Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: počtár
1 >
mínus indicator plus

Na autá sa to sprísní   Na autá sa to sprísní

a taký U.S. Steel vypustí 8 mil. ton CO2.
 
mínus indicator plus

Toto isté tvrdím aj ja.   Toto isté tvrdím aj ja.

Pritom 300 000km je naozaj značná porcia km. Výrobcovia dostavajú značnú časť povoleniek zadarmo. Za 300 000km vyberú na spotrebnej dani cca 9 000€ AK máme 2 autá ICE s CO2 125g/km to zaplatí 2850 € pokutu + 9000€ dane za najazdených 300k km a vyprodukuje 37,5 ton CO2 EV s CO2 cca 50g/km dostane dotáciu 8000€, nezaplatí spotrebnú daň a ešte dotujeme nabíjačky. Vyprodukuje 15 ton CO2. Rozdiel je 37,5 -15 =22,5 tony CO2 stojí 20 000€. Takmer 1 tona CO2 = 1000€ Výrobca platí za tonu max 30€, reálne 15€, ak má povolenky aj zadarmo. Vraj je to spravodlivé.
 
mínus indicator plus

Bavíme sa o PZP?   Bavíme sa o PZP?

Vieš aké škody kryje PZP? Napr. škody na zdraví do výšky 5 mil. € na to fond s kamarátmi nevytvoríš. Štát by mohol mať výnimku. Samozrejme v prípade havarijného poistenia je to iné.
 
mínus indicator plus

Ja ten dôvod vidím   Ja ten dôvod vidím

Ak niekomu spôsobíš škodu a nebolo by povinné poistenie musel by sa poškodený buď dohodnúť alebo súdiť o náhradu škody. Trvalo by to veľmi dlho a bolo by to určite menej praktické.
 
mínus indicator plus

Možno ste si to len nevšimli, ale to   Možno ste si to len nevšimli, ale to

o čom sa tam píše je názor pani prof. Ing. Dagmar Lesákovej CSc. z EÚ Bratislava, ktorý znel: "Ani v UNIVERZITNOM prostredí nemožno existujúcu výučbu na diaľku považovať za plnohodnotnú náhradu prezenčných foriem vzdelávania." Nebolo to o prváčikoch a ani žiakoch ZŠ či SŠ. Treba povedať, že má pravdu. Problém sú naši VŠ učitelia. Už dávno nemám prvákov, ale zažil som svoje deti aj keď boli prváci. Aj prípade, že prebieha prezenčná výuka to vyžaduje od rodičov veľa trpezlivosti. Nie je to však nemožné. Ak dokáže p. učiteľka ustriehnuť 25 prvákov v triede dá sa to zvládnuť s vlastným dieťaťom doma. Sama priznávate, že je to viac o cvičení, cvičiť musí žiak, žiadna učiteľka sa za neho písať nenaučí. Súhlasím, že to zaťažuje rodičov.
 
mínus indicator plus

Presne tak   Presne tak

Napr. - inštruktorka na F35 https://lnk.sk/ptb4 - horská záchranárka https://lnk.sk/boo8 a máme aj farárky, len RKC sa bráni.
 
mínus indicator plus

Kašli na neho   Kašli na neho

Platy šli hore, ale veľmi sa líšia podľa regiónov. Neprešiel som celé Rusko ale chodím služobne do 3 regiónov. Rozptyl priemernej mzdy je od cca 350 - 650€. Cenová úroveň je nižšia ako v SR. Ako turista si to nemusel pocítiť. Spotrebný kôš turistu je predsa len iný ako obyvateľa.
 
mínus indicator plus

Možno sme sa nerozumeli.   Možno sme sa nerozumeli.

Mne sa do vkladomatu vojde naraz 40 bankoviek. 200 je možno limit na 1 operáciu, alebo tam vieš naraz položiť 200 bankoviek?
 
mínus indicator plus

Vklad ako vklad   Vklad ako vklad

Vkladať 200 000 do bankomatu je dosť nepraktické. Do podávača bankoviek sa vojde max 40 bankoviek a dosť to trvá.
 
mínus indicator plus

Reklamoval som aj topánky aj košele   Reklamoval som aj topánky aj košele

Košele došli fľakaté, dodávateľ sa ospravedlnil a ušil nové. Beriem od nich košele roky a nemám s tým problém. Topánky som tiež reklamoval, žiadny problém, 1 x vymenené asi 2 x vrátené peniaze. Ani nízka cena neznamená, že tovar môže byť chybný.
 
mínus indicator plus

Neviem ako došli k úrovni dlhu   Neviem ako došli k úrovni dlhu

ale Penta vo svojej výročnej správe za rok 2019 uvádza: In the year to 31 December 2019 Penta and our team continued to further progress in relation to maximising shareholder value. I am pleased to report EUR 265 million profit achieving a return on equity of 13.3 %, so that the total equity value as at 31 December 2019 was EUR 2.317 billion. Čísla sedia, zisk 265 mil. predstavuje 13,3% vlastného imania vo výške 2,3 miliardy €. Verím, že zisk z minulého roka neprepili ale investovali. Haščákových 40% môže byť 1,1 mld.€
 
mínus indicator plus

Sorry   Sorry

ale nerozumiem. Zoberiem sídlisko ktoré poznám. Bolo tam 17 lokálnych kotolní. Ak stačí plyn pre tieto kotolne, prečo by nemal stačiť pre domové? Vzdialenosť od kotolne k budovám je do 200m Teraz bude centrálny zdroj vzdialený od 500 do 3km od vykurovaných budov. Ako vyzerá trubka na plyn a izolovaná na vykurovacie médium je zbytočné hovoriť. Za 2 roky stúpla variabilná zložka regulovanej ceny +20%. Chápem argument, že hromadná doprava je efektívnejšia, ak je autobus plný a preto treba urobiť zákaz kúpy osobných aut. Už sa teším ako sa rozvodné závody tešia na elektrinu vyrobenú z KVETu.
 
mínus indicator plus

Áno viem   Áno viem

podľa starších údajov 13% ropy pre Schwechat pochádza z Rakúska. Ostatných dodávateľov som uviedol. Ide asi o 5 rokov staré údaje a preto radšej podiely neuvádzam.
 
mínus indicator plus

Potom mám 2 otázky   Potom mám 2 otázky

1, Koľko % tepla sa v SR vyrába v kogeneračných jednotkách z celkovej centrálnej výroby tepla 2, Koľko CO2 vyprodukuje výroba a inštalácia potrubných systémov?
 
mínus indicator plus

To celkom nedáva logiku   To celkom nedáva logiku

Lokálny zdroj (plyn) nemá straty pri diaľkovom vykurovaní. Ak potrebuje vyrobiť menej tepla, spáli menej plynu. Ak spáli menej plynu, má menej splodín.
 
mínus indicator plus

Minimálny dôchodok   Minimálny dôchodok

je v podstate sociálna dávka. Nevidím dôvod, aby na ňu ľudia nemali nárok. Druhá vec je výška min. dôchodku, ktorú tu SNS prehnalo.
 
mínus indicator plus

Rafinérka Schwechat   Rafinérka Schwechat

pokiaľ viem neberie ropu z Ruska, ale z Kazachstanu, Líbye, Sýrie, Saudskej Arábie a Iránu.
 
mínus indicator plus

Čínsky e-shop sa stane európskym   Čínsky e-shop sa stane európskym

Myslím, že si európske e-shopy strelili do kolena. Odstránia totiž najväčšie prekážky obchodovania a to dlhú dodaciu dobu a problém s reklamáciami. Ak mi to bude účtovať e-shop z Holandska ako tam bude DPH? Nevieme ustrážiť DPH v rámci SR, ako sa to dá v rámci EÚ? Jedine doprava zdražie, lebo to čína dotovala. DPH pre mňa nepredstavuje problém. Ak kupujem niečo za 20€, bez problémov by som zaplatil 4€ DPH, ale oni si prirazia za colné konanie 10-20€.
 
mínus indicator plus

Nemám info o COVID posteliach   Nemám info o COVID posteliach

Ak by ich bolo 8 000 a ventilátorov by bolo 800, tak platí tebou uvedený pomer 1 ventilátor na 10-20 COVID postelí. Vo Zvolene je 80 COVID postelí a 4 ventilátory to na hrane zodpovedá celoslovenskému pomeru. Možno by mohli mať 5-6, ale @grginko by asi potreboval aspoň 10. Tie čo dodávala CHIRANA stáli 25 - 35 000 € Na 1 ventilátor platí ZP niekto 17 rokov, ak by nemal žiadne iné výdavky
 
mínus indicator plus

A koľko by mali mať?   A koľko by mali mať?

Máme povedzme 700-800 ventilácií a máme cca 32 000 všetkých postelí. 1 ventilácia na cca 40 postelí. Odhadujem, že nemocnica ZV má celkovo 160-200 postelí, t.j. 4-5 ventilátorov.
 

1 >

Najčítanejšie na SME