Pondelok, 14. október, 2019 | Meniny má Boris

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: Tomáš Dérer
1>
mínus indicator plus

Ja len toľko   Ja len toľko

NATO možno nie je dokonalé, o Trumpovi škoda reči, ale nič lepšie ako NATO, čo by fungovalo, nemáme.Naopak, máme historické skúsenosti s tým, ako to dopadlo, ak európske krajiny (vraj) garantovali našu bezpečnosť (Mníchov atd.). EU by dávala zmysel ako federálny superštát, ale na to majú členovia príliš veľké vlastné egá, a silová špička (priamo nevolených) ľudí na čele EU tiež nedáva nádej na zdravý rozum. Európa ako celok nie je schopná sama zvládať bezpečnosť vlastného územia, lebo vždy sú nejaké čiastkové národné záujmy atd. Nerobím si ilúzie, ako by dopadlo nejaké EuroNATO.
 
mínus indicator plus

Aj pre mňa   Aj pre mňa

...určite jedno z miest, kam sa vždy rád vrátim. Rozprávková lokalita. Inak, Súľovský hrad bol jeden z nemnohých, kam nikdy neviedla zjazdná cesta. Takže ani panstvo sa do sídla nevozilo kočiarom, museli na najstrmšom úseku zosadnúť z koňa a pekne šliapať...
Reakcia k téme: Súľovské skaly - návraty
09.10.2019 20:06 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Asi tak   Asi tak

Ono, ako každé kolektívne pobláznenie/poblúznenie, aj toto raz skončí. Len ťažko predvídať, koľko škôd dovtedy vznikne. Škôd na ľuďoch a civilizácii; planéta prežije, s nami či bez nás. Keď padla Rímska ríša, európsku civilizáciu to vrhlo hádam o tisícročie nazad. Kým sa pokrok technológií a kvalita života dostali aspoň na pedošlý level. Teraz si spoločnosť koleduje o porovnateľný prúser, akurát väčšieho rozsahu.
05.10.2019 19:06 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

V podstate súhlas   V podstate súhlas

...hoci poznám aj jednoduchých dedinčanov, ktorí na Fica nedajú dopustiť. Aspoň pár rokov dozadu, neviem, či ešte stále. Ale tebou menované skupiny ľudí majú celkom racionálne dôvody, aby držali Smer a spol. pri moci. Väčšia tragédia je stav opozície. Ešte aj v rozumnom zoskupení ako SaS sa dokážu rozhádať. Lepšie, než týždeň pred voľbami, ale aj tak je to dosť zle.
 
mínus indicator plus

Fíha   Fíha

pekné, a asi dá zabrať. Trhlina, prepadliská, kamenné more, rebrík atd., možností, ako si členok vyvrtnúť či nedajbože horšie, celkom dosť. Iste krásny výlet. Ale chodiť po takých ľudoprázdnych miestach a asi sama, to je kus adrenalínu... nevravím, pochodil som takto na vlastné riziko nejaké oblasti v tirolských Alpách (pred érou mobilov), lenže som mal 25-30. Daj na seba pozor :-)
05.10.2019 10:23 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Väčšinou   Väčšinou

bola, aj keď to stálo veľa kopania, alebo bolo nutné vysunuté opevnenie vybiehajúce na nejaké nižšie položené miesto (kde sa k vode dokopali). Ale na vrchole osamelého vrchu, nemala sa voda pod zemou odkiaľ vziať. Vtedy zachytávali dažďovú vodu do (obvykle podzemných) cisterien, kam boli vyvedené odkvapové žľaby, zbierajúce vodu zo striech. Väčší hrad mal takéto cisterny aj bez ohľadu na studňu; voda zo studne bola na pitie (ak nebolo dosť vína :-)), z cisterien na úžitkové účely, lebo studne neboli dosť výdatný zdroj.
03.10.2019 23:34 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Ale no   Ale no

...načo prehnaná skromnosť? :-) (myslím to fotenie) Na hrade som bol len raz (1980), bol oveľa zarastenejší, na druhej strane, aj za tých pár rokov z jeho múrov ubudlo. Škoda, že neskúšajú obnoviť okrúhlu hradnú vežu do pôvodnej výšky (aj keď, tá nie je presne známa). Tak či onak, každá podobná záchranná akcia ma teší. Takže vďaka za reportáž o akuálnom stave :-)
03.10.2019 22:01 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Zmenil by som nadpis   Zmenil by som nadpis

"Keď sa naskytne DôVOD, byť na svoju krajinu hrdý... " z môjho pohľadu škoda, že nám nevládne klimaskeptik Václav Klaus. Ten by sa na šaškáreň typu Klimasummit OSN vykašľal, alebo by im tam povedal niečo, čo by nechceli počuť. Keď už sme pri tom - je možné samotnú OSN brať vážne? Veď je to z daní poplatníkov platený kecklub bez reálnej moci, niečo na svete zmeniť. Od založenia tam majú veľmoci právo veta. Hnedouhoľné bane na Hornej Nitre boli už aj ekonomický nezmysel. Hlavne, že eko-aktivistov tam počas pokojného protestu zatvárali, lebo veď ohrozovali biznis "nášho človeka". Slovensko ale nie je ekonomicky dosť silné, aby mohlo poslúchať každý eko-výmysel únie. Viď VSŽ. Ak, tak by únia mala aspoň kompenzovať vzniknuté škody - čo je ťažké urobiť tak, aby kompenzácie neskončili opäť vo vrecku "našich ľudí"...
 
mínus indicator plus

Rozumný pohľad na vec   Rozumný pohľad na vec

so štipkou trpkej irónie. Oceňujem. Aj keď sa ma to ako nekatolíka netýka, je to len pohľad zvonka. Mňa i každého občana sa ale týkajú tí ",malí vo viere". Lebo to sú moji spoluobčania. A teda voliči. A ich spôsob myslenia sa odrazí aj na tom, kto a ako bude túto krajinu spravovať (príp. rabovať). Potom sa už stav RKC na Slovensku, jej vplyv a pôsobenie týka nás všetkých.
Reakcia k téme: Nerušte celibát!
02.10.2019 13:43 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Ako píšem inde   Ako píšem inde

nás, čo si dovoľujeme pochybovať, kriticky myslieť a neberieme dosť vážne klimahysterikov, síce vyhlásia za kacírov, ale neupália nás. Lebo upálenie je neekologické, produkuje emisie. Nás budú zaživa kompostovať:-( Blog má kúzlo v tom, že klimahysterici podsúvajú klimaskeptikom presne ten spôsob manipulácie s faktami, účelové skresľovanie reality atd., aký sami dávno praktizujú. A nedá sa necítiť ten agresívny podtón ("ako môže dnes ešte niekto pochybovať o klimatickej zmene, rozhodujúcom vplyve človeka na ňu atd.?! ...taký človek patrí na psychiatriu!" - už len ten záver mi tam chýbal).
02.10.2019 13:33 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Teória je pekná   Teória je pekná

V praxi má (veľmi často) zamestnanec právo držať hubu a krok; ak sa mu nepáči, je nahraditeľný. Možno sú krajinz, kde tie práva (a sociálny systém) fungujú podľa toho papiera; kto pozná život prolertára u nás, vie, že sa to skôr podobá na ranný kapitalizmus z Marxových čias. Že marxizmus bol blud, je druhá vec. V civilizovaných krajinách si zamestnanci v priebehu 100-150 rokov tie práva postupne vydobyli, u nás akoby bolo treba začínať od začiatku.
01.10.2019 21:22 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Vnímam to tak   Vnímam to tak

...že Mojžiš je zdatný popularizátor vedy, vie dobre rozprávať a laikovi sa ho dobre počúva. Aj to je dôležité. Aký veľký kaliber je ako fyzik, neviem posúdiť, a ako laik by som to nevedel posúdiť ani z jeho odborných publikácií. Ale išlo tu o médiá. Neviem, či je vôbec možné, aby sa novinári (ak náhodou neštudovali niečo ako Matfyz a potom sa dali na žurnalistiku, čo je zriedkavé :-)) vyjadrovali k vede inak než povrchne. Kopa z nich si môže namýšľať, že veciam rozumie, a ak stratia zdravú dávku pokory (v ich branži skôr príťaž), bohorovne tvrdia a píšu koniny. To už vážnejšie sa berú len (prírodovedeckým štúdiom nepoznačení) filozofi. Pritom JE dôležité, aby veda ako taká (nielen aplikačné výstupy, typu mobil či GPS) bola aspoň na nejakom bazálnom, hoci hrubo zjednodušenom leveli podávaná širším masám. Síce to mnohých aj tak nezaujme, ale je aj kopa mladých, čo si možno pod vplyvom vydarenej popularizácie vyberú svoj budúci odbor štúdia/práce. No, to je na vedcoch, aby občas písali aj "pre človeka z ulice". Z toho, čo vyšlo u nás, si spomínam na Einsteina/Infelda, Peierlsa, z novších Hawking, samozrejme Feynmanove prednášky. Nepochybujem, že odvtedy je fyzika zasa ďalej, ale každý sám za seba začína od nuly, a preto sa potrebuje prekopať cez haldu "starých" vecí (trebárs klasická termodynamika), aby bol pripravený na tie nové.
01.10.2019 14:31 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Poznám tento fenomén   Poznám tento fenomén

Biomatka vyzerajúca v pohode (veď manžel zarobí, jej stačí chodiť po bionákupoch a zvyšok času riešiť na internete s kamoškami aktuálne trendy), deti iste náramne zdravé, len vyzerali ako z koncentráku. No čo, svojpomocne diagnostikovala deťom neznášanlivosť na lepok, možno i laktózu, mäso je tabu, a všetky choroby sa liečia zásadne homeopatikami. Jediné šťastie (pre deti), že ich často dávala na opatrovanie svojej o čosi konzervatívnejšej mame (lebo veď kto by stíhal opateru, popri tom zdravom štýle, vymýšľaní bioreceptov, hľadaní nových hoaxov na webe atd.), a mama napriek dcériniým zákazom občas deckám dala normálne jedlo. Inak neviem, ako by to dopadlo. Občas som sa s ňou pokúšal rozprávať (napr. na tému, že nie všetky E-čka sú smrteľné jedy, a homeopatiká sú placebo). Kdeže, na svoje bionáboženstvo si nenechala siahnuť. A že jej skúšal radiť chemik (ja), tým horšie. Ok, každý nech si so sebou robí, čo chce, a blbne, ako chce. Ale že na to doplácajú deti, to je niekedy zrelé na sociálku.
Reakcia k téme: Biomatka, kdo je víc?
01.10.2019 10:10 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

Aha   Aha

No, každý našťastie smie voliť, koho chce (teda zatiaľ). Z vášho výberu som pochopil, že sa teda (pokiaľ možno v lokajskom predklone) máme bratať s Veľkým bratom na východe, kam sa chodí klaňať náš preceda s najväčším oným... stožiarom. A že Ficko s Náckom sú tí praví, pre naše svetlejšie zajtrajšky. Že NATO je viac, než len zdrap papiera o vzájomnej pomoci pri obrane, je ešte stále vďaka USA. A možno Británii. Sme blbo geograficky zaparkovaní, pri pohľade z východu prví na rane, pre západoeurópske krajiny sme a podľa všetkého ostaneme krajiny 2.kategórie. Nerobím si ilúzie, že keby to bolo LEN na našich západoeurópskych spojencoch, že by sa v podobnej situácii (napr. hrozba ruskej okupácie) zachovali inak, lebo bližšia košeľa... poznáme. V EU je množstvo vecí, čo sa mi nepáči, aj predzvesť rozkladu a pádu. Ale ak mám na výber, Brusel či Moskva, v tomto neváham ani sekundu.
 
mínus indicator plus

Múdro hovoríš   Múdro hovoríš

...teda píšeš. Vnímam to podobne. Fanatizovanie ešte nikdy nikomu nič dobré neprinieslo. Ale z boja proti klimatickej zmene sa už stalo novodobé náboženstvo. A vtedy ide triezvy rozum bokom. A beda tomu, kto si dovolí nesúhlasiť. Veľmi nebezpečný vývoj. Akoby nám, čo máme iný názor, nezáležalo na životnom prostredí, trvalo udržateľnom živote atd. Zabúda sa tiež na to, aké miliardy ľudí žijú v nepredstaviteľnej biede, a denne riešia holú existenciu. Či bude zajtra čo jesť, čo dať jesť vlastným deťom, kde sa bude dať prenocovať, či sa zo zháňania jedla vráti otec rodiny živý, alebo ho na ulici zastrelí či unesie nejaká okoloidúca banda geríl, nepriateľských vojsk či revolucionárov... Im sa musí zdať, že my vo vyspelých krajinách už nevieme, čo od dobroty, keď riešime nejakú klímu.
 
mínus indicator plus

V roku 1998   V roku 1998

sa podarilo poraziť Mečiara (mal najviac halsov, ale nie dosť na postavenie vlády) len vďaka tomu, že vtedy sa spojil pravoľvaý zlepenec kresťanckých konzervatívcov i liberálov (SDKÚ) s roformovanými komunistami (SDĽ), stranou na jedno použitie pre záujemcu o kreslo prezidenta (SOP) a kontroverznou stranou kontroverzného, dnes vyšetrovaného Pavla Ruska. Tak rôznorodý spolok bol nutný, aby sme sa zbavili hrozby obnovenia totality a dostali z izolácie voči západnej civilizácii. Dnes je situácia porovnateľne vážna. Buď to pochopia, alebo "pane hrábě, sme v pér... "
 
mínus indicator plus

Ćisté zúfalstvo   Ćisté zúfalstvo

Veľké egá, malé osobnosti... ak nedokážu pochopiť, že v hre je príliš veľa a pestovanie vlastného ega nemá miesto, keď je krajina v takomto ohrození, a že jedine nepriestrelný spoločný blok dokáže dať dolu tú skorumpovanú bandu prerastenú s organizovaným zločinom, čo nám (nepochopiteľne) ešte stále vládne... tak sme prehrali. Aj tí, čo si myslia, že je to jedno. A "naši ľudia" sa nám ostatným môžu rehotať do ksichtu. Opozícii len jedno: kurník, tak neblbnite, neriešte vlastný piesoček a preberte sa!!!
 
mínus indicator plus

To vážne?   To vážne?

Úplne zastaviť emisie CO2 do 2050? Škoda, že sa toho nedožijem. Ak by to globálne prešlo (čomu neverím, lebo Čína, India,...), rád by som videl, ako sa civilizácia vracia do jaskýň. Taký ohník na zohriatie/varenie v jaskyni bude tiež zakázaný, ako zdroj emisií? Len sa bojím, či pre vyše 7 miliárd ľudí bude dostatok jaskýň. Vlastne, ak 5-6 miliárd vymrie hladom, alebo sa ľudia pozabíjajú kvôli nedostatku zdrojov, možno sa miesto nájde...
 
mínus indicator plus

Pecka   Pecka

K+++ klinec po hlavičke, dokonca viackrát. Teba neupália ako kacíra, za zošmiešňovanie Sv.Grétky a ekonáboženstva, lebo upálenie nie je dosť eko (vznikajú pri ňom emisie!). Ale hrozí Ti skompostovanie zaživa :-( Ešte nás ten smiech prejde...
 
mínus indicator plus

Potom už chýba len   Potom už chýba len

...zariadenie, čo by vedelo čítať a ukladať aj naše myšlienky, vnemy, zážitky... takže myšlienková polícia (Orwell, 1984) by priebežne skenovala a vyhodnocovala vaše myšlionekové pochody i chovanie, a podľa výsledkov by rozhodovala o povolenom rozsahu vašej osobnej slobody. Samozrejme, implantovaný lokalizátor (a paralyzér, ktorý sa aktivuje pri akomkoľvek pokuse zbaviť sa tej ostatnej elektroniky, či ukryť sa mimo dosah GPS a mobilnej siete) by boli tiež súčasť povinnej výbavy každého občana. Brave New World...
 

1>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME