Pondelok, 16. september, 2019 | Meniny má Ľudmila

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: lekardv
1>
mínus indicator plus

Treba čítať pozorne   Treba čítať pozorne

Ak sa odvolávate na FDA, zrejme pracujete v USA. Uvedomte si prosím, že na Slovensku štátna poisťovňa nehradí reálne náklady na liečbu, ale sumu doslova "vycucanú z prsta", aj to nie vždy. Ak sa naskytne príležitosť nezaplatiť nič, tak ju využije. Ani u nás nie je problém s hradením aplikácie kmeňových buniek pacientovi - nato je grant, tak, ako ste to požadoval. Nevšimli ste si ale, že kmeňové bunky sa aplikujú pacientom s ischemickou chorobou srdca počas operácie, ktorá sa volá aortokoronárny bypas (CABG), ktorá má v našom DRG systéme svoju hodnotu (cca 13 - 15 000 Eu) a mala by byť bežne poisťovňami hradená, čo nie je vždy pravda. Zrejme neviete, že v slovenskom DRG systéme nemocnice už cca rok vykazujú hospitalizačné prípady, ale hradené podľa pravidiel DRG nie sú. Náš pacient absolvuje riadny aortokoronárny bypas s príslušnou pred a pooperačnou starostlivosťou a liečbou, čo nie je zadarmo a grant to nehradí. Z grantu sa nám vrátia náklady na odber, spracovanie a aplikáciu kmeňových buniek, čo je podstatne menej ako spomínaná hodnota samotného CABG. Pre poisťovňu majú kódy 8r222... nulovú hodnotu (zrejme počíta s tým, že je to financované z iného zdroja), ale prečo nehradí ani bežnú liečbu pacienta - teda aortokoronárny bypas, bez ktorého sa aplikácia kmeňových buniek nerobí (okrem iného aj preto, lebo spoľahlivo nevieme či sa to, čo predpokladáme, stane realitou). Na rozdiel od USA a v podstate celého rozvinutého sveta, slovenské zdravotníctvo živorí, je na hrane krachu a jeho prežitie záleží na každom eure, ktoré dostane. Ja som chcel iba upozorniť, že v slovenskom absurdistane majú politici plné ústa podpory zdravotníctva a vedy v ňom, ale v reále je ich záujmom iba jedna vec - ako získať peniaze do vlastného vrecka a na pacienta (ich voliča), na zdravotníctvo ako také aj na vedu v ňom zvysoka kašlú. Vráťte sa sem, ak chcete niečo zmeniť, skúste to a uvidíte, ako veľmi sa v zdravotníctve na Slovensku líšia predstavy (ilúzie) od reality. Ja som to spravil a veľmi rýchle som bol pred cca 20 rokmi "odídený do zahraničia". Vrátil som sa domov až ako dôchodca, ktorý chce pred smrťou ešte niečo málo spraviť.
 
mínus indicator plus

Prečo stále klamú   Prečo stále klamú

To je otázka. Pán Bl... nevyriešil e-recepty pretože ich verzia nefungovala - Verzia, ktorá sa používa teraz je vymyslená jednou poisťovňou ktorej meno sa nevyslovuje a do e-zdravia ju prebrali preto, že ich vlastná verzia bola nepoužiteľná, tak ako celé e- zdravie. Nie sme lídri v zavádzaní e-zdravia, sme celému svetu na smiech. Ano, myšlienka je to dobrá, ale realizácia za množstvo miliónov Eu je katastrofa. V tom vedieme, ukazujú na nás a hovoria - pozrite sa a poučte sa, takto sa to nemá robiť.
 
mínus indicator plus

Fantázia   Fantázia

Ako sa zdá. kmeňové bunky by mohli byť perspektívnou liečebnou metódou, ale dnes je to všetko iba na úrovni predklinického a/alebo klinického výskumu. Aj u nás sa s tým experimentuje - ale! Najväčšia zdravotná poisťovňa a Úrad pre dohľad cez Zoznam kódov zdravotných výkonov presadili, že zadanie kódu 8r222.0 - intramyokardiálna aplikácia kmeňových buniek, prípadne 5m301.0 - odber kmeňových buniek, spôsobí, že cena celého výkonu sa stane nulovou = nemocnica nedostane ani cent. Keďže sa kmeňové bunky podávajú pacientom počas operácie srdca - aortokoronárnom bypase, nemocnici nezaplatia ani túto základnú operáciu = cca 15 000,00 Eu mínus za každého pacienta. Boli sme na Úrade, potvrdili, že o probléme vedia a nič nespravili. Takže to vyzerá tak, že to ani my robiť nebudeme.Toto je skutočný obraz o podpore klinického výskumu našimi politikmi a s nimi prepojenými úradníkmi. Je to obraz o nekonečnej mizérii slovenského zdravotníctva, o mizérii jeho riadenia, o tom, že u nás sa nedá vôbec nič uspokojivo vyriešiť. To je reálny obraz aktivít vlády - Mladí lekári, vráťťe sa prosíme domov, čakáme vás, spravíme všetko, aby ste mohli robiť výskum a klinickú prax na úrovni súčasného medicínskeho poznania. Myslíte, že sa vrátia? Spýtajte sa pani ministerky.
 
mínus indicator plus

Dávno sme nato upozorňovali!   Dávno sme nato upozorňovali!

Už koncom minulého tisícročia sme upozorňovali na fakty, že ročne zo Slovenska odchádzajú celé ročníky absolventov lekárskych fakúlt, že odchádzajú mladí lekári, ale aj starší lekári so špecializáciou, že odchádzajú sestry... Upozorňovali sme, že ak sa nič nezmení, o pár rokov nebude mať kto na Slovensku liečiť pacientov. Upozorňovali sme, že v Česku študuje medicínu napr. v Brne viac slovákov ako čechov - prakticky všetci zostali v Čechách. Reakcia tzv. odborníkov (politikov, riaditeľov nemocníc, ministerských úradníkov...) - máme nadbytok lekárov, nech len idú preč, aspoň sa nám zníži nezamestnanosť a budeme môcť zrušiť pár nemocníc, pretože aj tých máme veľa. To, že výchova lekára trvá minimálne 10 rokov a musí sa robiť na dobre vybavených pracoviskách (nie na úrovni dnešných tzv. univerzitných nemocníc, ktoré sú v každej dedine) s ich mozgovými kapacitami neboli schopní pochopiť. Napriek sľubom politikov, zo zahraničia sa kupdivu do mizerného slovenského zdravotníctva lekári nehrnú. Upozorňovali sme na tieto riziká - spravili z nás doslova nepriateľov štátu a aktívne nás vyštvali do zahraničia - vďaka aj zato, aspoň máme dnes lepší dôchodok - mali sme kašlať na Slovensko a odísť podstatne skôr. Výsledok - na Slovensku dnes chýbajú tisíce lekárov a tisíce sestier. Chýba celá generácia dnešných štyridsiatnikov - dnes už kvalifikovaných lekárov, schopných samostatnej práce. Bohužiaľ, pracujú v zahraničí - tam, kde sú už dnes doma. Chýbajúce tisíce nenahradí možno stovka rýchlokvasených, vlastne nekvalifikovaných všeobecných lekárov, ktorí niekde absolvujú rezidentúru. Nenahradí ich ani fakticky nefunkčný systém e-zdravia, o ktorom úradníci spievajú ódy ale nerozumia z neho ničomu. Situácia, ktorá je už dnes tristná (ani v Bratislave nenájdete kardiológa, ktorý by vás po operácii srdca prevzal do starostlivosti - kvóty má naplnené) sa bude s odchodom starých kvalifikovaných lekárov do dôchodku ( je ich cca polovica zo všetkých ambulantných lekárov) iba zhoršovať. A po tomto všetkom sa politici začnú čudovať, že čo sa to na tom našom Slovensku deje. Veď doňho dávame obrovské peniaze a stále nič. Nepovedia, že systém hradenia práce zdravotníkov je prakticky nefunkčný, že nepoznáme reálnu hodnotu práce lekára (to, čo akože funguje, je doslova vycucané z prsta s cieľom zmestiť sa do politikmi určenej sumy), ignorujú trvale sa zadlžujúce zdrav. zariadenia... To všetko aj laikovi ukazuje na veľké chyby riadenia zdrav. systému - ale tzv reformy sú len hrou na reformu, v reále nič neriešia a navyše sa menia s každým ministrom. Takže vážení slováci, chráňte si svoje zdravie, lebo ak ochoriete, za pár rokov vás skutočne nebude mať kto liečiť.
 
mínus indicator plus

Kde nič nie je, ani smrť neberie   Kde nič nie je, ani smrť neberie

V tomto "sociálnom" štáte už v podstate žiadne dobre funkčné zdravotníctvo nie je. Iba zbytky ešte fungujúce iba preto, že tu ešte pracujú dôchodcovia, ktorých štát okrem iného núti privyrábať si mizerným dôchodkom na slušný život pred smrťou. A zato, že držíme zdravotníctvo v chode naši politici vymýšľajú e-zdravie, stále nefunkčný DRG systém, neustále zmeny legislatívy, vyhrážajú sa súdmi, trestným stíhaním, nútia nás naháňať body za vzdelávanie, v spolupráci s lekárskou komorou sa nám stále iba vyhrážajú. To je náš sociálny štát.
 
mínus indicator plus

Fajn   Fajn

Ale mňa ako obyčajného cestujúceho zaujíma, prečo nie je možné kúpiť v eshope slovenských železníc v predstihu cestovný lístok na EC vlak aj s miestenkou. Všade okolo to funguje, dokonca cez eshop Českých dráh som lístok BA - Brno a späť bez problémov kúpil, za pár minút aj s výberom miesta vo vlaku kde chcem sedieť. Slovenský eshop všetko ukázal, ale nič sa nedalo kúpiť. Údajne nie je možné na tento vlak (rozumej EC vlak)zakúpiť, spýtajte sa v pokladni - a tam to v predstihu tiež nejde - alebo už ide? Ten bordel, ktorý je v Slovenských železniciach nejaký tzv rýchlovlak (ktorý využíva existujúcu železničnú štruktúru susedných krajín a po slovenských koľajniciach ide iba pár metrov) nevrieši. To sa dá vyriešiť iba hodinovou výpoveďou všetkým zodpovedným.
 
mínus indicator plus

Štátom riadená genocída   Štátom riadená genocída

Sestier, ošetrovateľov aj lekárov - proste medicínskeho personálu je nedostatok. Strana a vláda hľadá riešenie problému v navyšovaní normatívu počtu pacientov na jednu sestru a prípadne lekára. Riziko zhoršenia starostlivosti o pacientov pani ministerka nevidí, pritom už dnes je úroveň starostlivosti o pacientov u nás jednoznačne horšia, ako u susedov. Od určitej hranice platí nepriama úmera medzi počtom pacientov na jednu sestru (ošetrovateľa alebo lekára) a kvalitou starostlivosti - viacej pacientov na sestru = horšia úroveň starostlivosti (dekubity, infekcie, predlžovanie doby liečenia, neúspešná rehabilitácia...). Tú hranicu sme už dávno prekročili. Tragédia je v tom, že kvalifikované sestry robia za slušný plat v zahraničí ošetrovateľky. Kvalitní lekári sú tiež preč a tak skoro sa nevrátia a ten zbytok sú dôchodcovia. Náhrada je v nedohľadne. Výchova kvalifikovaného, samostatne pracujúceho medicínskeho personálu trvá veľmi dlho - roky. Ilúzia politikov, že po stlačení gombíka vyskočí armáda prácechtivých a kvalifikovaných sestier, ošetrovateľov alebo lekárov je iba ilúziou. Strane a vláde je to evidentne jedno. Nerobí nič preto, aby sa títo pracovníci vrátili, namiesto toho mení normatívy tak, aby formálne bolo všetko v poriadku. Ak niekto doplatí na zhoršenú starostlivosť? - odsúdime "zodpovedných" pracovníkov, pretože pacienta neliečili ako mali - tak im treba. Čo keby sa pán poslanec F...o zaoberal týmto problémom. Môže požiadať NAKA, aby začala riešiť podozrenie z trestného činu genocídy slovenského národa neriešením nedostatku zdravotného personálu v nemocniciach a ambulanciách.
 
mínus indicator plus

Dôkazné bremeno   Dôkazné bremeno

V demokracii dôkazy má predložiť žalujúca strana. F...co zatiaľ žiadne reálne dôkazy nepredložil. Iba naznačil, že vie veľmi veľa, ale zatiaľ to nezverejní. Fakt je, že tzv. anonymné udanie doručené nie na políciu, ale priamo šéfovi NAKA (aspoň podľa zverejnených informácií) zrejme žiadne relevantné dôkazy neposkytuje. Je to asi tak, ako bola "pravdivá" jeho informácia o prípravách na "ozbrojený útok protestujúcich" na úrad vlády. Aj s informáciou o pripravených cca 10 kusov dlažobných kociek uložených na trávníku pred Úradom vlády. Proste vypustiť kopu hnoja bez reálnych dôkazov a dúfať, že to národ zhltne - to je súčasná, typicky boľševická, politika celej koalície - nielen F...ca.
 
mínus indicator plus

Obraz ubohosti dnešných elít   Obraz ubohosti dnešných elít

Pre jedného, aj keď nie úplne nevýznamného, politika naši úradníci zlikvidujú celú Bratislavu. Dopravnú katastrofu tu máme každý deň a v piatok je to vždy veľmi zlé. Naši nadľudia sa pred Macronom musia ukázať akí sú dokonalí. Bratislavčania ich nezaujímajú a nikdy ani nezaujímali. Pre nadľudí, ktorí sa o tých červíčkov, ktorí sa im motajú pod nohami vôbec nestarajú je to všetko OK - pár ich zašlapneme, pár sa ich zabije v autách v chaose pred a po transfere jeho veličenstva. Ale my, slovenskí štátni úradníci ukážeme, akí sme mocní a dokonalí. Mimochodom politik s pomocou úradníkov má slúžiť národu, ktorý ho volil. U nás každý, kto má dieru v zadku tvrdo vyžaduje, aby národ slúžil jemu
 
mínus indicator plus

Koľkokrát sa to malo rekonštruovať?   Koľkokrát sa to malo rekonštruovať?

Bolo to pre cca 60 rokmi. Ako deti sme tam ako žiaci - plavci Slovanu a Slávie po večeroch alebo skoro ráno závodne plávali. Bývali tam aj závody. V Grosslingu vyrástlo niekoľko vtedy známych slovenských plavcov - Kifuszová, Tanušková, Muller... Voda bola príjemná, bazén 25 metrový. Tréningy trvali zvyčajne hodinu. Po tréningu sme si sušili vlasy na lavičkách teplým vzduchom, ktorý do plavárne prúdil cez veľké prieduchy. Trvalo to dosť dlho, medzitým v bazéne už bola ďalšia skupina plavcov alebo verejnosť. Pôsobili tu veľké osobnosti bratislavského, ale aj slovenského mládežníckeho plávania - Skovajsa, Szabo... Pamätám si aj na iné veci, ktoré nám - chlapcom problémy nerobili, patrili ku koloritu starej plavárne. Po príchode na ranné tréningy sme museli najprv v sprchách zahnať všadeprítomné šváby do kanálov, až potom sme sa mohli sprchovať pred tréningom. Podobne v bazéne "plávalo" množstvo švábov - ešte živých aj utopených - všetkých sme hnali do odpadových kanálov v bočných stenách bazénu. Až potom začal tréning - ak by sme šváby nezahnali, mohli sme ich pri plávaní vdýchnuť alebo zhltnúť. Počas intenzívneho plávania dýchate na úrovni hladiny, takže sa to môže stať. Napriek všetkému sme mali Grossling radi, radi sme tam chodili a bolo nám ľúto, že z Bratislavy vlastne zmizol. Tešili sme sa zo sľubovaných rekonštrukcií plavárne - nikdy sa nič nespravilo, zostávali iba nesplnené sľuby. Dúfam, že teraz sa to nestane a plaváreň bude zrekonštruovaná. Ale nezabúdajme, je pred voľbami a volebné sľuby sa v tomto štáte nezvyknú plniť.
 
mínus indicator plus

A čo tak láger?   A čo tak láger?

A čo tak všetkých zdravotníkov zavrieť do koncentračných táborov a pod samopalmi ich vodiť do nemocníc, aby náhodou neutiekli. Ušetrilo by sa X krát 2000 Eu, bolo by čo premiestniť do "našich" vreciek. Armáda poskytne "perfektne" vybavené Poľné pohyblivé nemocnice, takže ani opravovať polorozpadnuté zdravotnícke zariadenia nebude potrebné. Nakoniec armádu na nás už jeden minister posielal a zákonná úprava o mimoriadnom stave je stále platná, takže pokojne môžete pokračovať v tomto duchu. Iste vás potom budú slovenskí zdravotníci milovať a spravia vám všetko, čo vám na očiach uvidia. Aj keď nebudú mať z čoho. Zamieňate príčinu a dôsledok. Príčinou nedostatku zdravotníkov nie sú tí, ktorí v tomto slovenskom zdravotníckom bordeli ešte pracujú, ale tí, ktorí zdravotníctvo roky systematicky rozkrádali a aj dnes kričia v duchu príslovia: Zlodej kričí chyťte zlodeja.
 
mínus indicator plus

Demografický vývoj - tomu nerozumejú   Demografický vývoj - tomu nerozumejú

Roky nás vlády všetkých farieb kŕmili a ďalej aj kŕmia rozprávkami o nadbytku zdravotníkov v tejto krajine. Údajne kvalifikovaní reformátori realizovali svoje naivné, doslova amatérske predstavy o reforme zdravotníctva, postavené nie na komplexných analýzach situácie, ale na "dojmológii" daného "reformátora". Inak povedané, aktuálne vycucané z prsta niektorého "geniálneho" úradníka na MZSR a vždy od gruntu menené s každým novým ministrom. Týka sa to nielen zdravotníctva, ale aj školstva, sociálnych služieb... Najmä táto politika viedla k exodu lekárov a sestier - platy boli a sú na jednom z posledných miest pri ich rozhodovaní o odchode zo štátu. Štát pritom zbiera o slovenskej populácii neuveriteľné množstvo údajov, okrem iného aj o demografickom vývoji. Keby si politici a úradníci dali tú prácu a aspoň základné údaje analyzovali, pochopili by, čo nás z hľadiska vývoja populácie a z toho vyplývajúcich potrieb čaká v najbližších rokoch, ale aj v budúcnosti. Keby sa riadili analýzami, pochopili by, že zdravotníctvo je veľmi komplexný systém, ktorého funkčnosť je postavená na kvalitných, znalých a skúsených ľuďoch, ktorých nie je možné vychovať zo dňa na deň. Výchova dobrého zdravotníka schopného kvalifikovanej samostatnej práce trvá roky. U lekárov je to podľa špecializácie 5 - 10 rokov od ukončenia štúdia na vysokej škole. U sestier určite 5 rokov. Z demografických údajov by "reformátori" mali byť schopní získať údaje o počtoch aktívnych zdravotníkov, o ich vekovej a kvalifikačnej štruktúre, o počtoch tých, ktorí odídu do dôchodku, na materskú dovolenku ale aj o absolventoch, ktorí do systému prídu zo škôl. Štát dodnes nepozná presné počty zdravotníkov, ktorí zo Slovenska odišli. Nepozná ani dôvody, ktoré k ich odchodu viedli a ani ho to zrejme nezaujíma. Preto skrachovala akcia lákajúca vedcov aby sa za pár Euro, ktoré im tento štát bol ochotný dať vrátili - nie pracovné podmienky, nie vybavené pracoviská - iba pár Eu. Pritom reálne mizerné mzdy sú väčšinou tou poslednou príčinou ich exodu. Veľmi rýchle by úradníci zistili, že namiesto rušenia oddelení je ich potrebné transformovať napr. na sociálne lôžka a lôžka pre dlhodobo nemocných. Že je potrebné stanoviť reálne normatívy stavu všetkých kategórií zdravotníckych pracovníkov a vytvoriť podmienky na dodržiavanie týchto normatívov - formálne rušenie lôžok a úpravy normatívov podľa aktuálneho odhadu (presné čísla nepoznajú aj keď ich v databázach iste majú) je iba hra na reformy pre hlúpych a naivných občanov tohto štátu. Je potrebné vyriešiť obrovský, ale skrytý dlh vo vybavení pracovísk - zodpovední sa tvária, že tento dlh neexistuje. Je potrebné odpolitizovať zdravotníctvo - dnes je funkcia riaditeľa, primára aj vrchnej sestry funkciou, do obsadenia ktorej významne zasahujú politici - to predsa nie je pravda - takéto niečo sa u nás nestáva - skutky neexistujú. Kvalifikácia a odborné schopnosti kandidátov v skutočnosti neznamenajú nič. Skôr naopak, kvalifikovaného človeka politikmi nominovaný, teda silný ale odborne biedny šéf veľmi rýchle zlikviduje. Fyzicky aj psychicky a prinúti ho k odchodu - skúsil som to na vlastnej koži. V konsenze všetkých strán je treba vytvoriť dlhodobú koncepciu rozvoja bez ohľadu na práve fungujúceho ministra - to je u nás nerealizovateľná ilúzia. Bez takejto koncepcie sa z marazmu slovenského zdravotníctva nikdy nedostaneme a nepomôžu nám žiadne propagačné akcie typu poplatkov za odchod zdravotníkov z republiky ani pár Euro, ktoré vám možno dajú za návrat zo zahraničia...
 
mínus indicator plus

Je to skoro 47 pac. denne!   Je to skoro 47 pac. denne!

Doplnenie. Pani ministerka, je to skoro 47 pac. každý deň. Sú pekne rozložení po celom území Slovenska. Oni nemajú STEMI - čo je infarkt myokardu s ST eleváciami, ale uzáver niektorej tepny v mozgu alebo krvácanie do mozgu z nejakej príčiny. Ak nie sú včas diagnostikovaní a efektívne liečení - vami uvedený čas 4,5 hodín je dlhší, ako doporučovaný čas, má prakticky každý z týchto pacientov trvalé následky, alebo zomrie. Efektívnosť liečby sa s každou minútou odkladu zhoršuje. Takže chvalabohu, aspoň niečo sa spravilo, ale žiadny dôvod na oslavu a blahorečnie MZSR to nie je.
 
mínus indicator plus

Hurá, sme svetoví   Hurá, sme svetoví

V liečbe náhlej cievnej mozgovej príhody sme predbehli všetky európske štáty - zo stavu nula sme sa v Bratislave dostali do stavu 1. Máme jedno nové pracovisko pre invazívnu - intervenčnú diagnostiku a liečbu náhlych mozgopvých príhod (NCMP), ktoré pracuje 24 hodín denne a 365 dní v roku. Takže na 5 miliónov občanov už máme jedno komplexné pracovisko - pre istotu lokalizované excentricky v Bratislave. Pardon, nezabudnite na kardiocentrá - NUSCH, SUSCH a VUSCH - tam ďalej pracujú pracoviská, ktoré by som označil ako 0,5 - vedia to robiť, ale neposkytujú nepretržité služby a nemajú potrebnú komplexnú štruktúru tzv. iktových jednotiek. Uvedomte si, že časový limit pre obnovenie prítoku krvi do mozgového tkaniva sú 3 hodiny od vzniku prvých príznakov. Niektorí tvrdia, že stačí aj 6 hodín, ale efektivita výkonu sa s časom rýchle zhoršuje. V tomto čase musí sa pacient dostať do nemocnice, musí byť spravená diagnóza a musí byť vykonaný intervenčný katetrizačný výkon. Odhadnite si sami, aké percento slovákov má šancu dostať sa po našich mizerných cestách v tomto čase do jediného, excentricky uloženého pracoviska v Bratislave? Ostatní dostanú a dostávajú náhradnú liečbu, ktorá je podstatne menej efektívna - ale sme svetoví. Veď nakoniec obyvateľov máme nadbytok a každý pacient je najlepší vtedy, keď zaplatí štátu čo zaplatiť má a zomrie. To je efektivita zdravotníctva v podaní našich politikov. Gratulujem pani ministerka, nevadí ani to, že MZSR sa minimálne zaslúžilo o vznik nového centra v Bratislave, vaše zásluhy sú nekonečné. Hlavné, že sa pochválite.
 
mínus indicator plus

Pani Cigániková zdravotníctvu nerozumie.   Pani Cigániková zdravotníctvu nerozumie.

Zdravotníctvo trpelo a stále trpí pod všetkými vládami. Od roku 1989 nebola predložená ani jedna ako - tak rozumná, faktami a analýzami podložená koncepcia rozvoja zdravotníctva, ktorá by bola prijatá konsenzom väčšiny politických strán. Za reformy politici považujú také nesystémové kroky ako Soboňovu superrýchlu aplikáciu nemeckého ambulantného bodovníka na slovenskú nemocničnú prax (preložili ju doslova aj s gramatickými chybami originálu) zavŕšenú stanovením hodnoty bodu na cca 0,15 SKK (v Nemecku vtedy bol bod za cca 1 DM). Podobne Mečiarove zníženie platieb do poisťovní za poistencov štátu - všetky strany si túto "úľavu" osvojili a aj dnes chýbajúce peniaze kompenzujú zdieraním pacientov. Neúspešná bola Zajacova reforma, ktorá mala veľa znakov, ktoré naznačovali, že by mohla byť úspešná. Z nej sa realizovala iba deštrukčná časť a mediálna protizdravotnícka kampaň (sťažujte sa, sťažujte sa, žalujte a trh a súdy všetko vyriešia...). Nakoniec skončila tak, ako všetky predchádzajúce "reformy". Odvtedy sme konfrontovaní s občasnými "geniálnymi" nápadmi politikov, ktorí za reformu zdravotníctva považujú čokoľvek, čo ich napadne počas jednej bezsennej noci. Nezmenil to ani geniálny poštár - navšetkopoužiteľný krízový manažér a nezmení to ani nápad predstaviteľky SAS pani Cigánikovej. Ona svojim návrhom iba prispela do smetného koša neúspešných, priam kontraproduktívnych nesystémových návrhov. Dokázala, že problémom súčasného zdravotníctva vôbec nerozumie. Nechápe, že lekári odchádzali a odchádzajú preto, že stratili vieru v to, že sa v slovenskom zdravotníctve niečo zmení (okrem rastu byrokracie). Roky sme boli politikmi presvedčovaní, že lekár je škodná, ktorú treba potierať. Dokazuje to aj návrh pani Cigánikovej. Zrejme je v rozpore so základnými právami občana EÚ. Návrh nehovorí nič reálneho o zmene podmienok v nemocniciach a ambulanciách - podmienok technologických, stavebných, interpersonálnych.... Hovorí iba o tom, že slovenský absolvent bude platiť za štúdium ak odíde za lepšou prácou do zahraničia (trh a voľný pohyb pracujúcich v EÚ jej nič nehovorí?). Už dnes študuje pomaly viac slovenských študentov na zahraničných fakultách (najmä Brno, Praha...) ako na slovenských LF. Bude ich ešte viac, pretože v Čechách slováci dnes študujú bezplatne za rovnakých podmienok ako českí občania a platí to o všetkých odboroch - nie iba medicíny. Doteraz odchádzali najmä hotové sestry a lekári po promócii. Odišli až na pár zúfalcov doslova celé ročníky absolventov a nevrátil sa z nich skoro nikto. Čo je horšie, odchádzajú aj vysokokvalifikovaní odborníci, pre ktorých na Slovensku nebolo a stále nie je vhodné miesto (materiálno - technické vybavenie pracovísk, možnosti odborného rastu, interpersonálne vzťahy... a nakoniec, niekde ďaleko aj primeraná mzda). Myslíte si, že sa vráti 40 ročný lekár s dvomi nemeckými atestáciami (invazívna kardiológia a angiológia), ktorý pracuje na pozícii oberartz a jeho manželka, ktorá má dobre zavedenú ambulantnú prax - nemajú sa vrátiť kam. V našej slovenskej zdravotníckej mizérii sú všetky vedúce miesta dôkladne zabetónované politickými nominantmi (mnohé sa menia po zmene ministra). Ak by sa v niektorej nemocnici aj umiestnili, nebudú mať vytvorené podmienky pre prácu ekvivalentné tým v Nemecku. A nakoniec, ich deti úspešne študujú na nemeckých školách - prečo by sa vracali? Prečo by sa vracali do štátu, kde ich národ apriorne nenávidí, kde im sľubujú iba v podstate nútenú prácu v podmienkach porovnateľných s táborom nútených prác a to všetko za mizernú mzdu.
 
mínus indicator plus

V zdravotníctve ZP často neplatí   V zdravotníctve ZP často neplatí

Je to smutné, ale v slovenskom zdravotníctve sa všetko iba kamufluje. Mnohé nemocnice sa hrajú na dodržiavanie Zákonníka práce, píšu sa kamuflované mesačné výkazy - tak, aby to sedelo pre prípadnú kontrolu. Personálne normatívy ministerstvo aktuálne upravuje nie podľa porovnania s porovnateľnými zariadeniami v okolitých štátoch ale podľa vlastných, často z prsta vycucaných podkladov - len aby to formálne sedelo. Sestry, ošetrovateľky, ošetrovatelia nie sú - riešenie, zníži sa normatív a všetko je v poriadku, aj keď sú v noci na oddelení dve sestry na 20 pacientov. Zatvárajú sa potichu oddelenia, neoperuje sa, pretože nie sú sestry, inštrumentárky... - úradníci vymyslia, že sa vlastne nič nestalo, pretože tak veľký počet drahých operácií nie je v tomto štáte potrebný. V súčasnosti potrebujete obrazne povedané na liečenie každého orgánu nejaký certifikát, školenie... ale úradníci premenujú ošetrovateľov na sestry a hneď je všetko v poriadku. Aj keď tie "nové sestry" ešte včera nemali potrebnú kvalifikáciu a dnes ju zázračne majú. A hurá, zase je všetko v poriadku. Skúste si nájsť ambulantného kardiológa alebo ortopéda (v podstate akéhokoľvek špecialistu) - nenájdete ho a ak ho náhodou nájdete, nevezme vás, pretože už má naplnené limity pacientov. Viete koľkým pacientom na Slovensku je 24 hodín dostupná intervenčná liečba náhlej mozgovej príhody? - limit sú 3 hodiny od prvých príznakov do obnovenia krvného zásobenia mozgu, potom sa zmeny v mozgu stávajú nezvratné a nepomôžu vám ani tie najzlatejšie ruky doktora. Dostupná je aj v Bratislave pre menej ako 50% potrebných = tisíce pacientov ročne. O tomto sa nesmie hovoriť, to nie je "trendy". A komory mlčia, mlčí UDZS, úradníci predsa intenzívne pracujú, hrajú sa na reformy, všetci sú spokojní - iba tí hnusní zdravotníci v slovenských nemocniciach a ambulanciách sú zlí a preto ich treba exemplárne potrestať, najlepšie zakázať výkon povolania - veď ich nahradia iluzórni ukrajinci.
 
mínus indicator plus

Milý ex-expert   Milý ex-expert

Ak si skutočne expert a poznáš pomery v zdravotníctve nie iba z médií, ale aj z iných zdrojov alebo z praxe, potom by si mal vedieť, že tie húfy lekárov z Ukrajiny, Rumunska, Bulharska alebo Srbska, nebodaj aj z Filipín sa k nám nehrnú. Ak aj nejakí prídu, získajú certifikáty a utekajú ďalej na západ. Výnimkou sú snáď lekári zo Srbska - zahraniční slováci a niektorí ukrajinci, u ktorých nie je neprekonateľná jazyková bariéra. Lekári zo štátov mimo EÚ musia absolvovať nostrifikačné skúšky, skúšky zo slovenského jazyka, prípadné iné doplňujúce skúšky podľa úvahy skúšajúcich. To isté musia absolvovať v ktoromkoľvek inom štáte EÚ - prečo by sa učili slovenčinu ak môžu použiť angličtinu alebo nemčinu - tak idú inam. Navyše prídu do zdravotných systémov, ktoré fungujú, do kolektívov, ktoré si ich vážia (ak sú dobrí), prídu do dobre vybavených nemocníc a zaplatené dostanú podľa kvalifikácie a schopností minimálne 2x viac, v pozícii konzultanta alebo Oberartza, nebodaj prednostu mnohonásobne viac. Takže rozprávky o húfoch lekárov zo zahraničia sú stále iba rozprávkami tých, ktorí reálnu situáciu nepoznajú. Chcete chváliť tých dobrých a trestať tých zlých - vynikajúci nápad, počúvame ho od tzv. reformátorov zdravotníctva od roku 1989. Stačí zadefinovať kto je dobrý lekár a kto zlý. Diskriminačnými kritériami dobrého a zlého lekára sa v tejto spoločnosti nikto nezaoberal ani nezaoberá. Je dobrý ten lekár, ktorý predpíše čo najmenej liekov a ušetrí peniaze poisťovniam, alebo ten, ktorý lieči na úrovni doby, ale je drahý? Je dobrý ten, ktorý sa kamaráti s riaditeľom, alebo ten, ktorý denne stojí na operačnej sále a musí občas z čohosi hnedého a mäkkého upliesť bič, aby mu pacient prežil. Je dobrý ten, ktorý kritizuje amaterizmus "riadiacich orgánov zdravotníctva", alebo ten, ktorý pochlebuje politicky dosadenému šéfovi - pretože u nás je často už aj pozícia primára pozíciou politickou. Ja som zaviedol do praxe niekoľko operačných techník, ktoré sa v SR vtedy ešte nepoužívali, bol som primárom, vedúcim lekárom špecializovaného centra, mám niekoľko atestácií, európske certifikáty, ale nedržal som jazyk za zubami a kritizoval som občas mocných. Skončil som tak, že ak som chcel prežiť a ďalej robiť to, načo som bol kvalifikovaný, musel som odísť do zahraničia. Odišiel som a boli to moje najkrajšie roky života - profesne aj spoločensky. Vrátil som sa až ako dôchodca - z rodinných dôvodov a z tej mizérie, ktorú v slovenskom zdravotníctve vidím je mi zle. Slovenské zdravotníctvo je bez vízie, bez koncepcie rozvoja, riadia ho amatéri, ktorí nedokážu analyzovať dáta, ktoré majú k dispozícii, ktorí sa hrajú na reformy - každý minister predstaví novú superreformu, ktorá reformou vôbec nie je a od začiatku nefunguje...A nakoniec, slovenskému zdravotníctvu vládnu záujmové skupiny ktoré pacient vôbec nezaujíma, dokonca nezaujíma ich nikto okrem vlastných vreciek, ktoré musia byť v každej situácii plné. Takže spoliehajte sa na Filipíncov, ďalej sa chovajte k lekárom ako k lovnej zveri a pomaly starnite a dúfajte, že sa dožijete vysokého veku bez chorôb - lebo liečiť vás v tomto štáte nebude mať kto. Iba nemci trvalo hľadajú cca 10 000 lekárov, bez slovákov by sa české zdravotníctvo zrútilo, v Rakúsku je údajne minimálne 20, možno až 40 000 slovenských ošetrovateliek... A modlite sa, aby aspoň pár tých filipíncov prišlo.
 
mínus indicator plus

Pekne napísané.   Pekne napísané.

V slovenskom zdravotníctve pomaly ale iste nefunguje už vôbec nič. Vo všetkých typoch zariadení chýbajú nielen lekári, ale aj sestry, ošetrovateľky a peniaze... Nemocnice sú tlačené do rýchlej a údajne efektívnejšej liečby - pacienta ako - tak odliečiť a šup domov, pretože sociálne lôžka a liečebne pre dlhodobo chorých pacientov v slovenskom "koncepčne" rozvíjanom zdravotníctve chýbajú. O pacientov sa doma nemá kto starať - ošetrovateľky sú v zahraničí a na tie, ktoré by mohli opatrovať chorých a starých doma údajne nemáme peniaze. Poisťovniam je to jedno, oni si znižujú náklady - na opateru pacienta ležiaceho doma neplatia skoro nič. Pacient nikoho z tých, ktorí riadia zdravotníctvo (sú to politici) nezaujíma. A tak všetko zostáva na rodine. A štát, ten maximálne poštve obyvateľstvo na lekárov a sestry - oni za všetko môžu. Už z nich spravil lovnú zver, na ktorú najmä médiá (pod dozorom politikov) systematicky poľujú. Čo je vlastne návrh na povinný rozpis pohotovostných služieb? Už chýba len zahnať zdravotníkov do táborov a pod hrozbou zbrane ich hnať na povinné galeje do nemocníc - odmietneš, pomýliš sa, nepodarí sa operácia, objaví sa komplikácia, pacient sa bude sťažovať - toho lekára treba zastreliť na výstrahu ostatným . Takže sa nečudujte - áno, v slovenskom zdravotníctve je mizerná nálada. Tí čo v ňom ešte zostali (a bude ich stále menej) stratili všetky ilúzie a neveria, že sa niečo zmení k lepšiemu. Dôchodcovia (v ambulanciách je ich cca 60%) pohotovosti, ale aj celú prebujnelú a v konečnom dôsledku absolútne nefukčnú byrokraciu odmietnu a definitívne zo zdravotníctva odídu. Z mladých lekárov, študentov medicíny ale aj sestier, ktorých sú v zahraničí desiatky tisíc sa sem nevráti skoro nikto. Vracajú sa iba jednotlivci, ktorých nekriticky glorifikujú médiá. Tí, ktorí sú úspešní už majú svoje rodiny a sociálne zázemie v zahraničí a vlastne sa nemajú kam vrátiť. Podmienky vo väčšine našich nemocníc ale aj ambulancií a systémy financovania prevádzky zdravotníckych zariadení sú u nás tak zlé, že vrátiť sa je pre normálne rozmýšľajúceho mladého, úspešného lekára alebo sestru prakticky nemožné. Chýbajú tu koncepcie, vízie rozvoja na mnoho rokov bez ohľadu na práve vládnucu politickú garnitúru, dôkladné a skutočne pravdivé analýzy, chýba tu proste všetko o čo by sa dalo oprieť a optimisticky sa dívať dopredu. Obávam sa, že v zdravotníctve na celom Slovensku (nie iba na východe) už ozaj nie je nič.
 
mínus indicator plus

Roky ste vyháňali lekárov zo Slovenska   Roky ste vyháňali lekárov zo Slovenska

Všetky politické garnitúry prakticky od roku 1989 systematicky vyháňali lekárov ale aj zdravotníkov všeobecne zo Slovenska. Trh údajne všetko vyrieši, ako sa zdá, vyriešil. Od 1989 - žiadne relevantné analýzy, zato neustále amatérske pokusy o účelové "reformy" zdravotníctva - rozumej zakopávanie problémov pod koberec, riešenie problémov "ako keby",hranie sa na reformy, nekoncepčné rušenie lôžok na oddeleniach, masírovanie verejnosti údajným nadbytkom zdravotníkov, ignorovanie katastrofálneho vekového zloženia slovenských lekárov, absencia sestier a ošetrovateliek, žiadne sociálne lôžka, zdôrazňovanie šetrenia všade - aj tam, kde, ako to povedal jeden expremiér, nič nie je ... A za tým všemocné ruky oligarchov bohatnúcich zo zdravotníctva. Pritom v nemocniciach a ambulanciách už pomaly nemá kto robiť, lekári sú znechutení, nevidia v SR žiadnu perspektívu ani oporu organizácií, ktoré by ich mali zastupovať. SLK poskakuje tak, ako jej strana a vláda hrá - žiadna reálna ochrana alebo obrana skutočných záujmov lekárov ani pacientov. Pohotovostná starostlivosť bude zaistená - hovorí šéf SLK - veď do tých pár funkčných pohotovostí sa pacient dovezie vlastným autom. Opäť štát spúšťa niečo, drahé a od začiatku nefunkčné - má v tom aj s podporou SLK hlboké skúsenosti. (viď štátne e-zdravie s elektronickou dokumentáciou, e-recept, e-laboratóriá, vlastne celá slovenská verzia e-govermentu), obhliadky mŕtvych... Takže spustíme novú, údajne modernú verziu pohotovostí - nevieme presne kde a najmä s kým, pretože bez personálu nebude fungovať nič. Prepáčte, zabudol som, ministerstvo - alebo LK? nariadi lekárom pod hrozbou sankcií pohotovostné služby vykonávať do 22:00 za 9 Eu za hodinu. Aké sankcie môžu použiť? - všetky od peňažného trestu až po zákaz výkonu povolania v SR. Politici zabúdajú , že kvalitní lekári stále odchádzajú do zahraničia, že sa ich po štúdiách v zahraničí vracia iba veľmi málo? Zabúdajú, že v ambulanciách je pomaly viac ako 60% lekárov v dôchodkovom veku? Nepochybujem, že mnoho z nich po zavedení sľubovaných noviniek okamžite odíde do dôchodku? Kto tu bude liečiť? Nemocnice si už medzi sebou začínajú kradnúť kvalifikovaných lekárov a sestry. Oddelenia sa zatvárajú pre nedostatok sestier a iného personálu. Titanik slovenského zdravotníctva sa pod dozorom ministerstva a SLK pomaly potápa, hudba hrá a svetlo na palube svieti. Oligarchovia sú spokojní - k dokonalosti im chýba už iba systém okopírovaný od nemcov počas vojny - koncentračné tábory, tam zavrieť zvyšok zdravotníkov čo v tomto štáte ešte zostali a pod ozbrojenou eskortou ich hnať na prácu. Ak odmietne, zastreliť - nakoniec dočervena zafarbená politická garnitúra si ešte pamätá aj gulagy, politické procesy, ostro chránené hranice... Takže majú na čom stavať.
 
mínus indicator plus

Čo by tam robil?   Čo by tam robil?

Čo tam na východe pán poslanec robil, keď tam, ako sám povedal, vôbec nič nie je. Dokonca také nič, že tam ani mafia nemôže byť. Vyvstáva otázka, samozrejme čisto filozofická, prečo tam do tej ničoty vlastne išiel. Možno hľadal pokoj, ticho - veď v ničote sa dobre odpočíva. Alebo si potreboval trochou tej ničoty doplniť obsah svojej hlavy? - kto vie.
 

1>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME