Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: Tomáš Dérer
1 >
mínus indicator plus

No pekne   No pekne

...konečne som mal aspoň chvíľku, pozrieť si Tvoje najnovšie reporty z výletov. V ostatnom by som sa len opakoval (fotky malebné ako vždy, a mňa štve, že absolútne nemám čas na nejaký výlet, od septembra...).
Reakcia k téme: Rozhľadňa pod Klenovou
22.11.2020 20:41 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Nuž ale   Nuž ale

...to musí najprv zamestnávateľ vôbec dať šancu. Realita: vekovo zrelší uchádzač sa zväčša nedostane ani cez prvý skríning CV-čiek, a ak predsa dôjde k pohovoru, sedí zoči-voči sopľavému personalistovi poučenému, že "tí po 50 sú staré železo, nepodajú taký výkon, ani sa už nové veci nenaučia... nemožno im to povedať na rovinu, to by bola diskriminácia, no tak ho zdvorilo vyprevaďte, a povedzte obvyklé -ozveme sa vám". Jediné dve miesta za dva roky, čo som vo fachu našiel, som našiel len vďaka tomu, že akurát odišla mladá pracovníčka oddelenia R+D (Výskum a vývoj) na materskú, a v rýchlosti nenašli náhradu, nuž som im bol dobrý aj ja :-) . (v oboch tých prípadoch materskej som osobne nevinne, prisahám :-) ). Z toho v prvom jobe ma najprv rozosmiala výplata, a potom šéfovo rozpačité vysvetľovanie, že on je len proforma šéf a celé je to trochu proforma-firma založená na čerpanie EU-fondov, a že platy sa ani v horizonte rokov nezvyšujú. Takže som vydržal len dovtedy, kým som nenašiel terajší job (lebo materská... ;-) ).
 
mínus indicator plus

Poznám   Poznám

Súkromníkom som sa stal 38-ročný, skrachoval som vo veku 52. Dva roky som hľadal prácu, aspoň zhruba zodpovedajúcu VŠ vzdelaniu a celoživotnej praxi v odbore. Nekonečné písanie, občas pohovory, obiehanie všetkých možných firiem u nás aj v blízkom zahraničí... bezvýsledné, resp. dočasný job v Česku, s platom predavačky v Lidli. Medzitým som si na auto mohol vycapiť "dnes vám pizzu vozí Ing. PhD..." (na tituloch si nezakladám, to len ilustračne). Takže som rád, že som rád, a dúfam, že terajší zamestnávateľ prežije koronu...
 
mínus indicator plus

Trt makový   Trt makový

je to len jeden z X dôkazov našej zadubenosti. Vrchnosť dakedy povedala, že marihuana je koniec sveta, farár zasa, že je od diabla, a to stačí, aby mal prostý Slovák jasno...
 
mínus indicator plus

Nie som ekonóm   Nie som ekonóm

...ale toto asi reálne nie je, štát by na niečo také asi nemal a nezohnal dosť peňazí. Ale ak máme sociálny štát (vraj máme), tak nejaká bazálna záchranná sieť pre občanov v núdzovej situácii by mala existovať (a byť funkčná!). Ona nejaká existuje teoreticky, ale v praxi je veľmi často nefunkčná, pretože predošlé Smerovlády a ich Naši Ľudia ten systém rozkradli, ako v tomto štáte všetko. Ako príklad stačí, že Úrady práce mali pokyn, každého možného vyradiť z evidencie nezamestnaných a urobiť všetko, aby nikoho nového zaevidovať nemuseli (čo tam po zákonoch, o dobrých úmysloch ani nehovoriac). Takže niečo by štát robiť mal - napríklad budovať sociálne bývanie pre ľudí, čo nezvládali hypoktéku a prišli o strechu nad hlavou. Žiadny veľký luxus ani výmera, ale obývateľné priestory, s elektrinou, tečúcou vodou, v zime vykurované. Takých obydlí asi bude čoskoro treba viac, než doteraz (už teraz ich zďaleka nie je dosť, hoci mnohé obce vo vlastnej pôsobnosti stavajú nájomné byty pre "chudobu" už dlhé roky). Asi je to lepšie, než odporúčať občanom v núdzi, nech sa odsťahujú do osád a nech sa spriatelia s etnickou menšinou - keď to tá nejako dá, dajú to aj iní... Mimochodom, tá menšina tam z veľkej časti tiež nežije dobrovoľne a radi by niečo lepšie, než chatrče bez elektriny. Ale to je už iný príbeh.
 
mínus indicator plus

Vynikajúci článok   Vynikajúci článok

Aj s mojimi skromnými skúsenosťami si viem predstaviť, že toto je plus mínus reálny scenár, ktorý sa už v mnohých obmenách odohral. Cesta do pekla začína prvou pôžičkou. To je presne, ako keď Shrek v poslednom dieli podpíše zmluvu s Klingáčikom. A potom sa už len nestíha diviť. Blbé je, že šťastné konce bývajú v rozprávkach... Že inak ako hypotékou k vlastnému bývaniu nedôjdete? Možno, ale súčasne si tým môžete vykopať vlastný hrob (keď kvôli pretlaku dlhov skočíte pod vlak, alebo niečo podobné). S tým čo viem, radšej nič nevlastním a roky žijem po podnájmoch.
22.11.2020 1:33 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

banka vám pomôže?   banka vám pomôže?

Banka ak, tak pomôže sebe. Alebo si robíte ilúzie o nejakom férovom jednaní? Na Slovensku?
22.11.2020 1:26 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Nuž   Nuž

Mňa z nich rovno striasa...
 
mínus indicator plus

Trošku depresívne   Trošku depresívne

...ale dobre napísané. Občas to tak v živote je.
Reakcia k téme: Burnout
22.11.2020 0:29 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

To fakt?   To fakt?

Sú u nás aj nejaké banky, ktoré s klientom jednajú inak? Dajte vedieť, možno mám len smolu. Táto banka má v názve bývalý spoločný štát. Ale aj v tej , čo idú za nimi najlepší, som zažil rôzne pikošky. Najviac hardcore skúseností (minimálne sprostredkovaných) mám ale u tej, čo je v každej obci.
20.11.2020 23:30 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

:-)   :-)

Bingo! Ja osobne si myslím, že na takej terapii dokážu "vyliečiť" jedine gerontofilného pedofila. Keďže taký sa nevyskytuje, nik im nedokáže opak. Ale vážne, spomínam si na býv. prednostu psychiatrie v Ružinove, istý docent Rakús (inak bývalý poslanec za KDH, neúspešne za OĽANO), ktorý tvrdil, že homosexualita sa dá liečiť, a že on už takého vyliečil (!)... nestretol som toho liečeného nešťastníka, ale zaujímala by ma aj jeho interpretácia celej záležitosti. A či nemá dodnes traumy.
 
mínus indicator plus

Čože?   Čože?

Ak, tak je to slepá ulica evolúcie, zvrhnutá mutácia.
 
mínus indicator plus

A majú úspech?   A majú úspech?

Ak by dokázali urobiť napríklad z nekrofila zoofila, to už by bolo niečo...
 
mínus indicator plus

PS   PS

jasné, že na nemecký vplyv som zabudol. Ale je kúzelné, že to isté sa volá všade inak: bandurky, švábky, burgoňa, krumple, erteple, grumbír... no, ja som mal ryžu :-)
 
mínus indicator plus

ta sluchaj bratu   ta sluchaj bratu

ne mindža, ale findža :-) :-)
 
mínus indicator plus

je zábavné   je zábavné

koľko rôznych dialektov zažijete na pomerne malom území Slovenska. To bude tou dlhodobou izoláciou regiónov. V Česku tie rozdiely nie sú také výrazné. Ostravskeho cypa síce spoznáte podľa kratkych slov a prízvuku, írečitého Juhomoraváka asi tiež rozoznáte od Pražáka. Ale kde sa hrabú na Slovensko. Síce som rodený "Blavák" (a ako v každom štáte, ľudí z hlavného mesta vo zvyšnej krajine nemajú radi), no mama sa narodila na Spiši. Tam to nie sú "švabľiky" ale "švibalky" :-) . Na vojenčine v južných Čechách bolo hodne Vihodňarov, aj tam som niečo pochytil. A postupne si človek uvedomí, že mnoho výrazov je z maďarčiny, poľštiny, asi z Ukrajiny resp. rusínskeho dialektu, a samozrejme, aj cigánskych výrazov sa nájde :-) No, idzem chaľovac...
 
mínus indicator plus

Vďaka   Vďaka

Vidím a počujem aj od známych, že podobný prístup k ovciam - pardon - k občanom, je bežná prax. Opísaná príhoda je ešte softcore maličkosť v porovnaní so skúsenosťou mojej známej (ktorá sa aj súdila s bankou za nezákonný postup banky pri zrážkach splátok dlhu zo mzdy), samozrejme zbytočne, lebo veď Slovensko... možno o tom napíšem viac, hoci to nepomôže. Zatiaľ, a neviem dokedy, tu stále platí najspoľahlivejší zákon: právo silnejšieho.
20.11.2020 17:42 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Zmluvy sú na to, aby sa porušovali   Zmluvy sú na to, aby sa porušovali

Možno diplomacia si odfajkne úspech. Ak sa podarí, zabezpečia svetový mier, či aspoň svet bez jadrových zbraní. Ibaže by nie... Je kopa štátov, ktoré akúkoľvek zmluvu dodržia len dovtedy, kým pre nich nie je výhodnejšie ju porušiť. Na konci studenej vojny som slúžil u raketového útvaru (náhodou ma osud zavial), mali sme rakety stredného doletu, ktoré sme podľa podpísaných medzinárodných zmlúv vôbec nemali mať. Koho to trápilo? Iste, Rusi nám nezverili jadrové hlavice - plán súčinnosti s nimi v prípade bezprostredne hroziaceho konfliktu nepoznám, bol tajný. Ale tie hlavice na území Československa samozrejme Rusi pri mierových rokovaniach tiež nepriznali. Inak povedané, zmluvy tohto druhu sú len propaganda, a v podstate majú hodnotu toaletného papiera (v lepšom prípade, Dankovej rigorózky či Kollárovho diplomu).
 
mínus indicator plus

Presne tak   Presne tak

Úplný zákaz protestov by bol cez čiaru. Ale protestovať sa dá aj civilizovane, bez vandalizmu a hulákania vulgarizmov, a v zhode s nariadeniami s rúškom na hube.
19.11.2020 18:17 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Je to rôzne   Je to rôzne

...ťažko zovšeobecniť. Mne po 50tke krachla firma, a dva roky som nevedel nájsť prácu, teda aspoň trošku primeranú kvalifikácii a praxi (Ing. PhD., celý život makám v odbore). Takže som to 2 roky flekoval z úspor, neskôr už stále viac z dlhov, a aby som vôbec niečo robil, rozvážal som pizzu a tak podobne (nechceli ma ani za predavača do Lidla :-) a k pásu na smeny som nechcel, anui bz ma nevzalo, ani by som to dlho nevydržal, mám svoje roky). Takže si cením, že ma začiatkom roka v jednej firme prijali na flek, kde to aspoň vzdialene pripomína môj odbor. To som si fakt cenil. Makám ako len viem, nuž a v čase korony,keď pár ľudí aj prepustili, mi dokonca dvihli plat. Veď to je úžasné. Aj keď, priznávam, som dosť unavený.
 

1 >

Najčítanejšie na SME