"Tento festival je kontinuálnym pokračovaním tradície organizovania festivalu potápačských filmov, audiovizuálnych programov a podvodnej fotografie, ktorého tradícia vznikla v Martine a na počesť zakladajúceho klubu bola nazvaná po ňom - Hippocampus. Po určitej prestávke spôsobenej zmenami v našej spoločnosti vznikla pred dvoma rokmi nadácia Hippocampus, ktorá však nebola z rôznych dôvodov schopná zorganizovať tento festival v pôvodnej forme a pod pôvodným názvom. Pristúpilo sa preto k náhradnému riešeniu s tým, že sa ho ujala agilná skupina z Potápačského klubu v Poprade. Tí ho v neuveriteľne krátkom čase od konca júna zorganizovali."
# Prvýkrát sa v jeho rámci uskutočnili aj medzinárodné majstrovstvá Slovenska vo fotografovaní pod vodou podľa nového systému...
"Pôvodný model tohto festivalu bol kultúrnospoločenská akcia so zameraním na prezentáciu tvorby počas roka nezávisle od podmienok a času, v ktorom tvorca pracoval. V súčasnosti sa snažíme prispôsobiť trendu, ktorý razí celosvetová konfederácia potápačov - organizovať súťaže vo fotografovaní pod vodou tak, že fotograf pracuje na určenom mieste za podmienok, ktoré momentálne sú. To znamená za každých okolností. Súťaž bude teda prebiehať podľa nových podmienok v dvoch kolách, kde druhé kolo bude už podľa systému uplatňovaného na medzinárodných podujatiach. A keďže sa nám hneď pri prvom ročníku prihlásili aj tvorcovia zo zahraničia - Rakúska, Nemecka, Maďarska - dostala prezentácia charakter medzinárodný."
# Súčasťou festivalu je akcia Čisté vody. Ako ste spokojný s jej výsledkami?
"Každoročne sme veľmi spokojní, pretože, žiaľ, zakaždým sú naši potápači úspešní a vylovia množstvo pozostatkov civilizovaných ľudí. Takže si myslím, že táto akcia je namieste špeciálne v Tatrách. Nesie v sebe úžasný ekologický náboj. Dôležité je aj to, že potápači dostávajú výnimočnú šancu potápať sa v tatranských plesách. A keďže táto možnosť nie je každodennou záležitosťou, prichádzajú sem mnohí, i zahraniční potápači, práve kvôli tomu."
# Napriek silnému zastúpeniu slovenských tvorcov sa v súťaži nepresadili celkom podľa očakávania...
"Som spokojný s tým, že všetci známi tvorcovia tu boli, podporili myšlienku festivalu a prezentovali pekné veci. Avšak, ako povedal počas festivalu predseda odbornej jury akademický maliar Ľudovít Hanák, naši tvorcovia nevedia svoju robotu predať. Túžia urobiť za každých okolností veľké dielo. Keby viacej dbali na zhustenie obsahu a patričné skrátenie, ktorým by sa zosilnil emotívny a faktický náboj, vyzneli by ich diela oveľa lepšie. Okrem technických postupov, ktoré treba zvládnuť, nám však chýba aj širšia báza mladých tvorcov..."
# Neovplyvňujú to aj horšie technické podmienky, v porovnaní so zahraničím, v ktorých naši tvorcovia robia?
"Je veľký rozdiel medzi fotografovaním v morskej a sladkej vode. Filmová a fotografická technika je v tomto prípade veľmi dôležitá, ale oveľa dôležitejšie je zvládnuť spôsob práce s ňou. Navyše práca v sladkej vode je náročnejšia. Považujeme teda za veľmi dobré znamenie, že väčšina prác na festivale je zo sladkých vôd a aj tie bodovali."
# Festival sa skončil. Ako ďalej?
"Teraz sa nám črtá niekoľko životných ciest tohto festivalu. Po jeho strastiplnej minulosti sa na ňom prvýkrát zúčastnili aj zástupcovia z Agentúry životného prostredia v Banskej Bystrici. Práve v spolupráci s nimi vidíme jednu z možností, ako zabezpečiť ďalšiu existenciu festivalu. Vďaka ich finančnej podpore by sa mohol stať satelitným festivalom environfilmu, ktorý bol už dvakrát v Banskej Bystrici. Väčšina týchto prác totiž hovorí o životnom prostredí. Vytvárajú sa tu aj možnosti pracovať s databázou, ktorú nám ponúkli českí tvorcovia a už spomínaná agentúra. To by umožnilo organizovať festival prípadne aj v niekoľkých kolách, aby sa počas jeho vyvrcholenia prezentovala už iba špička. Máme, samozrejme, záujem podporiť aj mladých tvorcov a vytvoriť im priestor na získavanie kontaktov. K tomu by mohla slúžiť osobitná kategória začiatočníkov. Avšak o tom, aká bude podoba ďalšieho ročníka, rozhodnú rokovania počas nasledujúcich týždňov."