Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: danielb2
1 >
mínus indicator plus

 

nikdy som nenapísal, že tisa obdivujem, len sa mu snažím porozumieť. ivan kamenec napísal : " Hlavnou príčinou neúspechu boli však extrémne politické podmienky, ktorým Tiso sám nakoniec podľahol pri konkrétnej realizácii svojich predstáv ". Netvrdím, že konal optimálne, ale konať optimálne v tak extrémnych podmienkach bola nadľudská úloha. A napr. v porovnaní s tebou spomínaným paveličom sa tisovi nedá uprieť snaha minimalizovať obete
 
mínus indicator plus

 

obávam sa, že pán generál sa necítil byť povinný predkladať tisovi svoje plány v písomnej forme a tiso nebol v pozícii, že by na tom mohol bezpodmienečne trvať. tiso VERIL, že koná správne a že to stačí, vôbec si nekryl chrbát, keby menej VERIL a viac používal rozum, mohol z toho celého vyviaznuť so zdravou kožou
 
mínus indicator plus

 

Za odvetu po potlačení povstania mali byť zbombardované a vypálené tri mestá, ktoré boli hlavným ohniskom povstania: Zvolen, Brezno a Banská Bystrica. Tiso sa snažil generála Höfleho od tohto odhovoriť. Ten súhlasil, avšak pod podmienkou, že Tiso vyznamená niekoľkých nemeckých vojakov. Jozef Tiso o tom neskôr povedal: „Ďakujem Bohu, lebo mi tými pár plieškami umožnil zachrániť životy a hodnoty, na vytvorenie ktorých sa trápili generácie, a ak by boli zničené, na ich náhradu by sa museli trápiť ďašie generácie.“ Je to pravda alebo lož ? ak je to pravda, mohol vedieť, že mu to bude kladné za vinu ?
 
mínus indicator plus

 

disponuješ vedomosťami, ktoré tiso nemal
 
mínus indicator plus

 

pri hodnotení trestnoprávnej zodpovednosti je úmysel veľmi dôležitý. nikdy som nenapísal, že si tiso nezaslúžil žiadny trest, napísal som, že podľa mňa by trest smrti v norimbergu nedostal. vedúce sily povstania - čechoslovakisti na čele so slobodomurárom benešom popierajúcim existenciu slovenského národa a ateistický komunisti plánujúci vytvoriť zo slovenska 16. republiku zssr mali byť tisovi spojenci ?
 
mínus indicator plus

 

zmieňovaný člen justičnej stráže bol v prvých piatich rokoch slovenského štátu bez práce. myslíš, že tiso chcel, aby nemci vraždili civilistov a že ich k tomu nabádal ?
 
mínus indicator plus

 

Hlupa otazka. Tiso nikoho nezavrazdil
 
mínus indicator plus

 

ak by nevzniklo samostatné slovensko a slovensko by bolo rozdelené medzi maďarsko a nemecko , tak by civilné obete v prípade masového ozbrojeného povstania boli možno rádovo vyššie ako boli pri potlačení snp. koľko civilistov v protektoráte zaplatilo životom za atentát na heydricha ? 15 000 ?
 
mínus indicator plus

 

takže realitu určujú víťazi a víťaz môže všetko ? aj to, za čo posiela na smrť tých, ktorí prehrali ? a že tak konajú aj iní je ospravedlnenie ? potom jediný tisov zločin bol že prehral.
 
mínus indicator plus

 

antisemita bol všelikto, napr.aj evanjelik ľudovít štúr alebo katolícki habsburgovci a nepresvedčených demokratov bola v tisových časoch plná Európa. napokon, úprimne veriaci katolík by asi mal mať najbližšie monarchizmu :-).Benešove dekréty :21. 7. 1945 o konfiškácií a rozdelení majetku Nemcov, Maďarov, zradcov a kolaborantov, 2. 8. 1945 o pozbavení štátneho občianstva osôb nemeckej a maďarskej národnosti. dňa 5. 10. 1938 podal dovtedajší česko-slovenský prezident Edvard Beneš demisiu. 22. 10. 1938 opustil ČSR. parlament (ten istý, ktorý 18. 12. 1935 zvolil za prezidenta Beneša) dňa 30. 11. 1938 zvolil za česko-slovenského prezidenta Emila Háchu. Teda tzv. „prezident ČSR“ Beneš v skutočnosti nemal právo vydávať žiadne dekréty, tobôž nie vystupovať ako prezident. Do funkcie ho zvolilo až 28.10.1945 Dočasné – tiež nikým nevolené! – národné zhromaždenie! Napokon i Dočasné národné zhromaždenie bolo vytvorené na základe dekrétu zo dňa 25.8.1945. Bolo volené z okresných konferencií Národného frontu a jeho hlavnou úlohou bolo dodatočné schválenie dekrétov „prezidenta“. Ešte predtým však vláda ČSR protiústavne podpísala zmluvu o odtrhnutí Zakarpatska a jeho pričlenení k ZSSR. Tak konajú víťazní demokrati ? to nebola genocída a vlastizrada ?
 
mínus indicator plus

 

že zhovievavosť víťazov :-D. akých víťazov ? tých, čo zdupkali do londýna alebo moskvy a ktorý nikdy nič nevyhrali ? akú ideológiu podľa teba v tom čase tiso zastupoval ?
 
mínus indicator plus

 

v jalte sa o československu vôbec nehovorilo. či si tiso zaslúžil trest a či to mal byť trest smrti mal rozhodnúť spravodlivý súd. Politický proces vyvoláva oprávnené pochybnosti, ja som presvedčený, že v norimbergu by trest smrti nedostal. židovskými rozprávkami myslím to, čo si napísal plus príbehy o žiarlivom pomstychtivom bohu pastierskeho národa. Koho si vážime záleží na tom, kto sme my, aké hodnoty vyznávame a v čo veríme. tiso bol nie vlastným pričinením postavený do nezávideniahodnej situácie a snažil sa s ňou vysporiadať najlepšie ako vedel. Bol presvedčený, že koná v záujme slovenského národa čo v jeho ponímaní boli predovšetkým katolíci slovenskej národnosti. Či konal správne sa nedá určiť, pretože neexistujú žiadne univerzálne pravidlá správneho konania. Kto vyznáva podobné hodnoty ako on si ho vážiť môže a takých ľudí bolo a ešte aj je medzi slovákmi nemálo.
 
mínus indicator plus

 

Povojnové československo nestálo na strane porazených a veľmi mu to nepomohlo. Tiso bol popravený po politickom procese, pretože rozsudok bol dopredu daný. Možno si mohol zachrániť krk, ak by prejavil ľútosť. Lenže on nič neľutoval a odmietol sa pretvarovať. On totiž veril, že konal v záujme a na záchranu slovenského národa. Isteže bol fanatik, ako je fanatik každý úprimne veriaci človek. Kto iný ako fanatik by veril krajne nepravdepodobným židovským rozprávkam ?
 
mínus indicator plus

 

jasné, cigánsky problém sa objavil až za fica. urobil presne to, čo ostatní pred ním a čo urobia aj tí, čo prídu po ňom. nič. ty by si urobil čo ?
 
mínus indicator plus

 

isteze. a aj hofera, vonu, le pen, pegidu...
 
mínus indicator plus

 

problém je, že banky neniesli následky svojich hlúpych rozhodnutí, straty im v rámci ic záchrany uhradil us daňový poplatník a z černocha sa stal bezdomovec
 
mínus indicator plus

 

U tisa slo o opravnenu obavu ze sa slovensko dostane pod vladu zidobolsevikov. Je pochopitelne ze s jeho svetonazorom odmietal byt tomu napomocny
 
mínus indicator plus

 

Csr sa zaviazala respektovat vysledok arbitraze a arbitrazna hranica bola etnicky spravodlivejsia ako trianonska. Tiso nemal ziadnu realnu moznost trianonsku hranicu branit. Ale kto chce psa bit...
 
mínus indicator plus

 

Mohol by si mi vysvetlit ako tiso nechal juh slovenska napospas madarsku ?
 
mínus indicator plus

 

Jaka pekna...
23.03.2016 18:59 | Oznám správcovi
 

1 >

Najčítanejšie na SME