Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: lipp
1 >
mínus indicator plus

Informovaný súhlas na prevenciu?   Informovaný súhlas na prevenciu?

Informované súhlasy sa vyžadujú keď sa robí niečo invazívne čo by mohlo mať nejaké závažné komplikácie. Napríklad pri lumbálnej punkcii. Ani u krvných odberov netreba robiť. Šetríme nielen pacienta ale aj lesy. Treba konzistentne presadzovať ekologický princíp a nie zbytočnú byrokraciu. Vidno, že ste matematik a nie lekár. Nepoznáte ani teóriu ani prax. Prehmatanie prsníkov lekárom je pre pacientky dosť dôležité aj z edukatívneho hľadiska a často aj na ich upokojenie. Lekár ukáže žene ako sa majú prsníky správne vyšetrovať upozorní aby nezabúdali na podpazušné jamky a upozorní na samovyšetrovanie, ak je neistota a vzniknú otázky, je kompetentný ich zodpovedať.
 
mínus indicator plus

Určite,   Určite,

napríklad vertebrogénne ťažkosti v dôsledku mts do kostí, a treba vyšetriť poriadne aj axillárne jamky, kde môže byť rakovina prsníka skoršie manifestovaná hrčkou. Pre ženu to musí byť úžasný zážitok mať neurológa, ktorý ju zachráni pred smrťou na rakovinu. Dokonca sa vyskytnú aj prípady kedy pacient dostane epi záchvat následkom mts z Ca prsníka do mozgu. Aj ja som mal takú pacientku. A to nie som neurológ. Prevencii by nemali byť kladené žiadne obmedzenia.
 
mínus indicator plus

 

prevencia potratov sa nerieši ultrazvukovým vyšetrením dieťaťa ale výchovou rodičov
 
mínus indicator plus

 

Informácia, že vakcíny hradia poisťovne začala prenikať na verejnosť aj k lekárom až 29.septembra, takže všetci boli nastavení, že doplatok je cca 5.50 a viem si predstaviť, že niekto ešte nemusel vedieť, že sa zmenili ceny. Vo všeobecnosti teraz nie je problém s cenou ale s tým, že vakcíny nie sú.
 
mínus indicator plus

placebo je výborné   placebo je výborné

a ešte lepšie je keď kombinujem v jednom placebo efekt aj účinnú liečbu. Vtedy sa účinok násobí. Ak ľudia veria lekárovi a liekom tak mám takú skúsenosť, že sa uzdravujú ako po masle. Alebo v prevencii, niekedy si hovorím, že predsa tie vakcíny proti chrípke hádam nemôžu byť až tak účinné, aby som mal v epidémii celkom prázdnu čakáreň. Asi to bude kombinácia, účinná prevencia vakcínou posilnená vierou v jej účinnosť. Na druhej strane keď pacienti nedôverujú lekárom, liekom a vakcínam tak si samy zatvárajú dvere pred zdravím. Mentálna energia fakt zmôže veľmi veľa dobrého aj zlého.
 
mínus indicator plus

pozrite poriadne článok   pozrite poriadne článok

v článku je obrázok kde je rozdiel medzi chrípkou a prechladnutím fakt veľmi zrozumiteľne vysvetlený
 
mínus indicator plus

z lekárskej praxe   z lekárskej praxe

vakcína je výborná, pacienti, ktorí bývali chorí na chrípku každý rok po očkovaní už niekoľko rokov nemali chrípku. Naviac tento rok je ešte lepšia vakcína, pretože doteraz bola používaná trojvalentná a od tohto roku je štvorvalentná, poskytujúca o 25% viac informácií o aktuálnych chrípkových vírusoch a tak aj o cca 25% stúpla pravdepodobnosť, že poskytne ochranu pred epidemickým vírusom. Takže ochrana vakcínou je to najlepšie čo je na trhu ale samozrejme tento rok bude problém, že vakcíny nie sú. Tak aj lekári budú musieť hľadať alternatívy. Môj starší článok budem aktualizovať o nové poznatky ale zatiaľ niet nad časté umývanie rúk tečúcou vodou. https://liptak.blog.sme.sk/c/2...
 
mínus indicator plus

moja prax je jednoznačná   moja prax je jednoznačná

Som obvodný lekár očkujem cca 30 rokov pravidelne každú sezónu cca 600-1000 svojich pacientov a najprázdnejšiu čakáreň som vždy mával počas chrípkovej epidémie. Tí čo boli zaočkovaní neochoreli a tí čo zaočkovaní neboli tiež neprišli lebo sa báli že dostanú u lekára v čakárni chrípku. Takže ja sa každý rok na chrípkovú epidémiu teším, že si trošku oddýchnem. Neviem ako to bude tento rok, keď nie sú vakcíny.
 
mínus indicator plus

dobrý večer stará mama   dobrý večer stará mama

no situácia je tento rok ešte horšia ako minulý. Máme štvorvalentnú vakcínu, ktorú MZSR tento rok zaradilo kategorizovalo s doplatkom cca 5,50, vlani bola zadarmo. Poisťovne až podľa informácií z 29.9.2019 sa rozhodli, že budú vakcínu plne hradiť všetkým. V tejto neistote, že či vôbec bude záujem o očkovanie, lebo s doplatkom 5,50 to by asi záujem veľký nebol, tak firmy keď nemali záruku využitia svojich vakcín tak na Slovensko tento rok vakcíny nedoviezli, respektíve doviezli iba minimálne množstvá. Jedna firma Mylan iba 50 000 Influvacov tetra a druhá firma Sanofi, ktorá vyrába Vaxigrip tetra zatiaľ celkom nič. Očkovanie proti chrípke bolo aj minulý rok fiasko, očkovalo sa menej ako 4% populácie a tento rok ak sa nestane zázrak tak to bude menej ako 1% jednoducho preto lebo Slovensko je pre výrobcov protichrípkových vakcín malou nezaujímavou krajinou, kde zaostalá vláda a nevzdelané obyvateľstvo nedbajú o prevenciu. Preto svoje produkty smerujú do krajín kde je o ne záujem. Takže článok dobrý len v krajine s nesprávnou vládou a nesprávnym obyvateľstvom. Zmení sa to niekedy?
 
mínus indicator plus

zrejme   zrejme

ide o vyjadrenia pána Hodála. Je to ako zlý vtip. Inak v normálnej spoločnosti platí, že žiadna kaša sa neje taká horúca ako sa uvarí. Ovšem neplatí to medzi zlomyseľnými ľuďmi.
 
mínus indicator plus

to zrejme myslíte liberálnych   to zrejme myslíte liberálnych

fašistov tí chcú v rámci multikulti projektu zhomogenizovať populáciu a premeniť všetky rasy na jednu. Zánik starých rás a národov vznik jednotnej rasy budúcnosti natrvalo ochudobní ľudstvo o rôznorodosti. Súhlasím s Vami je to skutočne odpudzujúci projekt.
 
mínus indicator plus

to je nejaký konflikt   to je nejaký konflikt

kotlebovcov? Veď ich tam bolo niekoľko stoviek. A viete prečo tam nebol žiadny skutočný konflikt? Lebo kotlebovci sú jednosznačne za ochranu života od počatia. To je jednoducho ich malá násobilka. Prečo by mali napadať ostatných, ktorí si ctia túto istú dôležitú spoločnú hodnotu? Postoj je pro KDH, oni vedia, že Hlina je systémová chyba KDH, vedia že Kotleba vypálil Hlinovi rybník a tak sa usilujú hasiť ale na nesprávnom mieste. Všetci máme aj chyby aj dobré stránky. Pro life postoj Kotlebu je taký príklad jeho dobrej stránky. Takto v rýchlosti ma nenapadá nič dobré na Hlinovi. Nepomôžete mi?
 
mínus indicator plus

môže byť aj taký uhol   môže byť aj taký uhol

pohľadu ale vzhĺadom k stúpajúcim preferenciám kotlebovcov a klesajúcim hlinovcov to môže byť aj iba v rovine túžob a pravda bude niekde inde. Kotlebovci jednoznačne svojou masovou pokojnou účasťou medzi ostatnými pochodujúcimi, tým, že sa dokázali vyhnúť akýmkoľvek konfliktom vďaka nehranému zápalu za ochranu života od počatia, jednoznačne na popularite získali.
 
mínus indicator plus

k žiadnym skutočným konfliktom   k žiadnym skutočným konfliktom

nedošlo a to tam boli stovky kotlebovcov z cellého Slovenska. Buď sú tak slušní alebo ich slušnosť vyplýva s dodržiavania prísnej disciplíny. Určite tam neprišli vyvolávať konfliky. Boli tam nedorozumenia aj pokusy o vyprovokovanie konfliktov ale dopadlo to výborne. Všetci v zhode pochodovali za život a táto hodnota všetkých tých ľudí natoĺko zjednotila, že táto hodnotová clona ochránila dav pred vznikom konfliktov. Veď ako môže vzniknúť konflikt keď v dave pochodujú všetci za tú istú hodnotu života? Fakt položte si otázku, že taký veľký dav, toľko stoviek kotlebovcov premiešancých s ostatnými ľuďmi, ženami a deťmi a žiadny skutočný konflikt? trošku to spochybňuje delenie na kotlebovcov a ostatných. Veď kotlebovci tam akurát dobre zapadli so svojím úsilím za život ako iní krestania. Nuž ja nemôžem za to, že kotlebovci presadzujú tie isté hodnoty ochrany života od počatia ako katolícka cirkev. Prečo túto agendu nepresadzuje KDH? Skôr by som tu čakal Hlinu a jeho KDH ale to by nesmelo byť KDH liberálne. To, že Kotlebova strana vyzerá byť viac kresťanská ako Hlinovo KDH, to je skutočný gól do Hlinovej bránky.
 
mínus indicator plus

nie som človek s tak zložitým   nie som človek s tak zložitým

uvažovaním. Podľa mňa, kto pochoduje za život, tak jeho jasnou, jednoznačnou hodnotou je život. Neboli tam žiadne konflikty s ostatnými pochodujúcimi, takže je jasné, že k žiadnej takej komunikácii ako uvádzate nedochádzalo. Takže teraz neviem, či ste si to vymysleli podľa známeho podľa seba súdim teba alebo odkiaľ to máte odpočuté. Veď Vy ste na pochode neboli. Alebo ste ho tiež podporili svojou účasťou? Kotlebovci okrem iného predložili aj v parlamente návrh zákona "Za život" Takže uvádzať, že nie sú za "ochranu nenarodených" nie je pravdivé tvrdenie.
 
mínus indicator plus

odsúdime ciele   odsúdime ciele

čiže cieľ za život, postaviť sa na obranu života, ktorý zdieľajú organizátori spoločne s Kotlebovcami treba odsúdiť? Skôr by som si myslel, že keď takýto ušľachtilý cieľ zastávajú Kotlebovci, že to nebude s tým ich fašizmom také tvrdé. Možno mnohí z nich ani fašisti nie sú, iba ak by sme uznali, že fašisti môžu zastávať aj hodnoty pravdy a lásky, teda skutočnej ľudskosti. Je toto vôbec možné aby na toto Hardoš upozorňoval pri fašistoch? A azda by bolo zaujímavé preskúmať aj komunitu ľudí,ktorí pochod nepodporili, či aj medzi nimi nie sú nejaké skryté formy vyznávačov fašizmu to by mohla byť pre neho téma. Predsa je to len taká jednoducho pochopiteľná rovnica: "Podpora života = Dobrí ľudia". Dobrí ľudia fašisti? Táto Hardošova logika mi nesedí.
 
mínus indicator plus

pochod prešiel v dôstojnosti a   pochod prešiel v dôstojnosti a

mieri a ukázal, že tí, ktorých Hardoš označil za fašistov nemajú problém dôstojne kráčať hodiny s davom plnom žien a detí zjednotenom v spoločnom úsilí za život. Akýže sú to fašisti, ktorí sú orientovaní za život a podporujú rodiny? Podľa mňa si Hardoš strelil do vlastnej nohy. Skôr by mal kritizovať tých čo tam neboli. Veď iba skutoční fašisti mohli mať v skutočnosti proti pochodu za život reálne výhrady. To radšej "fašistov", ktorí chcú život ako nejakých iných ktorí demonštrujú za neustále nepokoje a na riešení skutočných problémov sa spolupodieľať odmietajú.
 
mínus indicator plus

 

1)dieru iba ukrývajú, ale nielen to ona stále rastie. Preto asi aj tak rýchlo odišiel Kočan. 2) tabulka je iba o chronických pacientov 3)Dôvera dáva na každého chronického pacienta s kardiovaskulárnym o. alebo s diabetom, alebo s poruchou tukov o 16 euro ročne viac. Dáva toto praktikovi za komplexnú starostlivosť a súčasne platí špecialistu za špecializovanú starostlivosť a tým podporuje tímovú starostlivosť. VšZP dáva buď praktikovi alebo špecialistovi a keďže zo zákona musí chodiť každý k špecialistovi tak vlastne nedáva praktikovi nič. Takže okrem deficitu financovania starostlivosti o chronicky chorých u praktikov je tu aj stimulácia k zlej krvi medzi špecialistami a praktikmi. Poisťovňa ich núti kompetovať o tie isté peniaze. 4) Union má tiež svoje špecifiká, napríklad ten núti dospelých pacientov do 28 rokov aby chodili k pediatrom. Riešením je podľa mňa zrušiť poisťovne ako infraštruktúru rozkrádania. Všetky. Tým nie je už pomoci. Zaviesť vyberanie financií cez daňový úrad a na prerozdeľovanie balíka pre zdravotníctvo využiť oddelenia úhrady zdravotnej starostlivosti pobočiek VšZP a zdravotné odbory VÚC.
 

1 >

Najčítanejšie na SME