Progresívne Slovensko poukázalo na zlyhanie ministerstva v prípade skládky vo Vrakuni
Sanácia Vrakunskej skládky zlyhala na dočasnom vyvlastňovaní pozemkov. Ministerstvo životného prostredia nevyplatilo majiteľom dohodnuté kompenzácie, pretože nestihlo termín, tvrdí Tamara Stohlová z hnutia Progresívne Slovensko.
Deklarácia namiesto činov
„Z vyhlásenia samotného ministra Budaja sme sa dozvedeli, že nemali k dispozícii číslo účtu, na ktoré by peniaze poslali. Takéto zlyhanie je skutočne neospravedlniteľné, sedem rokov práce vyšlo navnivoč, nevyužili sa eurofondy a ľudia sú stále ohrozovaní,” vraví Stohlová.
Donedávna sa počítalo s projektom sanácie formou zapuzdrenia, ktorý by síce nevyriešil znečistenie natrvalo, no jeho rýchlosť mohla zamedziť ďalšiemu znečisťovaniu Chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov.
Envirorezort sa projektom zaoberal od roku 2016, tento rok mal byť dokončený.
„Vedenie ministerstva namiesto toho v projekte nepostupovalo, mlčalo o zlyhaniach pri príprave a dnes sa snaží pochybenia prekryť podpisom deklarácie o medzinárodnej spolupráci na sanácii tejto skládky,” tvrdí environmentalistka a komunálna poslankyňa Stohlová.
Nedávno rezort životného prostredia prinieslo správu o uzatvorení deklarácie o nutnosti urýchlenej sanácie Vrakunskej skládky s holandskými expertnými skupinami. Podpísal ju štátny tajomník Michal Kiča.
Absencia enviromentálnej vízie
Podľa Stohlovej ministerstvo zakrýva svoje zlyhanie pri sanácii zdanlivým úspechom pri podpise deklarácie o spolupráci.
„Ani v najoptimistickejšom scenári príprava nového verejného obstarávania nebude hotová pred rokom 2024, teda dávno potom, čo malo byť zrealizované riešenie, ktoré by aspoň dočasne chránilo zdravie obyvateľov a aj najväčší zdroj pitnej vody na Slovensku. Je zjavné, že ministerstvo ani vláda nemajú víziu pre budúcnosť zdravého života v hlavnom meste a jeho okolí, rovnako tak ani pre ochranu Žitného ostrova,” zakončila členka predsedníctva Progresívneho Slovenska. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Bratislava
Bratislavské kúpaliská sa chystajú na sezónu. Prvé, ktoré má povolenie na otvorenie od hygienikov, je Rosnička v Dúbravke. Otvorí najskôr 10. júna, v závislosti od počasia. Oficiálne sa však sezóna začína až 15.júna.
(SME)Na víkendový svetový zjazd mieria do Šamorína tisíce motorkárov Hell's Angels Motorcycle Club. Mnohých možno vidieť aj v Bratislave. Americká ambasáda odporúča vyhýbať sa im, zvlášť upozorňujú na hotel Tatra v Bratislave.
(SME)Oživiť chátrajúce petržalské terasy a vytvoriť na nich živé komunity sa niekoľko rokov pokúšali aktivisti aj umelci. Pokusy o oživenie sídliska však nepretrvali a z Petržalky odchádza aj posledná z nezávislých galérií, Photoport.
(SME)Fungujú už trinásť rokov a jazdu organizujú každý mesiac. K bratislavskej cyklojazde Critical Mass sa v letných mesiacoch pripájajú stovky ľudí a ukazujú, ako by vyzeralo mesto, keby mu vládli cyklisti.
(SME)V Bratislave sa na viacerých miestach tvoria kolóny. Vodiči sa zdržia do 35 minút na diaľnici D2 v úseku Lozorno - Stupava - Lamač. Na diaľnici D1 v smere zo Zlatých pieskov cez Prístavný most do Petržalky si počkajú do desať minút. Čítaj ďalej
Mesto Bratislava čelí masívnemu kybernetickému DDoS útoku. Online služby mesta preto nie sú aktuálne pre verejnosť dostupné. Napriek tomu mesto neeviduje preniknutie do IT infraštruktúry ani ohrozenie údajov, s ktorými pracujú.
(TASR)Na Karloveskej ulici v Bratislave je z dôvodu mimoriadnej udalosti obojsmerne prerušená premávka liniek 4 a 9. Informuje o tom Dopravný podnik Bratislava na svojom webe. Čítaj ďalej
V Bratislave po koncerte Depeche Mode posilnia niektoré linky mestskej hromadnej dopravy. Posilnenie a bezpečnostné opatrenia pripravuje aj bratislavská polícia v koordinácii s mestskou políciou.
(TASR)