Hraj alebo zarábaj!

Kedysi sa v populárnej televíznej súťaži Videostop dali vyhrať televízne papuče a odznak, neskôr už aj video. Dnes súťaže lákajú hráčov na elektroniku a ohromné sumy peňazí. K obrazovkám ťahajú divákov, čo s vyloženými nohami spokojne konštatujú, že keby

sedeli v kresle milionára oni, odnesú si domov tučnú výhru.
Sme súťaživý národ, ktorý má z hry radosť, alebo nás televízne súťaže priťahujú najmä tým, že sa na nich dá zarobiť? Aké sú reálne možnosti odniesť si domov z televízneho štúdia závratné sumy?

V porovnaní s tým, koľko je rôznych vedomostných telesúťaží v Čechách, musia tri hry v dvoch komerčných slovenských televíziách vytvárať dojem, že Slovák riskuje najradšej pred televízorom v obývačke. Ak mu však televízne štáby túto šancu umožnia, využije ju, a sledovanosť rastie. Neprehrá ani nezíska toľko, ako pri tipovaní futbalových výsledkov, ale tipovanie správnych odpovedí sa teší všeobecne diváckej obľube.
Čiastočnou odpoveďou na to, či radšej riešime úlohy, alebo snívame o peniazoch, bude veľké meranie IQ národa - 1. novembra na Jojke. Výhrou za hodinový vedomostný test bude poznanie, akí sme inteligentní.
Veľkej sledovanosti sa teší globalizovaný Milionár v TV Markíza, kde vysielajú aj poobedňajšiu vedomostnú súťaž Pokušenie. Súťaž Riskuj! je zasa v televízii Joj. Slovenská televízia zatiaľ takýto program nemá.
Koľko odvážlivcov sa tlačí v rade pred milionárskym kreslom a súťažnými stolíkmi s tlačidlami? A o čo im vlastne ide?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čím viac vyhrá, tým viac tlieskame!
Milionár sa nakrúca v sivej štvrti okolo bratislavskej Dimitrovky. V budove sídli erotický klub aj úrad práce. Sviatočne oblečení ľudia sa prechádzajú po vestibule a študujú ponuky práce. Účinkujúci nervózne fajčia pred vchodom, v bufete vedú posledné bojové porady s príbuzenstvom. Nálada ako na vysokej škole pred štátnicami. "Som nervóznejšia ako manžel. Od rána na neho revem," hovorí pani a žmolí igelitku.
Bufetárka nalieva mladíkovi džús a predstiera smútok: "Kdeže si potom s miliónom v kapse spomeniete na nejakú bufetárku!" Chlapec prikyvuje: "Taký som vymletý, že si ani nepamätám, ako sa volám."
Hráči vyplnia profilový dotazník a môžu skúsiť svoje rýchle prsty, ktoré sú podmienkou na usadenie sa do kresla pre milionára.
Produkčná vpúšťa z dažďa húf hostí do hľadiska: "Prosím, po koberci!" Sklenená podlaha sa musí blýskať! Mobily vypnúť, žuvačky zlikvidovať, ale nelepiť! "Čím viac súťažiaci vyhrá, tým viac tlieskame! A žiadne komentáre k správnej odpovedi," znejú ďalšie pokyny.
Moderátor Martin Nikodým profesionálne navodí atmosféru súťaživého napätia. Správnu odpoveď tipuje v zákulisí celý štáb, a keď nevedia, pomôžu si žartom. Pánu Marošovi v kresle je to nanič, ale keď je jeho odpoveď správna, vydýchne si naozaj celá miestnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Vášeň alebo 5 miliónov?
Pod záujem o Milionára sa vo veľkej miere podpisuje životná úroveň. Hra sa nedá porovnať s Nemeckom alebo s Rakúskom, na stanici ORF alebo RTL vidno, že si tam hráči prišli zahrať. "U nás vidia ľudia v Milionárovi jedno z riešení svojej finančnej situácie. Berú to často veľmi vážne," hovorí Martin Nikodým.
Štefan Bučko, moderátor súťaže Riskuj! v televízii Joj si všimol, že na Slovensku sú špecializovaní ľudia, ktorých vidno vo viacerých súťažiach. Odhaduje skupinu okolo tisícky ľudí, čo majú záľubu v zbieraní vedomostí a vymetajú súťaže. Ambícia zarobiť veľa peňazí je aj u hráčov v Riskuj!, ale Bučko sa skôr stretáva s tým, že si chcú zahrať. Posledné obe ambície skĺbil fenomenálny Ondrej, ktorý skončil hru po dvadsiatom raze a odniesol si 558-tisíc korún.
Presne v deň, keď je Ondrej poslednýkrát na obrazovke (7. októbra), sa už nakrúcajú diely na december až január. V štúdiu súťaží požiarnik, úradníčka adôchodkyňa. Nakrúcanie prebieha na záznam v tichu a sústredení. Publikom je len štáb kameramanov, ktorí kamerou veľmi nehýbu. Po každej správne zodpovedanej otázke sa ozve nahraný potlesk.
Štefan Bučko číta otázky, príležitostne ich skomentuje, ale času na vtipkovanie ani na rozmýšľanie nie je veľa. Tentoraz sa správnych odpovedí po väčšine zmocňuje prísne sa tváriaca dôchodkyňa pani Tatiana.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy padli najväčšie výhry v Milionárovi

  • 22. decembra 2000 vyhral bankový úradník 1 milión korún, ako jediný súťažiaci správne odpovedal na všetky otázky.
  • Od 1. septembra 2001 sa zvýšila výhra na 5 miliónov korún, ktorú zatiaľ nikto nevyhral.
  • 23. novembra 2001 vyhral učiteľ základnej školy 1 milión korún, skončil na 13. otázke.
  • 29. januára 2002 vyhral manažér 1 milión korún a skončil 13. otázkou.
  • 3. septembra 2002 vyhral učiteľ na strednej škole 2 milióny korún. 30. júna odpovedal správne na 13 otázok a celé prázdniny čakal na ďalšie vysielanie. Odpovedal správne aj na 14. otázku, no ďalej sa rozhodol neriskovať.

Koľko sa dá vyhrať v Riskuj!

  • Najviac vyhral pán Bohuslav, odniesol si 581 500 korún, na prelome januára a februára roku 2003.
  • Pán Ondrej vyhral v októbri sumu 558-tisíc korún. Hranicu pol milióna okrem nich už nikto neprekročil.

Zišlo by sa na byt
Na chodbe z pani Tatiany spadne napätie a dostaví sa eufória z hry. V prvej súťaži vyhrala 70-tisíc korún, čo by jej mohlo stačiť, ale ona chcela ísť ďalej, lebo je súťaživý typ. Prišla o polovičku výhry. Pani, ktorá prišla podporiť manžela, ľútostivo povie: "Smola!" Dôchodkyňa reaguje: "Aká smola? Zahrala som si, a som spokojná. Dokázala som si, že ešte nie som celkom... No, že mi to ešte myslí."
Peniaze pre ňu rozhodne nie sú hlavným motívom. Bola už aj v Pokušení, kde vyhrala elektroniku za 60-tisíc korún. Viac jej však ide o dobrý pocit. Do Milionára sa ťažko dostane. Vie, že reakčný čas starších ľudí je trošku pomalší. "Ísť si zahrať do kresla by som si trúfala, len by som sa asi nedostala cez ‚rýchle prsty'. Keby tak urobili Milionára pre seniorov!"
Pán Maroš, ktorý z Milionára odišiel so 60-tisícami korún, hovorí: "Päť miliónov je krásna hranica. Človek chce byt a pri týchto cenách je to divočina. Reálne by to však musel byť fantastický sled otázok, ktoré by sadli," posmutnie.
Moderátori hovoria zo skúseností, že hrá viac mužov, a tí bývajú úspešní. Ak sa však žena predsa odváži prísť do súťaže, neurobí ženskému pokoleniu hanbu. Nikodým si myslí, že súťaž je trošku dobrodružstvom, preto viac láka mužov. Ženy sú však tie, ktoré ich tam dotlačia.
Ženy za svoje polovičky v horúcom kresle prežívajú aj všetky nervy. Ako však podotkne zdravotníčka na nakrúcaní, k problémom došlo len raz. "Jeden súťažiaci dostal epileptický záchvat, pravdepodobne z blikajúcich svetiel. Manželkám súťažiacich by stačilo nejaké poldeci."

Podvod? Vylúčené!
V Milionárovi môžete nad odpoveďou dumať tak dlho, ako chcete, aj hodinu, ale nevyzerá to dobre. Hráč v kresle už desať minút logicky vylučuje možnosti, ako znie skratka francúzskeho výrazu mademoiselle. Až keď obetuje žolíka 50 na 50, produkcia zistí, že v počítači je chyba. Nakrúcanie sa preruší, pán Jaroslav dostane späť žolíka aj novú otázku.
Podvádzať a blafovať v Milionárovi je takmer nemožné. Po tom, čo v Anglicku odhalili diváka, ktorý kašľaním dával najavo správnu odpoveď, na hráčov striehnu ľudia z tmy produkcie. Raz zastavili hru len preto, že jeden študent v publiku zúrivo ťukal do mobilu a mal sklonenú hlavu. "Ak by sa stalo, že by niekto evidentne pokašliaval, zaregistrovali by sme to," hovorí Nikodým.
Raz si hráč dohodol pomocníka medzi ostatnými hráčmi. "Keďže sedíme oproti sebe, vidím, či sa hráč pozerá na monitor, na mňa, alebo hľadá niekoho vzadu, a zakročím," tvrdí Martin Nikodým.
Ešte aj žolík Priateľ na telefóne je zabezpečený proti podvodu - je aj jediným dôvodom, prečo sa nakrúca na záznam. Ak by to bolo naživo, priateľ na telefóne by sa mohol počas váhania súťažiaceho na otázku pripraviť.

SkryťVypnúť reklamu

Pokušenie

pondelok - štvrtok o 16.25 na TV Markíza,
moderátor Dodo Dúbravský

Vedomostná súťaž, v ktorej si traja súťažiaci merajú sily na otázkach zo všetkých odvetví ľudskej činnosti. Do finále postupujú súťažiaci, ktorých kontá sú po dvoch kolách kladné. Víťazom sa stáva hráč, ktorého konto je po finále najvyššie.

Výhra:
Vecné ceny (elektronika v cenových hladinách podľa výšky konta) alebo postup do ďalšej súťaže, kde je možné zobrať si aj hotovosť vo výške nahraného konta. Po piatich víťazných hrách auto.

Ako sa dostať do hry:
Písomná prihláška s menom a adresou na adresu TV Markíza, Bratislavská 1/A, PO BOX 7, 843 56 Bratislava 48 - Záhorská Bystrica.
Záujemcovia sú pozvaní na test, ktorý pozostáva zo 70 otázok. Na úspešné absolvovanie testu treba správne zodpovedať aspoň na 36 otázok.

SkryťVypnúť reklamu

Milionár

utorok a piatok o 20.00 na TV Markíza,
moderátor Martin Nikodým

Súťažné otázky sú koncipované do troch finančne garantovaných kategórií. Každý súťažiaci má kedykoľvek možnosť odmietnuť postup alebo ďalšiu účasť v relácii, ak správnou odpoveďou získal určitý obnos a netrúfa si pokračovať ďalej.

Výhra:
Ten, kto sa prebojuje až do záverečného kola, môže rátať s výhrou od 200-tisíc korún až do výšky piatich miliónov.

Podmienky účasti:
Súťaže sa môžu zúčastniť občania SR, ktorí dovŕšili vek 18 rokov.

Ako sa dostať do hry:
Telefonická prihláška na audiotexové číslo 0977 200 200 (cena hovoru: 50 Sk). Hrať sa môže len raz za život.

Riskuj!

pondelok až piatok o 18.30 na TV Joj,
moderátor Štefan Bučko

Vedomostná súťaž z najrôznejších oblastí. Hrajú traja súťažiaci, pozícia pri prvom stolčeku a začínanie hry sa žrebuje. Do tretieho kola postupuje iba finalista.

SkryťVypnúť reklamu

Výhra:
Víťaz si buď ponechá celú výhru, alebo chce v hre pokračovať nabudúce. V tom prípade musí staviť polovicu výhry.

Podmienky účasti:
Občan SR po dovŕšení 18 rokov, ktorý bol vybraný konkurzom.

Ako sa do hry dostať:
Treba sa prihlásiť na konkurz, ktorý sa robí formou písomných vedomostných testov. Do súťaže postupujú súťažiaci s najväčším počtom bodov. Opäť sa prihlásiť do súťaže možno až po 5 rokoch.
(dv)

Džentlmenská dohoda možná
Hoci v Riskuj! sa k otázkam nedá prísť nijakým podvodom, lebo ani moderátor nevie, ktorú sadu dramaturgia použije, pred kamerami prebieha malý precedens, voči ktorému je aj Bučko bezmocný.
Volá sa to tichá džentlmenská dohoda, ktorú pravidlá nezakazujú, čo pre našinca znamená, že je dovolená. Tichá dohoda spočíva v rozdelení si šiestich prémiových otázok. Prémiové otázky by nemal chcieť finalista, naopak, mal by ich posunúť tomu, čo prehráva, aby ten neodišiel úplne naprázdno. Niektorí súťažiaci prejavujú svoju veľkorysosť hlasným našepkávaním správnej odpovede súperovi, za čo ich Štefan Bučko môže akurát napomenúť.

SkryťVypnúť reklamu

Žiaci socialistického školstva a médií
Najväčší úspech vo vedomostných kvízoch by mali mať podľa všeobecnej mienky učitelia. V Riskuj! sú však úspešnejší dôchodcovia a študenti. Často súťažia policajti a vojaci. "Samozrejme, príde sem veľa učiteľov, ale predstavte si, že aj robotníci," hovorí Bučko. "Mám radosť, že majú chuť nielen ísť do krčmy na pivo, ale aj vzdelávať sa, zaujímať sa o okolitý svet." Všetci súťažiaci zhodne tvrdia, že najviac informácií k hre berú z médií.
Dôchodkyňa Tatiana má už voľného času dosť, no na také hry sa vraj nedá pripravovať. "Kde by som došla, keby som mala čítať celú encyklopédiu?" pýta sa. Jej vedomosti tvorí vek, skúsenosti, kedysi škola. Číta, počúva rádio, pozerá televíziu.
Martin Nikodým by z pozorovania vedel vytvoriť generačný profil súťažiaceho: "Milionár má približne štyridsať rokov, žije intenzívnym životom, je na vrchole síl. Má už dostatočné množstvo životných skúseností a zároveň ho stále zaujíma, čo sa odohráva v živote -násťročných, lebo človeka po šesťdesiatke by mohla otázka bulvárneho charakteru poriadne zaskočiť," hovorí. Samozrejme, každá výnimka len potvrdzuje pravidlo.
Ani pán Maroš tie tri týždne, čo čakal na ďalšie nakrúcanie Milionára, nelistoval v encyklopédiách. "Niekedy som bol v zemepise dobrý, také pozostatky zo socialistického školstva," hovorí. V práci trénoval Milionára na internete.
Nakoniec vyletel na otázke z literatúry, na diele Dominika Tatarku. "Prečítal som len tridsať - štyridsať kníh, aj to do dvadsiatich rokov - winetouovky, tarzanovky, verneovky, povinné čítanie a koniec." Tatarka mu nehovoril nič. Sklamaný však nie je a hanba nebude, všetci známi predsa vedia, ako je na tom s literatúrou.

Radosť z maličkostí
Aj keď pán Maroš vyzerá ako racionálne založený typ, v istom okamihu mu Nikodým navrhuje, aby si o správnu odpoveď strihol. Kameň, nožnice, papier - vyšlo to a hráč odchádza zo štúdia dvakrát rád: odnáša si výhru, proti ktorej nemá nič ani manželka a stal sa historicky prvým súťažiacim, čo si strihol s moderátorom. Niekedy ide okrem peňazí aj o maličkosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ako v pilotnej kabíne
Štefan Bučko, moderátor súťaže Riskuj!, TV Joj

Ponúkol vám už niekedy súťažiaci časť výhry?
Nie. Na to si dávam veľký pozor, dokonca som odmietol aj pozvanie na kávu, hoci to bol milý prejav sympatie. Strážim si, aby sa o mne nikdy nedalo povedať, že niekoho zvýhodňujem.
Pri čítaní otázky rozmýšľate aj nad odpoveďou?
Na monitore mám asi osem rôznych hodnôt, ktoré musím sledovať: čas, kolo, poradie, otázku, odpoveď - ako v pilotnej kabíne. Popri tom uvažujem nad nejakou floskulou, ktorú by som mal povedať a vyhodnotiť výsledok, či je v duchu správnej odpovede.
Ako sa pripravujú otázky?
Otázky musia byť presné, aby nebola možná dvojznačná odpoveď. Odpovede musia byť overené z niekoľkých zdrojov. V každej súťaži na svete sa však môže vyskytnúť chybička, ale na to sa väčšinou hneď príde a opraví.
Obľúbili ste si súťaž Riskuj?
Áno. Hoci sa zdá, že má pevnú štruktúru, je tam stále možnosť rôznych extempore. Pracujem v nej s ľuďmi, a tí prinášajú vždy niečo svoje. Nemôžem teda hovoriť o rutine. Pred každým pokračovaním súťaže mám stále rešpekt, a to som už nakrútil vyše dvestošesťdesiat častí. Ak majú súťažiaci trému, upokojujem ich tým, že ju mám aj ja.

SkryťVypnúť reklamu

Intimita pred očami voyerov
Martin Nikodým, moderátor Milionára, TV Markíza

Je to nervák pre hráčov, či pre vás?
Pre hráčov, ale aj pre mňa. Je to vyčerpávajúce na sústredenie sa. Pri niektorých otázkach musím dávať veľký pozor na to, čo poviem, aby som nechtiac nevyzradil správnu odpoveď.
Do akej miery môžete napomôcť?
Do žiadnej. V manuáli Milionára je popis mojej práce skôr zavádzať.
A keď ste si strihli o správnu odpoveď so súťažiacim?
To je skôr v polohe zábavy, keď vidím, že hráč je pripravený len tipovať. On si chcel hodiť mincou, tá nebola, tak som navrhol, že si strihneme. Je to v poriadku.
Samotné tipovanie odpovedí na otázky by nebolo až také atraktívne, dôležitý je imidž hry. Kto všetko ho tvorí?
Imidž vytvoril pán Demola tak, ako ho vymyslel. Prispeli autori hudby, moderné štúdio, svetelné efekty, ktoré sa vo vedomostnej súťaži nezvyknú objavovať. Prvýkrát v histórii kvízovej hry bol zrušený časový limit. Moderátor tiež nemá neutrálnu polohu, skôr to hráčom mierne komplikuje.
Ako tvár Milionára máte doporučené reprezentovať hru na verejnosti? Trebárs na spoločenských podujatiach?
Do spoločnosti chodím preto, že mám rád ľudí. Milionár mi nepredpisuje nijaké zvláštne správanie.
Niekedy zažívate ostrejšie chvíle ako hráč v kresle. Napríklad, keď ste mali byť v roli moderátora nahradený.
Áno, robil sa konkurz na moderátora na pôde spoločnosti Maya, ktorý mal pre mňa pozitívny výsledok. Neviem ako inak to zhodnotiť.
Ak by dopadol inak?
Mám rád svoju prácu. Tou je v súčasnosti na tv obrazovkách hra Milionár. Napriek tomu, že to robím už štvrtý rok, tá hra je stále veľmi originálna, lebo je veľmi intímna. Odohráva sa totiž medzi hráčom a mnou, a ten hráč je vždy iný. Vždy mám novú úlohu, ako k nemu pristúpiť, aby bolo aj na čo pozerať. Veď je to televízny program.
Zvláštna intimita pred kamerami a publikom...
Áno, je to intimita pred kamerami. Hra dvoch ľudí pred očami dvoch miliónov voyerov - toľko mávame sledovanosť.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: DENISA VOLOŠČUKOVÁ /FOTO: JOZEF HARDOŠ

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 26 317
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 582
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 926
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 308
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 200
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 873
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 699
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu