Spaľovacie motory sú politicky zneužívaná téma. Nezakážu sa, veria Heger s Kičom
Slovensko verí, že sa v EÚ čoskoro dosiahne dohoda o syntetických palivách pre spaľovacie motory aj po roku 2035, uviedli po samite EÚ v Bruseli štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča a premiér Heger.
Kiča upozornil, že v Európe rezonuje téma spaľovacích motorov a dodal, že pre Slovensko je dôležitá, lebo 13 percent HDP vytvára práve automobilový priemysel.
"Úzko komunikujeme s nemeckou stranou, lebo je to náš strategický partner v oblasti inovácií a prepojenia na automobilový priemysel. Veríme, že na základe signálov, ktoré máme od našich partnerov, bude téma spaľovacích motorov čoskoro uzatvorená," uviedol Kiča.
Politicky zneužívaná téma
Podľa jeho slov je dôležité, aby sa tieto debaty ukončili, lebo Slovensko chce pokročiť s ekologizáciou tohto priemyslu, ale bez toho, aby to ohrozilo pracovné miesta, avšak skôr naopak - aby výroba elektromobilov bola dobrou príležitosťou pre budúcnosť.
"Slovenské automobilky sú na tento proces pripravené. Zákaz spaľovacích motorov sa niekedy politicky zneužíva, ale chcem uistiť, že po roku 2035 nebudú zakázané autá so spaľovacím motorom, dôjde len k obmedzeniu ich výroby," spresnil.
Podľa neho pre slovenský automobilový priemysel je dôležitá možnosť zachovať aj vozidlá s motormi, ktoré budú využívať palivá syntetického charakteru. "Verím, že v tomto dosiahneme kompromis a následne sa zameriame na problematickejšiu tému do budúcnosti, a to je norma Euro 7," zdôraznil Kiča.
So Scholzom o palivách a elektromobilite
Heger dodal, že automobilky sú kostrou slovenskej ekonomiky a odkázal, že k zmenám aj v tejto oblasti treba pristupovať pragmaticky, a nie populisticky, ako to robia mnohí politici.
"Aj napriek tomu, že chceme opatrenia pre dobro našich občanov, musíme vždy zohľadniť realistický vývoj, a to sa týka aj automobilov a spaľovacích motorov. Slovensko je v tomto prepojené pupočnou šnúrou s Nemecko," vysvetlil premiér, ktorý vo štvrtok diskutoval s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.
"Zlaďovali sme si pozície k spaľovacím motorom, tiež k elektromobilite a k investíciám do inovácií," odkázal Heger.
Dodal, že kľúčové na to, aby si Slovensko automobilky nielen udržalo, ale vytvorilo im priestor na to, aby mohli investovať do nadstavby, sú inovácie a s nimi nové pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou a vyššími mzdami. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Slovenskí hasiči ukončia v sobotu svoju činnosť pri meste Conselice v Taliansku, kde pomáhali pri odstraňovaní následkov povodní. Prečerpali 690-tisíc kubických metrov pri meste Conselise a 602-tisíc pri meste Ravenna.
(TASR)S interrupčnou tabletkou by to určite nebolo tak, že niekto príde do lekárne, poprosí o päť tabletiek a rozdá to všetkým susedom, hovorí gynekológ Záhumenský. Rozumný dôvod, prečo by štát nemal tabletky povoliť, nevidí.
(SME)Rastliny vnímajú, keď sa ich dotýkame a reagujú, aj keď takýto dotyk skončí. Iný tím zase skúmal železo z meteoritov. Práve to totiž mohlo pôsobiť ako katalyzátor chemických reakcií, na konci ktorých bol vznik života. (SME) Čítaj ďalej
Vdova po policajtovi alebo vojakovi bude mať nárok na výplatu vdovského výsluhového dôchodku počas dvoch rokov od úmrtia manžela, vyplýva to z novely o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú podpísala prezidentka Čaputová.
(TASR)Matovič sa chváli, že v živote prečítal iba jednu knihu. Síce by sme sa už nemali zaoberať vecami, ktorými sa chváli Matovič, ale je znepokojivé, že u nás je spoločensky prípustné hovoriť o tom, že nečítame. Píše režisérka Eva Borušovičová.
(SME)Do Devína zavítajú cez víkend rytieri. V Bratislave tiež zahrá skladateľ Hans Zimmer a blíži sa aj festival digitálneho umenia či kresťanský festival. Pozrite si výber podujatí v hlavnom meste na najbližšie dni.
(The Slovak Spectator)Hnutie Sme rodina si vie predstaviť byť súčasťou konzervatívno-liberálnej koalície, no záležalo by to od programového vyhlásenia vlády, ktorý by nemal obsahovať kultúrno-etické otázky.
(TASR)Práca astronóma už nie je romantická nočná obloha, ale najmä výpočty a zbieranie dát. O svojej práci, ktorá sa zameriava najmä na skúmanie medziplanetárnej hmoty, hovorí vo Vedeckom podcaste SAV Marián Jakubík. (SME) Čítaj ďalej