Slovenské elektrárne prifázovali do siete aj druhú turbínu tretieho bloku Mochoviec
Slovenské elektrárne prifázovali do siete aj druhý turbogenerátor tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Pokračujú tak s ďalšími testmi na výkonovej hladine 20 %. Prvú turbínu prifázovali do siete v utorok v noci.
Elektrárne v ďalšom kroku zvýšia výkon reaktora na 35 %. „Prifázovaním turbogenerátorov do elektrizačnej sústavy SR sme prvýkrát reálne naplnili poslanie jadrovej elektrárne, teda bezpečne a spoľahlivo udržiavať reťazovú štiepnu reakciu, ako aj dodávať reálnu elektrickú energiu spotrebiteľom. Samozrejme, ešte nás čakajú desiatky testov, kým tretí blok začne vyrábať na 100 %,“ uviedol manažér riadenia prevádzky 3. a 4. bloku Mochovce Marek Podolec.
Tretí blok od prvého prifázovania dodal do siete už dve gigawatthodiny elektrickej energie. To predstavuje ročnú spotrebu 800 priemerných domácností.
„Doterajší priebeh testov v etape energetického spúšťania ukazuje pripravenosť technológie, personálu spúšťania, ako aj obslužného personálu. Testovanie prebieha v súlade s harmonogramom,“ dodal riaditeľ dokončovania a spúšťania systémov Mochovce 3 a 4 Juraj Krasňanský.
Po vyhodnotení všetkých testov tejto etapy prejde blok na výkonovú hladinu 35 % výkonu reaktora a postupne ju budú zvyšovať až na 100 %, s krátkodobými plánovanými odstaveniami podľa harmonogramu uvádzania nového bloku do prevádzky.
Úplnú funkčnosť tretieho bloku a dosiahnutie projektových parametrov potvrdí úspešné ukončenie fázy 144-hodinového preukazného chodu na plnom, 471-megawattovom výkone.
Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať pri spustení inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 % z celkovej spotreby elektriny Slovenska. Z pohľadu výroby elektriny sa tak Slovensko už tento rok stane energeticky sebestačné. Životnosť nového bloku je plánovaná na minimálne 60 rokov. (SITA)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Minister hospodárstva Karel Hirman tvrdí, že jeho predchodca Richard Sulík a bývalý štátny tajomník Karol Galek sa usvedčili z nečinnosti. Reagoval tak na tlačovku SaS v súvislosti s podaním trestného oznámenia pre nečinnosť v prípade platieb za vydobytý nerast. Čítaj ďalej
Dohoda vlády s reťazcami o zmrazení cien potravín je veľmi vágna. Nie všetci obchodníci sa do jej plnenia pustili s rovnakou vervou, pričom "garantované" ceny sa nepozdávajú výrobcom potravín a sú tiež často výrazne vyššie ako cenovky v akciových letákoch. (Index)
Nemecká centrálna banka očakáva v marci spomalenie inflácie. Dôvodom je vysoká báza pre porovnanie, keď pred rokom ceny prudko vzrástli. Najväčšia európska ekonomika sa podľa Bundesbank však zrejme nachádza v recesii. Čítaj ďalej
Rakúsko stále odmieta obchodnú dohodu medzi Európskou úniou a združením juhoamerických krajín Mercosur. Rakúsku vládu k negatívnemu postoju fakticky zaväzuje uznesenie parlamentu z roku 2019. Čítaj ďalej
Veľa míňame, málo si odkladáme bokom a o to nasporené prichádzame. Pocit falošnej hojnosti môže Slovensko vzďaľovať od vyspelejšieho Západu, ktorý sa začína nielen v Kittsee, ale už aj v Lanžhote, komentuje Branislav Benčat. (Index)
Bitcoin sa dostal na deväťmesačné maximum nad 28 500 dolárov, neskôr ale časť ziskov zmazal. Pre turbulencie v bankovom sektore sa niektorí obchodníci prikláňajú k digitálnym aktívam. Za uplynulý týždeň kryptomena vykázala najlepší výkon za štyri roky. (ČTK)
Potravinári sú pobúrení spôsobom, akým boli zastropované ceny niektorých potravín. Vnímajú to ako podraz. Agrerozort a obchodné reťazce sa podľa nich dohodli na zastropovaní cien bez korektnej a odbornej diskusie. Čítaj ďalej
Amazon prepustí ďalších deväťtisíc ľudí, informoval generálny riaditeľ Andy Jassy zamestnancov. Najnovšie škrty prichádzajú po tom, ako technologický gigant od novembra do januára už prepustil 18-tisíc zamestnancov. (SME, CNN)