Učitelia začnú podľa ministra Fronca slušnejšie zarábať.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Nový spôsob odmeňovania by priniesol učiteľom priemerne o 2000 korún mesačne viac. "Teraz môžeme zvýšiť učiteľom platy naozaj razantne," povedal minister školstva Martin Fronc. Najviac by si polepšili mladší učitelia. "Musíme získať mladých pre naše školstvo, aby sa vytvorila perspektívna generácia učiteľov."
Najviac - o 2600 korún - by si polepšili učitelia zaradení do 11. triedy, ktorých je v školstve najviac. Vyšší plat by ale mali aj starší pedagógovia - napríklad tí s 20-ročnou praxou o 1770 korún. Celkovo by na zvýšenie platov išlo viac ako 660 miliónov korún ročne.
O novom systéme informovalo ministerstvo školstva ešte v lete. Väčšina oslovených učiteľov však veľmi neverí. "O zvyšovaní platov sa hovorí už dlho, každú chvíľu sa o tom dočítam v novinách. Ale na výplatnej páske som zatiaľ žiadne výraznejšie zmeny nepocítil," hnevá sa učiteľ z Banskej Bystrice.
Daniel Miklošovič, učiteľ so šesťročnou praxou, sa teší, myslí si však, že plat učiteľa by mal dosahovať aspoň 120 percent priemerného platu v národnom hospodárstve, teda dnes 18 000 hrubého. "To považujem za primerané náročnosti na vzdelanie a samotnú prácu, ako aj na spoločenskú dôležitosť povolania. Potom by sme sa mohli baviť o omladzovaní a skvalitňovaní personálneho obsadenia na základných a stredných školách."
Školstvo je odvetvím s najvyšším podielom vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov. Priemerný plat však v druhom polroku minulého roka dosiahol len 12 254 korún, čo stačí na štvrtú priečku rebríčka platov v národnom hospodárstve - ale odspodu. Nižšie oficiálne platy sú už len v odvetviach rybolov a chov rýb, poľnohospodárstvo, poľovníctvo a lesníctvo, hotely a reštaurácie.
Ministerstvo hovorí, že platy sa budú naďalej zvyšovať. "Považujeme za dôležité takto postupovať aj v nasledujúcich rokoch, aby sa platy učiteľov konečne začali posúvať na úroveň platov, ktoré dostáva väčšina vysokoškolsky vzdelaných ľudí."
SOŇA REBROVÁ