Nedeľa, 22. september, 2019 | Meniny má Móric

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: bioetika
1>
mínus indicator plus

 

prečítaj si staršiu informáciu, sama som netušila, že tento problém sa ťahá už toľké roky a nič sa s tým neurobilo. https://sport.sme.sk/c/6738771... Cit. zo správ z roku 2013: Pred dvoma rokmi (2011) v Devínskej Novej Vsi vrah Ľubomír Harman vystrieľal rómsku rodinu. ... Označenie Devínsky masaker na webe používa združenie Belasá šlachta, ktoré je oficiálnym fanklubom Slovana. ale tiež zľahčujúce vysvetlenie z r. 2013: „Partia mladých ľudí, fanúšikov Slovana, ktorí sa vo voľnom čase venujú bojovým umeniam, si dala na základe svojho trvalého pobytu v Devínskej Novej Vsi a vášni pre šport, ktorý sa neraz končí aj zraneniami, názov Devínsky masaker,“ tvrdí Kramarič, ktorý sa v Belasej šlachte angažoval so Strakom predtým, ako sa dostal do manažmentu klubu.
 
mínus indicator plus

 

asi si nezaregistroval, že väčšina tých správ pochádza od tlačových agentúr SITA a TASR, od ktorých by mali preberať správy všetky seriózne denníky. Takže sa nejedná o žiadnu glorifikáciu a pod.
 
mínus indicator plus

 

Nemusíme počítať, o koľko nás SMER za tie roky okradol, stačí si pozrieť aktuálny výsledok organizácie Social Progress Imperative, ktorá spolu so spoločnosťou Deloitte zverejnila prehľad, ktorý skúma kvalitu života v jednotlivých krajinách sveta. Česko predbehlo USA a je na 24. mieste, Slovensko je na 35.
 
mínus indicator plus

 

Etický kódex sudcu sa týka aj mimopracovného, súkromného a verejného života sudca. Ani táto rovina nesmie vyvolávať pochybnosti o jeho morálke a mravnosti. Pani JUDr. Lenka Praženková, predsedníčka Súdnej rady Slovenskej republiky by to mala vedieť najlepšie: http://www.sudnarada.gov.sk/za... Nad zákonom stojí etika a etické princípy a normy a toto pravidlo sa obzvlášť týka sudcovkej profesie. Dôveru, vážnosť a dôstojnosť sudcovského stavu ohrozuje každý prehrešok sudcu voči etickým normám a princípom v každej oblasti jeho života, súkromný život nevynímajúc. A to bez verejného dohľadu nie je možné. Sudca, ktorý nepožíva úctu, rešpekt a dôveru verejnosti, nemá na poste sudcu čo robiť. Páni zo ZSS by si mali doštudovať deontológiu právnického povolania, hlavne jej medzinárodné normy.
 
mínus indicator plus

 

Fico možno nie je nacista, ale určite je narcista. Aj jeho posledné výroky sú dôkazom, že inak ako v intenciách "naši ľudia" už ani myslieť nedokáže. Že z okruhu "našich ľudí" vylúčil Rómov, ako vidím, mnohých neprekvapuje a súhlasia s Ficom, lenže tí ľudia si neuvedomujú, že oni sami nepatria do okruhu Ficových ľudí. Fico bojuje v tomto boji za seba a za úzky okruch "našich ľudí".
 
mínus indicator plus

 

"Nenávisť voči zlu je pritom normálna..." nie, nenávisť je zlo o sobe, nenávisť nie je normálna, je to deštruktívna emócia, ktorá žiadne zlo nerieši, len ho prehlbuje a provokuje do ešte obludnejšej podoby. Nenávisť neničí len objekt nenávisti, ale aj samotného nositeľa tejto emócie. Samostatnou kapitolou je potom nenávistná propaganda, ktorá stála pri zrode nejednej vojny. Nenávistná propaganda je aj to, čo predviedol Fico, a preto jeho vyjadrenia treba nie len verejne odsúdiť, ale aj právne vyšetriť. "Hate crime" - zločin z nenávisti pozná nie len americké právo. Fico myslenie v kategóriách "my" a "oni" je všeobecne známe. Spojenie "naši ľudia" sa odteraz stane súčasťou sociológie nenávisti študujúcej sociálnu nenávisť.
 
mínus indicator plus

 

"... a obzvlášť som hrdý na to, že sú tu moji priatelia senátori a poslanci z Ruskej federácie pod vedením podpredsedov pána Umachanova a pána Petra Tolstého.", kľúčová myšlienka a odkaz Dankovho prejavu. Aby ruským bratom nebolo málo, tomuto Dankovmu poklonkovaniu predchádzalo včerajšie zo strany poslanca Ľubomíra Petráka (predseda výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a je členom výboru pre európske záležitosti), o ktorom písala včera TASS. Podľa TASS mal včera Petrák spolu s ruskou delegáciou položiť na vojenskom cintoríne v Bratislave vence a kvety k pamätníku vojakom červenej armády padlým pri oslobodzovaní Slovenska. "...spomienka na sovietskych vojakov padlých na území Slovenska zostane pre Slovákov svätou. ... Rusko bolo, je a bude Slovákom blízkou slovanskou bratskou krajinou. ...Naše krajiny a národy sa musia priateliť", povedal Petrák. Podľa TASS Petrak zdôraznil, že "najvyšší slovenský zákonodarný orgán sa skladá zo 150 poslancov, pričom 52 poslancov sú členami priateľskej skupiny s Ruskom". Ruský poslanec Timčenko pre tej príležitosti povedal, že "rusko-slovenské priateľstvo je výnimočné a môže byť vzorom pre ostatné štáty EÚ".
 
mínus indicator plus

 

výborne zhrnuté, jasne a stručne, hodné zopakovať: "kto je v skutočnosti ministerka Matečná. Bez názoru, bez stretégie, bez rozmýšlania." Takže wellfare zvierat má prednosť pred ľudskými právami. O amazonských pralesoch a pohode zvierat sa ľahšie diskutuje, ako o porušovaní ľudských práv v Číne a Rusku. A čo dodržiavanie ľudských práv vo Vietname?! Dohodu o voľnom obchode medzi EU a Vietnamom je pani ministerka určite ochotná podporiť, veď súdruhom vo Vietname sme ochotní pomáhať na všetkých frontoch.
 
mínus indicator plus

 

premiéra nemáme, ale máme pani prezidentku, ktorú si od dnešného dňa vážim ešte viac.
 
mínus indicator plus

 

a ja som si myslela, že sa ozvali súdruhovia z Vietnamu, ktorým spolu s Kaliňákom sľuboval protipožiarny výcvik, a keďže sa žiaden neuskutočnil, dôvody netreba uvádzať, tie sú známe, žiadajú vrátiť zálohu. Veď ako písali médiá: "Kontakty s Vietnamom boli vlani čulé. Len pár týždňov pred únosom bola slovenská delegácia v Hanoji. Robert Kaliňák vtedy zobral so sebou aj dnešnú šéfku rezortu Denisu Sakovú, hasičského prezidenta Alexandra Nejedlého a policajného šéfa Tibora Gašpara." Kaliňák a spol. zo známych dôvodov nemohli realizovať dohodnutú spoluprácu. Súdruhovia vo Vietname nemajú radi zradcov a korupcia a sprenevera sa tam trestá doživotím.
 
mínus indicator plus

 

O Thanhovi už nepíšu ani nemecké médiá a ani vietnamskí blogeri na thoibao.de, ale prípad Thanh stále nie je zabudnutý. Naposledy sa o únose písalo na thoibao.de v súvislosti s jeho druhým výročím. Thanh sedí vo vietnamskom väzení a stále čaká na vydanie do Nemecka, na ktorom vraj intenzívne pracuje jeho nemecká advokátka Petra Schlagenhauf, ktorá sa márne snaží o Thanhovu návštevu vo väzení, ktorá dodnes nebola umožnená ani nemeckým diplomatickým zástupcom. Thanh totiž nakoniec získal v Nemecku status utečenca a tak spadá pod nemeckú právnu ochranu. Nemeckí vyšetrovatelia majú zdokumentovaný jeho únos, aj to, že Thanh bol zo Slovenska dopravený do Moskvy slovenským vládnym špeciálom. Takže Kaliňákovi nezostáva nič iné, len opakovať fabulácie "o zneužití našej pohostinnosti". Nedočítala som sa, či v Nemecku ešte prebieha vyšetrovanie, alebo len diplomatické aktivity MZV ohľadom vydania Thanha do Nemecka.
 
mínus indicator plus

 

Danko len symbolicky vztýčil víťazne prostredník, aby jeho kritici videli, čo si on môže dovoliť. Nie nadarmo chodí Danko do Ruska. Zapáčila sa mu Ostankinskaja telebašňa, a tak si nechal postaviť aspoň vlastný stĺp. Aj Volodin mu môže závidieť. Ostankinskaja telebašňa ako symbol sovietskej éry a Dankov stĺp ako symbol jeho mocibažných chúťok. Mohlo to dopadnúť aj horšie. A teraz si dovolím citovať z diskusie o návrate mariánskeho stĺpu na Staromestské námestie: Kdo ještě může vztyčovat, nechť vztyčuje! Příjde doba, kdy už se mrcha jedna, vztyčovat nebude! (pan Stejskal snad promine...). V zájmu dobrých mravů jest třeba vztyčovat ve skrytu před závistivou veřejností a žárlivými manželkami!
 
mínus indicator plus

 

presne si vystihol, čoho sa boja. Von der Leyenová vyhlásila, že jej "nezávislí experti budú nepretržite sledovať dodržiavanie práva v členských štátoch EÚ a tam, kde sa dokáže jeho porušenie, príde postih".
 
mínus indicator plus

 

Nie je to tak, ako píšeš. Minimálne v Kremle nie sú jej voľbou nadšení. Už v čase jej kandidatúry ju ruské médiá označovali za "nebezpečnú" kandidátku. a dnes jej zvolenie uvádzajú titulkami na spôsob: "Prídu ostrejšie sankcie". Von der Leyenová je známa svojim jasným protiruským postojom. Rusi to zdôvodňujú jej šľachtickým pôvodom, ktorého korene našli dokonca v cárskom Rusku a jej predchodcovia tak prišli dôsledkom revolúcie o značnú časť majetku.
 
mínus indicator plus

 

túto tvoju dilemu rieši tzv. Oviedsky dohovor (DOHOVOR O OCHRANE ĽUDSKÝCH PRÁV A DÔSTOJNOSTI ČLOVEKA V SÚVISLOSTI S APLIKÁCIOU BIOLÓGIE A MEDICÍNY). Hovorí sa tomu aj "informovaný súhlas". Ako pacient máš právo rovnako na vyjadrenie "informovaného nesúhlasu", teda odmietnuť navrhnutú liečbu aj s rizikom, že v krátkom čase zomrieš. Ak si v stave, že už vedome nie si schopný o sebe rozhodovať, ako je aj stav vegetatívny, tak potom toto vyjadrenie za teba môžu poskytnúť tvoji najbližší, o ktorých sa predpokladá, že poznajú tvoj názor/želanie/vôľu ako postupovať v takom prípade. V prípade Lambera o tom rozhodla jeho manželka. Myslím, že je to také vážne rozhodnutie, že nechať ho na svedomí jedného človeka je veľmi ťažké. Ak sa pre to rozhodla jeho manželka, tak ju treba rešpektovať a veriť, že skutočne vyjadrila "informovaný nesúhlas" pokračovať v "liečbe" za svojho manžela. Že naozaj konala v jeho mene. Hovoriť o liečbe v prípade, keď je nevratne poškodený mozog a prístroje udržujú len biologický rozmer ľudského bytia je rovnako nesprávne, ako hovoriť o eutanázii, keď sa človek vo vegetatívnom štádiu nechá prirodzene zomrieť. V terminálnom štádiu treba hovoriť o právach zomierajúceho človeka a teda o jeho práve na dôstojné zomieranie. Tam už nemá priestor moralizovať o práve na život. http://www.pravo-medicina.sk/_...
 
mínus indicator plus

 

V takomto prípade nerozhoduje žiaden úradník, ale odborné lekárske konzílium. Podľa dostupných zdrojov sa na odpojení od umelej výživy a hydratácie rozhodli lekári, ktorí uviedli, že stav je nevratný, mozog je poškodený nevratne a poskytnutá liečba neviedla k zlepšeniu zdrav. stavu pacienta. Aj u nás takých pacientov po vyčerpaní dostupnej liečby presúvajú do hospicov alebo domácej starostlivosti a pacientovi sa poskytuje len paliatívna starostlivosť zameraná na "liečbu" bolesti a tak pacient je fakticky v procese zomierania, odborne sa tomu hovorí terminálne štádium. Takže o žiadnej eutanázii a vyhľadovaní na smrť nie je správne hovoriť. Úlohou lekárov, nemocnice a oddelení JIS je liečiť, nie umelo prostredníctvom prístrojov udržiavať pacientov pri živote.
 
mínus indicator plus

 

Nemohli mu rodičia dávať jesť, ani piť. Bol vyživovaný enterálne pomocou žalúdočnej sondy. Počas hospitalizácie boli vykonané všetky dostupné spôsoby rehabilitácie zmerané na pacientov v kóme s cieľom zlepšiť ich kvalitu života, pričom žiadna rehabilitácia nepriniesla požadované výsledky (podľa Lambert and Others VS Francúzsko, žaloba N 46043/14). Kým lekári pristúpili k eutanázii, uviedli V.L. do umelého spánku a potom ho odstavili od umelej výživy a hydratácie. Bez pomoci prístrojov nebol schopný žiadneho príjmu potravy ani tekutín. Hovoriť o eutanázii je sporné. Jedná sa o tzv. nepriamu eutanáziu, kedy je človek ponechaný na prirodzenú smrť bez aktívnej pomoci zomrieť. Tento spor vyvoláva delenie eutanázie na pasívnu a aktívnu. Pasívna eutanázia sa fakticky praktizuje v hospicoch, kde sa pacientom neposkytuje reanimačná terapia, a tí potom zomierajú bez aktívneho zasahovania do prirodzeného procesu zomierania. Hospice totiž nie sú zariadené na taký spôsob liečby, ako odd. intenzívnej medicíny a tzv JISky.
 
mínus indicator plus

 

Nevidela som ten zákon, ale viem, že "povinné predškolské vzdelávanie" majú aj v Česku. Pokiaľ je povinné, tak by malo byť bezplatné a tiež rodič by mal mať právo požiadať o individuálne vzdelávanie a svoje dieťa učiť doma. Takže si to žiada učebný plán, podľa ktorého by mali postupovať rodičia, ktorí požiadajú o individuálne vzdelávanie. A čo s deťmi, ktoré požiadavky učebného plánu nesplnia, aj keď absolvujú povinnú predškolskú dochádzku. A čo vôbec tá "povinná predškolská dochádzka" predstavuje? Tiež sa bude sledovať niečo ako "neospravedlnené" hodiny? Tých otázok je oveľa viac. Sú na to naše škôlky pripravené? Potrebujú na to pani učiteľky nejaké špeciálne vzdelanie? Kto vlastne bude môcť povinné predškolské vzdelávanie poskytovať? Potrebujú k tomu škôlky nejaké špeciálne akreditácie? A čo s nezaočkovanými deťmi, pokiaľ má platiť, že do predškolského zariadenia budú môcť byť v budúcnosti prijaté len deti, ktoré absolvovali povinné očkovanie? Nechcem si predstaviť tú byrokraciu, ktorá so zavedením tohoto zákona začne rodičom a škôlkam komplikovať život. Že zvlášť rómske deti potrebujú predškolskú prípravu, to nespochybňujem. či ich vďaka tomuto zákonu dostaneme do škôlok, o tom pochybujem, viď skúsenosť zo susedného Česka. S výchovným pôsobením rodiny by sa malo začať priamo v rodine, v prípade rómskeho etnika to platí obzvlášť. Prečo si myslíme, že pokiaľ zlyhali všetky doterajšie projekty zamerané na Rómov, tento bude úspešný?!
 
mínus indicator plus

 

frázy, frázy, frázy, nič iné, len prázdne frázy. Najväčším nepriateľom liberalizmu sú totalitné a autokratické vlády. viď nedávny prejav Putina, ktorý západnému liberalizmu doslova vyhlásil vojnu. Odpor a nenávisť voči liberalizmu má aktuálne korene hlavne v Kremli. Takže spojenie liberálny fašizmus nedáva zmysel, je to rovnaký nezmysel, ako keď napíšeš liberálny komunizmus. Takéto spojenia sú vizitkou nášho školstva, ktoré trpí na akademickej pôjde ideológov typu Blaha. Svoju nenávisť k liberalizmu potvrdzuješ práve tými nezmyselnými spojeniami, ale tým môžeš ohlupovať jedine nevzdelancov, ktorí nemajú tušenie, o čom je reč a nekriticky obdivujú svojich vodcov, ktorí, keď sa dostanú k moci, ich oberú o dôstojnosť a o posledné práva a slobody, ktorých zárukou je práve liberalizmus. Ten liberalizmus, ktorý ti dovoľuje šíriť podobné nezmysly.
 
mínus indicator plus

 

Prvý výsledok návštevy Danka a jeho delegácie v Rusku. Stačí si pozrieť titulku na ruskej Gazete: "Slovensko chce zrušiť protiruské sankcie." https://www.gazeta.ru/business... Horší signál sme spojencom ani nemohli vyslať. Ruské médiá píšu o Slovensku, ktoré "sa chystá urobiť prvý krok na zrušenie protiruských sankcií" v čase, keď novozvolený predseda EP Sassoli vyhlásil, že nevidí dôvod na prehodnotenie protiruských sankcií. Pokiaľ toto nie je dôvod začať konať proti Dankovým návštevám v Rusku, tak už potom neviem, na čo ešte čakáme.
 

1>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME