Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: Fero266
1 >
mínus indicator plus

Síce to ide viac-menej mimo mňa,   Síce to ide viac-menej mimo mňa,

ale predsa chcem zaujať k tomuto momentu jednoznačné stanovisko. Ja nemám predplatené čítanie článkov SME, preto zdrojom niektorých informácií pre mňa je (aj) čítanie diskusných príspevkom k jednotlivým článkom na Blogu SME. Početnosť diskusných príspevkov k článkom rapídne upadla. Ale existujú aj výnimky - napr. početné diskusie k článkom pána Droppu. Keď si chcem na chvíľu oddýchnuť od práce, čítam ich (aj keď dokopy niet čo, lebo "scenár sa už stále opakuje"). Myslím, že každý bloger čo len na priemernej mentálnej úrovni pozná blogerov, ktorí pravidelne prispievajú na Blog SME a vie aj odhadnúť ich mentálnu úroveň. Myslím si, že aj vy môžete pokojne spávať. Síce neviem, pán "sommermachtstraum2", či ste v tom "papierovom incidente" nejako zainteresovaný, ale mne osobne je to úplne jedno - lebo je to nepodstatné. V prípade, že by ste mali záujem o nejaké konkrétnejšie informácie z mojej strany, na požiadanie ich poskytnem. Napokon, budem vo zverejňovaní svojich osobných názorov i objektívnych faktov, pokračovať aj bez podnetov "zvonku". Predpokladám, že karanténne časy sa ešte zopárkrát zopakujú, takže času na písanie i na posudzovanie myšlienok bude dosť.
 
mínus indicator plus

Ak niekomu vadí len to,   Ak niekomu vadí len to,

ja preto budem pokojne spávať.
 
mínus indicator plus

Ďakujem za upozornenie, že z Kysúc   Ďakujem za upozornenie, že z Kysúc

Už som to opravil. Síce - podľa krásy prírody - či Orava či Kysuce, vychádza to podľa mňa narovnako, a s ľuďmi rôzne - ako všade inde. Bol by som opravu urobil aj skôr, ale len pred chvíľou som opäť sadol k PC. Ešte raz ďakujem a dúfam, že sa máte v týchto mimoriadnych časoch dobre. Sem-tam vídam, že diskutujete na blogoch.
 
mínus indicator plus

Pán Droppa,   Pán Droppa,

ako vidíte, ja mám takú potrebu - "verejne sa zhadzovať svojou netaktnosťou", pretože mám k tomu dobrý, oprávnený a logický dôvod. Vy máte trochu iné "potreby", ale ja sa vám do nich nestarám, pokiaľ veci nepresiahnu určitú mieru. Čo sa týka Vaška Havlů - alebo Igora - vy asi neviete, čo je tzv. "autorská licencia". Vaška som si definitívne prestal vážiť v tej chvíli, keď som porovnal jeho najdôležitejšie výroky s jeho činmi. Priveľmi sa rozchádzali, a malo to nezanedbateľné dôsledky na celú československú spoločnosť, ešte aj dnes po tridsiatich rokoch to vidno. Nebol intelektuál toho formátu, ktorým túžil byť. Že ho určití ľudia uznávajú, to je ich osobná vec. Ja mám iný názor. A veľmi rád by som sa mýlil, ale Vašek už svoje podlosti neopraví, pretože sa definitívne porúčal. Teraz Ide o to, aby rovnako nedopadol Matovič. Vám je asi jedno, že (rovnako ako Vašek) oklamal desaťtisíce ľudí - minimálne tým, že v nich vzbudil falošné nádeje. Ale je toho viac. Vy hovoríte, že ja som netaktný. Ja hovorím - Matovič je (aj) arogantný. Možno ani nie je pravda, že "navrhoval" kohosi postaviť k múru a... Sú tu ďaleko závažnejšie veci. On sa - na úkor nás všetkých - zabáva za premiérsky plat. Ja som sa rozhodol nemlčať už vtedy, keď sa nám tu ktosi vysmieval - prostredníctvom takých "rekvizít" ako je rohožka alebo ponožky. Prečo by som mal mlčať teraz, v ďaleko závažnejšom prípade. Vám nie je trápne podsúvať čitateľom, že mi v článku nefungujú hyperlinky, keď sa každý môže okamžite presvedčiť, že to nie je pravda, že fungujú? Alebo vám išlo len o to, vzbudiť dojem, že som to medzičasom napravil? A tiež (možno) o to, aby ste sa niekomu takto pchali do p... ozornosti? Ako si môžete všimnúť, ja vám nedávam rady. Kladiem iba otázky.
 
mínus indicator plus

Pán Droppa   Pán Droppa

Teoreticky môžete mať pravdu, že niektoré príspevky v diskusiách k vašim článkom na Blogu SME neboli korektné. Potom mali byť takto zdôvodnené ich zrušenia. A nie, že niekto si vyslovene robí "prču" (usudzujem to podľa irónie, ktorá z nich vyslovene "srší") zo záujemcov o ne. Vám osobne nevadil (alebo ani nevadí) takýto "suverénny" prístup k situácii? Alebo je to priamo vaša robota, a tým aj vizitka? Vy neviete o prísloví, že kto seje vietor, žne búrku? Zoberte si mňa. Za všetko dobré, čo mi kto urobil (vrátane vás) som vďačný a viem sa aj poďakovať. To ale neznamená, že sa budem tváriť, že nič nevidím, keď vidím alebo, že budem mlčať, keď sa mi niečo nepáči. A toto sa mi nepáči rovnako tak, ako keď ma pred rokmi voľakto od... rovnal (akože) "z výberu" SME. Výber - ďakujem pekne, neprosím!
22.10.2020 15:27 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Ďakujem vám za názor.   Ďakujem vám za názor.

Predpokladám, že je to názor, ktorý si pestujete "len" v slovnej rovine. Pretože prakticky - vzhľadom na to, ako vágne tu definujete ZLO - ak by mal byť boj proti zlu NAD, obávam sa, že by Marián Kotleba asi skončil (vašimi rukami) podobne ako nešťastný pán Kuciak. A, asi by ste zostali prekvapený, že ZLO zostalo.
 
mínus indicator plus

Žiaľbohu, v mnohom máte pravdu   Žiaľbohu, v mnohom máte pravdu

Prepáčte mi oneskorenú odpoveď na váš príspevok. Jednak som nebol doma, a tiež som bol dosť zaneprázdnený, takže som si ho všimol až teraz. Zahraničiu táto situácia na Slovensku (aj inde) vyhovuje. Hodíme sa im ako lacná, relatívne kvalifikovaná sila a tiež ako odbytový trh pre ich výrobky, často so zníženou kvalitou, akú by vo vlastnej krajine sotva predali. Problém s inováciami je už staršieho dáta. Ešte za socializmu sa ho pokúšali riešiť rozvojom zlepšovateľstva a vynálezcovstva. Pamätám sa, ako v Tesle Liptovský Hrádok vyhlásili akciu, že za každý - (v prvej fáze) akýkoľvek - nápad vyplatia navrhovateľovi odmenu 100 Kčs. Našlo sa dosť takých, čo to brali ako vtip a navrhli odstrániť polovicu svetiel v priestoroch podniku, že sa tým ušetrí polovica spotrebovanej elektrickej energie. Ja som na svojom pracovisku v priebehu piatich rokov podal 40 zlepšovacích návrhov a riešení rezortných tematických úloh. Realizované boli len tie, čo som realizoval osobne. Veľkú úlohu zohrával nezáujem, ľahostajnosť, lenivosť a závisť. Aj vtedy boli v riadiacich funkciách často ľudia len po známosti, dosadzovaní po straníckej linke. V zamestnaní by boli len do počtu, ak by si nekrátili čas zháňaním klebiet a intrigovaním na základe ich obsahu. Na druhej strane, v celoštátnom merítku - pri centrálnom plánovaní - mali šancu skutoční odborníci, ktorých schopnosti a práca boli čiastočne negované špecifikami režimu. Dnes by to už mal byť neaktuálny stav, ale ukazuje sa, že nie je. Je to o to vážnejšie, že dnes už netreba riešiť napr. len prechod od extenzívnej výroby na intenzívnu, ale podstatne dôležitejšie problémy v globálnom merítku, ktoré nás začínajú existenčne ohrozovať čoraz viac. Pomaly sa dostávame do situácie, kedy ignorovať podobné myšlienky ako je napr. funkčný princíp pacyklového stroja sa môže prejaviť ako fatálna chyba. Ale stále vidíme, že pre politikov je stále viac zaujímavé udržať sa vo funkcii, ako využívať jej možnosti pre všeobecné blaho.
 
mínus indicator plus

Ďakujem vám za dobré želanie   Ďakujem vám za dobré želanie

Pred tromi hodinami som sa vrátil z Banskej Bystrice, kde som tiež išiel predovšetkým propagovať projekt pacyklového stroja. Samozrejme, aj z tej cesty mám fúru (vyše 200) obrázkov, a niektoré sú naozaj veľmi pekné. Prialo mi počasie, resp. správne odhadnutá dôvera voči predpovedi počasia. Bude z toho ďalší článok na blogu. Aj ja vám prajem, nech sa vám darí.
 
mínus indicator plus

Ďakujem za váš pozitívny postoj k článku   Ďakujem za váš pozitívny postoj k článku

Čo sa týka Banky lásky, videl som ju po ceste, ale mal som dosť nabitý plán. V prvom rade som mal záujem o mineralogickú burzu. Tá bola - vďaka pochopeniu Mesta -preložená zo zvyčajného miesta konania do mestského kultúrneho centra, ale s oneskoreným začiatkom o 14.hod. Napokon som na nej ani nebol, lebo už som nemal peniaze čo len vstupenku. Minerály bola dosť bohatá možnosť kúpiť aj v obchodoch, a to pri bohatom výbere. Navštívil som muzeálne expozície v Kammerhofe, kde som urobil tiež množstvo zaujímavých záberov (najmä modelov rôznych technických zariadení do svojho súkromného archívu) a kúpil som si tiež relatívne drahú knihu o mineráloch banskoštiavnického regiónu. O tom napíšem v tretej časti článku.
 
mínus indicator plus

Ďakujem vám   Ďakujem vám

Dúfam, že tento článok "pohladil" aj zopár ďalších čitateľov, ktorí vedia vnímať podobné "maličkosti".
09.09.2020 12:02 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Ďakujem vám za opakovanú radu   Ďakujem vám za opakovanú radu

Vyskúšam to v ďalšom článku. Ale, ak sa mi to aj podarí, uvažujem, že stále budem uvádzať na konci svojich textov prehľad relevantných odkazov, aby čitateľ jedným pohľadom získal dojem o podloženosti uvedených argumentov. Myslím, že je to dobrá myšlienka.
29.08.2020 17:00 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

S tým Detroitom máte pravdu,   S tým Detroitom máte pravdu,

hneď to opravím. Čo sa týka "otca parných turbín", tento prídomok som nevymyslel ja, ale dávno predo mnou. Aurel Stodola síce nevynašiel turbínu - to je zásluha Lavala (1883) a Parsonsa (1884), ale Stodolov inžiniersky prístup ku konštrukcii parných a plynových turbín bol v danej dobe výnimočný. Ocenil to svojím spôsobom aj A. Einstein, keď mu spolublahoželal s inými poprednými odborníkmi pri príležitosti jeho sedemdesiatin. Čo sa týka hyperlinkových odkazov, s vaším návodom som uspel len čiastočne. Síce som odkaz dostal do textu, ale nevedel som, ako ho prepísať na jedno slovo, a síce - TU. O tom som sa už v diskusii zmienil, ale azda ste si to nevšimli.
29.08.2020 13:03 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Život mi skomplikovala neochota druhých,   Život mi skomplikovala neochota druhých,

lebo - ako som opísal - nebolo mi zaťažko ísť k zastupujúcemu lekárovi, keď už moja očná lekárka odišla na dovolenku. (V podstate vždy predpokladám, že ľudia čerpajú dlhšie dovolenky až od víkendu a že pracovný týždeň dokončia.) Čo sa týka tých hyperlinkov, držal som sa vášho návodu z poslednej diskusie. Vidíte, že sa mi ho podarilo dostať do textu a aj funguje. Ale nepochopil som druhú časť návodu - vaše slová: Potom odkaz - link prepíšete podľa potreby, napríklad na Zdroj č. 1, na nadpis v texte citovaného článku, nejaké slová a podobne - ako si želáte. Snažil som sa celú adresu na odkazovaný článok zameniť za slovko "tu", ale nepodarilo sa mi to ani po viacerých pokusoch. Ak mi to ešte raz "dovysvetlíte" , budem vám vďačný.
Reakcia k téme: Hra na slepú babu
24.07.2020 18:11 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Tentoraz vám úprimne ďakujem,   Tentoraz vám úprimne ďakujem,

pán Droppa za vysvetlenie postupu tvorby a vkladania hyperlinkových odkazov do textu. Ja som si už dávno všimol elegantnosť tohto nástroja v článkoch iných autorov, ale nikdy som nedospel do stavu, žeby som cieľavedome išiel za potrebnými informáciami. Teraz ste mi stručne poskytli informácie, ktoré si budem ceniť viac ako tortu na tácke za kozmodrift (vôbec to nemyslím ironicky, len sa hrajem so slovíčkami). Je dobré a správne, keď si ľudia navzájom pomáhajú čo len v drobnostiach. Prajem príjemné leto.
21.06.2020 12:50 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Vy ste ma neprekvapili, pán Droppa   Vy ste ma neprekvapili, pán Droppa

V úvode príspevku sa odvolávate na právo mať vlastný názor. Neberte ho ani mne, aj keď sa vám nepáči. Čo sa týka vášho návrhu používať v článkoch hyperlinky, priznávam, v odpovedi som naň zabudol. Dodatočne som si to uvedomil, ale bol som zvedavý, či to aj niekto iný v diskusii nespomenie. Pravda je taká, že neviem čo je hyperlink a ako sa do textu vkladá. Budem si to musieť ešte len naštudovať. Ale, ak sa niekomu proste nechce kopírovať odkazy, aby sa mu zobrazila uvedená stránka, asi nemá skutočný záujem o rozoberanú problematiku. A tiež má právo rozhodnúť sa "nechať to tak". Keď sledujem niekedy štatistiky dennej čítanosti, som prekvapený, že sa v nej pravidelne opakujú niektoré moje články, o ktorých by som to bol pôvodne nepredpokladal. Ľudia aj s odstupom dvoch rokov čítajú najmä spomenuté články o novodubnických podvodníkoch, ale tiež napr. "Poznáte drozda?" alebo "Dva nebezpečné plyny", za ktorý ma pôvodne prví diskutéri-"znalci" doslova vysmiali. Aj to som zabudol napísať, a to rovno do textu článku. Váš posledný odstavec vás vystihuje pomerne presne. Akonáhle sa cítite dotknutý, zaútočíte. Ste nejaký nevyrovnaný a pre mňa nepresvedčivý. Škoda, že len od určitého času - povedal by som, že ste "nastúpili nový trend" pred parlamentnými voľbami, potom ako SME "zatrhlo" diskusie "nepredplatiteľom", takže výrazne poklesla a utrpela aj jej celková úroveň. Už vám tu ktosi včera-predvčerom na blogu napísal, že sa mu zdá, akoby ste boli zo strany SME platený. Na tom ale neveľmi záleží. Ja osobne nepovažujem tristo blogerských článkov za nejaký významný úspech. Len si vážim, že som to dokázal. A nerobil som to prvoplánovo kvôli nejakým blahoželaniam, ale predovšetkým kvôli tomu, aby som ponúkol čitateľom svoje odborné znalosti, ktoré by im mohli pomôcť vyhnúť sa niektorým problémom alebo dokonca vážnym nešťastiam. Žiaľ, SME nemalo pre to pochopenie a urobilo opatrenia na zníženie čítanosti mojich článkov. Nedávno ste mi doporučovali, aby som sa "prepracoval naspäť do výberu SME", len ste zabudli povedať ako a aj poctivo priznať, že sa to v istých "prípadoch" (ako v mojom) nedá. A hneď šibrinkujete mojou nízkou čítanosťou, kozmodriftom, prestížnymi univerzitami v cudzine... Hľadáte chyby tam, kde nie sú a nie tam, kde sú. Aj preto by sa v podstate nič nestalo, keby sa moja čítanosť znížila ešte o jedného čitateľa. Nepíšem pre potlesk a slávu, ale predovšetkým pre ľudí, ktorých moje myšlienky skutočne zaujímajú.
21.06.2020 12:01 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Patrilo by sa poďakovať   Patrilo by sa poďakovať

za blahoželanie, ale som dosť na rozpakoch - majúc na pamäti, ako ste napr. v diskusii k článku Fotohrátky 6. pani blogerky Ireny Simunekovej, ktorým zavŕšila pol tisíca článkov (teda podstatne viac ako ja), "zotreli" jej umeleckú licenciu na zobrazovanie reálneho sveta. Tak teda - ďakujem vám, ale...
20.06.2020 21:41 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Na mne si pán Klimčík   Na mne si pán Klimčík

najprv tiež poriadne "zgustol". Medzi časom možno zmenil trochu názor, ale to ma nevzrušuje, spomínam to len tak na okraj.
 
mínus indicator plus

Možno je to naozaj ten film   Možno je to naozaj ten film

Zrejme boli pre jeho dej využité fámy o tzv. "filadelfskom experimente" Mne sa na ňom páčilo aj fantazírovanie s plynutím času, ale (podľa mňa, ak som si ho nepomýlil s iným) skutočný odkaz filmu pre diváka bol: ľudstvo sa správa ako vírus.
 
mínus indicator plus

Vážený pán Droppa,   Vážený pán Droppa,

reakciu na príspevok diskutéra s nickom "filoz" som napísal skôr, ako túto vašu reakciu. K vaši slovám chcem vecne - bez irónie - poznamenať len toľko. - 1. Nemám žiaden záujem upierať vám vaše práva. Píšem pre všetkých, teda aj pre vás, ak vás to (prípadne) zaujíma. 2. Keď ste napísali, že tento môj článok je akýsi "zmätočný", to nebolo pýtanie sa, ale tvrdenie - resp. váš subjektívny názor. Pretože bol "mimo mísu", dovolil som si menšiu hru so slovíčkami, ako je (často) mojím zvykom. Ak vám to nevyhovuje, prepáčte, druhý raz nemusím na vaše názory reagovať. 3. Na margo teórie kozmodriftu uznávam, že ste o ňu prejavili záujem. Žiaľ, vaše požiadavky na "stručnosť a jasnosť" ohľadom jej predmetu nie je reálne splniť. Ktosi múdry raz povedal: K vede nevedie cesta kráľovská. Aj som zaujal jasné stanovisko k besede na danú tému. - Aby splnila svoj účel (vrátane diskusie), musela by byť venovaná tejto jedinej téme. Ak to dokážete zariadiť, som ochotný verejne ju záujemcom predniesť a podiskutovať o nej. 4. Všimnite si. Keď vy napíšete článok, napr. o výtvarnom umení, o filme alebo nejakej kultúrnej akcii, ja som nikdy do diskusie nevstúpil (ešte keď som mohol) z jednoduchej príčiny - nie je to moja doména. Samozrejme, keby ma niečo špeciálne zaujalo, tiež by som sa spýtal.
 
mínus indicator plus

Ja nemám sklon podliehať dákym potrebám   Ja nemám sklon podliehať dákym potrebám

Zato - úprimne priznávam - nemám problém trochu ironizovať názory, ktoré nie celkom obstoja. Keby si niekto dovolil niečo podobné voči mne, nepovedal by som ani pol slova. Ak sa to (prípadne) dotklo diskutéra, ktorý - ako každý - má právo na omyl, je mi to ľúto, ale to je najúčinnejšia cesta, ako si zapamätá konkrétne fakty. Uvážte, že keby som konal "okľukou" a nezaujal verejne názor k jeho postoju, to (pre ostatných) akoby som ho potvrdil správnosť jeho argumentov, resp. nedostatok istoty pri vlastných tvrdeniach. Z tohto pohľadu nemám žiadne problémy. Vážim si však, že ste sa ozvali - čo aj v tomto zmysle - pretože verím, že to myslíte úprimne a dobre. Preto, pre jednoznačnosť, vyhlasujem, že v prípade, že som sa diskutéra nechcene dotkol (napr. v zmysle "urazil"), sa mu za to verejne ospravedlňujem. Pre mňa to nie je problém. Dal by boh, aby diskutérov vášho rangu, tu, na blogu SME, bolo čím viac.
 

1 >

Najčítanejšie na SME