Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand
Milan Lasica

Milan Lasica

herec
Sledujte profil aj na: Wikipedia, Public e-mail, Články na SME.sk, Web
  • 18. 7. 2021
  • 1. 1. 1999

    Stal sa riaditeľom Štúdia S. Vystupoval tu spolu s Júliusom Satinským a premenoval ho na Štúdio L+S, kde je naďalej aktívny.

  • 1. 1. 1997

    Spoločne s Júliusom Satinským získal Krištáľové krídlo za celoživotné dielo.

  • 1. 1. 1959

    Zoznámil sa so svojím celoživotným divadelným spoločníkom Júliusom Satinským  a následne začali spoločne vystupovať v Tatra revue so svojimi autorskými dialógmi.

     

Milan Lasica (narodený 3. februára 1940 vo Zvolene) bol slovenský herec, dramatik, prozaik, textár, humorista, režisér, moderátor, pedagóg a spevák. S Júliusom Satinským tvorili legendárnu komickú dvojicu. Jeho manželka je Magda Vášaryová.

Významné míľniky

Pozrite si najvýznamnejšie míľniky v živote Milana Lasicu:

  • Narodil sa (3.2.1940)
  • Vyštudoval dramaturgiu na VŠMU v Bratislave
  • Na Hviezdoslavovom Kubíne sa zoznámil so svojím spoločníkom Júliusom Satinským, s ktorým neskôr začali vystupovať v Tatra Revue (1959)
  • Pracoval ako dramaturg Československej televízie (1964 – 1967)
  • Bol členom Divadla na korze v Bratislave (1967 – 1971)
  • Bol členom divadla Večerní Brno (1971 – 1972)
  • Taktiež bol členom spevohry Novej scény v Bratislave (1972 – 1978)
  • Po predchádzajúcej manželke Zore Kolínskej sa oženil s Magdou Vášáryovou, s ktorou má dcéry, Hanu a Žofiu (1980)
  • Pôsobil ako umelecký šéf Štúdia S (od roku 1982)
  • Spoločne s Júliusom Satinským získal Krištáľové krídlo za celoživotné dielo (1997)
  • Sprivatizoval Štúdio S, ktoré premenoval na Štúdio L+S a stal sa jeho riaditeľom (1999)
  • Na 35. ročníku Kremnických gagov získal Zlatého gunára za celoživotné dielo (2015)
  • Zomrel 19. 7. 2021 počas koncertu v bratislavskom Štúdiu L+S. 

Mladosť a vzdelanie

Niekoľko mesiacov po Milanovom narodení sa spolu s rodinou zo Zvolena presťahovali do Bratislavy, kde Milan Lasica prežil väčšinu svojho života.

Po rozvode jeho rodičov Milana poslali do Pliešoviec (neďaleko Zvolena), kde žil so svojou starou mamou a otcovou sestrou a chodil tam jeden rok do školy.

Po roku sa opäť vrátil do Bratislavy ku svojej mame, ukončil povinnú školskú dochádzku a pokračoval v štúdiu na gymnáziu na Grösslingovej ulici.

Úspešne absolvoval VŠMU v Bratislave, kde študoval dramaturgiu so zameraním na divadlá malých foriem.

Kariéra a pôsobenie

Od roku 1959, ešte počas štúdia, začal Milan Lasica vystupovať s Júliusom Satinským v autorských divadelných predstaveniach, v ktorých svojským humorom s prvkami irónie reagovali na aktuálne spoločenské udalosti.

Ako dvojica komikov spolu s Júliusom Satinským účinkovali v Tatra revue a v Divadelnom štúdium (Divadlo na korze).

V roku 1999 sa stal riaditeľom Štúdia S a premenoval ho na Štúdio L+S, kde spolu s Júliusom Satinským svojim humorom zábavali mnohých ľudí a získali množstvo priaznivcov.

Citáty Milana Lasicu

"Čím som starší, tým som spokojnejší. O dvadsať rokov možno so samou spokojnosťou nebudem môcť vydržať." (Zdroj: SME.sk)

"Všade na svete sa muži otáčajú za krásnymi ženami. Na Slovensku nemusia. Oproti ide ďalšia." (Zdroj: Hospodárske noviny)

"Nie je nevyhnutné hovoriť vždy pravdu. Slušnosť je niekedy viac." (Zdroj: Hospodárske noviny)

(o utečencoch) "Mali by sme si uvedomiť, že prichádzajú sem, pretože je tu lepšie. K nám však neprichádzajú. Pokiaľ ide o našu krajinu, tak sa jej vyhýbajú, takže predsa len tu nebude tak dobre ako vo Švajčiarsku." (Zdroj: fici.sme.sk)

"Viac slovenské, ako byť alkoholik, je už len byť idiot." (Zdroj: fici.sme.sk)

"Šťastie je buď povahová črta, alebo je to program, ktorý si vytýčite. Povedal to jeden ruský humorista. Keď chceš byť šťastný, tak buď. A netreba okolo toho robiť všelijaké analýzy a cirkusy. Aj tak si nepomôžete." (Zdroj: fici.sme.sk)

Rodina a deti

Keď mal Milan Lasica dvadsaťdva rokov, oženil sa s herečkou Zorou Kolínskou, s ktorou manželstvo trvalo osem rokov a následne sa rozviedli. Neskôr, v roku 1980 sa oženil s Magdou Vášáryovou, s ktorou má dve dcéry, Hanu a Žofiu.

Milanova súčasná manželka Magda Vášáryová je slovenská politička a bývalá herečka a diplomatka. Od roku 2006 bola poslankyňa Národnej rady SR za SDKÚ-DS. V roku 2013 vystúpila zo strany.

Sociálne profily a blogy

Fotky Milana Lasicu

Externé odkazy

Magda Vášaryová je herečka, politička ale venovala sa aj diplomacii, aktuálne sa venuje vedeckej práci.

Magda Vášáryová má vlastný múdry recept na univerzálne šťastie.

2. nov
Július Satinský so svojimi deťmi Luciou a Jankom, rok 1989.

Nevydala by otcovo dielo, ktoré velebí sexizmus, no ani ho necenzuruje. Píše mu listy.

31. okt
Milan Lasica a Július Satinský

Ako vzniká sliepka a všetky ďalšie hry.

14. jún
Devín banka vraj bola centrom KGB u nás.

Máme príležitosť zbaviť sa všetkých Karlov Vašov. Inak dokončia, čo pred osemdesiatimi rokmi začali.

3. máj
Ján Štrasser

Začiatkom februára by mal 82 rokov.

Ján Štrasser 7. feb

Bol to rok, keď som dostala prvé okuliare a učila sa cnostiam stoikov.

4. jan
Art Film Fest 2021.

Niekedy stačí jedna veta. Ale chcela by som viac.

30. dec

Životopis

Vek
81 rokov
Narodenie
3. 2. 1940 (Zvolen)
Úmrtie
18. 7. 2021
Vzdelanie
Vysokoškolské - doktorský titul
Našli ste chybu? Napíšte nám

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. V Bratislave sa koná Globsec
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  1. Content agency mení svoje meno na Contedy
  2. Ako správne napúšťať bazén
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  5. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
  6. Kto stretne legendárneho Ronalda?
  7. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
  8. V Bratislave sa koná Globsec
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 229
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 919
  3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 328
  4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 103
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 4 875
  6. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 498
  7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 486
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 1 982
SkryťZatvoriť reklamu