Utorok, 22. október, 2019 | Meniny má Sergej

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: Renáta Holá
1>
mínus indicator plus

komunitna starostlivosť?   komunitna starostlivosť?

Viem, čo zahŕňa komunitná starostlivosť, ale za 19 rokov, čo sa liečim so psychickým ochorením som sa s ňou v mojom okolí nikde nestretla. Psychosociálne rehabilitačné centrá? Kde sú, prosím Vás. Stacionárov, chránených dielní je tiež žalostne málo,... Ústavnú a ambulantnú starostlivosť by mala prepájať komunitná starostlivosť - tá však u nás takmer neexistuje. Za týmto účelom si sami, my chorí, musíme zakladať podporné skupiny a občianske združenia, vzdelávať sa, zháňať si informácie. Psychoterapeutov takmer akoby nebolo. Psychiater mi za 10-15 minút predpíše lieky a vidíme sa raz za tri mesiace, v prípade núdze hospitalizácia, nastavenie na iné lieky - to je celá zdravotná starostlivosť. Človek, pomôž si sám, ak to dokážeš.
 
mínus indicator plus

 

ja som mala dve malé deti, muža, domácnosť, záhradu a predsa som sa dostala na psychiatriu, takže tá tvoja rada akosi nesedí a je úplne od veci.
Reakcia k téme: Skončila som na psychiatrii
13.02.2019 17:14 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

poznate x ludi, co dostojne zvladaju zivotnú situáciu.... a take nieco, že kazdý problem je taký velký, akú dolezitost mu pripisujeme a skutocnost, že kazdý sme iný, kazdý máme inú odolnosť voči stresu, že niektorí ľudia sú hypersenzitívni... také vám nic nehovorí. Práve vďaka takýmto názorom, bagatelizovaním problémov druhých, potom takýto ľudia končia na psychiatrických oddeleniach a nevyhľadajú včas sami psychológa či psychiatra.
Reakcia k téme: Skončila som na psychiatrii
13.02.2019 16:53 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

pravdupovediac číta sa to dobre. Nezdá sa mi, že to platí i na nás, čo sme chorí a sú nám známe tie obrovské výkyvy nálead, depresia i mánia. Keď človeku nálady skáču ako zuby na píle, tiež plynie? Alebo plyniem vtedy, keď učívam lieky, ktoré ma vtesnávajú do hraníc "normálnosti"?
 
mínus indicator plus

 

Zabiť som sa chcela len raz. O samovražde som uvazovala, ked som bola po prvej hospitalizácii, no stále este v hlabokej depresii. Citila som beznadej a to že nevladzem. Nevladzem sa starať o svoju rodinu, domácnosť. Mala som 33 rokov, dve deti, manžela. Vravela som si, že som im len na príťaž a cítila som, že by som mala nieco robit, nielen lezat v posteli. A tak som zahnala tu myslienku na smrt, vstala a sla medzi nich. V našej malej dedine vsak viem o dvoch mladých ľudoch, čo sa o samovraždu pokusili. Myslím, že boli zmietaní vlastnými emóciami, tá myslienka ich proste napadla. Bola taká nutkavá, že ju nevedeli nahradit inou. Poznala som ich, neboli osamotení, mali priatelov, rodinu, boli vsak v úzkych - stratili nádej. Uverili klamlivým myslienkam, že ich nik nepotrebuje. Je to klam. Je to ako ked pozeráte v tom kúte do steny. Vx tam stojite, ste akoby paralyzhovaný a nevidite nic, nikoho naokolo, pritom staci sa otocit. Za vami, za chrbtom je priestor, svetlo a tam sú aj ľudia, ktorí vas podoprú, pomozu. Vzdy po zlých chvilach, dnoch, pridu aj tie lepsie.
28.12.2016 0:04 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

Súhlasím, že depresiu treba liecit. Casto aj antidepresivami, ktoré zaberajú postupne a hoci sa pacient začne cítiť dobre, v liečbe sa pokračuje ešte približne 6 až 8 mesiacov...príp. sa beru dlhodobo. Pýtam sa však, prečo rozhodnutie o skončení liečby je na lekárovi? V clanku sa aspon pripusta, ze na miernejsie stavy staci psychoterapia. Velkú rolu hra postoj cloveka v depresii, jeho vlastne chcenie a snahy jeho okolia, Stav cloveka lieciaceho sa na depresiu ovplyvnuje tolko faktorov, ze ich lepsie vedia posudit vsetci, co to riesia, nielen samotný lekar, ktorý nasadiľ antidepresiva, najma ak psychiater ma na pacienta vymedzených 10-20 min. raz za cas, nespolupracuje s psychoterapeutom a aj z okolia sa k nemu dostane tak max. nejaký výsledok komunikašneho sumu. Ak ma byt liecba v zaujme pacienta, tak cele by to malo byt o spolupraci. Tá vsak zlyhava. Potom sa AD berú dozivotne alebo sa vysadzuju bez dozoru, neodborne a stava sa z nich strasiak. Nie je divu, že sa ľudia boja depresie riesit s odbornikmi,
 
mínus indicator plus

 

praveze ak ma psychiater na vas 10 min. a sam vie, ze "len" predpise lieky, tú ostatnu pracu by mal spravit zrejme niekto iný. Podla mna vzdy lepsie, ak psychicky choremu pomoze psycholog alebo aj socialny pracovnik ako ked si tu cestu ma hladat sam len s pomocou sice studovaneho ale zaneprazdneneho psychiatra. Psychicky choremu sa tak viac moze venovat prave ten zatracovaný psycholog a je na skodu nas chorých, ze navzajom nespolupracuju. Dospeli by sme niekam uplne inam a úspesnost liecby by bola iste vyssia. Ale to je uz o nedokonalom systeme psychiatrickej starostlivosti u nas na Slovensku - zaujem o skutocne uzdravenie pacienta je min. lebo sa "predpisu aspon lieky" a to systemom pokus-omyl. ˇUcinky si ma pacient odsledovat sam, prip. s rodinou a trva to, kým sa zas dostane k zaneprazdnenemu psychiatrovi na 10 minut a liecby sa prestavi, Poviem vam, ze ten psychiater, co takto pracuje, darmo tolko studoval. Pacientovi velmi nepomoze ak neuznava a neodporuca psychologa, stacionar, podporne skupiny,..
13.10.2016 23:59 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

perfektne ste bipolarku popísali. len tak dalej, pokracujte
Reakcia k téme: Boh i démon v jednej osobe
06.10.2016 22:16 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

asi mate zlu skusenost s nejakým psychologom alebo nejaký vas "nemozný" znamy psycxhologiu vystudoval a na zaklade toho zovseobecnujete. Mne osobne psychologicka v stabilizovanom stadiu choroby velmi pomohla. Poskytla mi iný pohlad na situacie, ktore prezivam. Pomaha mi odosobnit sa a nenechat sa pohltit problemami. Prave na zaklade tejto vlastnej skúsenosti nemozem súhlasit s tvrdeniami autora tohto clanku. Praveze si myslim, ze psychologovia su neraz pri liecbe psychických ťazkosti nepravom odstavovaní na druhú kolaj. Zial, vsetko sa "riesi" hlavne liekmi.
06.10.2016 21:45 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

Roky som ich nezbierala. Naposledy, ked boli deti mensie a chodili sme s nimi do parkov. To roku som prve zdvihla s umyslom dat ich na vencek na hrob pre otca. O mesiac ma výrocie úmrtia. Mám presne tolko rokov, čo on, ked sa jeho put na tomto svete skoncila. Tuto jesen sa mi tie gastany akosi prihovaraju a neda mi nedoniest si aspon 2-3 ks, ked ich vidim na chodniku popadané. Uz mi zdobia parapety v kuchyni aj v izbach a inspiroval ma i vas clanok, dakujem. Nazbieram si aj do vrecuska pod vankus ten pocet, co mam rokov. Nech carovna sila gastanov posobi, vsetko dobre prajem :)
Reakcia k téme: Gaštany
06.10.2016 12:29 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

"Ak je liek účinný, tak by mal byť účinný predsa u každého" - to nemyslís vážne, ved kazdý sme iný a tak aj lieky rozlične zaberajú a ked zaberie aj placebo, mne je to jedno ze je to placebo, hlavne ze pomohlo, pretoze muky depresie su strasné. Áno cvicenie má lepsie úcinky, ale zazil si depresiu? asi nie, ked si myslís ze depresívny clovek, ktorý má problém najst silu na to , aby sa trebars len ucesal, ze on bude cvicit - trochu odveci, ako by si ho chcel k tomu primäť? Ak si zažil depresiu, vieš o čom hovorím, ak nie, možno nepochopíš. Ja beriem antidepresíva uz 10 rokov, nízke dávky a mozno i vdaka nim som na tom tak ako som- stabilizovaná. Každému zaberajú rozne, kazdý sme iný, preto neexistuje jednoduchý vseobecný návod.
 
mínus indicator plus

nabuli a bazonka,   nabuli a bazonka,

myslíte, že človek v ťažkej depresii dokáže hladat povod problému, že má čas čakať v ťažkej depresii na to, kým sa povod problému najde? Pozná často jediné riešenie - samovraždu. Najprv potrebuje uľaviť od svojich problémov, vrátiť sa do normálu a k tomu mu lieky často pomôžu. Potom ked je stabilizovaný, može dávky postupne znižovať až lieky vysadiť a hľadať príčinu a pracovať na jej odtránení. Prečo nepripustiť fakt, že sú ľudia, ktorým aj antidepresíva pomohli. Poznám taký prípad, dnes už AD neberie: http://hola.blog.sme.sk/c/3345...
 
mínus indicator plus

 

verím tomu že pri krátkodobom užívaní posychofarmaká môžu byť prospešné, mňa napr. stabilizovali. Jediný nepriaznivý účinok je u mňa obezita. To mi však stačí k tomu, aby som sa snažila o zníženie ich dávok, najmä ak došlo k rôznym zmenám v mojom živote a som dlhodobo stabilizovaná. Nepopieram, že pomáhajú, avšak podľa mňa len v určitých dávkach v období kým človek nie je stabilizovaný a neprejde istými zmenami. Nedovolím si tvrdiť, že by ich chorí nemali užívať, pretože pomáhajú potláčať symptómy choroby.
 
mínus indicator plus

 

často sa nepriaznivé účinky liekov bagatelizujú (napr. prírastok hmotnosti, ktorý vedie často až k obezite) a pacient sa zároveň "straší" návratom symptomov choroby ak chce dávku liekov znížiť, no nik mu nehovorí o možnosti zaviesť do svojho života techniky na zvládanie symptomov, ktoré existujú. Nik mu nehovorí že by do svojho života mal zaviesť dobré, zdravé životné návyky, ktoré mu pomôžu zvládať svoje stavy a zlepšiť kvalitu života. Prvou voľbou sú lieky, ich nasadenie, zvýšenie, príp. zmena lieku. Keď som povedala lekárke, že trpím v aute úzkosťou, hneď mi predpísala do plusu Xanax a neponúkla žiadne iné riešenie. Nikdy som ho neužila a úzkosti som zvládla nakoniec aj sama a postupne sa tieto pocity vytratili. O odvykaní, vysadzovaní liekov sa nehovorí, lebo je riskantné, no neraz sa nakoniec liek musí vysadiť pretože má nepriaznivé vedľajšie účinky. Často sa vtedy vysadzuje naraz a je nutná hospitalizácia, lebo človek nezvláda abstinenčné príznaky. O potrebe dostatku informácií, zvážení plusov a mínusov pri užívaní liekov, hovorí Will Hall aj vo svojom videu https://www.youtube.com/watch?... . Nedáva všeobecné návody. Vraví o hľadaní si svojej cesty pri vlastnej liečbe psychickej choroby. Možnosť stretnuť sa s ním face to face a vypočuť si ho, považujem za veľké plus v hľadaní vlastnej cesty z choroby.
 
mínus indicator plus

asi takto Michalxyz:   asi takto Michalxyz:

"CFS predstavuje chorobný stav multidisciplinárnej povahy, ktorý svojimi prejavmi zasahuje do viacerých odborností, preto je potrebná spolupráca viacerých odborníkov (neurológa, imunológa, psychiatra, psychológa, endokrinológa, biochemika, hematológa, otorinolaryngológa, gynekológa)." (MUDr. Alena Šujanová na www. solen.sk) Prepáčte ak som CHUS zle zaradila (nečudujte sa, keď to spadá pod viacero odborností). Koniec koncov mýliť sa je ľudské. Avsak nechápem preco vás to uráža. Vari psychiatrické diagnózy sú urážkou? Na jednej strane sa cítite dotknutí a na druhej strane haníte akoby si ľudia s psychiatrickou diagnózou nezaslúžili trochu úcty, po ktorej sám voláte!? a vážne pochybujem, že moj prístup zo dňa 10.6.2015 "zastavil výskum v oblasti CHUS na 30 rokov, co stálo zivoty a utrpenie nesmierneho množstva ľudí". Tiež by ste mohli vážiť slová...
 
mínus indicator plus

neviem, tieto psychiatrické diagnózy...   neviem, tieto psychiatrické diagnózy...

Mne to začalo tiež takto, dlhšie ako polroka som nespávala, bola som stále unavená... až ma hospitalizovali najprv s psychotickou poruchou, ťažkou depresiou, neskôr to bolo konkretizované na schizoafektívnu poruchu depresívny typ, v súčasnosti je to už zmiešaný typ... Správnejšie sa mi zdá, že to nazýva jeden z mojich "kolegov", ktorý hovorí, že má akurát väčšie či menšie psychické potiaže. Kým človek nepochopí sám seba, kým nenájde chybu v sebe, v svojom myslení a konaní, s chorobou sa len ťažko niekam pohne. Lieky môžu výrazne pomôcť, ale cesta ako chorobu zvládať je u každého individuálna. Nastavovanie na farmakoliečbu je systém pokus - omyl. Čo je podľa mňa chybou v liečbe psychických nemocí, je nedocenenosť psychoterapie. Psychoterapia by mala ísť podľa mňa ruka v ruke s psychiatrickou liečbou, najmä po potlačení príznakov a prijatí skutočnosti, že "mám problém". Poznám prípady, kde psychoterapia veľmi pomohla a zohrala významnú úlohu vo vysporadúvaní sa s psychickými potiažami.
 
mínus indicator plus

 

Viem sa vžiť do tvojej situácie. Moj otec tiez popíjal - síce mierne a nevyvádzal, ale ho to postupne nicilo. Videla som ako pomaly upadá nielen fyzicky ale aj psychicky. Riešiť to nechcel, lebo "on nikomu neubližoval". Až keď prišli väčšie zdrav. ťažkosti rozhodol sa nieco s tým spraviť, no žiaľ bolo neskoro, dostal deň pred tým ako mal isť k lekárovi mozgovu mrtvicu, upadol do komy a za pár dní zomrel. Je ťažké pomáhať tam, kde nie je o to snaha :/ Skus si nieco nacítať tu a príp. mamicku dostatmedzi anonymných alkoholikov: http://www.alkoholici-anonymni... Prajem všetko dobré Tebe i Tvojej mamičke.
 
mínus indicator plus

 

jedno je isté: príliš veľa rozmýšľate. Veľa myšlienok škodí, je to kontraproduktívne. Život treba žiť. Pomoc psychoterapeuta podla mna potrebujete. Len treba nájsť toho pravého, ktorý vám pomože. Je na vás či to budete skušať ambulantne alebo v niektorom zariadení.
01.05.2015 19:03 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

poistiť rodinu, kamarátov je ešte pomerne ľahké, no dlhodobé poisťovanie je naozaj ťažký chlebík. Treba to robiť poctivo s ohľadom na skutočné potreby klienta. Zahŕňa to v sebe nielen uzatváranie nových poistných zmlúv, príp. prerábanie tých zastaralých, ale i starostlivosť o klienta, ked má poistnú udalosť, zmenu údajov...nie každý je totiž ochotný behať po pobočkách, skôr zavolá tomu, kto ho poistil. Nasleduje stretnutie a administratívna práca poisťováka (vypísanie žiadanky a jej doručenie na pobočku) ktorú máloktorý poisťovák robí. Ak to vykonáva tak tie provízie za sprostredkované zmluvy vôbec nie su vysoké a má sa čo oháňať, aby v dnešnej dobe popri tom nepotreboval nejakú ďalšiu prácu, ktorá by uživila jeho rodinu. Neviem o akom poisťovaní však autor píše, keď hovorí o zadlžení sa, pretože čo ja viem tak ak uzavrieš zmluvu, máš províziu - ak ti ju klient do dvoch rokov zruší províziu si poisťovňa vezme späť. Je pravda, že ak si pouzatváral nevýhodné poistné zmluvy, ktoré klienti potom pozrušovali, tak si v mínuse, pretože náklady poisťováka auto, telefón, vizitky, lanceláriu a niekde i školenia si hradíš sám. Aj tu je dôležité nenechať sa oblbnúť motivujucimi peknými rečami.
11.11.2014 22:09 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

ešte si dobre obišla. Môj muž takto raz pomohol opitému známemu z dediny a potom sa mu dostalo do uší, že ho ten známy obviňoval, že mu ukradol peniaze - takže niekedy aj také sa stáva. Ale aspon nenachladol niekde v jarku.
11.11.2014 19:43 | Oznám správcovi
 

1>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME