Utorok, 22. október, 2019 | Meniny má Sergej

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: SPet
1>
mínus indicator plus

platiť cirkev?   platiť cirkev?

cca 500 000 000 sk ročne pre rimkat cirkev (v roku 2006: 504 943 tis), tj. ku cca 5 000 000 obyvateľom cca 100 sk ročne! To akoby každý ateista dal 2koruny každú nedeľu do zvončeka (cca 8sk-10sk mesačne). A to nám chcu hovoríť, ako na nás chudobnejú.
01.03.2007 10:49 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

Čo sa týka komunizmu, verím že viera Cirkvi je ľudskejšia. A nehovorím, že komunisti sa snažili robiť len zlé veci. Urobili tiež dosť dobrých vecí. A na druhej strane, aký bol cieľ tohto snaženia? Čo bolo ich Posledným cieľom?
Reakcia k téme: Kauza: Sokolova pitva
15.02.2007 13:31 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

kto je našou autoritou?   kto je našou autoritou?

Pod príspevkom som chcel vyjadriť nesúhlas s postojom tých, ktorí pod akýmisi pokleskami v Cirkvi vidia len zámienku, ako na ňu kydať, aby nemuseli žiť podľa jej prikázaní, lebo si povedia, že z kňazov si nemôžu brať príklad. Ale prečo si neberú príklad z Ježiša Krista? Vôbec som tým nechcel povedať, že konanie Sokola nemožno kritizovať. A nemám problém ani s tým, že by Cirkev dala do jeho funkcie niekoho iného. A vôbec som nepovedal, že Sokol pretože je autorita, už automaticky si z neho máme brať príklad. Tiež si myslím, že svoje konanie by mal oľutovať. Keď už je vytvorený model, ako kritizovať agenta ŠTB, prečo rovnako nekritizujeme aj ďalších agentov? Nezdá sa mi spravodlivé, keď niekto sa vyhovára, že kritizuje sokola preto, lebo je duchovná autorita, ale sám nechce podľa viery žiť (tým nemyslím konkrétnu osobu), ale to, že máme zopár pekných komunistov vo funkciách, to nám nevadí, veď oni nám neprikazujú morálne žiť, len ovplyvňujú náš spoločenský a politický život. A tiež som chcel povedať, že Cirkev nikoho nezaväzuje riadiť sa príkladom Sokola, ale každý by si mal uvedomiť hodnotu Božieho zákona, ktorý má plniť. Pretože ak na to, aby plnil zákon, musí vidieť iných tak konať, aby si nezačal myslieť, že utrpel konaním podľa zákona (Božieho) ujmu, tak potom neverí v to, že ten zákon je naozaj Boží. A čo sa týka komunizmu, stačí sa pozrieť na päťdesiate roky, propagandu a "ľahký" život rehoľných osôb. Blažený človek, ktorý sa spolieha na Boha. Prekliaty je ten, čo sa spolieha na človeka a svoje telo urobil svojou oporou.
Reakcia k téme: Kauza: Sokolova pitva
15.02.2007 13:25 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

Anulácia je len konštatovanie stavu, ale môže byť mylná.
Reakcia k téme: Kauza: Sokolova pitva
14.02.2007 13:26 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

Tiež sa mi nepáči postup, že bolo anulované Daňkové manželstvo, pre akési podozrivé príčiny. Ale jedno je napr. isté, že keď prvé manželstvo je uzavreté platne, potom ani anulácia nemení nič na tom, že jeho manželstvo ostáva platne i naďalej. K Sokolovi: Neviem, ale mnohí ľudia žijú vo vážnej chorobe, že duchovné autority musia byť bezchybné, pretože inakšie Cirkev nie je pravá. Ako keby Bohom nebol Ježiš Kristus, ale akýsi arcibiskup Sokol. Pretože keď Sokolov obraz nie je dokonalý, tak potom už nemáme žiť v Cirkvi? Veď našou úlohou je Cirkev ozdravovať. To je jej základným poslaním. A samozrejme, že sa v nej vyskytujú hriechy. Stačí sa pozrieť do svätého písma, kde sv. Pavol napomína kresťanov, aj učeníci Ježiša nebolo ktovie akí. ALe aspoň sa tu niekto snaží o svätosť a to je podstatné. Kde je iniciatíva veriacich, modlitby, ohlasovanie evanjelia? Pozrime sa na to, že nie len naše Cirkevné autority sú duchovne choré, ale ich choroba odráža aj svet choroby druhej časti Cirvkvi a to laikov. Pozdrime sa na rozvodovosť, potraty, odmietanie viery Cirkvi, nezáujem o kult, neznášanlivosť atď, ktoré sa dejú medzi mnohými kresťanmi. A ich skutky sú výrazom toho, že neveria. A nie je len chorá Cirkev, ale celá spoločnosť, ona dáva základný impulz, aj prostriedky. "Daná mi je všetká moc na nebi", JK. Prečo sa veriaci nemodlia v tejto viere a nesnažia sa hýbať udalosťami? Mali by sme zabojovať o milosrdenstvo. Nie som cvok, aby som pre zopár chýb zavrhol to dobré, čo v Sokolovi je a nie som cvok, aby som, pretože prijímam to dobré, prijímal aj to zlé. Cirkev, aj keď sa rozšíril všeobecný odpad, ako to prorokuje sväté písmo, predsa sú v nej tie najlepšie hodnoty, ktorých sprítomnenie závisí na každom človeku, na tom, ako prijíme do svojho života iniciatívu Boha. Nemôžete mať dvoch pánov, i Boha i mamonu. Ten, kto má pána Mamonu, sa na katolíka iba hrá; a divadlo mnohým ľuďom žiaľ ide veľmi dobre. K prameňom ŠTB: zdá sa mi čudné, že odsudzujeme Cirkevné autority preto, že pustili hubu tam, kde nemali; ale nevšimneme si to, že sa v tých textoch odráža prenasledovanie Cirkvi a to tak vážne, že si človek pri vyznávaní svojej viery nemôže byť vôbec istý, či ho podrazia jeho najbližší. Komunizmus prenasledoval CIrkev, ale mi z neho urobíme obeť, akokeby Cirkev bola navine, že prenasledovanie vypuklo, pretože si dovolila hlásať, že Boh existuje a vzdávať mu kult namiesto Leninovi a iným jeho ideovým "potomkom".
Reakcia k téme: Kauza: Sokolova pitva
14.02.2007 13:24 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Boh hovori ku kazdemu   Boh hovori ku kazdemu

Su ludia, ktori nemaju zjavenia a predsa veria v Bozie slova. Su mocni ludia, ktori si mozu overit zazraky, napr. pravovernost Turinskeho platna, ale urobia chybu a vsetko vyhlasia za falsifikat, aby sa nemuseli nikomu zodpovedat. Ale ich ine dokazy o nadprirodzenosti ich akosi dalej nezaujimaju, hlavne, ze nasli ten svoj o "nepravosti". Existuje len jeden sposob, ako prijat Boha. Nechat sa nim pritiahnut laskou. Boh hovori ku kazdemu. Lenze nie kazdeho zaujima prava odpoved.
02.06.2006 10:36 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Jozefové posolstvá   Jozefové posolstvá

Myslím, že Lengyel v závislosti na určitej duchovnej skúsenosti môže mať nejakú formu vycítenia, čo by chcel povedať Boh alebo svätí, ale ktorá môže byť determinovaná jeho občasnými slabosťami. Sám sa niekde vyjadruje, že začalo sa to tak, že pociťoval silnú vnútornú potrebu, skôr výzvu na to, aby začal písať a bol prekvapený hĺbkou myšlienok. Mal určité pochybnosti, či sú slová od zlého alebo dobrého prameňa, ale: "...Postupne som však nadobúdal presvedčenie, že žiadna zlá moc by nedokázala vnuknúť tak láskyplné slová, akými sa mi prihovárala Panna Mária a jej Syn Pán Ježiš. ..." "Tieto stretnutia sa postupne stávali častejšie a intenzívnejšie, najmä v neskorých večerných hodinách, keď všade panovalo ticho a pokoj. Jedine hriech dokázal prerušiť tento pekný duševný kontakt a rozhovor s mojimi nebeskými Sprievodcami. Ich slová vtedy narážali bez odozvy na moju hluchú dušu." * Posolstvá môžu mať peknú hĺbku, byť poučné, ale neznamená to, že v nich sa nemôže skrývať občas nejaká slabina. Jozefové posolstvá myslím nemožno celkom porovnávať napríklad s milosťou počuť posolstvá prostredníctvom duchovného hlasu (to znamená, že niektorí majú zjavenia formou akýchsi vnútorných hlasov).
 
mínus indicator plus

ešte ten fiktívny príbeh   ešte ten fiktívny príbeh

Napíšem taký »fiktívny« príbeh: ,,,Išiel jeden mladík a štyria jeho kamaráti. Zrazu sa mu zjavila Panna Mária. A vystríhala ich: "Keď pôjdete na diskotéku, zabijú vás". A on to povedal všetkým a začali sa mu smiať. A on ich dĺho presviedčal všemožnými spôsobmi. Ale traja sa zľakli a povedali si: "Radšej byť opatrný, veď keď nepôjdeme na diskotéku, nič sa nestane". Ten jeden začal oponovať: "1. To sa Panna Mária vyhráža, to nie je pokorná? 2. Nemusím veriť SZ, veď mi stačí biblia. 3. A okrem toho, toto zjavenie ešte nebolo uznané Cirkvou." Ráno ho našli mŕtveho (ale nezabil ho vizionár ani jeho kamaráti :) ). Poučenie? Panna Mária sa nevyhrážala, aj keď to vzbudzovalo taký dojem. Keby mladík veril svätému písmu, bol by opatrný, prezieravý, modlil by sa, aby neprišiel do pokušenia a ak mu niečo hrozí, prosil by Boha o pomoc. A okrem toho, flámovať celú noc, to nestojí za to. Cirkev neučí, že všetky pravé zjavenia budú raz uznané. ,,, * Ospravedlňujem sa, ale použil som zvláštne znaky
 
mínus indicator plus

opatrnosť a poslušnosť   opatrnosť a poslušnosť

Samozrejme, súhlasím, že je potrebná poslušnosť a opatrnosť a to v ktoromkoľvek okamihu. Tiež si človek musí uvedomiť, že má ho viesť Učenie Cirkvi a zjavenie má byť len takou pomôckou. * Môže sa ale stať, že niekto žiada poslušnosť, ktorá je napríklad v rozpore s vierou Cirkvi. Ak niekto verí nejakému bludu a ako predstavený sa svojmu podriadenému vizionárovi vyhráža, že mu musí taktiež veriť. Alebo predstavený žiada, čo je v rozpore s požiadavkami cirkvi, s kánonickým právom. Vizionár by nemal zabudnúť ani na to, že niekedy sa za pravdu pyká. Veď sme Kristoví učeníci. » Ale na druhej strane sa môže stať aj to, že vizionár si bude chcieť robiť čo chce, každého bude komandovať, či sa postaví na "oltár slávy". V tomto prípade je zrejmé, že tu nie je niečo v poriadku a veriaci by mali vedieť, že ich to nemá zaujímať. Ich úlohou je možno modliť sa za toho človeka, aby bol pokorný, alebo aby prišiel k rozumu - uzdravil sa, a aby sa obrátil k Bohu. Veď veriaci by mali mať istú znalosť a byť opatrní, čo je len lesť zlého, alebo senzácia, či povera, alebo túžba zviditeľniť sa, alebo vybádať, že vizionár nemá v hlave čosi v poriadku. Tiež by im mal kňaz poradiť, ale mali by si vypočuť názory viacerých kňazov a ľudí, aby nepodľahli demagógii, či nejakej manipulácii, chcenej alebo nechcenej, alebo chabému názoru. Čo sa týka uznania zjavení, okrem iných dôležitých vecí je potrebné aj to, aby zjavenie prinášalo ešte predtým, ako bude uznané, dobré plody. Aby naň chodili ľudia na pohnútky viery alebo aby sa tam rozvinula určitá dobrá špiritualita. Aj zjavenia ako Lurdy, Fatima a La Salette boli najprv neuznané a chodili na ne ľudia od počiatku. Keby nikto nechodil na zjavenia, lebo sú neuznané, čo potom? Ešte zaujímavá poznámka: "Čo sa týka La Salette, skôr, ako bolo zjavenie uznané, stávali sa aj také veci, že niektorí kňazi pálili dokumenty o týchto zjaveniach svojím ovečkám, i verejne." Zjavenie nezjavuje nič nové, ale varuje a usmerňuje. Napíšem taký »fiktívny« príbeh: < * Komisia musí zjavenie najprv prešetriť a postupne vydáva úsudky, v prípade pravého zjavenia: 1. Nie je v rozpore s učením Cirkvi 2. vykazuje známky pravosti, obsahuje nadprirozené skutočnosti Ale nikdy cirkev dogmaticky nehovorí, že zjavenie sa určite stalo a aj komisia sa môťe pomýliť a uznať i falošné zjavenie za pravé alebo naopak, lebo komisia nemá na to neomylnosť. Preto sa škrupulózne skúma a čaká dĺhšiu dobu, a na dôležité prejavy nadprirodzenosti. * A ešte perlička nakoniec: Vraj bolo aj také falošné Mariánske súkromné zjavenie, na popud ktorého sa vizionár vyhlásil za pápeža Gregora XVII, ale vraj je už mŕtvy.
 
mínus indicator plus

dodatok   dodatok

len pre prípadné námietky: -Ježiš im bol poslušný (Jozefovi a Márii) -adoptívnymi a duchovnými«to nekladiem do rozporu.
26.05.2006 10:14 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

1. Aj keby sme mali úplne, škrupulózne, doslovne brať písmo, tak by sme si všimli, že má aspoň dvoch: "Matka, hľa tvoj syn; Ján, hľa tvoja matka." 2. Už len preto, že tvoríme mystické telo Ježiša Krista a sme jeho Bratia, musíme mať jednú matku. Aj keď škrupulózne by sme mali na to pozerať, boli by sme aspoň adoptívnymi, keď nie duchovnými ďeťmi Márie. 3. Každý, kto verí vo mňa, je mojou sestrou, matkou i bratom. /viď evanjelium. Čo Ježiš hovorí, ak mu idú povedať, že jeho matka sa chce s ním rozprávať. Vystrel vtedy ruku nad svojich učeníkov). Keď že čo robíme maličkým, robíme Kristovi, v istom slova zmysle sme ich bratmi, sestrami, matkami. A ten, kto verí najviac? Áno, je Mária tu akoby v uzadí, akoby ju Kristus odmietol. Ale keď si všimneme, neodišla preč. A keď si všimneme druhú vec: "Ježiš jej bol potom vždy poslušný" (potom, ako Ježiš ako 12ročný stratil Márii a Jozefovi; Čo to znamená? Že Mária od neho nevyžadovala poslušnosť v rozpore s Božou vôľou. Aj keď ho predtým našla v chráme, povedala iba spravodlivú výčitku, ale nič nezakázala Ježišovi.) 4. Ježiš nehrešil, keď bol Márii poslušný? "Aké opovážlivé, žiadať od Boha poslušnosť" 5. Aké rozkazy? Hneď v prvých slovách sa objavuje slovo prosba. Hádam ja vás môžem prosiť, aby ste plnili Božiu vôľu. Vy si napríklad poviete: "nebudeme" a ja poviem: "prosil som ich a neuposlúchli ma (nepočúvali ma)". Druhá časť textu hovorí o varovaní. Aké že mám právo vás varovať, či prosiť? Zhodnoťte sami! * * Len treba viac čítať sväté písmo.
26.05.2006 10:05 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

Kristovo tajomstvo sa v nás uskutočňuje, naplňuje a keď mi dáš za pravdu, je síce zjavenie ukončené, ale pokiaľ viem, prorokovalo aj to, čo sa ešte nestalo, ale stane sa (znamenia konca časov, Kristov druhý príchod). Teda prorokuje aj o dobe, ktorú prežívame teraz. Prečítaj si, čo sa dialo s učeníkmi, na ktorých bol vyliatý Duch Svätý a čo sa stalo s pohanmi, na ktorých bol podobne vyliaty Duch, ako sa to hovorí v písme, na znamenie apoštolom. Vizionári ani nie preto sú prorokmi, lebo majú videnia (aj proroci mávali niekedy videnia, keby niečo), ale skôr preto, lebo oznamujú ľudu Božiu vôľu. A čo oznamujú títo noví vizionári? Len to, čo už bolo zjavené, to, čo môžeš nájsť v písme, ale pre slepotu tvojho srdca to nechceš vidieť. Vari tvoj blížny ti nemôže nič hovoriť o Bohu? Boh nepovedal, zjavenie je ukončené a preto ma nikdy nebudete vidieť. Ale je zrejme, že Kristus je stále medzi nami a vykonáva v nás ešte väčšie skutky, pretože je už oslávený, u Otca. Kristus je v nebi a predsa môže cez nás konať. Veď je naša hlava a my jeho údy. Sme mystické telo Ježiša Krista. Keď sme všetci spojení v jedno, pýtam sa, svätí už nepatria do toho tela? A keď patria, keďže môžeme mať spoločenstvo s Kristom, prečo nie aj s tými svätými? Veď Boh nepovedal, že už nikdy nebudú videnia, ale práve naopak. Lenže zabudli ste, že tieto videnia (samozrejme len pravé) stále ukazujú toho Krista, ktorý už bol dávno zjavený.
 
mínus indicator plus

 

To máš pravdu, že na Slovensku sa rozrastá "spoločensto" matrikových kresťanov, ale problém je aj v tom, že nemajú záujem. Tiež je problém v tom, že nežijeme ako kresťania, lebo sa bojíme byť bláznami pre Krista a tak v nich deformujeme nádej, ktorú ponúka kresťanstvo. Chápem, že Bujdak založil blog o súkromných zjaveniach, pretože všimni si, koľko je kresťanských stránok a kresťanských blogov, ktoré sa im nevenujú. Bujdak robí zásadnú chybu: neuverejňuje zdroje, nepíše vysvetlenia. Chcem povedať to, že na stránkach nemusí byť vždy to, čomu všetkému sa človek venuje, na stránke môže byť len určitá oblasť, ktorá si inde nenašla svoje miesto, ale to neznamená, že daný človek nežije v spoločenstve, nečíta písmo a pod... .
23.05.2006 14:00 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

dodatok   dodatok

PROROK je človek, ktorí hovorí to, čo mu Boh prikázal hovoriť. A Boh môže hovoriť, čo chce. Zaujímavá je z biblie kniha Exodus, v ktorom sa Áron stal Mojžišovým prorokom, lebo Mojžiš mal nemotorný jazyk a neodvažoval sa predstúpiť pred faraóna. Boh mu povedal, že ho (Mojžiša) ustanoví pred faraónom za božstvo a Áron bude (Mojžišovým) jeho prorokom a čo Mojžiš Áronovi najprv povie, to bude Áron hovoriť pred faraónom.
 
mínus indicator plus

 

Proroci nehovoria len to, čo sa stane (Iz:, (Boh) dáva poznať budúcnosť), ale aj to, čo je Božia vôľa. Žijú s ľudom a upozorňujú ho na to, čo sa Bohu páči a čo nie a samozrejme ho usmerňujú. No často sú aj prensaledovaní a nepochopení, lebo ich pokladajú niektorí samozvaní vykladatelia písem za zradcov viery. Pozri si, čo je v knihách prorokov starého zákona. O čom su? Len o budúcnosti? Iste že aj o nej, ale nie len. Citát, ktorý si uviedol, dobre poznám. Ale ja sa pýtam: 1. Keď sa ja môžem dať maličkému a dám sa pritom Kristovi (ako to tvrdí sväté písmo), nemôže to platiť aj tak, že niekto sa bude chcieť mne dať ako maličkému? 2. Keď ten, kto prijíma maličkých, prijíma Krista (ako to tvrdí písmo), neprijímam aj cez Máriu Krista a podobne cez bližných a vlastne svätých? 3. Môžem sa vyhnúť tomu, aby ma niekto obdivoval, alebo zatracoval, keď hlásam Písmo? (svet pozná svojích priateľov a nepriateľov, sluha nie je väčší ako jeho Pán; kto prijíma krista, prijíme aj sluhov (o tom tiež hovorí v písme). Aj svätý Pavol sa dostal do situácie, kedy sa mu išli klaniať ako Jupiterovi a on ich upozornil. A to isté robí aj Panna Mária, napríklad na mnohých stránkach Modrej knihy (MKH), keď tvrdí a dokazuje, že len Bohu sa treba klaniať. Samozrejme sú aj falošné súkromné zjavenia, ako sú aj falošní proroci. A dokonca sa v starom zákone v písme píše aj to, (Dt) že aj keby niekto niečo tvrdil a jeho proroctvo by sa vyplnilo a by nahováral na iného boha, ľud ho nesmie počúvnuť. Teda je možné aj to, že by sa proroctvá falošného proroka vyplnili.
 
mínus indicator plus

ako čítame písmo?   ako čítame písmo?

Katolícka cirkev ale učí aj to, že sú možné súkromné zjavenia, ktoré nijako nedopĺňajú poklad verejného zjavenia. Písmo už zjavilo, že budú aj videnia! Skadiaľ vieš, koľko čítajú písmo tí, ktorí sa zaujímajú o súkromné zjavenia? Na rozdiel od teba si v pokore všimnú vo Svätom Písme a v učení cirkvi aj to, čo si ty všimnúť nechceš, na popud "údajného" zjavenia. Proroctvá nepripúšťajú súkromný výklad (viď biblia) a to platí aj čo sa týka proroctiev v súkromných zjaveniach. Prečo si nenechať poradiť Cirkvou, o čom tieto posolstvá skutočne hovoria?
23.05.2006 13:13 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

dodatok   dodatok

Ježiš a Jeho svätí tiež velebia Boha vo Svätom Písme, ktoré je pred očami mnohých. Nenechali si ho len pre seba. Prečo skrývať svetlo pred inými, prečo postaviť lampu pod stôl?
23.05.2006 13:06 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

dodatok   dodatok

6. Centrom všetkého je Ježiš, aj keď cez Pannu Máriu, či svätých. Boh je jednoducho svetlom pre všetko, čomu sa venujem.
 
mínus indicator plus

 

To by som nepovedal. Posolstvo môže človeka upozorniť na zaujímavú vec, ktorá sa v písme nachádza a človek si ju rád pozrie. A popritom si pozrie oveľa viac, ako niekto, kto hovorí, že treba čítať písmo. 2. Ja som nikdy nepovažoval posolstvá SZ za prvotný zdroj informácii o Bohu. 3. Ako vieš, či tí, čo sa venujú zjaveniam, nečítajú písmo? Ja do tvojej obývačky nevidím, aspoň som zatiaľ nedostal také schopnosti :) 4. Zjavenia upozorňujú na dôležité veci, ktoré sa v spoločnosti nevšímajú a pomáhajú si všímať aj tie veci v písme, ktoré "nevyhovujú" niektorým ľuďom (samozvanými autoritami "správnej" viery). 5. Keď ty pri čítaní posolstiev nemáš po ruke písmo a na zrovnávanie používaš len pripravené citáty, nemôžem za to.
 
mínus indicator plus

1. prikázanie?   1. prikázanie?

neporušil. 1: Matka môže svojím deťom hovoriť, aj prikazovať, čo majú robiť. 2: Je tu jasná orientácia Márie na úctu k Bohu. Vyzýva k poslušnosti Božej vôli. Skôr by som povedal, že neuposlúchnuť Božiu vôľu je hriechom proti 1. prikázaniu. 3: Ja vám tiež môžem povedať, poslúchajte a robte Božiu vôľu . A tiež by som sa tým nevyhlásil za Boha. 4: To, že človek môže druhým hovoriť, aby počúvali ich slová, ktoré o Bohu hovoria (dobre), sa dá z písma dokázať. Aj svätý Pavol používa takú autoritu a predsa nie je Boh.
23.05.2006 12:45 | Oznám správcovi
 

1>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME