Archa) Miesto príbehu - Antológia modernej slovenskej poviedky (Arts Litera) Milan Hamada: Zrod slovenskej kultúry (vydal Ústav slovenskej literatúry SAV vo vydavateľstve veda) Július Sopko: Kroniky stredovekého Slovenska (Rak Budmerice) a posledné čísla časopisov Fragment a Aspekt.
Peter Zajac,
literárny vedec
1. Synonymický slovník slovenčiny (vydavateľstvo Veda), ktorý dokazuje, že slovenčina už nie je pod zákonom. 2. Umberto Eco: Interpretácia a nadinterpretácia (Archa edícia Filozofia do vrecka) a prekladová činnosť malých vydavateľstiev (Fragment Kalligram Archa) vôbec.
Albert Marenčin,
spisovateľ a prekladateľ
1. Juraj Špitzer: Nechcel som byť Žid (vydavateľstvo Kalligram) spolu s autorovými esejami, ktoré vychádzali v časopise Fragment. 2. Roland Barthes: Rozkoš z textu (Slovenský spisovateľ).
Igor Otčenáš,
spisovateľ a prekladateľ
1. Nemal som čas čítať slovenské knihy, môžem preto spomenúť len moje dva najsilnejšie čitateľské zážitky v minulom roku. Prvým bola kniha Václava Černého Vývoj a zločiny panslavizmu. Odporúčam ju všetkým, ktorí sa ešte stále nevyliečili z idey tzv. všeslovanskej vzájomnosti. Druhým zážitkom bol zborník 39 bosnianskych autorov Vzkázání ze dna noci. Odporúčam ho všetkým, ktorí si myslia, že by sa to u nás mohlo skončiť inak. 2. Anton Pavlovič Čechov: Chameleón. (HEVI) S potešením zisťujem, že nielen Hevier ešte žije.
Martin Bútora ,
sociológ a spisovateľ
1. Ivan Kadlečík: Hlavolamy (vydal K. Kertész Balaga Levice) 2. György Konrád: Masky sa vracajú (Kalligram) a zborník esejí Šok z prosperity - Čítanka z globálnej problematiky, ktorú zostavili Mikuláš Huba a Pavel Nováček.
Braňo Bezák (Bebe)
redaktor Rádia Ragtime
1. Ivan Štrpka: Kŕč roztvorenej dlane a iné eseje (Archa) 2. Christian Morgenstern: Nočný spev rýb (Slovenský spisovateľ).
Miroslav Marcelli,
filozof:
1. František Novosád: Pozvanie k Heideggerovi (Archa edícia Filozofia do vrecka) 2. Jostein Gaardner: Sofiin svet - román o dejinách filozofie (Sofa).