Heger odmietol kritiku od primátora Bratislavy. Argumentoval prognózami
Štát kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku legislatívnych opatrení. Mestá, obce i kraje môžu tiež rátať s vyššími podielovými daňami, reagoval premiér Heger na kritiku od primátora Bratislavy.
Primátor Bratislavy Matúš Vallo odôvodil zvyšovanie miestnych poplatkov ako dôsledok rozhodnutí centrálnej moci, ktoré zredukovali samosprávne zdroje.
"Čísla hovoria jasnou rečou, rozhodnutia vlády v minulom roku zasiahli do rozpočtov samospráv sumou 585 miliónov eur, avšak opatrenia, ktoré sme urobili v závere roka, predstavovali kompenzácie vo výške 525 miliónov eur," uviedol Heger.
Výnos z daní presiahne prognózu
Upozornil tiež, že aktuálna daňová prognóza ráta s vyšším výnosom z daní z príjmov fyzických osôb o 168 miliónov eur. "Takže, ak sa vyjadríme v číslach, samosprávy majú ešte viac peňazí, ako sa čakalo," poznamenal dočasne poverený premiér.
Viac k téme hovoriť nechcel, odvolal sa na snahu udržať dobré a korektné vzťahy medzi štátnou správou a samosprávou. "Preto sa zdržím ďalšieho komentára," povedal smerom k Vallovým vyjadreniam.
Vallo ohlásil zvyšovanie poplatkov
Šéf bratislavskej samosprávy vo štvrtok oznámil, že hlavné mesto zdvihne ceny viacerých poplatkov. O 64 percent sa má zvýšiť daň z ubytovania, v priemere o 25 percent stúpnu úhrady v zariadeniach pre seniorov, školné v základných umeleckých školách či poplatky mestského pohrebníctva Marianum, vyššie bude i vstupné na športoviská a do mestských kultúrnych inštitúcií.
Vallo zvýšenie zdôvodnil dosahmi prijatej legislatívy i inflácie na rozpočet mesta.
"Rozhodnutia vlády, ktorými vybrali z rozpočtov samospráv obrovské zdroje, inú možnosť obciam a mestám nenechávajú," povedal.
Dodal, že zvýšenie poplatkov sprevádza i šetriaci režim, ktorý zredukuje investície do zveľaďovania mesta. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
"Akrobacia je pre mňa aj o prekonávaní samej seba," hovorí Kristína Janíková, ktorá sa profesionálne venuje výškovej akrobacii. Hoci má z výšok strach. Účinkuje v opernom predstavení a vedie aj kurzy pre deti a dospelých.
(SME)Realita sa skladá z častí, tie zase z menších častí a tak ďalej. Ako ale komplexné veci ako molekuly alebo aj my ľudia držíme pokope, a prečo v tom hrá kľúčovú úlohu čas? Dozviete sa v novej epizóde podcastu Kvantum ideí.
(SME)Analyzovali sme prípady vyšetrovaní trestných činov sexuálneho násilia a našiel veľké rozdiely medzi tým, ako prípady končia v jednotlivých okresoch. Nedostatky vo vyšetrovaní nie sú individuálnymi zlyhaniami, ale ide o systémové problémy.
(SME)Už nie je možné stupňovanie dojmov a pocitov nevulgárnym spôsobom. Jediný rozumný počin, ktorý parlament môže urobiť, je všetkých dvesto návrhov zákonov hodiť do kanálov a stratiť sa z očí. Píše Peter Schutz.
(SME)Prezidentka vetovala tretiu hodinu telesnej výchovy. Čaputová navrhuje posunúť účinnosť zákona na 1. september 2025 bez ohľadu na typ základnej školy a bez ohľadu na to, či škola disponuje telocvičňou.
(TASR)K tradičným priekopníkom rozvratu v podobe Roberta Fica a Igora Matoviča prirátajme aj Jaroslava Naďa. Matovič ako prvý zvestoval, že ak sa nepolepšíme, čakajú nás azda posledné demokratické voľby. Komentuje Peter Tkačenko.
(SME)Nadšenci vdýchli hradom po celom Slovensku nový život. Práce máme ešte na sto rokov, vravia. Na Slovensku máme 60 ruín hradov, o ktoré sa starajú dobrovoľníci.
(SME)Aktuálny školský rok sa ešte neskončil a základné školy už majú hlavy v smútku z toho ďalšieho. Z ministerstva školstva totiž dostali výrazne nižšiu dotáciu na nákup učebníc. Jednej bratislavskej škole ich kúpi jeden z rodičov.
(SME)