Streda, 16. október, 2019 | Meniny má Vladimíra

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: geodetztn
1
mínus indicator plus

 

To, ako vo väčšine krajín, dorovnávajú dotácie.
 
mínus indicator plus

 

"Lenže situácia je taká, že naozaj je na Slovensku "veľa" medveďov. Vraj sú "premnožené" - ale nikto akosi nevie jasne, vierohodne a zodpovedne povedať, čo je to to "premnoženie" a hlavne koľko medveďov máme a ešte dôležitejšie - koľko by sme ich mali mať a kde, v akých oblastiach (pritom vieme, že "akčný rádius" medveďa je 40 aj viac kilometrov." V roku 2015 ich bolo 1200. Môžeš si jednoducho spočítať, či na každého maca pripadá tak veľké teritórium, ako sa píše v učebniciach alebo na webe lesoochranérskeho združenia vlk (niekoľko desiatok km2). K otázke kde - práve kvôli tomu, koľko medveď bežne prejde, pripadajú do úvahy len horské oblasti stredného a severovýchodného slovenska. Čo sú zároveň oblasti s dostatočne riedkym/absentujúcim osídlením, kde si medveď nezvykne na človeka.
14.08.2019 20:13 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

Takže pri kliešťoch počítaš s nezodpovedným prístupom a pri medveďoch chceme presný opak? Chceš sa spoliehať na takých ľudí, že zabezpečia kontajnery, oplotia ovocné sady, nebudú úmyselne prikrmovať macov? K tým fotografiám - ten posledný útok na toho fotografa bol presne o tom. Neroztrhal ho, ale aj tak vyzeral ako po krčmovej bitke - a prežil napriek tomu, že urobil presný opak, ako sú odporúčania. Tá kultúrna je synonymum k človekom pretvorenej krajine. Nie k tomu, aký sú ľudia, ale aké stopy zanechali na okolí (cesty, dediny, ovocné sady, kukuričné polia). Ak chceme divokej zvery zabrániť tomu, aby na takto ľahko dostupnom žrádle naberala na početnosti, sú len dve možnosti - oplotenie alebo odstrel na kapacitu prirodzených zdrojov.
14.08.2019 20:06 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

Lebo by to bolo zbytočné. Rozsah osídlenia územia medveďmi na Slovensku zatiaľ nie je ustálený a za druhé kojoty nie sú chránené a bez licencie ich môžeš odstreliť aj pri hrozbe na majetku alebo zveri na tvojom pozemku. Och, a ten postup na odvrátenie útoku ti dáva pocit, že je to v tvojich rukách. Pri medveďovi je naopak odporúčanie nechať rozhodovanie na medveďovi.
14.08.2019 19:58 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

čiže kontajnerové medvede nie sú problém   čiže kontajnerové medvede nie sú problém

toho, že medveďov za posledné storočie pribudlo z nejakých 30 kusov na dnešných vysoko cez 1240 kusov, ale toho, že sa ťažia lesy a nie sú oplotené kontajnery (to číslo je 4 roky staré, takže keď ochranári vtedy hovorili, že poľovníci strašia dvoma tisíckami kusov, tak dnes už to nie je strašenie, ale asi realita). A keďže tak drancujeme nedotknutú prírodu tak medvede sa utiekajú k panenským kontajnerom. Určite ich sem nevyhnali staršie a silnejšie jedince, vyhnali ich sem pilčíci. Dokonca preferujú pohyb v tichých a ľudskou činnosťou nedotknutých kopaničiarskych oblastí. K tým kliešťom - encefalitída aj borelióza sú na 60-100% riešiteľné opatrnosťou . Encefalitída tým, že si dáš pozor na očkovanie a borelióza tým, že si dáš pozor čo si oblečieš, dáš si pozor na repelent, dáš si pozor na nevychodené húštiny a dáš si pozor po príchode domov, či nejakého nemáš na sebe (40% prípadov boreliózy môže byť neopatrnosť pri nezaregistrovaní poštipnutia alebo nezistený spôsob nakazenia). U medveďov opatrnosť neplatí. Jediný spôsob opatrnosti je neloziť do lesov s výnimkou skutočne prefláknutých lokalít a potom najmä na okraji dedín nechodiť z oploteného pozemku po zotmení (ranné a večerné autobusy a osobné vlaky môžu kľudne nahradiť autá - to bude výhra pre ekológiu). A aby som nezabudol, Slovensko je z veľkej časti kultúrna krajina a pokiaľ ju nechceme oplotiť...
13.08.2019 20:40 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

Porovnával som ako tak porovnávateľné z toho, čo si dal na stôl ty. Úrazy pri strete s medveďom s úrazmi z najbližšej porovnateľnej kategórie pú. Na slovensku nemáme 2,53 milióna turistov, hubárov, poľovníkov, ktorí v lese trávia 220 pracovných dní. Mimochodom, z kategórie smrteľných pracovných úrazov drvivú väčšinu má za následok nebezpečný postup, žartíky a najmä nezistené príčiny. Hádam nechceš tvrdiť, že zranenia spôsobené medveďom sú všetky z kategórie "nebezpečný pracovný postup". Zvyšok máš pravdu, ide o názor. Ale ono to asi najskôr dopadne tak, ako v Rumunsku (plán na odstrel pár tisíc medveďov), nie tak, ako v Kanadskej, Aljašskej alebo Ruskej tajge.
13.08.2019 14:51 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

ad analýza rizika - 54 útokov v období 2000-2015 - o desať viac, než pracovných úrazov v kategórii X (ľudia, zvieratá, prírodné živly). Pričom treba brať do analýzy, že niektoré lokality sú závislé od turizmu (event. aj lesníctva a poľovníctva), lebo inak sú to diery, ktoré môžeš inak pre osídlenie uzavrieť a urobiť z nich safari park. A tiež, že pracovným aktivitám sa venuje viac ľudí, než pohybu vo voľnej prírode, takže nám to dosť skresľuje. ad 2) polovica Slovenska nie je divočina. Mladý medveď nemá dôvod bojovať so starým o "územie". Môže začať žrať kukuricu, vyberať kontajnery, či sa pozrieť na nejaké ovocné sady na kopaniciach/lazoch/osadách. Alebo ti príde, že máme málo oplotených pozemkov? ad3) množstvo chodníkov je vedených aj popri húštinách a to, že je to označené ako turistický chodník (tzt) nič neznamená. Z tohto pohľadu sú značkované trasy v Malej Fatre omnoho menej rizikové, než niekde pri Domaniži, PB, či Hornej Súči, TN (trasy sú menej frekventované, aby sa im medvede naučili vyhýbať a naopak, množstvo kopaníc im potláča prirodzený strach z prejavov ľudských aktivít). ad opdel) áno, to je problém. Množstvo potravy aj v bezprostrednej blízkosti ľudských sídel, ktoré, na rozdiel od iných krajín, nie sú oplotené. V tomto smere sú na tom najhoršie sídliská, ktoré sa stavali na okraji miest a na rozdiel o individuálnej bytovej výstavby sú len minimálne oplotené. Lenže tu treba brať do úvahy, kde ten medveď/diviak/vysoká má šancu na život prirodzeným spôsobom, kde má význam oplocovať a kde naopak strielať avytlačiť do menej osídlených lokalít.
13.08.2019 11:51 | Oznám správcovi
 

1

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME