Štvrtok, 24. október, 2019 | Meniny má Kvetoslava

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: Martin Droppa
1>
mínus indicator plus

M. Kotleba...   M. Kotleba...

...nástojčivo, až srdcervúco 16. X. 2019 v B. Bystrici vyzval Š. Harabina: "Spojme sily proti liberálom!" M. Kotleba čaká, že na výzvu bude Š. Harabin reagovať najneskôr do 31. X. 2019. Počkajme tých osem dní, čo sa stane - a čo sa stane potom. Myslím si, že táto výzva je len predzvesťou rokovaní o predvolebnej / povolebnej (asi úzkej) spolupráci strán K - ĽSNS a Vlasť. Kotlebovcov a harabinovcov spáaja oveľa viac, než ich rozdeľuje. A hlavne ich spáaja doslova boj o každý voličský hlas, o každé volebné promile, pretože dobre vedia, jeden aj druhý, ako dobre by im spolu bolo po voľbách v NR SR a v politike. Pozoruhodné je, že zatiaľ čo sa tu všetci na politickej strane mlátia, bijú, rujú (hlavne okolo Gorily, Threemy a pod.) títo dvaja, hlavne M. Kotleba, v tichu pracujú, bez rozruchov, škandálov, na voľbách 2020.
 
mínus indicator plus

Odpoúčam Vám...   Odpoúčam Vám...

...vyhradiť si na prehliadku skanzenu najmenej 2 - 3 hodiny, pretože všetko si treba pozorne prezrieť. Stojí to za to. Okrem individuálnej / rodinnej prehliadky Vám odporúčam návštevu skanzenu aj počas niektorej z tematických nedieľ, ktoré tam robia hlavne v sezóne. Tie podujatia fakt stoja za to, býva na nich nabité ľuďmi, turistami. Myslím si, že všetko nájdete na webe. Nuž - ako Lipták musím propagovať to liptovské :-)
23.10.2019 13:42 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Prepáčte - toto je posledný raz,...   Prepáčte - toto je posledný raz,...

...keď na Vás reagujem v tejto diskusii. Nemám záujem dohadovať sa s Vami o slovíčkárení, a už vôbec nemám záujem komunikovať s niekým, kto na mňa v každom príspevku útočí ad hominem. Ste pre mňa obyčajný neslušný akože anonym. Na rozdiel od Vás, statoční ľudia, ktorí podpísali Chartu 77 alebo Několik vět, svoje podpisy signovali menom, priezviskom, bydliskom - vediac, akým rizikám vystavujú nielen seba. Vy tu vypisujete anonymne a v tej anonymnej bohorovnosti ma idete urážať. Hanbite sa - a ďalej "študujte" Wikipédiu a "rozdávajte rozumy" seberovným. Porúčam sa Vám, tentoraz už naozaj nadobro.
 
mínus indicator plus

Nadčasový text -   Nadčasový text -

- a to píšem ako ten, ktorý bol z povolebnej rýchlej spolupráce bugárovcov s ficovcami a s dankovcami sklamaný, nahnevaný, rozčarovaný. A dnes vidíme aj to, ako napr. A. Danko znenávidel B. Bugára "len" pre akési ministerstvo cestovného ruchu či cestovnej stagnácie. A tak.
 
mínus indicator plus

Preáčte, ale Vy ste nepozorný -   Preáčte, ale Vy ste nepozorný -

- napísal som presne toto: "Bolo len minimum signatárov Charty 77 alebo členov disentu, ktorým komunisti "odporučili," aby radšej odišli na Západ, bolo to v rovine "buď - alebo." Tak napr. "bol odídený" Jaroslav Hutka." Nikde som nenapísal, že neboli nútení emigrovať! Použil som eufemizmus "odporučili (im)" a "buď - alebo" - tomu vari každý rozumie, o čo išlo. Priznávam, asi som nevhodne použil slovo "minimum," mal som ho vynechať. Ale necelých 300 ľudí z toľkých stoviek a stoviek signatárov nie je až tak veľa. Ale nejdem sa s Vami handrkovať o percentách. Ja som tým "minimom" myslel tých, ktorých nútili a donútili. Rozumiete? Vy tu teraz do toho píšete o tých, ktorí sa pokúsili o emigráciu a nepodarilo sa im to. Ale v tom je obrovský rozdiel - ak niekomu jasne nadirigovali a doslova ho vyhodili na Západ - alebo ak niekto chcel nelegálne, bez ich vedomia emigrovať a ak ho nezastrelili na čiare, tak ho zavreli (neraz aj s rodinou či s nejakými priateľmi). Ale dobre - hádať sa s Vami nemienim. Prosím Vás, nevypisujte mi tu, milý anonym, o tom, že som hulvát. Takých "anonymov" s krycími menami som mal pred rokom 1990 "česť" spoznať. Na výsluchoch - aby ste porozumeli. A ja som na Vašu adresu nepoužil jedinú nadávku, pejoratívum a pod. Ale - nech sa páči: Ja tu nie som anonymný, dokonca tu mám na seba aj kontakt - napíšte, predstavte sa mi, príďte a vydiskutujeme si to ako sa patrí. Pre mňa je nedôstojné sa tu hádať - a vlastne o ničom. Ja viem, akýbol režim pred r. 1990. Ak to neviete Vy, tak Vám, v intenciách Vašich "rád" mne, odporúčam Wikipédiu. Mladému mužovi - študentovi a blogerovi sa nemám za čo ospravedlňovať, žiadnu takú potrebu necítim. Napokon - on ani na moje, ani na Vaše príspevky nezareagoval, takže načo ho sem ťahať, medzi nás, no nie? Vy nie ste jeho hovorca. Ale, viete - ak niekto napíše, že ""Áno, dnes máme demokraciu. Tá je však v mnohých oblastiach horšia, ako predchádzajúci režim," tak naozaj nevie o čom píše. Bohuiaľ, takto premýšľa nemálo mladých, ponovembrových ľudí. Opakujem - bohužiaľ. Ale aj to je na inú debatu. Vy sa nad tým asi nezamýšľate - ja áno. A som z takých rečí smutný. Vy asi nie.
 
mínus indicator plus

Nuž - sklamem Vás,...   Nuž - sklamem Vás,...

...v pribylinskom skanzene nie sú žiadne repliky. Všetky budovy v ňom, od kostola cez kaštieľ až po drevené stavby a pod. sú originály. Tie, ktoré pochádzajú zo zatopených obcí pod Liptovskou Marou, boli najskôr rozobraté a potom pri budovaní skanzenu poskladané do pôvodného stavu. Podobne ako iné stavby z liptovských obcí. Replikami nie je ani vybavenie objektov - predovšetkým dobovým nábytkom. Na dne Lptovskej Mary okrem nánosov bahna a štrku nenájdete nič - pri poklese hladiny alebo pri vypúšťaní vodného diela sa v istých oblastiach objavia akurát tak pozostatky základov niekoľkých domov. Tým Vás ale nechcem odradiť od Vašich potápačských ambícií.
22.10.2019 22:34 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Hm,...   Hm,...

...podľa mňa ďlaší dôvod, pre ktorý židia, moslimovia nejedia - nesmú jesť bravčové a všeobecne prasatá považujú za nečisté. To, že sa o tých vírusoch nepíše v "predbiblickej literatúre," neznamená, že o nich už vtedy "nevedeli." Také prasa je veľmi zvláštny živočích - na jednej strane je relatívne veľmi čistotné a na druhej strane si priam lebedí v špine.
 
mínus indicator plus

Viem -   Viem -

- zaujímavostí je tam veľmi veľa, aj na päť fotoreportáží. Možno by Vám stálo za zváženie, že by ste takéto články dramaturgicky ladili trošku inak. Striedaním fotografií celkov, polodetailov a detailov. V prípade praniera by to teda vyzeralo tak, že by v článku bola fotka kaštieľa, fotka praniera a fotka detailu - okov na pranieri. Všimnite si - takmer nikto nevyužíva v článkoch tu, na webe SME blog, detaily, polodetaily. A ak, tak sú to doslova "strašné príšernosti" - ako nedávno, zverejnená aj fotografia ženských nôh v pančuchách a v pozadí Kriváň. Samozrejme - všetko neostré, roztrasené, jednoducho hrôza, ale etikoterapeutického smiechu som sa nezdržal :-) Tie kríže... Nuž, je to zvláštne a neraz aj smutné, keď dajme tomu niekto dá spraviť nový náhrobok zosnulému a starý kríž odhodí ak nie niekam do kúta cmitera, tak aj do kontajnera. Aj s tabuľkou. Aj my sme dali spraviť náhrobok starým rodičom - ale prastarý, obyčajný drevený kríž z hrobu starého otca máme pekne doma, odložený na mieste, na ktoré najlepšie patrí.
22.10.2019 21:08 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Nuž - vari som nenapísal nič také,...   Nuž - vari som nenapísal nič také,...

...čo by malo mladého blogera - študenta pohoršiť tak ako Vás. Napísal som v podstate len to isté čo Vy, inými slovami, spomenul som len Hutku (dobre, mohol som spomenúť viacerých, ale načo). Zato som sa snažil upriamiť blogera - študenta aj na iné skutočnosti a hlavne na podľa mňa cennú, veľmi zaujímavú knihu Charta 77 (1977-1989) - Od morální k demokratické revoluci. V podstate som mu tú knihu odporúčal. Isteže - nespomenul som podrobne akciu Asanace ani akciu Klin. To ale neznamená, že o nich nič neviem - aj bez Vášho škodoradostného odporúčania, aby som študoval Wikipédiu. Príspevkom som len chcel mladého študenta - blogera troška vyviesť z omylu, že nie všetci chartisti boli komunistami nútení emigrovať - ako sa to dá chápať z jeho slov. Sám píšete, že ich bolo asi tristo - a to je v podstate zanedbateľný počet oproti skutočnému počtu signatárov Charty 77. O tej dobe toho viem možno viac než Vy - a nie z internetu, z Wikipédie, ale z osobného, prežitého a aj z osudov mojej najbližšej rodiny. takže, prosím Vás, nemusíte mi nič radiť a súdiť či posudzovať ma. Mladému študentovi - blogerovi som adresoval dva slušne napísané príspevky, nie som si vedomý žiadnej svojej "nadradenosti" a "poúčania," ako sa tu snažíte na mňa hádzať. Posledné dve vety Vášho príspevku, adresované mne, ale svedčia o niečom, čo veľmi chýba Vám - a "nenaštudujete si to v žiadnej Wikipédii:" Je to obyčajná slušnosť. Ale ja viem - je ľahké urážať, vysmievať sa, robiť si posmešky z akejsi akože internetovej anonymity. Neviete o mne nič, ale budete mi vypisovať, že som trápny. Prosím Vás - nepíšte mi o tom, čo vidíte denne v zrkadle. Porúčam sa.
 
mínus indicator plus

Ak smiem, pripojím dve zaujímavosti,...   Ak smiem, pripojím dve zaujímavosti,...

...pani autorka, jednu ste si možno nevšimli, o druhej určite neviete - tak ako o nej nevedia návštevníci múzea - skanzenu: 1. Na prvej fotografii, kaštieľa z Parížoviec (bývalá obec, zatopená Liptovskou Marou), je pred kaštieľom umiestnený valcovitý objekt so strieškou. Je to pranier. Na fotke sú, bohužiaľ nepatrne, viditeľné okovy, ktorými bol odsúdenec pripútaný k pranieru. Podobný, dobový - historický pranier je aj v strede obce Liptovský Trnovec (ak ho odtiaľ neodviezli práve do múzea - skanzenu v Pribyline). 2. Na šiestej fotografii, kostola Panny Márie z Liptovskej Mary, vidno v popredí. pred kostolom, dvojicu liatinových krížov z hrobov. Málokto vie, z návštevníkov nikto - vedia to len "domáci," že všetky kríže, ktoré sú nainštalované okolo kostola, boli v skutočnosti bezbožne doslova pobraté - teda pokradnuté zo skutočných hrobov. Nie je podstatné, z ktorého cintorína. Je tomu už zopár dlhých rokov, nástojil som vtedy, aby kríže boli bezodkladne vrátené naspäť na hroby, ale márne. Ak už chceli v múzeu vytvoriť atmosféru cintorína pri kostole (čo je celkom logické a správne), mali dať spraviť repliky dobových krížov. Bohužiaľ, neúcta poniektorých ľudí dokáže zájsť doslova až za hrob(y).
22.10.2019 20:29 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

2. Milý mladý muž,...   2. Milý mladý muž,...

...vo Vašom článku píšete aj toto, citujem Vás: "Áno, dnes máme demokraciu. Tá je však v mnohých oblastiach horšia, ako predchádzajúci režim." Mám jedinú, naliehavú prosbu: Prosím Vás, mladý muž, mohli by ste mi - teda nám, čitateľom, napísať (vari aj v samostatnom článku) v čom konkrétne je dnešná demokracia "v mnohých oblastiach horšia, ako predchádzajúci režim," ako píšete? Môžete aspoň zopár tých oblastí vymenovať, byť konkrétny, vecný, vari aj adresný? Bol by som veľmi rád, keby ste na moju otázku podrobne odpovedali a Vaše tvrdenie doložili názorom, ktorý máte. Ono - ak už niečo napíšete, bolo by dobré, keby ste to vedeli aj zdôvodniť. Nie - nebolo by to dobré, bolo by to priam potrebné. Čakám teda, že odpoviete a budete aj konkrétny a "rozpíšete sa." Píšete aj toto, citujem Vás: "Vo fungujúcom štáte sa nevraždia novinári a nedohadujú sa štátne zákazky a bonusy pre jednotlivých ľudí a politické strany." Isteže, máte pravdu, ale nezabúdajte aj na to, že i v takom fungujúcom a demokratickom štáte, akým je Malta, dva roky dozadu zavraždili novinárku Daphne Caruanovú-Galiziovú, ktorá kriticky písala o korupcii a pod. na vládnej, štátnej úrovni. Nezabúdajte ani na prípad českej investigatívnej novinárky Sabiny Slonkovej, na ktorú bol pripravený atentát, v roku 2002, plán na jej zavraždenie ale polícia doslova na poslednú chvíľu odhalila...
 
mínus indicator plus

1. Milý mladý muž,...   1. Milý mladý muž,...

...Váš článok je síce peknou snahou zmapovať isté fragmenty obdobia, v ktorom ste nežili (predpokladám, že ste sa narodili po roku 1990, alebo veľmi krátko pred rokom 1990), ale, ak sa nenahneváte, nezvládli ste to "na jednotku." Ani "na dvojku." Napríklad, píšete toto, citujem Vás: "Od konca sedemdesiatych do polovice osemdesiatych rokov boli signatári Charty 77 nútený emigrovať." Nie je to pravda. Predovšetkým - komunisti v sedemdesiatych, v osemdesiatych rokoch neumožnili takmer nikomu emigrovať (výnimky sa našli napr. u tých, ktorí išli na Západ legálne (napr. ako umelci, ako športovci, obchodne a pod.) a nelegálne tam ostali a doma boli za to v neprítomnosti odsúdení na roky väzenia. Pre ich rodinných príslušníkov, ktorí tu ostali, to znamenalo komunistické peklo. Bolo len minimum signatárov Charty 77 alebo členov disentu, ktorým komunisti "odporučili," aby radšej odišli na Západ, bolo to v rovine "buď - alebo." Tak napr. "bol odídený" Jaroslav Hutka. Chartu 77 podpísali vari tisícky signatárov v ČSSR. Ich menný zoznam nájdete v knihe Charta 77 (1977-1989) - Od morální k demokratické revoluci, ktorá vyšla v I. vydaní v roku 1990 a tá kniha má vyše 520 strán - okrem základných dokumentov, textu Charty 77, obsahuje spomínaný zoznam signatárov. Ak Vás táto téma zaujíma (čo by vari mala, pretože ak sa nemýlim, študujete žurnalistiku alebo "masmediálku"), mali by ste skutočne ovládať základné skutočnosti. Pred krátkou dobou zomrela pani herečka Vlasta Chramostová - jedna z prvých signatárok Charty 77. Po smrti je aj pán Václav Havel, aj básnik a textár pán Martin Jirous... a mnohí prví signatári, signatárky Charty 77 a disidenti. Domnievate sa, že ich komunisti "nútili emigrovať?" Nie, v žiadnom prípade. Pozavierali ich do väzení, zakázali im hrať, spievať, koncertovať, písať, pracovať vo vyštudovaných odboroch, učiť... A tí "obyčajní" chartisti, tie stovky a stovky "bežných" statočných ľudí, tak tí mali pre svoj podpis Charty 77 poriadne problémy: vyhazovy z práce a následné nútené "umožnenie" pracovať kdesi pri lopate, v kotolniach, na "stavbách socializmu" ako robotníci. Mňa osobne neprijali do zamestnania ani na miesto závozníka v avii, rozvážajúcej zeleninu a ovocie do obchodov - a to som Chartu 77 (bohužiaľ!) nepodpísal. A mohol som. A mal som. Nezabúdajte ani na tých Chartistov, ktorí boli pri výsluchoch ŠtB aj ubití, umučení na smrť. Za všetkých spomeniem aspoň prof. Jana Patočku - jedného z prvých signatárov a hovorcov Charty 77. Ten na následky bitiek a týrania pri výsluchoch na ŠtB 13. marca 1977 zomrel.... Takže tak, milý mladý muž.
 
mínus indicator plus

To priecestie dobre poznám -   To priecestie dobre poznám -

- neprehľadné ako pre vodičov automobilov, tak aj pre "mašinfírerov" vlakov. Dúfam, že sa nehoda poriadne vyšetrí. Zraneným želám skoré a bezproblémové uzdravenie, ostatným aby sa čo najskôr dostali zo šoku, ktorý určite utrpeli. Neodpustím si ale jednu poznámku: Veda by mi nekton napísať, koľko ľudí dajme tomu tohto roku alebo za ostatných 5 - 10 rokov v Tatranskej Lomnici zranili, aj ťažko, medvede - keď už aj primátor Vysokých Tatier proti medveďom tak brojí a bojuje? Nebula by lepšie najskôr dať do poriadku cesty vo Vysokých Tatrách a napokon aj železničné priecestia (napr. kontrola funkčnosti rámp, svetelnej signalizácie a pod.)?
 
mínus indicator plus

Pán Sitko,...   Pán Sitko,...

...netrápte sa, chyby, omyly sa stávajú. Predstavte si - ja Vám aj celkom verím, že Vám to Vladimír Mečiar kdesi vo výťahu povedal. Prečo? Pretože v tých časoch, presne v tom období, hlavne kadejakí "Hejslováci," Pánis a spol., ku ktorým sa V. Mečiar tak rád pridával, kydali, hádzali špinu na Václava Havla kde sa len dalo. Napokon na neho hádzali aj vajcia, keď vystúpil na Námestí SNP v Bratislave, keď sa schyľovalo k "pomlčkovej vojne," keď sa na obzore začali kopiť temné mraky delenia ČSFR. Veď si len spomeňme na tie absolútne nechutné, hlúpe až perverzné "vtipy," ktoré V. Mečiar na adresu V. Havla a Čechov vypúšťal hlavne na svojich "one man show" na Pasienkoch - a frenetické davy šaleli smiechom... Prvý raz som mal "tú česť" hovoriť s V. Mečiarom ešte keď bol krátko ministrom vnútra, ako nominant VPN. To bolo ešte "v časoch euforických," robil som s ním krátky rozhovor do rozhlasu. Vtedy som mu v očiach videl jasné zá-blesky klamstiev a akejsi spupnosti, hlavne opitosti rastúcou mocou. A už dodám len súkromnú poznámku: Ja nemám najmenší záujem Vás akokoľvek urážať.
 
mínus indicator plus

Popisok pod fotkou...   Popisok pod fotkou...

...je takýto, citujem: "Polícia vlani robila rekonštrukciu nehody s figurantkou." S figurantkou - alebo s figurínou? Pochybujem, že tam postavili nejakú figurantku (napr. policajtku) a vpálili do nej autom. Asi tam postavili figurínu.
 
mínus indicator plus

Pred desiatkami a desiatkami rokov,...   Pred desiatkami a desiatkami rokov,...

...keď sme mali v škole povedať nejaké príslovie, nevedel som - tak som povedal takéto, ktoré som si vymyslel: "Pes je najlepší človek." Súdružka učiteľka mi dala päťku :-)))
 
mínus indicator plus

Áno, bolo to jednoznačne ako píšete -   Áno, bolo to jednoznačne ako píšete -

- už ste mi osvietili aj osvetlili pamäť. Nemýlite sa, ste presný ako talianske hodinky. Spomínam si aj na to "bum bum bum bum" - išlo o voľný slovný prepis melódie piesne "Bum bum bum, dám dělovou ránu," ktorou sa preslávil Mečiarov pivovarník Karol Vetvička a ako kover ju prespieval komik Miro Noha. Ach, mea culpa, mea maxima grandiosa culpa!
 
mínus indicator plus

Ak smiem, tu by som ešte doplnil, že...   Ak smiem, tu by som ešte doplnil, že...

...portál teraz.sk je spravodajským portálom Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR). Čiže ide o portál, ktorý zverejňuje hlavne, predovšetkým oficiálne správy, tlačové správy, vyhlásenia a pod. Píšem to preto, aby si niekto nemyslel, že portál teraz.sk je nejaký pofidérny portálik, založený nejakým hoaxákom :-)
 
mínus indicator plus

Prosím?   Prosím?

Pán Sitko, vôbec Vám nerozumiem, čo to píšete o staniciach Volá Londýn a BBC v súvislosti so mnou? Vôbec si nespomínam na to, že by som niekedy o tom v diskusii pod Vaším článkom písal. Môžete, prosím, byť tej láskavosti a skopírovať do tejto diskusie môj príspevok, o ktorom píšete? A že som "stály a veľmi starostlivý čitateľ" Vašich článkov? Čo je na tom zlé? Veď píšete pre všetkých, nie? Ale ak si neželáte, aby som Vaše články čítal, alebo aby ich čítali iní, ktorí si "dovolia" Vás občas aj kritizovať - napíšte to jasne, ja Vaše články vôbec čítať nebudem. Ak sa ale nemýlim, v tejto diskusii som Vás upozornil na niečo celkom iné, čo ste ale vôbec nevzali do úvahy a nevyjadrili ste sa k tomu. Skúste si, prosím pekne, ešte raz pozorne prečítať môj príspevok, zverejnený 19. 10. 2019 o 22:44 hod. a zaujať k nemu stanovisko v tejto diskusii.
 
mínus indicator plus

Nie je to celkom tak -   Nie je to celkom tak -

- napríklad známe bratislavské kino, ktoré je vo vlastníctve Slovenskej republiky a v správe ho má Slovenský filmový ústav - je to teda "štátne kino" - ponúka viacero možností kúpiť si zľavnené lístky na rôzne žánrové projekcie, v ponuke má aj zľavnené abonentské karty, v kine je i možnosť stať sa členom / členkou Filmového klubu pre seniorov (nad 59 rokov) etc. Na Slovensku sú aj mnohé čisto komerčné kiná vo vlastníctve a prevádzke podnikateľských subjektov, ktoré majú zriadené napr. filmové kluby pre seniorov.
 

1>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME