Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: green
1 >
mínus indicator plus

Zlé správy   Zlé správy

Nárast koncentrácie CO2 v atmosfére je čiastočne vyvolaný ElNiňom (nárast teploty povrchu oceánov). Nie je to však jediný dôvod. Ak nevieš, ktoré sektory produkujú emisie skleníkových plynov (teda CO2 a ďalších) treba si to doštudovať. https://www3.epa.gov/climatech... Tretím dôvodom môže byť, že už začína klesať efektivita biosféry pri odstraňovaní CO2 z atmosféry. Ak biosféra pomalšie odoberá CO2 z atmosféry, dôsledkom je nárast CO2 v atmosfére. Štvrtým dôvodom môže byť, že už sa rozbehli spätnoväzobné procesy, ktoré nedokážeme ovplyvniť - napríklad uvoľňovanie CO2 z roztápajúcehosa permafrostu. Posledné dve správy sú veľmi zlé správy, pretože potom, ako sa tieto procesy rozbehnú naplno, nepomôže nám už ani znižovanie našich emisií CO2 a koncentrácia CO2 aj metánu napriek našej snahe polepšiť sa nebude klesať. Čo sa týka skrachhovaného webu pána Zemánka, škoda, že som sa tam nedožil potvrdenia mojej hypotézy. To, čo sa stalo, som totiž dosť dlho predpovedal: skok v raste globálnej teploty. Čiže sa iba potvrdilo, že som mal pravdu. Nástup ElNiňa nie je možné predpovedať presne, to ani nebolo mojim cieľom.Ja som len tvrdil čosi iné: že ak ElNiňo nastúpi, bude extrémne silné (potvrdilo sa) a po ňom bude nasledovať výrazný skok globálnej teploty (roky 2014, 2015 a 2016 to potvrdzujú).
 
mínus indicator plus

Nedostatok vedomostí   Nedostatok vedomostí

Však vravím. Klimaskeptici melú z posledného. V troposfére sa trend otepľovania mení s výškou. Čím vyššie, tým je trend menší. Kto argumentuje trendom v strednej časti troposféry, mal by sa zobudiť a zosadnúť pekne na povrch Zeme. To je totiž pre náš praktický život podstatná informácia, žijeme totiž na povrchu Zeme a nie kdesi hore v lufte vážený pán huncút. K teplu Ste nenapísal nič, len akýsi zúfalý výkrik o zelených mužíčkoch. Bez argumentácie. Ak netušíte prečo rastie plocha plávajúceho ľadu okolo Antarktídy, treba si to doštudovať. Budete prekvapený zistením, že aj to súvisí s otepľovaním. V tomto prípade treba totiž použiť mozog a nie jednoduchú rovnicu, že čím teplejšie, tým menej plávajúceho ľadu. Teplejšie znamená rýchlejšie topenie pevninského ľadovca (nevedel Ste, že aj také čosi existuje?) Hádajte, kam asi steká tá sladká voda a čo sa s ňou potom stane? To rozlúskne aj človek s priemernou inteligenciou. Takže Vážený: demagógia, ale z Vašej strany. A navyše totálny nedostatok vedomostí o probléme.
 
mínus indicator plus

 

Keby si miro mal aspoň základné vedomosti o tom, na čo sa pýtaš, nemusel by si sa pýtať. Počas ElNiňa totiž teplejšie oceány absorbujú menej CO2. Keď absorbujú menej, viac zostane v atmosfére. Okrem toho emisie stagnujú z výroby energie. Máme ale ďalšie sektory, ktoré produkujú CO2 a tam emisie rastú.
 
mínus indicator plus

Pravda víťazí   Pravda víťazí

Máte v tom značný chaos. Reč je totiž o dlhodobom trende nárastu globálnej teploty v blízkosti povrchu Zeme, kde žijeme. Debata RSS verzus UAH (Spencer) sa týka strednej troposféry, čiže kdesi vysoko, vysoko nad našimi hlavami. Pre praktický život nepodstatné. Čo sa týka strateného tepla, to je len zbožné želanie klimaskeptikov, ktorí manipulujú verejnou mienkou. Žiadne teplo sa nestratilo, treba si uvedomiť, že podstatní časť tepla sa ukladá v oceáne. Povrchové teploty vôbec nemusia kopírovať rast koncentrácie CO2, medzi oceánom a atmosférou prebieha totiž "komunikácia", ktorá takýto zjednodušený pohľad skresľuje. Nik nespochybňuje, že keď skončí ElNiňo a nastúpi LaNiňa, že globálna teplota o niečo poklesne, ale ako som napísal v úvode, dôležitý je dlhodobý trend a ten je na povrchu Zeme nespochybniteľne rastúci. Tiež treba sledovať obsah tepla v oceánoch, ktorý rastie a stav plávajúceho ľadu v Arktíde - klesá (trend). Záverom už len toľko, že klimaskeptici melú z posledného a ich argumenty sú čím ďalej, tým viac iracionálne. Pravda je totiž len jedna a kto bojuje proti pravde, zákonite prehrá. Alebo inak: Pravda víťazí.
 
mínus indicator plus

Čítame s porozumením   Čítame s porozumením

V blogu sa píše: "Znamená to, že antropogénne otepľovanie atmosféry pokračuje za posledných asi 35 rokov prakticky nezmeneným tempom. " .... Ja tomu rozumiem tak, že bloger nerobí závery z jedného mesiaca, ale z dlhodobého trendu z obdobia dlhého viac, ako 30 rokov. Február 2016 je už len čerešnička na torte.
 
mínus indicator plus

 

Asi máme moratórium, ale téma je naozaj iná: Amazonský dažďový prales nám mizne pred očami.
 
mínus indicator plus

 

Pán gbelík, ja som reagoval na nezmyselné tvrdenie predrečníka. Čo sa týka Vašej poznámky, tak súčasný stav morského zaľadnenia je aj v škále tisícročí rekordne nízky, ako vieme z rekonštrukcií morského zaľadnenia v Arktíde, napr. Kinnard et al. 2011 http://www.skepticalscience.co...
 
mínus indicator plus

 

Posledny glacial (doba ladova) skoncil najmenej pred 10 tisic rokmi.
 
mínus indicator plus

Sťahovanie klimaskeptikov do Grónska   Sťahovanie klimaskeptikov do Grónska

Neviem, prečo máš stále pocit, že vedecké práce, ktoré boli citovaní v blogu sú o Grónsku ... Nebude to taký klimaskeptický tik, že vždy, keď sa hovorí o globálnej zmene, tak klimaskeptik to automaticky zúži na Grónsko? Doporučujem odsťahovať sa tamže.
 
mínus indicator plus

Biker   Biker

Treba sa presťahovať do Grónska. Tam si aspoň budeš na pár rokov "istý", že sa nič vážne nedeje. A inak, prečo sa priestor južne od Grónska ochladzuje? Znamená to, že sa ochladzuje globálne? Určite nie.
 
mínus indicator plus

mimo   mimo

Keď Tvoj graf končí v roku 1988, ako si sám napísal, nemyslíš, že si kdesi úplne mimo? Blog píše o posledných tridsiatich rokoch, čiže o období 1985-2015. Takéto argumenty založené na grafe, ktorý končí v roku 1988 sú na úrovni dosť slabého šarlatána.
 
mínus indicator plus

Biker   Biker

Odkedy rekonštrukcie teploty v Grónsku reprezentujú globálnu teplotu?
 
mínus indicator plus

Ešte raz si to upresnime   Ešte raz si to upresnime

Pán Baláž a spol hlásali, že nie je známe, koľko máme medveďov na Slovensku. Čísla ako 700 alebo 810 sú expertné odhady vedcov.
 
mínus indicator plus

 

Ešte by ma zaujímalo, odkiaľ viete, čo hlásal pán Baláž? Pán Baláž hlásal toto: http://www.outdoorfilmy.sk/cla...
 
mínus indicator plus

Ale no tak ...   Ale no tak ...

MWP je veľmi zlý príklad. Obdobie od roku približne 1000 až do 1200 n.l. sa označuje ako stredoveké teplé obdobie alebo druhé klimatické optimum Holocénu (jeho presné vymedzenie je však aj dnes značne neisté). Priemerné teploty v tomto období boli o niečo vyššie než v ďalších storočiach, ale nie o viac ako 1-2 °C, a v mierke pologulí neboli vyššie ako v druhej polovici 20. storočia. Okrem toho najnovšie výskumy naznačujú, že toto teplé obdobie nezasiahlo celú planétu súčasne, skôr išlo o sériu lokálnych a regionálnych oteplení, ktoré prichádzali do rôznych oblastí v rôznom čase. Napríklad v období rokov 900 až 1100 n.l. panovali v priestore severného Atlantiku pomerne priaznivé klimatické podmienky, ktoré umožnili Vikingom osídlenie Islandu, juhozápadného Grónska, Labradoru a Newfounlandu. .... To, čo sa deje v 20. storočí a teraz je niečo celkom iné. Amplitúdou, rýchlosťou a aj tým, že je to globálne oteplenie a nie séria lokálnych oteplení. Zmena priemernej teploty je rýchlejšia ako počas MWP, väčšia, ako počas MWP a čo je najdôležitejšie, zďaleka nie je koniec otepľovaniu! Otepľovanie pokračuje. Logicky teda aj vplyv na lesy bude celkom iný, ako bol vplyv MWP. Netreba teda porovnávať jablká s hruškami.
16.10.2015 16:00 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

Spomeň si na tieto svoje drísty, keď sa bude bilancovať počet obetí nadchádzajúcej vlny horúčav v Strednej Európe. Už čoskoro ....
 
mínus indicator plus

 

Pan Kravcik, uz Ste pocul nieco o tepelnej expanzii vody a o topeni ladovcov ako dosledku oteplovania oceanov a atmosfery? To su totiz hlavni prispievatelia k rastu hladiny oceanu. To tvrdi mimochodom veda. Sarlatani a pavedci tvrdia, ze pricinou je odkanalizovanie a nemaju to ani poriadne spocitane, lebo zabudli na zavlahy a dalsie vyuzivanie vody clovekom. Prietoky niektorych riek pri usti do mora klesaju napriek tomu ze "KANALIZUJEME" klesaju. Vase tvrdenia teda stoja na vode a su v rozpore s vedeckymi poznatkami. Napriek tomu tieto bludy sustavne opakujete. Mozete nam vysvetlit, co Vas k tomu motivuje?
 
mínus indicator plus

 

Novak potrebuje trolovat.
 
mínus indicator plus

 

Pan Kravcik a kde je zdroj Vasho tvrdenia? Vase tvrdenia su vypustene z brucha. Co tak najprv sebareflexia a az potom mate pravo na kritiku.
 
mínus indicator plus

Chýba zdroj   Chýba zdroj

Zdroj? Odkiaľ sú tie informácie? Určite nie z vlastných pozorovaní.
 

1 >

Najčítanejšie na SME