Streda, 1. apríl, 2020 | Meniny má Hugo

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: engaged
1 >
mínus indicator plus

určite   určite

nebudú chcieť zachovať nič. Proste sa nedá. Budova okrem zjavne devastovaných častí stojí od výbuchu nakrivo, kulantnejšie povedané je odchýlená od zvislej osi. To nehovorím podľa fotiek ukazujúcich podobné odchýlky na všetkých výškových budovách, tá odchýlka je viditeľná voľným okom (pri pozeraní zo severu). Dom je naklonený smerom na východ, takže odchýlku možno pozorovať hlavne na západnej strane a nedokáže ju zakryť ani vydutie panelov. Šikmé veže sú skôr na parádu, bývať sa v nich však bez rizika nedá. Len ma udivuje, prečo statici tento fakt nezverejnili. Mohli tak vylúčiť zbytočné špekulácie.
 
mínus indicator plus

Pán Ivan   Pán Ivan

Hneď na začiatku spomínate "istú dobu", "predvoj", betonárov. Nič proti ničomu, ale tie prvé vety naznačujú istý s prepáčením - chaos. Pripravovaná kniha, o ktorej je tu reč sa zaoberá šesťdesiatym ôsmym rokom a čím všetkým ďalším, to všetci - ak budeme chcieť - uvidíme. Vám sa však zlialo dokopy všetkých štyridsaťdva a trištvrte roka a z tej jedinej kopy vyberáte, čo sa vám hodí. Bohužiaľ, je to kopa, z ktorej sa bude niečo hodiť vždy. Ale späť na začiatok. Vedúca úloha strany bola do ústavy pretlačená kedysi v roku 1971 nie v šesťdesiatom ôsmom. V čase keď už dávno boli odstavení predstavitelia jari, dávno bolo všetko konsolidované-normalizované. Vám, zdá sa, neprekáža, že tie podstatné roky delí od seba trojročná medzera - nič proti večnosti, zato celá éra v živote vtedajšej generácie. Veď ide len o bagateľ - tri roky hore- dolu. Ignorovanie tých troch rokov a ignorovanie časovej vzdialenosti jednotlivých udalostí tohoto obdobia, ale aj iných, je dobrou ukážkou toho ako sa píšu dejiny.. Stačilo by len trochu rozviesť váš príspevok a prišli by sme na to, že k nám Rusi naozaj prišli zachrániť komunizmus a potlačiť kontrarevolúciu, že okrem pár hlupákov boli všetky obete potrebné, aby Čechoslováci na vlastné oči videli, čo sa smie a čo nie a že napríklad istému krajčírovi by sa mal postaviť pomník veľký aspoň ako Dukla, aby každému prešla chuť na pomaľovanie. Bolo by toho naozaj hodne o čom by bol treba písať a čo by bolo treba vyvracať, keď už pre nič iné, nuž preto, že osem mesiacov roku 1968 prinieslo viac pozitív, než celá doba od novembra 1989 až podnes, hoci to filter čierno-čierneho videnie skresľuje
25.08.2019 16:18 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

K tej manipulácii ešte toľkoto:   K tej manipulácii ešte toľkoto:

Citát --"Pred šiestimi rokmi, akoby hnaní učením Jána Slotu o malom dvore a dlhom biči" Bez akéhokoľvek vzťahu k menovanej osobe -- malý dvor a dlhý bič je drsný, ale osvedčený prostriedok ako umravniť niekoho, kto sa vzpiera rešpektovať pravidlá spoločenstva, kde žije. Ale hlavne je to starý prostriedok. Prisúdiť jeho autorstvo novodobému politikovi nie je náhoda, ale súčasť štekania na VŠETKO slovenské - či už dobré, či nedobré, hlavne že slovenské, aby sa to dalo opľuť jedovatou slinou. V tomto sú, ak už nie priamo korene, tak - bohužiaľ - úspešné výhonky, z ktorých žijú nielen kritici, ale aj nejeden kritizovaný. Karavána ide síce ďalej, stále sa však musí brániť, stále počítať s podrazmi, namiesto aby sa mohla sústreďovať na skoršie dosiahnutie cieľa.
 
mínus indicator plus

Nie mliečnik   Nie mliečnik

ale Slezinovka (Chrysosplenium). Najskôr striedavolistá. Na poslednom obrázku Kortúza Matthioliho.
Reakcia k téme: Za kvetmi na Choč.
05.06.2019 23:29 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

Ženu môžeš zmlátiť vždy, ona už bude vedieť za čo. A R A B S K É príslovie
 
mínus indicator plus

 

Ak je slovo nahradené dvomi, nemôže ísť o skrátenie, A moja "tiráda" bola o čomsi úplne inom.
06.01.2019 0:44 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

Možno je problém TREBA a TRBALO ešte niekde inde, možno je len zahmlený viac než sa esperantistom páči a možno je zastretý pričastou, priveľkou manipuláciou s jazykom, teda so slovenčinou (aby bolo jasné). Faktom však naďalej zostáva toto: TREBA nie je (len) príslovka, je to tvar slovesa. Síce už osihotený, tvar, ktorému na zaradenie do systému už chýbajú ostatné tvary, tak ako iným slovesám. TREBA je legálny SLOVESNÝ tvar. Zvážte všetci -- je normálne, aby sa slovesný dej vyjadroval príslovkou? Iné jazyky používajú na vyjadrenie potreby slovesá, povedal by som regulérne slovesá, keby práve oni/ony nepatrili práve k tým menej pravidelným. V angličtine k modálnym, v nemčine k silným, iné jazyky majú rôzne rozsiahle triedy pomocných, či nepravidelných slovies. Vždy sú to slovesá, vo francúzštine napríklad neúplné, inde sa tento ich stav ani nepomenúva, sama príslušnosť slovies do tejto kategórie je vysvetlením ich odlišnosti. Napríklad anglické MUST má jeden tvar pre všetky osoby a časy, je to však stále sloveso. Taký je proste fakt, s ním treba pracovať a žiť, pokúšať sa ho pomenovať a zaradiť do nejakej kategórie a do systému, to je úloha pre jazykovedcov (nie esperantistov). Pre nich je úloha aj prijateľne vysvetliť, akým spôsobom asi naše sloveso vypadlo zo systému a prestať večne skuhrať na nepoučiteľných Slovákov, čo pri používaní jazyka robia stále tie isté chyby. Práve slovesný pôvod a charakter slova "treba", je tým dôvodom, prečo sa drží pri živote a rozširuje sa i tvar "trebalo". Preto ho možno zachytiť v reči dievčiny z Oravy, alebo mládenca z kapely voľakde od Piešťan, v reči do ktorej ináč nepreniklo ani jedno východniarske slovo. Pribudli aj ďalšie podobné prípady, jeden dokonca v rozhlase, už to však neevidujem tak ako prvé dva, odpočuté počas dlhších ciest vo vlaku. Ak to zhrniem, treba si nasadiť iné okuliare, či okuliare jednoducho zložiť - potom sa možno podarí vidieť veci aj slová v inom svetle. Napríklad "trebalo" sa ukáže ako normálne a pre ľud potrebné slovo, nie iba ako prvok na charakterizáciu ľudí z východného Slovenska. A možno by to pomohlo vyriešiť aj iné "jazykové problémy".
05.01.2019 9:52 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

Ak niekto nevidí, čo a či vôbec sa v Prešove robí, ponúkam pre začiatok prečítať Prešovský večerník z 27. mája 2016, a z neho článok o Záverečnom účte mesta (za rok 2015 - čiže prvý rok primátorovania p. Turčanovej). Z toho vyberiem len jeden údaj - porovnanie záverečných účtov za roky 2015 a 2014. Stručne 2014 - reálny prebytok 7000 € 2015 - reálny prebytok 1, 45 milióna € (vyše dvestokrát viac). Pre tých, čo sa potrebujú preháňať na autách je ciest naozaj málo a len Okružná sama to nezachráni, zato pre peších bolo opravených už dosť kilometrov chodníkov. Opravených, nie zalátaných. Obchvat sa síce nestavia z peňazí mesta ale zaujímavé je že po rokoch stagnovania sa jeho stavba rozbehla až v ostatných rokoch. Zmluva na postavenie ohavy, kvôli ktorej zbúrali Tesco bola údajne uzavretá pred asi (údaj si presne nepamätám) štrnástimi rokmi. Dalo by sa ešte pokračovať, nateraz to hádam stačí. Nakoniec sa mi žiada povedať, že nemusím žiadnu zo strán, ktoré primátorku podporili (ani KDH, ani OĽANO, ani Nova), p. Turčanová však moju podporu má.
 
mínus indicator plus

Nuž áno,   Nuž áno,

Máme aj čisto ľudskú potrebu pomáhať, máme aj svoje siroty (ktorým štát pomáha len v rámci SVOJICH MOŽNOSTÍ), máme azda aj iné veci, zato nám chýba čosi iné. Chýba nám príprava, chýbajú nám zákony, ktoré by našich občanov a konieckoncov i náš štát chránili v prípade, že sa niečo zvrtne, že to nevyjde tak, ako sme vo svojom nekonečnom optimizme čakali. Chýbajú nám politici, ktorí by takéto zákony prijali a vytvorili aj nástroje na ich rešpektovanie a uplatňovanie. Z niektorých pohľadov nám za posledných (áno, ja viem, že sa tu vyžaduje napísať ostatných) tridsať rokov chyba k normálnemu životu väčšine občanov takmer všetko. Tak ako napríklad pred tridsiatimi rokmi (aj po ďalších tridsať rokov až doteraz) chýbali zákony na ochranu nášho majetku v dôsledku čoho ten istý majetok produkoval hodnoty niekomu inému, či skončil priamo v jeho vrecku. Nám treba asi len sa zadúšať bezbrehým optimizmom, takým, s akým sme kedysi po vojne začali budovať komunizmus.
01.10.2018 11:33 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

 

Jednoduché? Jednoduché by to bolo, keby sa pepsi z tých plechoviek nepila. A rovnako všetky ďalšie ich limonády. Netreba zabudnúť, že dať si tam polliter vychladeného nie je také populárne ako u nás. Oveľa častejšie sú tam plechovice.
 
mínus indicator plus

 

Deje sa chyba i krivda, ak sa úroveň vedomostí prvej polovice 19. storočia posudzuje súčasnými očami a podľa súčasných kategórií a kritérií. Kollár sa sám považoval predovšetkým za básnika a jeho lingvistické názory zodpovedajú úrovni doby v ktorej žil. V rovnakej dobe napokon žili aj jemu súčasní kritici. Bez toho aby som chcel porovnávať zásluhy či vo svetle kritiky ho zatracovať, práve to jeho nadšenie treba oceniť, lebo prinajmenšom zozbieral dosť materiálu, s ktorým sa dalo ďalej pracovať. Uznať tento prínos by bolo určite vhodnejšie, než ho jedinou vetou odmietnuť. Lebo napríklad. K dvojici Apeniny - Oheniny možno postaviť dvojicu Apeniny -- Vapeniny - ako názov pohoria prevažne vápencového pôvodu. Komu by sa videlo 'V' len ako prídavok pre ľahšie dokazovanie slovanskosti pôvodu mena, ten by si mal možno uvedomiť že epentetické 'v' je v súčasnej slovenčine ešte stále živé: 'oni' proti 'voni' v zemplínskom nárečí. A to nehovorím o hovorovej češtine, kde tvary s epentetickým 'v' na začiatku slov sú oveľa bežnejšie, napr. voči, vostrý, vodejdi, popri oči, ostrý, odejdi. A v ktoromsi južnoslovanskom jazyku sa vápenka povie apenica. Proste, jazykový jav zo slovanských jazykov zanechal takúto stopu stopu v taliančine. Keby sa taký pohrdlivý postoj voči všetkému slovanskému a tým aj slovenskému v Slovákoch nepestoval, či už úmyselne, alebo mimovoľne, mohlo už u nás vyrásť viac takýchto 'Kollárov' a aj niekoho ďalšieho, kto by na ich práci mohol budovať a dosiahnuť presvedčivejšie výsledky.
 
mínus indicator plus

Ad   Ad

Zaujímavé - keby to nebolo skôr na plač - ako si každý, takmer každý, potrebuje kopnúť do všetkého čo aspoň zaváňa slovenskosťou, či priznaním sa ku skromnému odkazu a nebodaj jeho vyzdvihovaním. Omyl na jednom poli nemôže anulovať úspechy na inom. Ak tu reagujem na vetu "O ničom inom, ako o fantázii a nadšení sa nedalo hovoriť v prípade Černoboga, alebo talianskych miest, ktorých názvy Kollár odvodzoval od slovanských názvov" hovorím práve o tom. O soškách čítam síce prvý raz, čo naznačuje že sú dávno odsunuté tam, kam patria a je zbytočné sa nimi zaoberať, slovanský pôvod názvov niektorých talianskych miest je bezosporný. Tržište - Tergestum - Trieste - Terst, to nie je reťazec náhodných slov, ale svedok vývoja jedného mena. Venezia, miesto ktoré obývali Venedi - slovanský kmeň, tí istí Venedi, ktorých meno sa zachovalo aj u susedov v názve VINDO-bona (nakoniec Wien) je tiež výplod fantázie? Objav slovanskej menšiny v strednom Taliansku pri sčítaní ľudu roku 1900 a za Mussoliniho definitívne anihilovanej, je tiež len Kollárova fantázia?. Je smutné, že sa k týmto (už posledným) slovanským stopám v okolitom neslovanskom svete tak pohrdlivo stavajú práve Slováci. A hanba, že svoje pomýlené presvedčenie vytrvalo rozširujú do sveta.
 
mínus indicator plus

 

Básnik tým chcel povedať - aj keď nie vhod - že ho mrzí, že my žijeme akosi naopak. Pre rozhodujúcu väčšinu z nás sú pravidlá len na to, aby potvrdzovali výnimky.
 
mínus indicator plus

 

Netreba zabúdať, že Slovensko má pridelený aj veľký kus zatiaľ neobsadeného morského dna
 
mínus indicator plus

Tá čiara   Tá čiara

pripomína okrem iného aj veľké písané M (ako Mohamed)- Prečo sa Švédi hneď potento?
 
mínus indicator plus

 

Aspoň ďaleko jesto. Ako ináč by človek vedel, že sa čosi môže naučiť? Druhá možnosť je - od teba, keďže si široko-ďaleko najmúdrejší už len ty.
 
mínus indicator plus

 

A neviem, o čom sa tu vlastne všetci bavíme. Veď poriadna šunka, to bola vždy kompletná zadná noha, bez kopýtok a bez akýchkoľvek prímesí. Možno bola s drobnými prúžkami tuku. ktoré ostávali po orezaní nožom a ktoré sa už nedali odstrániť bez súčasného uberania mäsa a ktoré v tejto podobe šunke ani nevadili. Povedzme takých 99 % mäsa -- svaloviny. A pri takej šunke je mi absolútne fuk, koľko percent bielkoviny obsahuje.
 
mínus indicator plus

 

Ty písanie bez diakritiky za chybné nepovažuješ??? A máš odvahu komukoľvek vyčítať gramatické a PRAVOPISNÉ (!!!) chyby ??? ?No fuj.
 
mínus indicator plus

 

To by som netvrdil ani zo srandy. Spôsoby súčasných slovenských výrobcov -- ktorí, mimochodom, za minulého režimu neexistovali -- sú diktované CHAMTIVOSŤOU, a nemožnosťou (aspoň nateraz) celú tú masu ustrážiť a patrične ukontrolovať.
 
mínus indicator plus

 

Originálna receptúra neexistuje. Pôvodný výrobca spišských párkov si ju ani nedal patentovať ani ju nikomu neprezradil. Ani vlastným potomkom nie. Po ňom ich za mojich mladých čias ešte robil jeho syn - to ešte spišské párky boli, ale to čo sa dnes predáva pod týmto menom je len sajrajt. Darmo niektorí hovoria, že majú pôvodnú procedúru, nemajú ju. Byť to na mne, tak zakážem túto značku používať - komukoľvek a na večné časy -- len preto, aby ich meno (a ich pamiatka!) nemohlo byť špinené.
 

1 >

Najčítanejšie na SME