Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: Tomas Derer
1 >
mínus indicator plus

Presne   Presne

niekto si tu chce na jednej tragédii prihrievať polievočku svojej agitky.
 
mínus indicator plus

Nie   Nie

Ak píšeš: "Sme dnes v systéme, ktorý si ľudia kľúčmi vyštrngali? Nie, nie sme. Žijeme v dobe, ktorá je lepšia než tá pred tridsiatimi rokmi, mali sme však na viac. Mali sme na omnoho viac a marazmus, ktorý zažívame v dnešnej dobe sa tu s nami bude vliecť ešte poriadne dlho." Tak ja len stručne: nemali sme viac. A možno ani nemáme. Voľby onedlho ukážu.
Reakcia k téme: 30 rokov hnusu
21.11.2019 22:29 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Prezidentku máme najlepšiu, ako sa dá   Prezidentku máme najlepšiu, ako sa dá

... a bodaj by si z nej brala príklad aj súčasná opozícia. Časť prostých ľudí je proti. Niekto uverí drístom o istotách, o zlých imigrantoch, džendžeri, o tom, že Istanbulský dohovor má slúžiť tomu, aby chlapci mohli či dokonca museli byť preoperovaní na dievčatá a naopak (veď pán farár Kuffa povedali... ), vôbec, katolícka cirkev má leví podiel na masírovaní mozgov, oni vyhlásili, že voliť Čaputovú je hriech, kým ich bratanie sa s fašistami je zrejme OK... nuž áno, časť ľudí uverí hocičomu, len nie zdravému rozumu. Čakať, že pri (akokoľvek primitívnej) antikampani budú takíto ľudia naklonení prezidentke, to by boli prehnané očakávania.
Reakcia k téme: Je pani prezidentka placebo?
19.11.2019 21:19 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Dobrý tip   Dobrý tip

Tie vrcholové bralá sú ako gigantické kryštály. Čím v podstate aj sú. Na pekné miesto si navnadila turistov :-)
Reakcia k téme: Hrdovická - tip na výlet
02.10.2019 21:25 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Obávam sa   Obávam sa

...že máš pravdu :-( K+
Reakcia k téme: O klimatickej hystérii
25.09.2019 18:37 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Tie tisícky zamestnancov   Tie tisícky zamestnancov

...predovšetkým potrebujú dokazovať, akí sú užitoční a potrební. Im je aj s ich platmi fajn. Prečo riskovať s nejakými výpočtami... kým budú ľudia vystrašení hrozbou blízkej apokalypsy, oni sa o svoje kreslá triasť nemusia.
Reakcia k téme: O klimatickej hystérii
25.09.2019 17:27 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

To je tak   To je tak

Či aj podľa autora dom horí, sa treba na rovinu spýtať jeho. Ale predovšetkým, každá metafora je užitočná po istú hranicu, potom už je mätúca a zavádzajúca. Takže podobenstvo s horiacim domom ďalej nerozvádzam, nebol to môj nápad a nezdá sa mi dosť výstižné. Autor má výhodu, že je vedec, a teda sa snaží vyjadrovať exaktne a jednoznačne. Čo je veľmi cenné. Ja osobne si myslím, že to nie je také horúce, ako sa to teraz s dávkou davovej hystérie prezentuje. Podrobne som o tom písal nižšie, o 15,25. Upresním: nie je to také horúce so samotnou zmenou klímy, horúce sú momentálne najmä hlavy aktivistov a záchrancov sveta.
Reakcia k téme: O klimatickej hystérii
25.09.2019 17:13 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Prosím nezavádzať, nepodsúvať   Prosím nezavádzať, nepodsúvať

nenapísal som že FALOŠNEJ, ale poplašnej správy. To fakt musím vysvetľovať rozdiel medzi klamstvom a polopravdou? Ak zistím X a tvrdím Y, je to klamstvo. Ale ak z kopy faktov (kľudne pravdivých) účelovo vyberiem tie, čo sa hodia do nejakej mojej verzie sveta, a o tých, čo sa mi nehodia, cudne pomlčím, je to zavádzanie. Nevravím, že VY zavádzate. S tým zavádzaním začali pred rokmi úplne iní ľudia (na rozdiel od nás dvoch, odborníci s papierom), ich mecenášom sa tento apokalyptický scenár zapáčil (konečne obraz hrozby, pred ktorou môžeme zachraňovať ľudstvo... že v skutočnosti to nebude také horúce a aj tak s tým nič nenarobíme, netreba nikomu vešať na nos... my potrebujeme byť za hrdinov, a kto by pochyboval, musí byť vykreslený ako klamár a nepriateľ). Tak sa rodí nová ideológia. Už len stačí, aby to celé dosť veľa ľudí zhltlo aj s navijakom. Potom si už ani žiadne mienkotvorné médium netrúfne napísať niečo, čo by nezapadlo do mainstreamu. Naopak, treba to dramatizovať, ako sa len dá. Takže: ja verím, že veríte, že máte pravdu. Fajn. Ak dožijeme, povedzme si o nejakých 20, 30, 50 rokov, ako to s tými víziami konca sveta dopadlo v praxi. Dovtedy, obávam sa, zbytočne derieme klávesnice. Pekný večer prajem.
Reakcia k téme: Vraj greténizmus!
23.09.2019 21:29 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Vynikajúci blog   Vynikajúci blog

Sám som mal sto chutí napísať niečo podobné, lebo prístup tých zmagorených mravokárcov, čo vedia všetko najlepšie a ešte sa bratajú s náckami, ma totálne vytáča. Bolo by to nadlho, a toľko času nemám. Autorka to napísala lepšia, než by som ja. A na rozdiel od ovčieho stáda, vie o čom hovorí a píše. Takže ďakujem a kľudne podpíšem.
 
mínus indicator plus

Nezmysly?!   Nezmysly?!

Obmedzím sa na tému práca a pohovory. Pohovor chápem tak, že sa so mnou rozprávajú, snažia sa zistiť, či môžem byť pre ich firmu užitočný, a nech už sa rozhodnú kladne či záporne, slušná firma dá aspoň vedieť. Za pohovor ale nepovažujem, ak niekoho na základe telefonátu pozvú, a len čo sa objaví vo dverách, tak kandidáta/kandidátku doslova ani nepustia k slovu. Vidia etnický pôvod, a okamžite povedia, že už niekoho na to miesto majú. Čo je evidentná lož, keďže miesto ostáva neobsadené a inzerujú ho znova! A ešte hodinu pred pohovorom nikoho nemali, zaujímavé... Ani sa nenamáhajú zisťovať, či by kandidátka mohla mať kvalifikačné a iné predpoklady, už vo dverách pošlú preč. Teda žiadna šanca, naopak, len a jedine čistý rasizmus v praxi. A keďže opísaná skúsenosť nebola ojedinelá, beriem to ako symptóm nastavenia tunajšej spoločnosti.
01.09.2019 13:54 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

PS   PS

ešte 3 poznámky: - čo mi dala ZVS? (podotýkam, nevzal som si domov ani ešus, tj. materiálne nič :-)) Ak niečo, tak možnosť trochu spoznať psychológiu ľudí z rôznych spoločenských vrstiev a s rôznym prístupom k životu. To bolo poučné. Napríklad, najväčší šikanisti zvykli byť Východniari, bohvie prečo. A niečo som sa naučil o autosúčiastkach, o čom som (na rozdiel od chalanov, čo sa od mala radi hrabali v motoroch) vedel len málo. Vďaka tomu, že ma urobili správcom skladu náhr.dielov. Pôvodne som mal spravovať sklad PHM, ale tam nechali vojaka z povolania, mali tam nejaký vlastný systém drobných krádeží benzínu/nafty... -zažiť November 1989 na vojne bola zaujímavá skúsenosť, prvé dni/týždne sme nevedeli, čo sa deje, opuštáky aj vychádzky boli zarazené, denne nás školil politruk, ako chápať to, čo vidíme v správach (prístup k TV ostal, aj noviny chodili). Po týždni politruk uznal: "Čítajte, počúvajte, urobte si názor sami, my už sme z toho jeleni." Keď som pochopil, že štát sa nechystá nasadiť armádu proti protestujúcim, dosť mi odľahlo. -každý prežil to obdobie po svojom, a každý si vybudoval vlastný spôsob sebaobrany voči buzerácii zo strany nadriadených. Ja som stavil na švejkovinu a prostoduchosť, a tým pádom gumáci nikdy nevedeli, čo si o mne majú myslieť (je to blázon?), takže ma príliš neotravovali zodpovednými a náročnými úlohami. Čo som aj chcel dosiahnuť. Robiť dôstojnícke skúšky som odmietol, takže do civilu som odchádzal ako čatár absolvent.
 
mínus indicator plus

Rasizmus v mojom chápaní   Rasizmus v mojom chápaní

...je hlavne nerovnosť šancí. Napríklad, ako keď si mne blízka osoba (Romka) hľadá prácu. Kým si telefonicky dohaduje pohovor, všetko je v poriadku. Jasné, čakáme vás. Potom sa objaví osobne, vidia ju, a zrazu "prepáčte, ale my už sme na túto pozíciu niekoho našli." (iste, za hodinu, keď prácu inzerujú už celé týždne). A ďalšie dni je práca inzerovaná nanovo... Zažité mnohokrát. Priateľka už znížila nároky na minimum, hoci má maturitu a prax z pošty. Je ochotná upratovať, robiť predavačku, chyžnú, pomocnú silu v kuchyni... nie, tu v českom (malo)meste niečo také pre Romku nepríde do úvahy. Chapi môžu akurát kanály kopať, ženy makať na smeny pri páse v otrockých pomeroch, kde nik "domáci biely" robiť nepôjde. Toto je rasizmus: chýbanie dobrej vôle. Žiadna ochota dať šancu. Radšej ostane miesto neobsadené, hádam sa nájde nejaký biely, alebo aspoň Ukrajinec... Romka tu nemôže robiť ani v potravinách (za pultom, v pokladni) či vydávať stravu v závodnej jedálni. Asi by sa domáci nakazili. Čo na tom, že zdravotný preukaz má. Iste, v slobodnej spoločnosti si zamestnávateľ môže vybrať, koho príjme. Ale ak príde normálne oblečená, upravená, normálne sa vyjadrujúca mladá žena, akurát je tmavá (tak sa narodila, je to nejaký dedičný hriech?), tak to nevyrieši nijaký zákon, je to proste o ľudskej stránke a dobrej vôli väčšiny. Buď tá dobrá vôľa je, alebo proste nie je. Aj na Slovensku existuje rasizmus, ale je poučné vidieť, že niekde je to ešte tvrdšie.
17.08.2019 20:54 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

PS   PS

na margo automobilových nehôd: súhlasím, toto prirovnanie kríva. Automobilizmus znamená riziko autonehody. Sex znamená riziko neželaného tehotenstva. Niekto akceptuje osud a neplánované dieťa príjme. Niekto nie. Je len otázka definície, či je úmyselný potrat vražda (ako tvrdí jeden tábor) alebo odstránenie neželaných následkov nehody (ako tvrdí iný tábor). Z pohľadu utilitaristu na tom záleží omnoho menej, než by sa zdalo. Mohol by som to rozviesť podrobnejšie, ale to by bolo na dosť rozsiahly text. Možno si ten čas nájdem... uvidíme. Každopádne vidím, že som sa nechal zatiahnuť do diskusie, do ktorej som sa nechcel púšťať.
 
mínus indicator plus

Nerozumieme si   Nerozumieme si

Alebo nechápeš rozdiel medzi vedeckou DEFINÍCIOU a vedeckým FAKTOM. Ak tvrdíš, že podľa vedeckej definície je plod dieťaťom, tak to znamená len, že nejaká skupina ľudí (kľudne i vedcov) sa dohodla, že arbitrárne budú plod od počatia označovať ako dieťa, považovať za dieťa, so všetkými právami ako má narodený človek. Je viac než pravdepodobné, že sa nájde iná skupina vedcov, ktorá dospeje k inej definícii dieťaťa (napr. plod vo fáze, keď vykazuje merateľnú činnosť nervovej sústavy, alebo až práve porodené dieťa od okamihu prestrihnutia pupočnej šnúry... je možné vymyslieť X definícii. Ale to nemá nič s faktami. Proste, ak chceme budovať nejaký systém myšlienok a názorov, potrebujeme si isté pojmy definovať (v matematike sa tomu vraví axiómy), a je na našom rozhodutí, aké definície zvolíme (obvykle sa vedec riadi princípom účelnosti). Vždy je v tom prvok subjektívnosti - na rozdiel od FAKTOV. Takže k téme: môžeme sa o tom (donekonečna a zbytočne) baviť, či je plod dieťaťom alebo nie, neexistuje objektívne kritérium, na základe ktorého by sa dalo povedať, kto má pravdu. Definícia je pravdivá "z definície", je to len nástroj, konštruovaný a subjektívne vybraný na nejaký účel. Inak, podľa mňa je utilitarizmus rozumný prístup k svetu.
 
mínus indicator plus

V pohode   V pohode

prepáčte, pozrel som si potom aj ten druhý článok. Fajn.
 
mínus indicator plus

To už je riadna túra   To už je riadna túra

...tam som sa nedostal, len som párkrát s deckami vybehol od Zochovej k rozhľadni na Veľkej Homole, a k Trom Jazdcom. Oveľa kratší, ale tiež pekný výlet, ide sa okolo hvezdárne. Potomkovia tých Huncútov tam asi žijú dodnes, mal som v práci (vtedy Výsk. ústav liečív Modra) kolegyňu s nemeckým priezviskom, čo denne dochádzala z nejakej samoty v oblasti Zochovej chaty.
Reakcia k téme: Malé Karpaty - Vysoká
02.08.2019 21:54 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Inak pekné miesto   Inak pekné miesto

Poznám len letisko, tatko tam kedysi chodil na manévre. Aj tak je zábavné, že po jednej užitočnej miestnosti v dome pomenovali obec. Ešte dobre, že nevybrali inú miestnosť, ale tá sa v minulosti nachádzala mimo domu :-) . Myslím samozrejme kúpeľňu...
Reakcia k téme: Nie je kuchyňa ako Kuchyňa
02.08.2019 21:47 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Mňa mrzí   Mňa mrzí

že si človek nevyberie, kde sa narodí (no to je jalová úvaha, nezmeníme to). Ak by som mal na výber, váham medzi Kaliforniou a európskymi (nemoslimskými) oblasťami Stredomoria. Slovensko je v rámci zemegule určite v tej lepšej polovici možností (narodiť sa hocikde v Rusku by som napríklad považoval za trest). Potom je to už skôr o našom súkromnom mikrosvete; v tej istej krajine sa niekto narodí do bohatstva, iný do chudoby, niekto má rozumných a láskavých rodičov, niekto opilcov ignorujúcich či týrajúcich vlastné deti, niekto sa rodí zdravý-mocný a ešte aj inteligentný, niekto chorľavý či postihnutý... to už sú všetko veci, nezávislé na konkrétnej domovine, a z môjho pohľadu podstatne dôležitejšie než to, v akej krajine som sa narodil či vyrastal.
17.07.2019 22:26 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

To vážne?   To vážne?

Otázky typu Aký je zmysel života? Čo je dobro a zlo? Čo nás čaká po smrti? atd. sú zásadné, ale odpoveď na ne nepoznáme. Cirkev ponúka (nechcem vravieť nanucuje, ale aj také bývalo) odpovede, aké si bez dôkazov vykonštruovala a v niektorých ohľadoch účelovo upravila, či už chce nimi veriacim dávať nádej, alebo ich umravňovať. V podstate to nie sú odpovede, ale zbožné priania - lenže ak si niečo predstavujeme a želáme, z toho nevyplýva, že to tak aj je. Akokoľvek úprimne tomu veríme. Čosi som o tom písal i tu na blogu: https://tomasderer.blog.sme.sk...
 
mínus indicator plus

Ak to chceš presne   Ak to chceš presne

tak zvlášť katolícka cirkev má sklon viesť ľudí k pasívnej odovzdanosti, k pokornému až nekritickému uznávaniu autorít, k postoju, že o istých veciach sa nepochybuje a nediskutuje (bol by to hriech). Čo neznamená, že každý veriaci katolík bude automaticky taký, samozrejme nie je, ale štatisticky je to pravdepodobnejšie. To už luteráni sú viac vedení k vlastnej iniciatíve a častejšie sú mužmi činu (často citované príklady: Štúr a jeho družina, Štefánik, s výhradami Dubček... ). Ak máš pocit, že článok ti - alebo hocikomu - urážlivo siaha na vieru, nuž, ja som ho nepísal a pár vecí by som možno formuloval inak. Ale v podstate s textom súhlasím.
 

1 >

Najčítanejšie na SME