Streda, 1. apríl, 2020 | Meniny má Hugo

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: pope
1 >
mínus indicator plus

Každá generácia vníma slobodu inak.   Každá generácia vníma slobodu inak.

Niektoré odrastené deti si myslia, že sloboda je vtedy, keď nemusia počúvať rodičov a môžu pozerať telku kedy sa im zachce. Je to naozaj prirodzené. Aj človek, ktorého práve pustili z basy si najprv chce dať dobrú večeru a potom nájsť niekoho na slobodný sex. (Našťastie toto viem z knižiek a filmov, zavretý som ešte nebol a silne dúfam, že ani nebudem.) S pribúdajúcim vekom sa pohľad na kritériá slobody menia. Aj to je prirodzené. 60 ročný človek si bude pod slobodou (a voľnosťou!) predstavovať čosi úplne odlišné, než čo si predstavuje odrastený pubertiak. To všetko je prirodzené. Neprirodzené je skôr to, že tu debatujeme na túto tému a nerozlišujeme vek. A tak sa napádame a vykladáme si čosi, čo je naozaj zbytočné. Vek k anonymnému nicku nedáš. Takže čo s tým? Prestať debatovať? Asi nie. Lebo táto konfrontácia predsa len vedie k vzájomnému pochopeniu mladých a starých. Žiaľ, iba u niektorých.
 
mínus indicator plus

Trendy sú zase len trendy?   Trendy sú zase len trendy?

Mať vlastné bývanie, alebo nemať (teda byť vlastník) je trend dnešný. Nájomné bývanie. Ale tento trend nevznikol na Slovensku a je výsledkom nejakého dlhodobého procesu. Je iné platiť nájom z 5 tisíc eurového priemerného mesačného platu, alebo 1 tisíc eurového. A to aj keby nájomné bolo v tej drahšej krajine 2x tak veľké. Trend je jasný, ale kým sa presadí na Slovensku masovejšie, uplynie veľa rokov. A rodina s 2 deťmi musí bývať už dnes. A nie o niekoľko rokov. Preto vlastný dom, vlastný byt. je to na Slovensku stále oveľa lacnejšie, ako prenájom. A ešte veľa rokov bude. Kto operuje opakom, nech sa prenesie 20 - 25 rokov dopredu. Potom ale musí žiť kdesi v Luxembursku, či Švajčiarsku, alebo Nórsku. Takže hypotéka ako najrýchlejšia cesta ako prísť k peniazom (na stavbu domu, alebo kúpu bytu) ostáva. To, že sa v banke na teba pozerajú ako na chodiacu peňaženku - to je zase vec našich medziľudských vzťahov. Nie úplne, ale do veľkej miery. My by sme sa slušne k sebe nevedeli správať, ani keby sme všetci bývali v nájomných bytoch.
 
mínus indicator plus

Iba dve poznámky.   Iba dve poznámky.

(Nie sú určené pre mileniálov 1. a 2. skupiny. Ich "vtipné a zásadne oddôvodňujúce poznámky zaujímajú zase len mileniálov 1. a 2. skupiny.) Prvá: Ich spôsob života niekto platí. A oni to nie sú. Neobstoja argumenty typu "ja si na to zarobím sám, od rodičov nevezmem ani cent". Možné to je. Ale jeho bývanie, spánok, jedlo doma, pranie, telo, svetlo, atď. platí niekto iný. Obvykle. Takže peniaze sa iba presúvajú. V konečnom dôsledku sa správa ako príživník. Druhá: Kedysi bolo manželstvo z istého hľadiska považované za bezpečný prístav. Človek mal kde spať, jesť, mal pravidelný sex. Niekto toto môže považovať za otravu a fádnosť. V určitom veku však po niečom takom začne túžiť. Kedysi tento spôsob života bol považovaný za samozrejmosť. Dnes mám pocit, že sa mladý muž takej situácie bojí. Bojí sa toho, že sa zvezie všetko na jeho hlavu. Od neho sa očakáva, že preberie zodpovednosť za dom, hypotéku, zariadenie, prácu, že bude zodpovedný rodič. Na druhej strane je ponuka sloboného života, dostatku peňazí, slobodná nezáväzná láska, dostatok reštaurácií, tanca, skrátka je kam ísť. A to nie je doma. Takže voľba je jasná a jednoznačná. Nik nechce, aby sme sa vrátili o 100 rokov dozadu. Ale ani nik nechce, aby sme čakali na dospelosť v prefajčených tančiarniach a pochybných reštauráciách. A celé dopoludnie sme v posteli v polospánku s uchom prilepeným na mobil riešili, kam pôjdeme večer. Spôsob života sa zmenil. Je mi iba ľúto, že užívatelia tohto spôsobu života si neuvedomujú, že za to platia niekomu, kto z ich spôsobu života žije. A má sa dobre. Ja si naopak uvedomujem, že týmito riadkami, ktoré drvivá väčšina čitateľov nedočíta, ale napriek tomu označí za čosi, čo sa ani pomenovať nedá, že tými riadkami toto nezmením. Trendy sú neúprosné. Starí budú vždy nariekať, že za ich čias to tak nebolo a mladí budú vždy nariekať, že im nik nerozumie. Ale trendy ...
 
mínus indicator plus

Špecializácia súdov?   Špecializácia súdov?

Mám obavy, že to dopadne tak, ako stratifikácia nemocníc. Hoci pojem "stratifikácia" sa tu už (určite ako nepopulárny) nepoužíva. Dôvod je dosť jednoduchý. Je veľa tých, ktorí sú niekomu zaviazaní a znamenalo by to aj sťahovanie určitého počtu sudcov. Vie si niekto predstaviť, že sa nejaký vplyvný sudca z okresného mesta sťahuje niekam do iného okresu len preto? Že nevyužije všetky možné páky a známosti na to, aby sa to nepodarilo? Myšlienka dobrá, ale výsledok bude asi ako keby sme chceli, že všetci budeme dobrí a nebude sa kradnúť.
 
mínus indicator plus

Aj ja som sa čudoval.   Aj ja som sa čudoval.

Nie tomu, že niekto povedal takú hlúposť, ale tomu, že taký človek je šéf komory lekárnikov (či aká funkcia to je)! To sa medzi lekárnikmi nenájde nikto múdrejší? pravda je aj tá, že majitelia lekární a veľkoobchodu s liekmi patria k najbohatším v tomto štáte! Kam sa na nich hrabe nejaký Fico, alebo Kočner! Sú to ľudia veľmi v pozadí, nepretŕčajú sa na verejnosti, nepotrebujú to. Užívajú si svoje bohatstvo. Nečudujem sa, že Ministerstvo zdravotníctva okrem toho, že má každú chvíľu nového ministra, reviduje najčastejšie jednu zo svojich základných riadiacich direktív - kategorizáciu liekov. Nerobím v tejto branži, som iba obyčajný užívateľ liekov. Predstavujem si to tak, že na ministerstvo vždy zatlačí nejaký lobista, ktorý zastupuje záujmy nejakého distribútora, alebo farmafirmy a nová kategorizácia sa musí urobiť. A to vrátane nových príplatkov za lieky. Všimol som si aj to, že sa dosť tlačí na generiká. Nuž svetoví veľkí značkoví hráči sú asi drahí a generiká vyrába stále viac menších tuzemských podnikateľov. Možno aj odtiaľ je nejaký vietor. Ktovie...
 
mínus indicator plus

Asi silná pravda.   Asi silná pravda.

Možno vychádzajú z predstavy, že ako poslanci strany SMER nemajú čo uvažovať o probléme, ale správne hlasovať. Podľa pokynu niekoho "zhora". Vážnejší problém je však v niečom inom. Čítal som o debate v parlamente k tejto otázke a hlavné argumenty proti stratifikácii. Boli to argumenty nielen za vládne strany, ale aj strany opozičné. Tie argumenty boli zúfalé! Opakujem, zúfalé! Ak tí, ktorí sedia v parlamente považujú prednesené za argumenty, potom sa nečudujem tomu, že Slovensko nie je na špici štátov sveta.
 
mínus indicator plus

Ovplyvnili ich Mongoli.   Ovplyvnili ich Mongoli.

Až tak, že im to zostalo. Navždy. Vymazať sa to nedá. Problém je ten, že aj iné národy, ktoré boli kde-kým ovplyvnené, sa z toho dostali, alebo skoro dostali. Oni nie. Oni ako keby sa tešili z toho, že sú ovplyvnení. A ten vplyv rozvíjajú naďalej. Neustále pripájajú k sebe iné krajiny, hoci tie krajiny to nechcú. A vždy sa odtrhnú (príklady - Gruzínsko, pobaltské štáty, stredoázijské štáty). Pritom nemožno hovoriť o tom, že by tie krajiny boli historicky ruské. Štáty v strednej Ázii existovali ešte pred Timurom, nieto pred ZSSR, či dokonca cárskym Ruskom. Gruzínsko detto, pobaltské štáty detto. Bola by to zvláštna krajina. Od čias masívneho vývozu komunizmu leží v žalúdku ostatnému svetu viac, ako kedykoľvek predtým. Popísalo sa o ich zlých vplyvoch toľko, že je zbytočné to opakovať. Predovšetkým ich surovosť a hrubosť, akú poznáme iba v ázijských kultúrach.
 
mínus indicator plus

Možno.   Možno.

V GUM-e (na Červenom námestí) určite nakupovať nebude. Čo by tam kúpil? Hubertus? Je to síce historický fór, ale vždy sa na ňom nasmejem.
 
mínus indicator plus

V politike, žiaľ, stále je.   V politike, žiaľ, stále je.

V ostatných konštatovaniach máš pravdu. Takisto žiaľ, že ho odviezli do normálnej a nie väzenskej nemocnice. Ale potešila fotka zo snemu SMERu. Na zábere.predsedníctva sú evidentné predsmrtné kŕče takmer všetkých. Takže nejde len o Fica. A kde je Bláha keď tam veselo môže premávať Ivan Seatovič?
 
mínus indicator plus

Jeho krčmové vyhlásenia   Jeho krčmové vyhlásenia

sú známe už dávno. Minimálne od čias, keď nastúpil do politiky. Značnej časti našich spoluobčanov sa to však páči. Silácke krčmové reči. Preto ho volia. Asi vôbec nechápu, čo všetko sa za tým skrýva. problém je však v tom, že Fico s tými krčmovými vyhlásenia balansuje na hrane zákona. Aj keď je mizerný právnik (asi by sme mali velebiť niekoho, kto zabránil jeho zvoleniu za predsedu ÚS) predsa len vie, kedy čo verejne povedať. Kedy mu pri menšej škode príde obratom veľké plus. Niekedy sa mu to nepodarí a potom kľučkuje ako sa len dá. V čom sa potom líši od našich spoluobčanov typu Majský? Asi ničím. Zásadne nepreberá nepríjemnú poštu a keď treba, je chorý. Keby odstúpil vtedy, keď feši Kali, boli by sme na neho už čiastočne zabudli. Ako sme už čiastočne zabudli na Kaliho výstrelky a špinavosti. Škoda. Úmyselné politické prechmaty a kradnutie kryté politickými funkciami by malo byť nepremlčateľné tak, ako sú nepremlčateľné zločiny proti ľudskosti. Možno by sa správali trochu inak. Niektorí určite.
06.12.2019 10:34 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Alobal pošlite poštou!   Alobal pošlite poštou!

Adresa je Súmračná 25, Bratislava. Tam už vedia čo s tým.
 
mínus indicator plus

Smutné.   Smutné.

A to hneď v niekoľkých ohľadoch. Cvičenia tohto druhu treba oznamovať. Čo ak by niektorý iniciatívny žiak, alebo učiteľ zavolal políciu? Čo ak by sa niekomu niečo naozaj vážne stalo? Stoja tie súdne popoťahovačky za to? Ešte aj lupiči pri bankovom prepade kričia "to je prepad, nie cvičenie"! A tu si riaditeľka školy povie že bude niečo viac, niečo lepšie! (Môže byť niečo "lepšie" ako násilný prepad banky?) Smutné je najmä to, že jeden deň spoločnosť vyzdvihne učiteľku - riaditeľku ako najlepšiu a na druhý deň ju pochová. (Otázka: Je to naozaj pre jej osobnú blbosť? Nie je to náhodou tým, že keby mala jasnú smernicu ako sa čosi podobné organizuje a riadi, tak takú volovinu neurobí? To, že tu nebudú so mnou súhlasiť zástancovia absolútnej slobody je mi úplne jedno.) A tak ostávame pri konštatovaní, že je to smutné, že sa čosi také stalo. Ale teší nás, že sa mohlo stať čosi oveľa horšie. Či už pri cvičení, alebo naozajstnom prepade.
 
mínus indicator plus

Budúcnosť podcastov.   Budúcnosť podcastov.

Podcasty, alebo audioblogy sú známe niekoľko rokov. Viac o nich vedia tí, ktorí aspoň trochu sledujú technologický vývoj. Aj u nás ich niektoré médiá tlačia viac do popredia. Samozrejme, ako technologickú novinku. Nemožno predsa v tomto vývoji ostať pozadu... V týchto dňoch sa zverejnili výsledky prieskumu OECD vo veci kvality čítania u školákov. Ako sa u nás módne hovorí, čítania s porozumením. (Provokatívna otázka: Existuje snáď aj čítanie bez porozumenia? Ak áno, nie je to iba prechodná forma zvyšovania vedomostí a inteligencie?) Podľa toho preiskumu sa naši školáci umiestnili kdesi pod priemerom. Skoro na konci rebríčka. (Pre potešenie: V matematike sa údajne zlešili.) Úsilie vlády, minsterstva školstva a samozrejme celej spoločnosti smeruje k tomu, aby sme sa aj v tomto zlepšili. Akosi to všetci považujeme za samozrejmé. Provokujúca otázka č. 1: Podcasty podporujú, alebo brzdia čítanie s porozumením? Provokujúca otázka č. 2: Aká je vôbec budúcnosť čítania? (Zdôrazňujem naše módne - čítania s porozumením.) Ak táto disfunkcia v spoločnosti bude pokračovať, nebude to ďalší príspevok do jej rozdelenia? Na jednej strane budú ľudia so zaoperovaným čipom, počúvajúci zásadne iba audioblogy, správy, alebo sa nechajú úplne riadiť vrátane pohybov nejakými umelými inteligenciami a ich pokynmi, či názormi na život a existenciu a na druhej ľudia, ktorí si budú kupovať knižky (lebo aj to sa vraj šíri), jesť raw, korienky a bobule, žiť v zemľankách či im podobných príbytkoch s prirodzenou klímou. Tak ako to bude? Už teraz som sa začal tešiť, že sa toho nedožijem. Ale ako to všetko sledujem, vývoj je tak rýchly, že to všetko už môže byť zajtra. Lebo väčšinu z toho poznáme už dnes. Takže asi dožijem. Škoda. P.S. Príspevok súvisi s témou iba okrajovo. Treba nahlásiť a vymazať. (Poznámka pre tých, ktorí nevedia čítať s porozumením.)
 
mínus indicator plus

Asi ostaneš jednoduchý.   Asi ostaneš jednoduchý.

Navždy. Ale je možné aj to, že si obyčajný vyrývač.
 
mínus indicator plus

Tento rebríček   Tento rebríček

neznamená, že sú to len výnimočné a pozitívne osobnosti. Nakoniec, čo je to "pozitívne?" Keď čítam túto diskusiu, tak vidím veľkú rôznorodosť názorov, ale najmä to, že niektorí nemajú ani poňatia o tom o čom píšu a k čomu sa vyjadrujú. Hlavne, že sa vyjadria. Iste, majú na to právo. Sú voliči. Sú takí, ktorí volia Fica a sú takí, ktorí volia Čaputovú. Rád by som dal do pozornosti tým, ktorí vôbec nechápu o čo ide, že je to rebríček ľudí, ktorí dokázali pohnúť davmi ľudí, alebo mozgami tisícov iných. A vôbec nemusia byť známi, alebo "zaslúžení". Mnohí by čakali v tomto zozname skôr Lajčáka, či niektorého iného politika. Mnohým nevyhovujú niektoré mená. Ale ak s niekym nesúhlasím ešte to neznamená, že ten človek nepohol inými. Nemám napríklad rád ani Orbána, ani Putina, ani nových talianskych vodcov, ale jedna vec je bojovať proti ich ideológii a druhá je uznať, že pohli množstvom ľudí. Ak by totiž nimi nepohli, nemuseli by sme proti nim bojovať. Takže odkaz Hughovi Mungusovi: Pojem anticena tu naozaj nie je namieste. To nie je rebríček ocenených. Radšej ostaň jednoduchý. V budúcnosti určite niekoho nájdeš, kto ti vysvetlí o čo ide.
 
mínus indicator plus

?   ?

Vieš ktoré ideológie sú najškodlivejšie? Tie, ktoré keď sa dostali navrch tak im padlo za obeť najviac ľudí. Aká ideoĺógia vyvolala 2. svetovú vojnu? Nebol to náhodou národný socializmus a fašizmus? Aká ideológia spôsobila smrť miliónov ľudí na Ukrajine a v bývalom Sovietskom zväze? Nebol to náhodou komunizmus? Mám ešte spomínať Čínu, Kambodžu, Rwandu a iné krajiny? Uvedomuješ si vôbec čo hovoríš?
 
mínus indicator plus

Naozaj nutnosť, alebo nezmysel?   Naozaj nutnosť, alebo nezmysel?

Keby sme boli všetci ako som ja (nemám na mysli seba samého, ale čitateľa), potom nepotrebujeme prieskumy. Takto by asi reagoval niekto, kto má minimálne priemerný IQ. vychádzajme však z toho, že je veľa ľudí, ktorí platia dane na poslednú chvíľu, objednávajú zájazd tesne pred dovolenkou, kupujú vianočné darčeky v posledný kalendárny deň pred štedrým večerom, atď. Skrátka nie sme všetci dochvíľni a mnohí z nás ospravedlňujú vlastné meškania vetou "všetko má svoj čas". Neznamená to nič iné ako to, že mnohí z nás sa dozvedia kto vlastne kandiduje tesne pred voľbami. Iní zase potrebujú, aby za nich niekto iný rozhodol koho voliť (obvykle kto masívnejšie zainvestuje, alebo včas, alebo lepšie zamieri)... Skrátka dalo by sa uviesť veľa príkladov na to, aby sa podporila užitočnosť volebných prieskumov a volebnej reklamy. Ak by sme však boli všetci politicky vyspelí a v obraze (nechcem priamo napísať, že by sme boli múdri), tak žiadne prieskumy nepotrebujeme. Vychádza mi z toho teda to, že človek je aj slabý aj silný, aj nedochvíľny, aj úzkostlivo predčasný a teda prieskumy sú potrebné. Lebo človek nikdy úplne poriadny nebude. (To je odpoveď pre tých, ktorí tvrdia, že poriadny človek ich naozaj nepotrebuje.) Záver je veľmi jednoduchý: ide iba o to, či prieskum bude mať 14 dní, alebo 50, ako navrhuje vládna koalícia. Problém je však v tom, že s vyspelosťou ľudí a kvalitou šírenia informácií by sa logicky tento čas mal skracovať. Vieme však, že ľudia dokážu zneužiť všetko, vrátane volebných prieskumov; o politických stranách a ich vodcoch radšej nehovorím. A tak " bábo raď ", ako hovoria u susedov. Rozumný človek bude aj za, aj proti. Pravda však kdesi je. A pravda je v tom, že aj tento čas, volebné moratórium je do istej miery indikátorom kvality demokracie. Ak sa predlžuje, nie je to nič iné ako to, že sa deje s demokraciou (v tomto prípade u nás) čosi nekalé. Asi preto by sme nemali ostať k tomu celému nevšímaví.
 
mínus indicator plus

Môže to tak byť, ale   Môže to tak byť, ale

je za tým aj veľa podvodov. Je veľa napríklad rodinných firiem, kde je auto písané na otca a podobne. Ale je aj veľa podvodníkov. Poznal som jedného, ktorý mal asi 6 dovezených šuniek zo západu napísané na 6 ľudí. Pretože jeho rodina mala svoje auto (každý svoje, vrátane detí), písal tieto dovezené šunky na iných mimo vlastnej rodiny. Príbuzní a tak. Ani tí nestačili a keď oslovil aj mňa, skoro ma prekotilo. Myslím, že tých kšeftárov je aj dnes veľa. Bola ich podstatná väčšina v 90. rokoch. Neviem, ako je to dnes. Nemám to podložené, nemám link ani vo wikipedii, ani nikde inde, je to iba môj osobný dojem, moja skúsenosť. Takže tak. Ako to už v živote ľudskom býva, poctivý často dopláca na nepoctivosť iných.
 
mínus indicator plus

Klamú a kradnú   Klamú a kradnú

iba ak im to my dovolíme. SMERákom to dovoľujú ich voliči, kotlebovcom ich, atď. Takže zatiaľ stále kradnú takmer legálne. Lebo im ktosi dal hlasy. V tejto konštelácii vyznievajú Schutzove slová v najnovšom komentári dosť nedostatočne. Napísal, že "Pelegrini pristal na falošné premiérstvo". V tom má pravdu. Ale uároveň treba jedným dychom dodať, že premiérstvo má síce falošné, ale dôveru a hlasy ľudí má skutočné. V rebríčku dôveryhodnosti je hneď tesne za prezidentkou Čaputovou. A verí mu dosť ľudí. Takže Fico zase raz obalamutil kopu občanov. Všetci vieme, že posadil Pellého do funkcie a napriek tomu mu verí kopec ľudí. Teraz je dokonca na čele kandidátky. Kedy sa z toho Kocúrkova dostaneme?
 
mínus indicator plus

Invalidi na Tuaregoch nebudú, ale   Invalidi na Tuaregoch nebudú, ale

mám obavy, že okrem áut zaparkovaných na zimu, prípadne karavánov, či áut susediacich panelákov tam nebude nikto. Úsporní Slováci určite nie. Každý si povie "teraz budú všetci na záchytných parkoviskách a ja múdry ľahko zaparkujem v centre BA a ešte k tomu zadarmo"! Prípadne na nejakom sídlisku. Minule som prišiel v pracovný deň domov a na panelákovom sídlisku (v Dúbravke) som našiel - tam kde obvykle parkujem - autá so značkami MA, SC, MT, ZA 2x, dokonca HE 2x! Konštatoval som, že novú parkovaciu politiku v Petržalke určite spustili. Tie záchytné parkoviská okolo BA určite nič nevyriešia. Pesimizmus nepustí.
 

1 >

Najčítanejšie na SME