Štvrtok, 21. september, 2017 | Meniny má Matúš

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: jozot
1
mínus indicator plus

Legitimita   Legitimita

Prvá ČSR nevznikla legitímne, ale bola pre nás dôležitým prvým stupňom k vlastnej štátnosti. Takisto ani obnovenie ČSR po vojne nebolo legitímne. Legitimitu SR nemožno poprieť, pretože ju odhlasoval Snem Slovenskej krajiny, tzv. autonómny snem, bol najvyšší snem Slovenskej krajiny v rámci Česko-Slovenska v rokoch 1938 – 1939. Sídlil v Bratislave.Voľby doň sa konali 18.12. 1938, prvé zasadnutie bolo 18.1. 1939. Bez zmeny v zložení bol so vznikom prvej Slovenskej republiky 14. marca 1939 pretransformovaný na Slovenský snem, najvyšší snem a zákonodarný orgán prvej Slovenskej republiky, ktorý bol prijatím ústavy 21.7.1939 premenovaný na Snem Slovenskej republiky. Zanikol v roku 1945 spolu so zánikom prvej Slovenskej republiky. Takisto návrat Beneša do úradu prezidenta, po jeho hanebnom úteku do zahraničia, bol legitimizovaný iba silou. Štátoprávna kontinuita Slovenskej republiky je základnou otázkou, na ktorú si musíme odpovedať. Zanikla Slovenská republika, alebo bola v roku 1993 obnovená?
Reakcia k téme: Poslanec SNS obhajuje Tisa
09.02.2007 11:08 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

poznamka   poznamka

Dostuduj si dejiny, alebo skoc do univerzitky a mrkni sa na prvorepublikove noviny, napr. dennik Slovák a uvidis veci - cele strany vybielene cenzurou! To je realita chlapce... Neskor nastupila samoregulacia :)
 
mínus indicator plus

Lovelock   Lovelock

Ekologov nenadchne ani inspirator vzniku Greenpeace James Lovelock. Vid. http://comment.independent.co.uk/commentators/article338830.ece resp. http://www.amazon.com/Revenge-Gaia-Earths-Climate-Humanity/dp/046504168X/sr=8-1/qid=1170761971/ref=pd_bbs_sr_1/102-6443179-9132113?ie=UTF8&s=books
 
mínus indicator plus

Hm...   Hm...

Zalostne malo ludi a pritom ten material, na ktory odkazujes, napisali ti hlupi obmedzeni pracovnici slovenskej firmy DECOM z Trnavy... :)
 
mínus indicator plus

Pšt!   Pšt!

Nehovor, že Štefánika niekto zabil... Juj, také čosi sa u nás nesmie hovoriť. To je predsa ľudácka propaganda... :) Všetci očití svedkovia streľby na jeho lietadlo boli totiž asi ožratí, vrátane detí a starých ľudí, polovice Vajnor a dokonca aj vojakov, ktorí mali rozkaz strieľať na "neznáme" maďarské lietadlo... :)) Lebo že vraj si poplietli maďarskú a taliansku trikolóru. Detailom je, že Maďarská republika rád používala vtedy na lieadlách červenú hviezdu... :) Naše dejiny sú jednoducho zábavné... :))
31.01.2007 15:53 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Rozdiel   Rozdiel

Ešte by ma tak zaujímalo, aký je rozdiel medzi Slovenským štátom a Slovenskou republikou. Naša prvá republika niesla oficiálny názov (viď Ústava I.SR) Slovenská republika. Myslím, že socialistická historiografia úspešne zabezpečila, že mnohí doteraz používajú názov (s negatívnym podtónom) tzv. slovenský štát... Bohužiaľ.
31.01.2007 11:05 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Suhlas   Suhlas

Presne tak, ved vo VK stoji 3-izbovy bytik 200-300 tisiciek (a menej) :))
 
mínus indicator plus

Realita   Realita

Nezabúdajte, ze pôda je jediný produkt, ktorý sa už roky nevyrába. :) Z toho plynú aj vyššie všetkých nehnuteľností. Kúpa pôdy je najlepšia investícia.
 
mínus indicator plus

Konecne trochu historie   Konecne trochu historie

S potesenim nachadzam uvedeny clanok. Zaroven ma to presvedcilo, ze nie som jediny citatel vynikajuceho casopisu TYDEN na Slovensku :)) Odporucam...
30.01.2007 16:15 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Fakty, priania a nevedomosť   Fakty, priania a nevedomosť

Prečítal som si vyššieuvedené reakcie a musím skonštatovať, ze mnohí živia svoje zbožné priania a ignorurjú technické možnosti reálneho prenosu elektrickej energie na veľké vzdialenosti. Úplne naivná je však predstava o e.e. ako o bežnej komodite, ktorá sa vyrobí v okamžitom čase a dopraví na ľubovoľnú vzdialenosť... Neznámy je pre laikov aj pojem stability prenosovej siete, záložných výrobných kapacít a lehôt na výstavbu nových zdrojov. O pripojení na Ukrajinu a Rusko sa v súčasnosti dá hovoriť iba čisto hypoteticky. Spojenie na Ukrajinu máme, ale nie je možné z hľadiska stability a parametrov ich siete hovorit o trvalom prepojeni (stanovisko UCTE). Otvorenych otazok je vsak omnoho viac. Odporucam citat aj odborne materialy, napr. www.rocenka.sk
 
mínus indicator plus

 

www.bedekerzdravia.sk
 
mínus indicator plus

ako na to?   ako na to?

www.bedekerzdravia.sk
 
mínus indicator plus

Snazim sa ...   Snazim sa ...

Snazim sa hladat menej zname fakty o Slovakoch v zahranici :) Pevne dufam, ze nas bude viac takze ti posielam svoje vrucne pozdravy. Tiez dychtim za novymi informaciami a kazdu iniciativu povazujem za dobru. Pekny den!
 
mínus indicator plus

Red Hot Chilli Peppers   Red Hot Chilli Peppers

Hillel Slovak http://www.slovakopedia.com/h/hillel-slovak.htm
 
mínus indicator plus

Peter Lorre z Ružomberka   Peter Lorre z Ružomberka

http://www.thebiographychannel.co.uk/new_site/biography.php? id=441&showgroup=670
 
mínus indicator plus

pobavte sa :)   pobavte sa :)

http://miguel_coias.tripod.com/PaulNewman.html http://hipcat.hungary.org/filmartsandmedia.htm a este zo stranky http://hipcat.hungary.org/businesspoliticsandmilitary.htm Count Móric Benyovszky (1741 - 1784) King of Madagascar! Count Benyovszky egan his career as an officer in the Seven Years’ War. Seek further adventures, he went to Poland and joined the Polish freedom fighters against Russia. He fought so well that the Poles appointed him general and made him a count. He was eventually taken prisoner and deported to East Siberia (Kamchatka). Here he rallied his fellow prisoners and managed to capture the fort of the governor and the heart of his daughter. He then commandeered a Russian battleship and set out to explore the Pacific. Having visited Japan, Hongkong and various islands, he spent some time on Formosa (today Taiwan) straightening out the local political situation. He then sailed on and inspected the huge island of Madagascar off the African coast, then still independent and ruled by countless native chieftains. He eventually arrived in France, where he suggested to the king (Louis XV) that he should establish a French colony on Formosa or Madagascar. The king appointed him a general, gave him the title of count and a few promises, and sent him off to Madagascar. Equipped with his titles (and not much else) he landed in Madagascar, befriended some tribes, defeated the others and in 1776 was proclaimed by the assembled chieftains, king of Madagascar. He ruled the island wisely for three years. Among other things he introduced Latin script – with Hungarian spelling – for the Madagascar language. The islanders still use his script and spelling. Then – probably at the urging of his family (he had several, in fact) – he returned to France seeking closer trade and political ties.This time the French ignored him, so he returned to his native Hungary, where queen Maria Theresa made him a count and appointed him general. But she was not interested in African colonies (she had Hungary, after all . . .) So Benyovszky went to Britain and then to the new Republic of the United States. There he loaded his ship with goods for Madagascar (before they could make him a count and appoint him general) and sailed back to his kingdom. To his surprise, he found a French military establishment there (led probably by a general who was also a count). He fought to regain his kingdom but died during the fighting. Some native legends and street names (and a few generals and counts) keep his memory in Madagascar.- Read the incredible Timeless Nation at Hungary.com or go directly to its Chapter 30 to read more of the above
 
mínus indicator plus

Oprava   Oprava

Ad. Newman http://www.genealogy.com/famousfolks/paul-newman/
 
mínus indicator plus

Nasi   Nasi

Zial, Benovskyňeho pamati sa stale neobjavili v slovenskom preklade, aj ked vysli niekolkokrat v anglictine, francuzstine, nemcine, polstine, madarcine a tusim aj po cesky... Ale Moric nie je zdaleka jediny, ktoreho prenechavame inym. Napriklad taky Paul Newman je takmer cisto slovenskeho povodu (vid. http://www.svu2000.org/cs_america/americana11.htm - narodenie starych rodicov v Hungary je skor lingvisticky ako vecny problem... Štefan Ihnačák alias Steve Mc Queen, slovenska sirota, adoptovana irskou rodinou... Mozno aj preto sa nemali Newman a McQueen radi :) Mnoho inych osobnosti, ktore boli uspesne v USA najdete aj na http://www.svu2000.org/cs_america/culturslo.htm Dalo by sa dlho pokracovat... Chvalabohu :) Pekny den!
 
mínus indicator plus

info na nete   info na nete

Odporucam ist na stranku http://www.amphilsoc.org/library/exhibits/benyowsky/ alebo http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Moric-Benovsky
 

1

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME