Utorok, 20. august, 2019 | Meniny má Anabela

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: rgnr
1>
mínus indicator plus

 

Smerovky sú na Slovensku zakázané. Nesmieš predsa prezradiť nepriateľovi svoje úmysly, :D
 
mínus indicator plus

Cit.: Zaujímavé, že v STV predpovedajú..   Cit.: Zaujímavé, že v STV predpovedajú..

Nuž tak dve "rady do života": 1. Ak bývate niekde pri Prešove (keďže ste včera mali cca 29 °C), tak stačí nepočúvať predpoveď pre Trebišov. 2. Predpoveď počasia na STV je nevyhnutne silno zjednodušená; skúste si na www.shmu.sk pozrieť meteogram pre miesto, kde bývate. Ale neverím, že na Slovensku existuje miesto, kde je tohtoročné leto "skôr podnormálne a chladné". Jedine, že by ste za "leto" považovali máj a asi tak týždeň až 10 dní (ako kde) z júla. Naopak, jún bol silno nadpriemerný celý.
 
mínus indicator plus

 

Hej, darovanie krvi je reálna a v podstate nenahraditeľná pomoc. Ja občas chodím tiež už od strednej školy (prvýkrát to bolo priamo na škole - “vampíri” prišli s mobilnou stanicou na náš gympeľ), ale posledné roky môžem len zriedka.
 
mínus indicator plus

 

OK, tak už zvýšili platby. Keď som sa tým zaoberal (to bolo cca pred 13-timi rokmi), tak to bolo tuším 20 za jeden raz, plus ako píšete, boli tam rôzne "prémie". Jednak za každý neviemkoľký odber (nepamätám si, či každý piaty, desiaty alebo ako), ale aj za to, ak jeden darca priviedol druhého a ten prešiel testami. Teraz pozerám na webe, tá frekvencia je tam nastavená trochu zložitejšie. Hej, minimálny odstup je naozaj 72 hodín (3 plné dni), ale napr. za 14 dní môže človek absolvovať "len" 3 odbery a za rok 50 odberov. Čo to robí s organizmom - nuž, keď má človek zdravú pečeň a lymfatický systém, tak by ho to nemalo nejako rozhádzať - pečeň si albumíny a fibrinogén v pohode dotvorí, lymfatický systém si takisto tie globulíny syntetizuje podľa potreby. Čo ma inak celkom zarazilo, je, že som našiel len veľmi málo novších štúdií o dlhodobých účinkoch pravidelného darovania plazmy. Zdá sa, že pri tých obmedzeniach, ktoré majú tie plazmacentrá, sa to považuje bez nejakých kontroverzií za bezpečné s pomerne vysokou rezervou.
 
mínus indicator plus

 

Tí v Hainburgu “darujú” plazmu, ktorá sa používa vo farmaceutickom priemysle. Takže tá dvacka je mnohonásobne vykompenzovaná ziskom. To sa nedá porovnať s darcovstvom krvi. Zvyčajne si tou plazmou privyrábajú slabšie príjmové skupiny, takže napriek dvacke vo vačku zrejme sú zavalení starosťami, plus je tam neistota, že najbližšie im povedia “sorry, nemáte dostatočné hladiny niektorých proteínov, takže vám nemôžeme odobrať plazmu. Príďte o tri týždne, uvidíme.” Keď som bol na štipku v Grazi, robil som ako úlohu na seminár s pár tými “darcami” etnografické rozhovory. Neboli to práve optimistické príbehy.
 
mínus indicator plus

 

Ešte furt ťa to baví? Či to už je len nutkavé správanie?
 
mínus indicator plus

 

Dobre, porovnávať sa s Japonskom je nezmysel, ale ako je možné, že Chorváti za pár rokov postavili v nie úplne ľahkom teréne solídny kopec diaľnic (napr. A1, teda Zagreb - Dubrovnik; momentálne končí niekde pri Metkovići, ale už aj tak pokrýva skoro celú Dalmáciu). Chorvátsko pritom nie je o nič menej skorumpovaný štát než sme my. Navyše, na rozdiel od nás, mali takú "maličkosť", že vojnu v 90-tych rokoch. Ale dali/dávajú to. Jasné, dočasne sa zadĺžili, ale s vedomím, že sa im to vráti.
 
mínus indicator plus

 

Iste. Ako sa hovorí, každá reťaz je taká silná ako jej najslabšie ohnivko. V tomto prípade (pri tých experimentoch) je najslabším ohnivkom ich dizajn: práve preto, aby výskumníci dosiahli čo "najčistejšie" rozhodovanie, to nastavili tak, aby o nič nešlo, teda aby bolo čo najviac jedno, ako sa experimentálna osoba rozhodne. V tých klasických Libetových experimentoch z 1980-tych rokov šlo napríklad o to, kedy pokusná osoba pohla ukazovákom. Pri pohľade "zvonku" by sa v takomto prípade nemalo dať rozlíšiť "slobodné" rozhodovanie od náhodného; naopak, subjektívne mal človek pocit, že sa rozhoduje úplne nezávisle (dobre, bolo to celé v rámci max. desiatok sekúnd, nanajvýš minút; nie, že tam teraz dotyčný zaspal a keď ho zobudili, lebo chceli ísť už na obed, tak pohol prstom). Problém je v tom, že takýto model nezodpovedá ničomu v "reálnom živote". Má možno skvelú internú, ale nulovú externú validitu. Prakticky takto riešime oveľa komplexnejšie úlohy (už aj taká zdanlivá trivialita typu "padá oranžová - pošlem to ešte do križovatky, alebo zabrzdím?" je oveľa zložitejšia).
 
mínus indicator plus

 

Podľa niektorých neuropsychológov je vedomie niečo ako “tlačový hovorca” organizmu. Proste keď je človek vystavený požiadavku na rozhodovanie, tak to podľa nich prebieha v podstate nevedome na úrovni paralelného vyhodnocovania rôznych “pre a proti”, prićom organizmus NAJPRV skonverguje k nejakému rozhodnutiu, a až následne si ho uvedomíme a prípadne k nemu môžeme dolepiť nejaký príbeh ako racionalizáciu. Z fleku nedám link na konkrétne experimenty, ale nie je to úplne nová vec; priam by som až povedal, že je to staré ako Brno.
 
mínus indicator plus

Prisudzovanie neférovosti Bohu   Prisudzovanie neférovosti Bohu

Kalvín je v tomto (skoro) nevinne; to jeho učenie o predestinácii dosť jasne vyplýva z Aurelia Augustina, na ktorého nadväzoval. A zas Augustín na to šiel tak, že predpokladal, že Boh je nad časom, takže pre neho neexistuje nejaké “predtým” a “potom”. Tým pádom vidí naraz celý “strom rozhodnutí” pre každého. Kalvín to potom len posunul o krok ďalej, akurát došiel k inému riešeniu než Luther (ktorý inak tiež vychádzal z Augustína). To Kalvínovo riešenie je svojím spôsobom logicky čistejšie, ale nestaral sa o jeho psychologickú prijateľnosť (predsa len, bol pôvodne právnik). Lutherovo ućenie o milosti do toho zanáša akýsi nesystémový prvok, :)
 
mínus indicator plus

 

Keďže obsahuje celkom dosť tuku, zjavne áno.
 
mínus indicator plus

Nekecá.   Nekecá.

Niekedy človek narazí na normálnych policajtov, ale až príliš často je to príšerná otrava. Akurát teda otravujú nielen SLO, ale celkom porovnateľne aj HR policajti; tí niekedy aj viac.
 
mínus indicator plus

 

Treba to len v kuse nahlasovať. O pár príspevkov nižšie je to isté s iným číselným nickom.
 
mínus indicator plus

 

Ak to nie je zároveň prechod pre cyklistov, tak cyklista. Ten v prvom rade nemá čo prechádzať po prechode pre chodcov na bicykli; má zosadnúť a bicykel tlačiť. Prípadne to môže byť 50:50 preto, že na prechode má vodič rátať s tým, že môže hocikedy niekto vybehnúť, takže má zvoľniť tempo a dávať pozor.
Reakcia k téme: Absolútna prednosť chodcov
09.07.2019 12:28 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

Lebo v tomto prípade nejde o to, že bol Slovák etnicky, ale slovenský štátny občan. A súčasťou trestu bolo vyhostenie. Ten Hoszu je možno maďarskej národnosti, ale je občanom SR, preto ho zo Slovenska nemožno vyhostiť.
 
mínus indicator plus

 

Nuž najlepší spôsob by bol samozrejme založený na tom, koľkí sú ochotní podieľať sa na chode svojej cirkvi finančne. Mne sa pozdáva rakúsky model, ktorý počíta s tým, že keď sa hlásim k svojej cirkvi, tak ju budem aj živiť. Sú tam ale rozdiely. Napr. katolícka, evanjelická a starokatolícka cirkev, ako aj židovská náboženská obec to majú cez špeciálnu daň (Kirchenbeitrag, resp. Kultussteuer). Deti sú z toho samozrejme vyňaté. Budhisti, ako aj tzv. "slobodné cirkvi" (viac-menej malé protestantské cirkvi, ktoré krstia len dospelých), sú financované cez dobrovoľné dary; ide však o spoločenstvá, ktorých členovia sa zvyčajne podieľajú na aktivitách cirkvi veľmi aktívne, čo zahŕňa aj dobrovoľné (no dobre, asi aj sociálnym tlakom vynútené) financovanie.
 
mínus indicator plus

 

Citujem RF: "Kampaň bude postavená predovšetkým na filozofii sociálneho štátu," - Čiže bude rozhadzovať na síce zbytočné, ale na prvý pohľad zdanlivo "sociálne" balíčky. Psychologicky účinné (100 EUR naraz je psychologicky "viac" než 10 EUR pravidelne každý mesiac počas celého roka). Pokrač. citácie RF: "stratégia bude postavená na veľkom počte priamych kontaktov s verejnosťou" Toto je zas ale vec, ktorú Smer robí systematicky a kvalitne a treba sa ňou inšpirovať. Rýchlo to pochopili Kotlebovci, naopak, doteraz to vôbec nepochopili strany zo súčasnej opozície. Nestačí, keď sa pani Remišová postaví na tlačovku a porozpráva o nejakej kauze; nestačí ani, keď pán Beblavý porozpráva o korupcii, transparentnosti a pod. To sú pre cca 90 % ľudí úplne odťažité témy, ktoré sa ich priamo nedotýkajú a ktorým často ani nerozumejú. V tom lepšom prípade si z toho vyvodia, že áno, "politici kradnú" - ale to robia podľa mnohých ľudí všetci. Lenže o tých "opozičných" majú dojem, že nielen kradnú, ale ešte na nich aj kašľú.
 
mínus indicator plus

 

Ako "potenciálne rizikové" aktivity môžu byť napríklad kontakty s niektorými osobami. Napr. osoba A sa stretáva/kamaráti/obchoduje s osobou B, ktorá je v príbuzenskom vzťahu s nejakým facebookovým džihádistom C. Alebo ako nedávno ten tuším Egypťan, ktorý mal tú smolu, že sa len volá podobne ako nejaký zločinec alebo také niečo.
 
mínus indicator plus

 

To nepochybujem, :) mal som ale skôr na mysli spravodajský výcvik. Ale tak zas aférka s dôstojníčkou kontrarozviedky môže byť celkom dobrodružná, :)
Reakcia k téme: Thajsko pre dospelých
24.06.2019 21:39 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

Cit.: "Nejako to medzi nami zaiskrilo a bola so mnou cely pobyt." Nuž odhadujem, že dáma mala špeciálny výcvik na to, aby to zaiskrilo, :) Zrejme na centrále sledky vyhodnotili, že praktickejšie než nasadzovať tím "samurajov" bude nasadiť jednu "gejšu", :) (pre hnidopichov: úvodzovky sú tam zámerne, viem, že nie je reč o JP).
Reakcia k téme: Thajsko pre dospelých
23.06.2019 9:55 | Oznám správcovi
 

1>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME