Sankcie stlačili príjmy Ruska z predaja energií na najnižšiu úroveň od roku 2020
Mesačné rozpočtové príjmy Ruska z ropy a plynu v januári padli na najnižšiu úroveň od augusta 2020. Dôvodom bol vplyv západných sankcií, ukázali zverejnené údaje ruského ministerstva financií.
Mesačné daňové a colné príjmy z predaja energií sa v medziročnom porovnaní znížili o 46 perdcent. Zatiaľ čo cena severomorskej ropnej zmesi Brent takmer stagnovala, priemerná cena ruskej zmesi Urals v januári medziročne padla o 42 percent na 49,48 USD (45,24 eura) za barel (159 litrov).
Moskva sa pri financovaní svojich rozpočtových výdavkov spolieha na príjmy z predaja ropy a plynu - v minulom roku okolo 11,6 bilióna rubľov (165 miliárd USD).
A keďže výdavky v dôsledku nákladov na vojnu na Ukrajine prudko vzrástli a príjmy z predaja energií klesajú, musela začať na krytie deficitu predávať devízové rezervy.
V januári to bolo 425,5 miliardy RUB alebo 6,05 miliardy USD.
Ruské ministerstvo financií v piatok uviedlo, že vo februári takmer strojnásobí predaj devíz na 8,9 miliardy RUB alebo 130 miliónov USD denne, aby kompenzovalo pokles príjmov z predaja ropy a plynu.
Podľa analytikov ruskej štátnej banky Promsvyazbank by sa tento predaj mohol v marci opäť takmer zdvojnásobiť, keďže Moskva potrebuje pokryť deficit.
Ak sa ceny ruskej ropy v najbližších mesiacoch nezvýšia, rozpočtový deficit by podľa analytikov Credit Bank of Moscow mohol v tomto roku dosiahnuť 5,5 bilióna RUB (78 miliárd USD) alebo 3,8 percent HDP.
Ruský rozpočet na rok 2023 počíta s deficitom na úrovni 2 percent HDP a akýkoľvek väčší deficit by si vyžadoval kombináciu vyššieho predaja devízových rezerv, nižších výdavkov, vyšších pôžičiek alebo zvýšenia daní.
Ruský denník Kommersant v piatok uviedol, že Kremeľ uvažuje o zmene spôsobu výpočtu daní pre ropné a plynárenské spoločnosti, aby pokryl časť deficitu.
Severomorská ropná zmes Brent sa v piatok predávala približne po 82 USD za barel a ropa Urals po približne 53,60 USD za barel. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Medzinárodný olympijský výbor odporučil návrat ruských a bieloruských športovcov do medzinárodných súťaží ako jednotlivcov pod neutrálnou vlajkou a bez prepojenia na armádu. (TASR)
Ruský súd uložil dvojročný trest väzenia Rusovi Alexejovi Moskaljovovi. Jeho dcéra namaľovala obrázok s protivojnovou tematikou. Moskaljov ale krátko pred vynesením rozsudku ušiel z domáceho väzenia. Čítaj ďalej
Ukrajinské mesto Avdijivka v prvej línii je vymazávané z povrchu zemského, tvrdí v čase silnejúceho ruského ostreľovania miestny veliteľ Vitalij Barabaš. Ukrajina už skôr varovala, že mesto sa môže stať druhým Bachmutom. Čítaj ďalej
Ukrajinský prezident Zelenskyj navštívil Sumskú oblasť na Ukrajine počas svojej cesty po oblastiach krajiny, ktoré pocítili nápor ruskej invázie. Zelenskyj sa stretol s predstaviteľmi a miestnymi obyvateľmi v meste Ochtyrka. Čítaj ďalej
Francúzsko ešte v marci zdvojnásobí dodávky delostreleckej munície kalibru 155 mm na Ukrajinu, a to na približne dvetisíc nábojov mesačne. Paríž zároveň plánuje navýšiť fond, ktorý Kyjevu umožňuje nakupovať francúzske zbrane. Čítaj ďalej
Šermiari odmietajú návrat ruských hráčov. Viac ako tristo bývalých i súčasných šermiarov vyzvalo Medzinárodnú šermiarsku federáciu a Medzinárodný olympijský výbor, aby nedovolili návrat ruských a bieloruských reprezentantov. (TASR)
Ruský kybernetický útok znefunkčnil viaceré štátne weby. Ako informoval portál vosveteit.sk, cieľom boli weby Národnej rady, Národne banky či ministerstva obrany. Útok prišiel po tom, ako Slovensko poslalo na Ukrajinu prvé stíhačky. Čítaj ďalej
Vlani hrala na olympiáde či majstrovstvách sveta v hokeji iba polovica zo súčasných slovenských hráčov v KHL. Pozreli sme sa na to, aké mali hokejisti štatistiky v tejto sezóne a ako ospravedlňujú svoju účasť v súťaži. (Sportnet)