Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: Teodor Dlužanský
1 >
mínus indicator plus

tak, už len pár dní   tak, už len pár dní

nás delí od oficiálnej informácie, kto pil v odpočúvanom byte s Haščákom colu ...
 
mínus indicator plus

H + H   H + H

mňa najviac zaujali Honz a Hrivnák. Honz hovoril najviac zo všetkých kandidátov o prokuratúre ako inštitúcii, čo s ňou ďalej. Preto ho favorizujem.
 
mínus indicator plus

"kocky sú hodené"...   "kocky sú hodené"...

sme presne 9 mesiacov po voľbách. Už čo to sa Matovič mohol zorientovať. A tiež, už sa mohli prejaviť konkrétne osoby na konkrétnych postoch výkonnej aj zákonodarnej moci. Potom platí úplne jednoduchá premisa: "Ak nechce Matovič, aby ho ulica predčasne vyhnala z úradu, tak nech on vyženie zo stoličiek všetky tie osoby, ktoré nerobia alebo nevedia robiť požadované zmeny a reformy". Jednoducho platí, keď nechceme systém riadenia, ktorý zdedil Matovič po tých, proti ktorým bojoval ako opozičník, nech teda robí zmeny = reformy. A k tomu potrebuje fundovaných ľudí, schopných ľudí ísť do rizika a nebáť sa zmien.
Reakcia k téme: Sám si už Fico nepomôže
29.11.2020 15:37 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

platí a bude platiť,   platí a bude platiť,

že zmeny môžeme vždy očakávať po zlomových udalostiach. Po 1.sv.vojne - 1918 Cesko-Slovenská republika. Po 2.sv.vojne - 1948 Víťazný február, po roku 1968 - normalizácia. Po Roku 1989 - Nežná revolúcia... Po vražde Jána a Martiny - 2018... Je isté, že aj covid-19, keď pominie prinesie zmenu na politickej scéne. Je tiež isté, že najneskôr vo februári 2024. Je však dosť pravdepodobné, že vláda Matoviča neustojí následky covidu-19. A ak táto koalícia neustojí 4-ročný mandát, tak v prvom rade je a bude za to zodpovedný premiér Igor Matovič. Covid-19 je príležitosťou aj pre Matoviča. Tak nech sa páči pán Matovič, zaťať zuby, hrýzť si do jazyka a hlavne venovať sa zmenám. Robiť reformy hneď a dôsledne, aj s malými, no opraviteľnými chybami!
 
mínus indicator plus

prvá chyba   prvá chyba

je, že štátne lesy nie sú akciovou spoločnosťou a o manažmente sa nerozhoduje kolektívne... Druhá chyba je, že jednoosobý hlas ministra rozhoduje o bytí a nebytí generálneho riaditeľa. Potom dozorná rada je tam len na okrasu... Tretia chyba je, že DPH nerastie na stromoch. A niekto prvý ju musí odviesť bez možnosti si uplatniť odpočet z dreva...
 
mínus indicator plus

Ja to vidím tak, že   Ja to vidím tak, že

Boris Kollár "hanebne zneužil" Matoviča, Sulíka aj Remišovú. On vedel veľmi dobre, že prenikne už čoskoro info na verejnosť o jeho návštevách na izbe a správaní návštev v nemocnici. Boris vyriešil svoj problém presne tak ako potreboval, aby v riešení mega škandálu nebol a neostal sám. Na svoju špinavú hru si zobral za rukojemníkov predsedov koaličných strán. ... a takto si mohol predĺžiť svoje pôsobenie vo funkcii predsedu parlamentu.
26.11.2020 15:15 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

musí parlament zvoliť   musí parlament zvoliť

GP niektorého z kandidátov? Lebo ak je paralela s postupom pre voľbou sudcov Ústavného súdu, tak sa môže stať, že bude nanovo vypísaná voľba na funkciu GP. ... keďže už sa vie ako prebiehalo verejné vypočutie kandidátov, je dosť možné, že by sa prihlásili aj ďalší. Mne zarezonovala informácia, že ani jeden z kandidátov nepriniesol projekt "reformy prokuratúry". To by mohla byť príležitosť pre nových kandidátov, ak by sa konala nová voľba. ... a výzva aj pre tých, ktorí boli vypočutí v tejto voľbe, aby sa viac zamerali na projekt reformy v prokuratúre.
 
mínus indicator plus

Matovič je frajer!   Matovič je frajer!

Lenže aj "frajerina" má svoje pravidlá a hlavne ak má mať zmysel, má mať aj obsah. Ten obsah, ktorý sme očakávali od Matoviča akosi nie a nie dostať do popredia. Matovič svoj tieň už neprekročí... Matovičovi poslanci z OĽaNO si vedia tiež spočítať dve a dve. Všetci, ktorí sme chceli zmenu, nemáme záujem na predčasných parlamentných voľbách. No bez zmeny na premiérskej stoličke sa dopredu už budeme posúvať čoraz pomalšie a čoraz viac a viac s odporom voči Matovičovmu spôsobu vládnutia.
Reakcia k téme: Opatrne s tou demisiou
24.11.2020 15:49 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

"uhol pohľadu",   "uhol pohľadu",

na tú istú otázku máme minimálne dve základné odpovede. Tá jedna je uvedená aj v komentári. Pridám druhú, a to, že Matovič si možno uvedomuje, že premiérska funkcia "nie je jeho šálka kávy". Lenže priznať si to teraz ako ide jeho popularita dole a odísť so vztýčenou hlavou aj keď porazený, to mu jeho "JA" nedovolí. Neprekvapí ma potom riešenie, že bude bojovať do poslednej chvíle v hľadaní vinníka za jeho pád popularity a nakoniec odchod z premiérskej funkcie v iných osobách alebo sa bude chcieť ocitnúť v situácii vo vláde, v parlamente a v spoločnosti, na ktorú sa bude môcť vyhovoriť, keď už bude jeho pád neodvratný.
23.11.2020 20:08 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

alebo opačne, či   alebo opačne, či

zrkadlovo povedané, bez poslancov OĽaNO je nemožné mať ústavnú väčšinu. :-) Takže Matovič nám povedal, že on vyberie generálneho prokurátora!
 
mínus indicator plus

veru tak,   veru tak,

zajtra bude viacero tlačoviek. Pri niektorej tlačovke sa dozvieme aj rozumné informácie a pri niektorej tlačovke budeme vidieť vystúpenie aj stand up komika.
22.11.2020 17:51 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

dôležité je, že   dôležité je, že

financmajster Heger ho môže vymeniť, keď už by boli nepoužiteľné alebo by sa vyčerpali iné riešenia. Matovič sa rýchlo učí byť premiérom o nič horším ako boli jeho predchodcovia.
Reakcia k téme: OĽaNO ako dlh novembru
17.11.2020 19:48 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

nie úplne tak,   nie úplne tak,

ľudia by sa mohli sťažovať, ale na tú správnu inštitúciu, ktorá nariadenie, či príkaz bola oprávnená vydať.
 
mínus indicator plus

je to jednoduché,   je to jednoduché,

hovoríme tomu "pravidlá hry". Ak ich nedodržujeme, potom sa stráca ich účel. Pravidlá sú na to, aby sa v nich každý zorientoval a vedel, aké sú jeho kompetencie a zodpovednosť, práva a povinnosti. Keď je zadefinované v "pravidlách hry", že príkazy, nariadenia, vyhlášky môže prijímať a schvaľovať napríklad vláda alebo ním poverené ministerstvo zdravotníctva, tak nemôže to urobiť niekto tretí! Keď je to takto zadefinované, musíme tieto pravidlá hry takto rešpektovať a dodržiavať. Ak ministerstvo má kompetenciu od vlády, nemôže ju ďalej preniesť na tretí subjekt len tak svojvoľne, pokiaľ by to neurčili a neumožňovali dohodnuté "pravidlá hry". Tu sa stalo konkrétne to, že "dohodnuté pravidlá hry" neboli dodržané a tretí subjekt bez kompetencie na to určenej si dovolil vstúpiť do hry a vydávať nariadenia, príkazy a pod., bez toho, aby mal dopredu na to daný mandát, či kompetenciu. Tomu sa hovorí porušenie pravidiel hry! A keď už beží hra, vtedy meniť pravidlá hry je zlé, veľmi zlé! ... aj keď to dáva zmysel a obsah a postup by bol rovnaký, t.j. to isté by schválilo pod svojou hlavičkou ministerstvo zdravotníctva a nie ním zriadená organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti. Čiže je to problém a za to môžu konkrétni úradníci a mali by padať hlavy!!!
 
mínus indicator plus

sú dva druhy veriteľov:   sú dva druhy veriteľov:

1) veritelia, ktorí dodali tovarové plnenie alebo službu, 2) veritelia, ktorí len "natŕčajú ruku", lebo sociálny a solidárny systém... (daňový úrad, sociálna poisťovňa (okrem garančného fondu), zdravotné poisťovne, rôzne poplatky). Je logické, že pre ad 1) nastane "doba kešu", resp. najprv úhrada až potom plnenie alebo viacnásobná garancia pri splatnosti. Pre ad 2) platí, že keď nemám tržby neznamená to, že DÚ a poisťovne negenerujú nové pohľadávky voči subjektu. Pandémia postupne "pritvrdí" na všetkých tých, ktorí zamestnávajú a majú náklady alebo výdavky, no nemajú dostatočné tržby alebo príjmy na pokrytie práve tých nákladov a výdavkov, ktoré sú výsledkom aj pohľadávok veriteľov uvedených v ad 2). Bude to veľmi, veľmi ťažké a ako v rozhovore sa spomína, systém konkurzov a reštrukturalizácií je nastavený na podmienky, ktoré sú do "štandardného počasia". Teraz tu máme však "neštandardné katastrofické počasie", ktoré pustoší väčšinu územia a krajín, a na to žiaden systém "do štandardného počasia" nie je dostatočne pripravený to zvládnuť. Ďakujem za článok. Veľmi rozumne spracovaný a podnetný.
 
mínus indicator plus

no, podľa týchto   no, podľa týchto

pravidiel to v praxi bude znamenať, že 80% prevádzok skrachuje do októbra. Stačí jednoduché počty. Nájom, mzdy a odvody tvoria cca 70% celkových nákladov prevádzky. Pri cene mesačne 30 €/m2 v retaili a 45 €/m2 v nákupnom centre plochy a po novom len otvorené 6 dní v týždni/ 12 hodín denne a 300 dní v roku max a 3 zamestnanci prítomní (cena práce 1.500 € mesiac), tak 1 hodina prevádzky predajne v nákupnom centre vyjde na 60 až 70 €. A teraz aké tržby bude vedieť dosiahnuť prevádzka, keď je podmienka 1 zákazník = 25 m2 ? Koľko má minúť zákazník na jeden nákup, aby predajca zarobil na 1 hodinu prevádzky ? Marža, či pridaná hodnota viac ako 50% z predajnej ceny služby či produktu je možné dosiahnuť u koľkých typov prevádzok? Proste ekonomika nepustí... Bude to veľmi, veľmi bolieť.
 
mínus indicator plus

koronavírus je príležitosť.   koronavírus je príležitosť.

Nie len pre spoločenské a ekonomické zmeny, ale aj pre politiku jednotlivcov, aj pre politické strany. Je teraz na tých politikoch, ktorí majú opraty v rukách, ako so vzniknutou situáciou naložia. Vyčkávať nedáva praktický zmysel pre nikoho. Byť v pozadí je cesta k zabudnutiu. Byť lídrom zmien je výzva. Aj za cenu menších chýb a náprav. Nechajme sa prekvapiť ako reálne zvládnu aktuálne výzvy známe tváre a ešte viac zatiaľ málo známe a neznáme tváre, ktoré koronavírus zviditeľní a dá im príležitosť.
 
mínus indicator plus

dva závery z nového prieskumu   dva závery z nového prieskumu

možno vyvodiť: 1) vláda SMER-SD s Ficom na čele strany nám tak skoro nehrozí 2) čaká nás konsolidácia bývalých opozičných strán (OĽaNO, SaS, Za ľudí, PS-Spolu, KDH, atď.) ad 1) Toto je príležitosť ale aj nevyhnutnosť pre Pellegriniho vymeniť Fica ad 2) Súčasná vládna koalícia prežije a bude mať výsledky, no prídu postupne zmeny v personálnom obsadení, ale aj zmeny v nosení politických tričiek.
 
mínus indicator plus

dala by sa chápať   dala by sa chápať

napríklad skutočnosť, že Matovič vie upútať pozornosť na 120%. To by bolo super, pokiaľ by súčasne jeho tím urobil kroky aspoň na 80%, ktoré by obyvateľom ukazovali svetielko na konci tunela. Namiesto toho vidíme a počujeme lídra, ktorý našiel a už realizuje jediný svoj ambiciózny cieľ, na ktorý sa sústredí, a to byť najlepším na svete v číslach v boji s koronavírusom. Takýto výsledok síce bude vypadať super, no bude to Pyrrhovo víťazstvo pána premiéra Matoviča.
 
mínus indicator plus

toto sú základné chyby:   toto sú základné chyby:

1) tvorba pridanej hodnoty vo výrobku, či v službe v čase; iná je vo výrobe a iná je v predaji 2) majiteľ DECODOMu urobil strategickú chybu už dávnejšie, keď obchod a logistiku nedal pod iné IČO. (Pozn.paralela je IKEA = obchod a Swedwood = výroba; obe značky v jednej skupine) 3) ako uvádzam v bode 1) výroba sa riadi cez peniaze "na odchýlku"; odchýlka je zisk/strata, resp. úspora v nákladoch alebo vyššie náklady ako plán 4) Obchod a s tým spojené činnosti a služby je výsledok, ked obchod dosiahne zisk alebo stratu. Rozkľúčovanie nákladov na fixné a variabilné je vo výrobe kľúčové. A ešte presnejšie tie fixné a variabilné náklady určiť priamo na mernú jednotku výrobku/služby, napr. m2, m3, T, ks, Nhod, ... Včera som písal tu na sme.sk k článku DECODOU, a znova to napíšem, že ide o správne rozhodnutie majiteľa. Iné pragmatické rozhodnutie v rukách nemal. A žolíka v rukách žiadneho nemá... Že žiadal o pomoc vládu je len v rovine pokusu. Šrámek určite predvídal, že je to len na oddialenie konca firmy. Je tu možnosť pokúsiť sa o reštrukturalizáciu a ako píšem, určite prvý krok je rozdelenie činností do dvoch subjektov na obchod a výrobu. :-)
 

1 >

Najčítanejšie na SME