Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: Tomi Lee TRNíK
1 >
mínus indicator plus

ŠIMPANZ SE NAUČIL ROZDĚLAT OHEŇ...   ŠIMPANZ SE NAUČIL ROZDĚLAT OHEŇ...

ŠIMPANZ SE NAUČIL ROZDĚLAT OHEŇ. A VYRÁBÍ SI VLASTNÍ NÁSTROJE https://www.national-geographi... Kanzi the bonobo lighting a fire and cooking a meal https://imgur.com/t/awesome/PN...
17.11.2020 19:13 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

trrefa   trrefa

„Ve filosofii jde o to začít s něčím tak jednoduchým, až se zdá, že to nestojí za řeč, a skončit něčím tak paradoxním, že tomu nikdo nechce věřit.“ — Bertrand Russell The point of philosophy is to start with something so simple as to seem not worth stating, and to end with something so paradoxical that no one will believe it. Zdroj: https://citaty.net/citaty/2693...
08.11.2020 23:34 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

máju VRANY vedomie? podla tohto experime   máju VRANY vedomie? podla tohto experime

máju VRANY vedomie? podla tohto experimentu ano! Tübingen researchers show conscious processes in birds’ brains for the first time Crows’ brain activity gives rise to subjective perception ‒ publication in the journal Science https://uni-tuebingen.de/en/un... Měřením mozkových signálů skupina pro neurovědy na univerzitě v Tübingenu poprvé prokázala, že zpěvní ptáci corvid mají subjektivní zkušenosti. Současné zaznamenávání chování a mozkové aktivity umožnilo skupině vedené profesorem Andreasem Niederem ukázat, že vrány jsou schopné vědomě vnímat smyslové vjemy. Doposud byl tento typ vědomí pozorován pouze u lidí a jiných primátů, kteří mají úplně odlišné mozkové struktury než ptáci. "Výsledky naší studie otevírají nový způsob pohledu na vývoj vědomí a jeho neurobiologická omezení," říká Nieder. Studie byla publikována v časopise Science 24. září 2020. U lidí a našich nejbližších příbuzných v živočišné říši, u nelidských primátů, je naše schopnost vědomě vnímat věci lokalizována v mozkové kůře. V průběhu mnoha let se diskutovalo o tom, zda jsou zvířata s mozky, které mají zcela odlišnou strukturu bez mozkové kůry, také obdařeny vědomým vnímáním. Doposud však neexistovaly žádné experimentální neurologické údaje, které by takové tvrzení podporovaly.(google preklad)
27.10.2020 8:55 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Prečo fyzika nepokročila už 40 rokov?   Prečo fyzika nepokročila už 40 rokov?

Prečo základy fyziky nepokročili už 40 rokov? V základoch fyziky sme nezaznamenali pokrok od polovice 70. rokov, kedy bol dokončený štandardný model fyziky častíc. Odvtedy sa teórie, ktoré používame na opis pozorovaní, nezmenili. Iste, niektoré aspekty týchto teórií boli experimentálne potvrdené až neskôr. Poslednou potvrdenou časticou bol Higgsov bozón, ktorý bol predpovedaný v šesťdesiatych rokoch, meraný v roku 2012. Ale všetky nedostatky týchto teórií - chýbajúca kvantifikácia gravitácie, tmavej hmoty, problém kvantového merania a ďalšie - boli známe. viac ako 80 rokov. A dnes sú rovnako nevyriešení ako vtedy. Hlavnou príčinou tejto stagnácie je to, že sa fyzika zmenila, ale fyzici nezmenili svoje metódy. S postupujúcou fyzikou sa experimenty stále ťažšie zisťujú. Technologický pokrok nezachoval zvládnuteľnú veľkosť a náklady. Preto dnes vo fyzike spolupracujeme s tisíckami ľudí obsluhujúcimi stroje, ktoré stoja miliardy dolárov. https://iai.tv/articles/why-ph... Sabine Hossenfelder| Vedecký pracovník na frankfurtskom inštitúte pre pokročilé štúdiá a autor blogu Backreaction
04.03.2020 12:18 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

iGoTT   iGoTT

Otázka: či aj zrýchlenie (kým trvá) sa prejaví dočasnou existenciou gravitačného poľa. 1) podla mňa nie, 2) podla mojej iNterpretácie Gravitácie (iGoTT), nič také ako gravitačné pole vychádzajúce z telesa neexistuje, to čo existuje a vďaka čomu funguje gravitácia je Albertov "časopriestor", ktorý sa pri zrýchlení zdeformuje, čo spôsoby jeho odpor voči urýchľovaniu. Asi lepšie raz vidieť:) ako to myslím, pretože potom by aj dieťa na zš pochopilo dilatáciu času:) už asi 5 rokov sa chystám o tom napísať blog, ale doteraz som sa k tomu nedostal, lebo zmysel života, slobodná, vôla, vedomie, dostali prednosť:)
21.11.2019 11:42 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

dakujem   dakujem

a teda ak môžem v akej oblasti ste teraz doma, teda sa pohybujete? Kde sa podla vás črtá nejaká nová fyzika? Alebo aspoň zaujímavý objav? pracuje na zaujímavom Experimente? Verlindeho "termodinamicko-entropickú" gravitáciu sledujete? čo na ňu hovorite, alebo kolegovia, ktorý tomu rozumejú? ďakujem a pekný deň prajem.
20.11.2019 13:52 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

dajte pls otázky   dajte pls otázky

dajte prosím otázky, a uvidíme či bude niekto vedieť odpoveď, prínajhoršom ja môžem poskytnúť necertifikovanú šialene originálnu odpoveď. a nie, nie som popierač Alberta Einsteina :)
20.11.2019 11:31 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

tak popularizujte prosím:   tak popularizujte prosím:

pán Ctirad Klimčík čo hovorí teda špička teoretickej fyziky na a vy: 1) teóriu BiG Bangu? Je podla nich udržatelná? 2) kedy bude kvantová teória gravitácie? 3) čo spôsobuje efekt TEMNEJ HMOTY? 4) rozpínanie vesmíru a temná energia vs kvantová mechanika? ďakujem veľmi pekne za odpovede, karma+, zdielam na fb.
20.11.2019 11:27 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

ďakujem,   ďakujem,

..veľmi pekne ďakujem, väčšinou sa stretávam opačnými reakciami. Psík samozrejme nieje všeliek, ale isto môže zavážiť keď je najhoršie a pomôcť, ved aj preto ľudia pred 33 000 rokmi s vlkmi uzatvorili partnerstvo! ..snáď poteší aj jeho druhá časť: https://dennikn.sk/blog/156759... ďakujem aj za zdieľanie, a dúfam, že pobaví aj tento romanticko-fyzikálno-kozmologický článoček: https://dennikn.sk/blog/162758...
 
mínus indicator plus

Ja som to vedel..   Ja som to vedel..

Ja som vedel, že Sulíka tam nevylákal len tak, ale preto lebo mal plán. A nie obyčajný plán, ale plán v plánoch. Hold niekto je iba fanúšikom F. Herberta a jeho Duny, a niekto to reálne žije, že Pán Marian Harkonnen Kočner. PS: a Gratulujem Vám pán MHK, totiž bez kvalitnej zápornej postavy niet ani hrdinov. Jan Paul Atreides Kuciak, česť tvojej pamiatke!
 
mínus indicator plus

už som mal o teba strach!   už som mal o teba strach!

si dlho nepísal, tak snáď naša štátna chobotnica je to jediné čo ta trápi. Ak nie a prenasledujú ta démoni tvojej mysle, teda tvoje rebelské neuronové sieťe, tak si nájdi čas, a skomentuj moje dva blogy na desivú tému depiek a samovrážd vs zmysel života: https://trnik.blog.sme.sk/c/48... ..keď už vás depresia pritlačí na podlahu (je už pre rady neskoro), preto si prečítajte tento článok, ktorý VáS možno zaočkuje proti depke a depresii, pretože PREVENCiA je vždy lacnejšia a efektívnejšia, ako samotná liečba.. https://dennikn.sk/blog/156759... Tu ako nikde inde v živote platí, že prevencia je nekonečne lepšia ako pohreb! Položili ste si niekedy takúto otázku: „Je samovražda najväčší dôkaz slobodnej vôle, alebo naopak, dôkaz, že sme len génmi ovládané stroje?“
Reakcia k téme: Nežnosť môjho detstva
18.11.2019 9:11 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Chýbajúce spojenie medzi jednoduchými..   Chýbajúce spojenie medzi jednoduchými..

Detaily okolo tejto hlavnej evolučnej udalosti zostávajú nejasné, čiastočne preto, že vedci našli len málo dôkazov o prechodnom období medzi jednoduchými a komplexnými bunkami . Teraz však vedci určili potenciálny most medzi prokaryotami a eukaryotmi: výrazná podobnosť kódovaná v ich proteínoch. https://www.livescience.com/tr... Chýbajúce spojenie medzi jednoduchými bunkami a komplexnými životnými formami sa pravdepodobne našlo Bunky s jadrom nesú určité podobnosti s jednoduchými archaálnymi bunkami, čo môže pomôcť vyčistiť ich fuzzy evolučnú minulosť.
 
mínus indicator plus

vaša alternatíva k BB?   vaša alternatíva k BB?

aká je vaša alternatíva k Big Bangu? ako vzniklo reliktné žiarenie? prečo sa zdá, že sa vesmír rozpína? danke
10.10.2019 17:25 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

:)   :)

trocha som nepochopil, ale snad mi to tu dodatočne vysvetlíte, ja som to pochopil tak, ze vsetci mame SV, zalezi len na tom co si kto myslime? jo a ja tiez o tom pisem blog, casom tu na SME, ale najskor tu: https://dennikn.sk/blog/156759... teda nie tento, ale plus minus druhy blog (cca do 7 dni)
Reakcia k téme: Sloboda v myslení
10.10.2019 11:43 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Najstarší dôkaz o živote nájdený!   Najstarší dôkaz o živote nájdený!

Potvrdená. Fosílie, ktoré tvorili 3,5 miliardy rokov, sú skameneliny. Najstarší dôkaz o živote nájdený doteraz https://www.universetoday.com/... Organická hmota, o ktorej sme zistili, že je konzervovaná v pyritu stromatolitov, je vzrušujúca - pozeráme sa na mimoriadne konzervované koherentné vlákna a vlákna, ktoré sú zvyškami mikrobiálnych biofilmov,“ hovorí Dr. Baumgartner. „Bola som celkom prekvapená - nikdy sme neočakávali, že nájdeme túto úroveň dôkazov skôr, ako začnem tento projekt. Spomínam si na noc v elektrónovom mikroskope, kde som konečne zistil, že sa pozerám na zvyšky biofilmu. Myslím, že to bolo okolo 23:00, keď som mal tento „eurekový“ okamih, a zostal som až do tretej alebo štvrtej hodiny ráno, len zobrazovanie a zobrazovanie, pretože som bol tak nadšený. Úplne som stratil prehľad o čase, “hovorí Dr. Baumgartner. Tieto zistenia nám nielen pomáhajú pochopiť pôvod života na Zemi, ale pomáhajú aj astrobiológom pochopiť, ako najlepšie hľadať fosílny staroveký život na Marse. „Pochopenie toho, kde by sa mohol objaviť život, je skutočne dôležité, aby sme pochopili našich predkov. A odtiaľ by nám to mohlo pomôcť pochopiť, kde by mohol nastať život - napríklad, kde sa začal na iných planétach, “hovorí Dr. Baumgartner.
 
mínus indicator plus

závisť, len závisť!   závisť, len závisť!

Pán Záviš, je to len závisť. Závisť na malú Grétku, ktorej ešte sójove GMO mlieko tečie po brade, áno, chápem je to flustrujúce, ale nieje to jej zásluha ani chyba, že o KlímaKríze dnes vedia aj v Hornej-dolnej, zatiaľ čo o kozmodisku, pardon kozmodrife nikto:) Toť môja:) súkromná a bezplatná diagnóza pre vás takto odborne a profesionálne robená na diaľku, hodná môjho titulu Ze.TLT Ze. (Zero to Zero:) nevadí mi keď si kopete do fyzikov, od Einsteina po nejakého študentíka na SaVke, ale na GRéTU prosím nešahajte, nebudte prosím ďalší dobrý ujo v sutane s krížikom vo vačku. Nechajte Grétu bojovať za jej budúcnosť, vy sa bojujte, aby sa na školách deti ako Gréta učili dôležité veci, lebo dnes už isto viete, čo je v živote človeka, čo chce žiť na tejto planéte dôležité. ja by som nesmelo povedal, že raky v riekach, ryby a veľryby v moriach a oceánoch, čistý vzduch v mestách, stromy keď už nie všade tak aspoň v lese:) čistá voda, zdravé potraviny, tak málo, a predsa nejak sme to tým našim deťom nenechali, asi preto ich učíme to čo učíme, aby nedajbože neboli ako Gréta! prosím Majstre, vráťte sa z kozmovýletu na Zem.. váš oddaný padawan.
30.09.2019 7:13 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

dôkaz, že mám dobrú iNtuíciu   dôkaz, že mám dobrú iNtuíciu

Nepriami dokaz, ze sme evolucne nastaveny sa pratat s cesty, ak.. ,( jedna sa o bod: 7) Počúvaš “zlú” hudbu, dobrý sluha, ale zlý pán - placebo aj nocebo v jednom. tu nepriame potvrdenie (je to az na zaver): Hudba nás ženie vpred. (podcast Spektrum Jána Mečiara) https://podcasts.apple.com/sk/...
 
mínus indicator plus

dôkaz bodu 7) počúvaš “zlú” hudbu,   dôkaz bodu 7) počúvaš “zlú” hudbu,

Nepriami dokaz, ze sme evolucne nastaveny sa pratat s cesty, ak.. ,( jedna sa o bod: 7) Počúvaš “zlú” hudbu, dobrý sluha, ale zlý pán - placebo aj nocebo v jednom. tu podcastove nepriame potvrdenie: (je to az na zaver) Hudba nás ženie vpred.“ (Spektrum Jána Mečiara) v aplikácii Podcasty. https://podcasts.apple.com/sk/...
 
mínus indicator plus

a zmyslom života je repodukcia   a zmyslom života je repodukcia

takže nehladajte teplú vodu, už je tu snami od počiatku vzniku života, tu som to vysvetlil polopate pre každého: https://trnik.blog.sme.sk/c/38...
23.09.2019 9:18 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

poprosím LINK na studiu   poprosím LINK na studiu

dakujem Vedci z Brigham Young University of America dospeli k záveru, že osamelosť a sociálne vylúčenie predstavuje národný problém. Približne 43 miliónov dospelých Američanov starších viac než 45 rokov trpia chronickou osamelosťou. inak bolo by fajn, taketo veci priamo olinkovat v blogu, dakujem
23.09.2019 9:15 | Oznám správcovi
 

1 >

Najčítanejšie na SME