Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: janpetrov
1 >
mínus indicator plus

Opäť len jedna z miliona pokusov   Opäť len jedna z miliona pokusov

Opäť len jedna z miliona pokusov interpretovať Gödelovu vetu. Interpretovať niečo, čo interpret posudzuje len podla povrchných názvov. Alebo podla humoristu Smullyana. Interpretovať tajomstvo je to najčastejšie, čo ľudí motivuje niečo napísať - je to presne to isté, ako interpretovať pozorovania Lochnesskej príšery, interpretovať údajnú prítomnosť UFO alebo interpretovať neúplné a teda nejasné tajomné zvyšky kultúr minulosti. Gödel a jeho doba boli určité špecifikum, ich spojenie matematiky (ak chcete, logiky) s filozofiou nie je samozrejme jednoduché. Nie je jednoduché ani na pochopenie, ani na dokázanie, kde sa mýlili, kde proste kecali. A tak sú nechaní väčšinou ľudstva tam, kde patria. Na boku záujmu. Význam jeho vety preceňujete preto, lebo ju prirodzene nechápete. Áno, je to podobné, ako s "teóriou relativity" - oboje dosť nafúknuto propagované veci, čudne získané a publikované čudnými autormi. Áno, preto mali tí dvaja k sebe blízko (samozrejme, že sa Einstein cítil na americkej univerzite, kde boli naozaj vzdelaní a inteligentní ľudia, sám a bol rád, že tam prišiel druhý pošuk zo strednej Európy, ktorý si nedokázal poradiť ani so šnúrkami na topánkach a tak sa aspoň nad ním cítil Einstein intelektuálne nadradený. Aspoň jeden podobný hochštapler. Neveríte môjmu popisu? Nuž to je preto, lebo ste mentálne neflexibilná a v zajatí dogiem. Samotná Gödelova veta je o problémoch s nekonečnosťou. Vo filozofickej interpretácii tvrdí, že v systéme, kde môžete stále generovať nové výroky, ich nestačíte dokazovať (lebo dôkaz dodá zas nové výroky, ktoré akože treba dokázať). Asi tak, nič viac. Ak by mala byť teda Gödelova veta dôležitá, tak v tom zmysle, ako vyplýva aj z iných prác logikov, že pozor na nekonečnosť. A ešte by som Vám odporučil pozor na miešanie levelov modelov. Veta, ktorá hovorí o sebe, je nemožná, pretože každý model má svoju rovinu. Rovina tej vety nie je a nemôže byť ab definitio rovinoutoho, čo modeluje. Iba to, že prirodzený jazyk je hlúpy a chybný, umožňuje ten omyl, že také "paradoxy" sú možné. Špekulovať nad tým je na úrovni špekulácie "2+5=9" - "oh, koľká to absurdita, ajhľa ale, je to napísané, možno to gramaticky správne povedať, teda na tom niečo musí byť, teda je to možné, je to pravda a zároveň to nie je pravda, poďme o tom žvatlať donekonečna ...". To je váš článok.
 
mínus indicator plus

Ste naivná bytosť.   Ste naivná bytosť.

Vo vašej mysli sú dve oblasti. Jednu považujete za cudziu, definovanú inými a druhú za vlastnú, za svoju osobnosť. Je to ale samozrejme naivná ilúzia, všetko vo vašej mysli je dané externálnymi faktormi - len zúrivo bránite jedny dogmy pred inými. Aby sa Vám to ako tak darilo, musíte svoj mentálny svet mrzačiť, odoberať z neho, usekávať a vyhlasovať rôzne podsystémy za nepotrebné. Nechránite svoju slobodu, chránite len nejaké dogmy, ktoré náhodou považujete za svoje. Tie chránite na úkor iných vecí. Prirodzene, môžete si nahovoriť, že gravitácia nejestvuje a že môžete vykročiť do prázdna na 10 poschodí. A smiať sa z ostatných ľudí, že sú otroci. Ale zomriete. Klinický psychológ by vo vašom článku našiel aj volanie tých useknutých častí. Voláte o pomoc, voláte o radu a ľútosť. Ale žiaľ, nik vám nepomôže, každý sa stará o seba. Vybrali ste si,vlastne už ste vykročila do prázdna a teraz Vás to už zabíja. Je to zaujímavý experiment, takáto samovražda.
 
mínus indicator plus

 

Incident. Niekto zákerne zavraždí matku s dieťaťom (žena len zázrakom prežila) a bastard zo Sme to nazve "incident". Kiska prerušil dovolenku pre incident s Kuciakom. Vlastne to nejde, ten neprerušil, to bol menší incident.
 
mínus indicator plus

Dobrý rozhovor.   Dobrý rozhovor.

Sulík ma zdravý rozum a je dobre, že média dokážu ukázať aj tútp jeho stránku. Sulík zablúdil v tom liberalizme, ale ako hovorí Churchil .... kto nemení názory, je *****
 
mínus indicator plus

tak6e výzva   tak6e výzva

že by napríklad teba mali zabiť, je v poriadku? Hm.
 
mínus indicator plus

Soros   Soros

je v Izraeli persona non grata, ty tupý goj.
 
mínus indicator plus

krovie   krovie

ako zdochneš ty. Alebo tvoji blízky. Potom si spomente na svoje hejtovanie, aby ste vedeli, prečo.
 
mínus indicator plus

nuda   nuda

touto budeteľskou pseudopoéziou teda nezaboduješ
 
mínus indicator plus

Uť sa udiali aj iné veci.   Uť sa udiali aj iné veci.

Ale kedže nepoznáte históru, musíte sa znova a znova čudovať :-)
 
mínus indicator plus

A kto tvrdí   A kto tvrdí

že Hlina nepredá aj vlastnú mater? Viď Procházka :-) Ak bude Fico na Súde, bude Smer pre Hlinu prijateľná strana :-) Za boha a národ, že.
 
mínus indicator plus

No tak skrachuješ.   No tak skrachuješ.

A čo si čakal? Kapitalizmus, drž hubu a krok.
 
mínus indicator plus

ROFL   ROFL

je skôr to, že ty to posudzuješ z Británie a tú považuješ za krajinu s budúcnosťou, či za "usporiadaný štát" ? :-))))))))))))
 
mínus indicator plus

prosím ťa   prosím ťa

to sú stále tí istí: sestra, otec a jeden pes. Tí mu vždy gratulujú dúfajúc, že tým vylepšia jeho neurózu a uľaví sa mu.
 
mínus indicator plus

Úbohý príspevok.   Úbohý príspevok.

A tak si sa snažil - a aj tak si sklamal.
 
mínus indicator plus

Aha,   Aha,

to je tá vaša demokracia a sloboda.
 
mínus indicator plus

Ekonomicky nemáš pravdu.   Ekonomicky nemáš pravdu.

Je síce jasné, že ten so slabším platom musí dať relatívne viac, ale získa základnú funkciu, ktorú potrebuje. Ten s vyšším príjmom zaplatí menej, ale získa niečo, čo nepotrebuje. Alebo ináč: samozrejme, že ten chudobnejší je na tom horšie, ale správa sa racionálne, ten bohatší, aj keď pre neho sa nejedná o veľké hodnoty, sa správa aj tak iracionálne. Zahodiť sto eur do smetí je nezmysel, bez ohľadu na to, koľko ich máš.
 
mínus indicator plus

osuský   osuský

keď spomínate šlaktraf, hovoríte o sebe. Skončite ako Filip.
 
mínus indicator plus

S týmto tvojím pokrikom   S týmto tvojím pokrikom

ťa raz niekto hodí do Dunaja. Lebo kto druhému jamu kope, sám do nej padne. V Bratislave je už kopa mostov, pôjdem sa pozrieť a pomodlím sa za tvoju budúcnosť v Rumunsku.
 
mínus indicator plus

 

A preto obhajuješ neomarxizmus. Lenže kým vy tu na Slovensku obhajujete stratenú vec, zatiaľ sa situácia v Amerike, Nemecku a všade inde prudko mení. Nič v zlom, ber to ako varovanie - potom, keď tu zostanete trčať ako koly v plote v plote, potom si vás domáce obyvateľstvo podá. Tentoraz vás asi nebude ľutovať, lebo to nebude len moderovaná revolúcia, ako v 1989-tom. Maj boha pri sebe a snaž sa porozmýšlať, čo robíš a kam ideš.
 

1 >

Najčítanejšie na SME