Paríž šokoval žrdkár Gibilisco

PARÍŽ - Šiesty deň 9. majstrovstiev sveta v atletike priniesol tretí výsledok z kategórie senzácií. Žŕdku vyhral 24-ročný Talian Giuseppe Gibilisco. V doterajšom priebehu šampionátu možno za podobnú „nemožnosť“ považovať víťazstvá bieloruského guliara ...

Američan Andre Agassi servuje v stretnutí 2. kola proti Švédovi Andreasovi Vinciguerrovi na US Open v New Yorku. Agassi zvíťazil hladko 7:6, 6:1, 6:4. FOTO - REUTERS

PARÍŽ - Šiesty deň 9. majstrovstiev sveta v atletike priniesol tretí výsledok z kategórie senzácií. Žŕdku vyhral 24-ročný Talian Giuseppe Gibilisco. V doterajšom priebehu šampionátu možno za podobnú „nemožnosť“ považovať víťazstvá bieloruského guliara Andreja Michneviča (prvý deň) v druhých pretekoch po dvojročnej nútenej prestávke za dopingové previnenie. Úplne nečakané bolo tiež víťazstvo prekážkarky na 100 metrov, 22-ročnej Kanaďanky Perdity Felicienovej (piaty deň).

Stade de France bol opäť zaplnený divákmi (60-tisíc) i očakávaním prvého zlata domácich. V kladive žien však suverénne obhájila titul 22-ročná Kubánka z Camaguey Yipsy Morenová skvelým výkonom 73,33 m. Pred Francúzku z Lavalu Manuelu Montebrunovú (70,91 m) sa dostala i večne druhá, ale vlani na majstrovstvách Európy v Mníchove víťazná 32-ročná Ruska Oľga Kuzenková.

Double pre Whitovú

Na dvojstovke žien triumfovala s trojmetrovým náskokom 26-ročná Američanka z Oaklandu Kelli Whitová (22,05 s). Menšia Kalifornčanka s obdivuhodnou frekvenciou nôh deklasovala Rusku Kapačinskú (22,38 s) i krajanku Edwardsovú (22,47). Obletovaná domáca hviezda Hurtisová, vlaňajšia majsterka Európy, skončila až štvrtá.

V žŕdke okrem talianskej senzácie menom Gibilisco (590 cm) zaujal tretím miestom Švéd Kristiansson - 585 cm (druhý bol favorizovaný Juhoafričan Brits - 585 cm). Maj-ster sveta 2001 Dmitrij Markov, naturalizovaný Austrálčan z Ruska, skončil štvrtý (585 cm). Severania v skokoch ryžujú. Olsson vyhral trojskok, Holm bol druhý vo výške.

Zdesená Pečonkinová

Na 400 m prekážky sa očakával útok na svetový rekord Rusky Julie Pečonkinovej, ktorá 8. augusta tohto roku na ruskom šampionáte v Tule zabehla 52,34 s. V parížskom finále začala atak na svoj čas histórie veľ-kolepo. Do trojstovky. V cieľovej rovinke stuhla, usmiatu tvár skrivila na zdesený výraz a takmer stála. Predbehla ju najskôr iba 20-ročná Austrálčanka Jana Pittmanová (53,22) zo Sydney, ktorá na olym-piáde v rodisku skončila v rozbehu, ale vlani už vyhrala Hry Commonwealthu. V závere zdolala Rusku aj Američanka Gloverová (53,65 s). Šokovaná Pečonkinová (53,71 s) krčila ramenami. „Všetci tvrdili, že dosiahnem svetový rekord. V Tule som sa oň vôbec neusilovala, teraz zo všetkých síl. Precenila som svoje možnosti,“ povedala 25-ročná rodáčka z Krasnojarska.

Očakávané rozbehy na 5000 metrov boli bez Etiópčana Gebrselassieho i katarského Keňana Šahína (víťaz na 3000 m prek.), ale s Maročanom El Guerroujom (víťaz na 1500 m) a Kenenisom Bekelem (zlatý na 10 000 m). Obaja hladko postúpili. El Guerrouj sa opäť poďakoval organizátorom, že upravili program tak, aby mohol bežať obe trate, hoci deň oddychu bol veľmi krátky čas. „Málo spím, lebo každé ráno sa dlho modlím. Allah mi pomáha,“ hovoril moslim z Maroka.

Včerajší program bol po uzávierke tohto vydania. (pf)

1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov