Aby naše stránky správne fungovali, je potrebné mať zapnutý Javascript.
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie
tu
.
OK
sme-logo
Viac
sme-logo
Správy
Najnovšie
Najčítanejšie
Domov
Koronavírus na Slovensku
Prezidentské voľby USA 2020
Regióny
Korzár
Ekonomika
Svet
Slovak Spectator
Kultúra
Šport
Služby
TV program
Naničmama
Krížovky
Práca
Vysoké školy
Reality
Recenzie
Reštaurácie
Smeti
SME konferencie
Letáky
Počasie
Blogy
Zľavy
Dovolenky 2021
Viac
KÚPIŤ
PREDPLATNÉ
PREDĹŽIŤ
PREDPLATNÉ
DAROVAŤ PREDPLATNÉ
POST.sk
Aktuálne správy dnes
TOP aktuálne správy dnes
USERNAME@example.com
Môj profil
Online predplatné
Vypnutie reklamy
Aplikácie pre smartfóny
Odhlásenie
KÚPIŤ
PREDPLATNÉ
POST.sk
Aktuálne správy dnes
TOP aktuálne správy dnes
Prihlásenie
Prihlásiť cez Google
Prihlásiť cez Facebook
Prihlásiť cez Apple
alebo
Zabudli ste heslo?
Prihlásiť sa
Prihlásenie bez hesla
Nemáte účet?
Registrovať
SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má
Bohdana
|
Krížovky
SME.sk
POČASIE
DOMOV
REGIÓNY
Váš región:
- vyberte -
Zmeniť
Pozrieť správy z regiónu
- vyberte -
Alebo si kliknutím vyberte správy z iného regiónu:
Kliknutím vyberte správy z regiónu:
Západ
Bratislava
Levice
Nové Zámky
Nitra
Pezinok
Senec
Topoľčany
Trenčín
Trnava
Záhorie
Stred
Banská Bystrica
Kysuce
Liptov
Novohrad
Orava
Považská Bystrica
Prievidza
Turiec
Zvolen
Žiar
Žilina
Východ
Korzár
Humenné
Košice
Michalovce
Poprad
Prešov
Stará Ľubovňa
Spiš
EKONOMIKA
INDEX
SVET
KOMENTÁRE
KULTÚRA
ŠPORT
VIDEO
AUTO
TECH
ŽENA
ZDRAVIE
BLOG
Hľadaj
Menu
Koronavírus na Slovensku
Najnovšie správy
Magazín INDEX
Podcasty
Dobré ráno
Očkovanie proti Covid-19
Plošné testovanie
Milan Lučanský
Newsletter
POST.sk
POST.sk
Zobraziť všetky sekcie
Načítavam moment...
Diskusie
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa:
Alena Škutchanová
1
>
Pre vyjadrenie hrubých, aktuálnych emócií je turčianska reč priveľmi mäkká a dôstojná. Vhodná pre básne a dôstojný prednes. Ak by som chcela zdôrazniť meštiacku časť svojho pôvodu, prihodím nejaké to slovíčko adaptované z nemčiny. Čeština má niečo, čo v slovenčine absentuje: všeobecná hovorová čeština. V slovenčine sa dá tento dojem navodiť zaradením napríklad základnej východniarčiny, ale efekt už taký dokonalý nebude. Východniarčina je pre mňa všeobecne výhodná na vyjadrenie aktuálnych hovorených pocitov. Dedko bol z východu a vedel ju perfektne zaradiť. Tvrdiť, že mäkčí väčšina obyvateľov slovenska: a) v Turci je mäkčenie na dedinách špecifické, podľa ucha rozoznateľné od Liptova alebo Oravy; b) bežný mešťan v Martine až toľko nemäkčí (stráca sa mäkčenie ľe). A hej, západniarčina mi trhá uši.
Reakcia k téme:
Prečo s deťmi hovorím nárečím a nehanbím sa za to
19.10.2015 22:03 |
Oznám správcovi
Ja som Turčianka a nárečie mi niekedy chýba (vzhľadom na pôvod spisovnej slovenčiny sa odlišuje len kúštičok) - v spisovnej slovenčine sa ťažšie vyjadrujú emócie. Niekedy len tak pre ľúbozvuk a zdôraznenie slovenčiny mäkčím; v meste to už nie je obvyklé, ale ľudia z dedín ešte stále vedia to zvláštne, polomäkké ľ (na Liptove a Orave používajú mäkšie).
Reakcia k téme:
Prečo s deťmi hovorím nárečím a nehanbím sa za to
18.10.2015 15:09 |
Oznám správcovi
"Proč má člověk mlčet?" "Aby slyšel melodie lidí kolem sebe. To z lidí stoupá... jako aroma. Když budeš mlčet, uslyšíš i svou vlastní melodii" "Mlčet?" "No, mlčet." Samozrejme, treba počítať s tým, že poniektorým "nepočujúcim" to bude na srandu".
Reakcia k téme:
O dôstojnosti
22.03.2015 12:09 |
Oznám správcovi
Môj otec sa na staré kolená oženil na Filipínach s domorodkou mladšou ako jeho mladšia dcéra a povil s ňou syna. Keď bol následne hospitalizovaný s bércovými vredmi, bola spolu s ním hospitalizovaná aj manželka a dojča, lebo pacientovi tam nikto z personálu ani pohár vody nepodá a všetko okrem medicínskych úkonov je na blízkych osobách. Je tu o tom pár pekných článkov aj na blogu (myslím, že aj postrehy z hospitalizácie v Singapure, ale už staršie).
Reakcia k téme:
Čo som zažila s dieťaťom v nemocnici na Kramároch
09.12.2014 17:23 |
Oznám správcovi
Ďalšou zásadnou otázkou je, aký je osud pier po tom, čo.... proste vzali roha. Nemocnica žerie perá, tak to je.
Reakcia k téme:
Ako dlho prežije v práci čajová lyžička? Polčas života je 81 dní
09.11.2014 19:48 |
Oznám správcovi
U nás neruologická konfirmácia, flow test nemusí byť negatívny napr. u dekompresii a navyše kontrast nivočí obličky (ktoré by sme potenciálne radi transplantovali, napr.) „Nezvratné bezvedomie s úplne vyhasnutými funkciami mozgu“, teda mozgová smrť, bola zadefinovaná v r. 1981 [136]. Pre stanovenie smrti mozgu v SR treba splniť kritériá: (Odborné usmernenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o darcovstve, odberoch ľudských orgánov z tiel živých a mŕtvych darcov, o testovaní darcov a o prenose ľudských orgánov na príjemcu č. 28610/2006 – OZSO z 3.1.2007 Čl. VII a VIII) • Hlboké bezvedomie. • Stanovenie cerebrálnej areflexie nad spinálnym segmentom C1 a strata reaktivity na vonkajšie a vnútorne podnety, ktoré sprostredkuje mozog. • Neprítomnosť spontánneho dýchania. • Neprítomnosť dočasných alebo trvalých kontraindikácií pri akútnej intoxikácii, kombinácii miechovej lézie a intoxikácie, primárnej hypotermii, metabolickom a endokrinnom rozvrate. S pojmom „mozgová smrť“ alebo „mŕtvy mozog“ môže byť narábané oveľa vágnejšie, najmä v zmysle akejsi „sociálnej smrti“ u pacienta neprejavujúceho reakcie na okolie resp. vyšetrujúceho, ako akýsi druh prognózy. Problém vedeckej definície pojmu „smrť“ je podobný definícii toho, čo je „vedomie“.
Reakcia k téme:
Výsledky prvej medzinárodnej štúdie o zážitkoch blízko smrti (NDE) zverejnené
14.10.2014 19:35 |
Oznám správcovi
Však o tom tu hovoríme obaja. EEG sa sníma štandardne elektródami na povrchu hlavy - čiže sa jedná o kortikálne EEG. EEG flatline nie je pre diagnózu smrti mozgu relevantné. Pre diagnózu smrti mozgu je treba vymiznutie aktivity v podstatne hlbšie uložených oddieloch mozgu - mozgovom kmeni, to sa ale zisťuje vyšetrením reflexov, kmeň je pre snímanie EEG dosť neprístupný. Klinická smrť vzniká pri zastavení obehu a je potenciálne zvratná. Osobu ešte nie je možné vyhlásiť za mŕtvu. Biologická smrť je moment, keď sa začínajú prejavovať jasné známky smrti - obvyklý spôsob rozpoznania, že je niekto mŕtvy. Je nezvratná. Mozgová smrť - úplné a nezvratné vyhasnutie funkcií mozgu pri zachovanom obehu u pacienta v intenzívnej starostlivosti s podporou životných funkcií (zadefinovaná r. 1981) Ten výskum je paškvil. Ak sa chcete lúskať francúzštinou, toto je celkom pekný komentár:
http://www.francetvinfo.fr/sci...
Reakcia k téme:
Výsledky prvej medzinárodnej štúdie o zážitkoch blízko smrti (NDE) zverejnené
13.10.2014 20:02 |
Oznám správcovi
Nie som EEG expert, ale "flatline EEG" je tichý kortex (kôra mozgová). Môžeme snímať elektródkami na pokožke hlavy. k máme pacienta so zavedenou hlbokou mozgovou stimuláciou do thalamu, môžeme snímať EEG aj v tejto oblasti. (to bol onen "beyond flatline" výskum) Potom je ešte napríklad kmeňová úroveň - to je najmä dychové centrum, ktorého jednotlivé časti majú medzi sebou svoj rytmus. Podľa nových výskumov sa následne prenáša cez retikulárnu formáciu a "rozvibrováva" celý mozog. Skúma sa na zvieracom modeli. Ak vyhasnú tieto centrá (apnoický test), môžeme pri vylúčení tlmenia a niektorých ďalších testoch stanoviť smrť mozgu.
Reakcia k téme:
Výsledky prvej medzinárodnej štúdie o zážitkoch blízko smrti (NDE) zverejnené
13.10.2014 17:41 |
Oznám správcovi
Zážitky datovali niekedy v období resuscitácie. Máme samotnú KPR a máme pokračujúcu resuscitáciu, tím neopúšťa pacienta v momente, keď "naskočí" EKG, vtedy sa len začína komplexná starostlivosť o pacienta s veľmi vážnym celotelovým poškodením. Tím stále behá ako fretky. V súčasnosti veľa bežných ľudí pozerá kadejaké filmy a dokumenty, existujú rôzne školenia a predvádzačky atď., pacient mohol byť svedkom resuscitácie niekoho iného... resuscitácia sa deje na mieste, kde pacient stratil vedomie... Existuje presný záznam resuscitácie? Lebo ďalšia vec je, že aj staff vtedy vníma trochu inak, dobre trénovaní ľudia sa rozbehnú po veci, ktoré treba doniesť a nabehnú na presne naučený postup. Každý je na svojom mieste a vníma svoju časť. Musel by sa stať dobrý kiks, aby sa všetci zastavili a premýšľali, čo kto kde robí atď. Ak máme pacienta kontinuálne monitorovaného (JIS) u ktorého dôjde k náhlej závažnej poruche srdcového rytmu, tiež nestratí vedomie hneď, ale chvíľku to trvá. Pacient, ktorého srdce stojí niekoľko minút, nie je obvykle schopný o niečom následne porozprávať - čím starší, tým je časové okno menšie. Môže byť zastavenie srdca s epizódami spontánneho obnovenia obehu (ale tiež kvalitná KPR), ktorá nedostačuje na otvorenie očí či iné zjavné prejavy vedomia, ale pacient môže napríklad počuť, čo sa okolo neho deje. Zastavenie srdca a strácanie vedomia je extrémne stresujúci zážitok a vtedy má človek výraznejšie sklony vnímať a zapamätávať. "Severely impaired" pacienti majú mimo iné napríklad problémy s časovým usporadúvaním udalostí a sú schopní si do svojich útržkov zabudovávať nové informácie, ktorým nakoniec uveria ako pravdivým a budú sa za ne do krvi hádať. Môžu byť sugestabilní. (aj ja mám svoju výskumnú miniskupinu, nie NDE, "len" kómu - a niekoľkoročný follow-up). V čase interview už mohol mať pacient 57 toto "snové" zotavovacie obdobie za sebou. Tiež mohol "naťahať" informácie z okolia, napr. od spolupacientov, blízkych, personálu a pod. Pre niečo sa rozhodol svoje zážitky popísať - tiež musel mať nejaký motív. Fenomén vystúpenia z tela vo sne, "astrálne cestovanie" je zdokumentované práve v rámci lucídneho snívania REM spánok sa tiež radí medzi vedomé stavy. Najlepšie trénovaní lucídne snívajúci sa naučili aj "dívať sa na seba zvrchu" aj napríklad sa "pohybovať po miestnosti, kde ich telo spí" ale bol to sen (to sa dokázalo, keď mali napríklad identifikovať fotografie poschovávané na skriniach a pod.) Ak je možné, že pacient popisuje mimotelový zážitok po anestetiku (pritom má zachovaný obeh a keby sme si dali EEG, tiež bude aktivita), nie je opustenie tela exkluzívnou záležitosťou NDE, ale skôr zmenou vo fungovaní mozgu, nie? Pacienti po zastavení srdca majú obvykle kognitívne deficity. Tá "vycestovaná dušička" ich mala alebo nie? Ak náš pacient nemá kognitívne deficity, naozaj tá resuscitácia musela začať v podstate okamžite a nie po minútach. A navyše si vedec musí dávať obrovský pozor, aby do výskumu nepašoval vlastné predpoklady a predstavy (napríklad religious výskumník). Je to publikácia, ktorá bude mať mnoho citácií, (aj vyvracanie štúdie je citácia) a veľa citácií je veľa bodíkov a vôbec... To, že to vyskúmal tím amerických vedcov ešte nič neznamená. Nie každý americký výskum je seriózny. Toto je pole, kde sa vedia ľudia silno religiózne šantiť. Komunita veriacich silno očakáva práve výsledky takéhoto typu.
Reakcia k téme:
Výsledky prvej medzinárodnej štúdie o zážitkoch blízko smrti (NDE) zverejnené
12.10.2014 22:01 |
Oznám správcovi
Bolo pacientom počas zastavenia srdca snímané EEG alebo aspoň odvodený parameter (BiS, Entropia,...)? Takže: idea, že okamžite po zastavení srdca vypadne vedomie u nesedovaného pacienta je mylná. Trvá krátky čas od náhleho zastavenia obehu do mdloby. Hádaj, prečo sa nepoužíva gilotína? Mimo iné odťatá hlava je ešte nejakú chvíľu pri vedomí. Vedomie nie je "on-off" ale niečo, čo sa postupne vynára a stáva komplexnejším, alebo naopak bledne a stráca na komplexite až o ňom nie je možné podať správu a nezachová sa spomienka. Takže základná premisa článku, od ktorej odvodzuješ záverečné poučenie, že pri zastavení srdca dochádza k okamžitému a úplnému zastaveniu činnosti mozgu a strate vedomia, je naprosto mylná. Ale ešte si môžeme pokecať o zvyšku: Takéhoto pacienta, ktorému zastavilo srdce, začneme resuscitovať. Je skvelé, že sme si to hneď všimli a rýchlo začali. Resuscitácia obehu (KPR, to, čo tak pučia na prvej pomoci) slúži na to, aby sa do mozgu dostal kyslík a živiny, čiže počas kvalitnej resuscitácie dochádza k aspoň čiastočnému obnoveniu prekrvenia (a funkcie) mozgu. Kvalitná resuscitácia je základom vysokej kvality následného prežívania pacienta. Nie vždy sú počas samotnej kardiopulmonálnej resuscitácie (KPR) podávané aj utlmujúce lieky, respektíve sú podávané až následne, keď sa pacient začína reagovať (a má obnovený obeh). Mimotelový zážitok môžeme navodiť napríklad aj podaním niektorých liekov používaných v urgentnej medicíne. Mimotelový zážitok môže byť tiež následkom extrémneho stresu. Náš mozog má vo svojom vnútri uloženú kompletnú predstavu o našom tele - je nám prirodzená a sme s ňou zžití a nepochybujeme o nej. Nemusí byť priamo našim obrazom ako nás vidia ostatní, najmä ak sa často neobzeráme v zrkadle. Zaujímavý je v tomto seriózne preskúmaný fenomén lucídneho snívania. Práve pri obmedzenom fungovaní mozgu nabieha skôr sluch (vyskúšajte si to doma pri telke, keď unavený vnímate len zvuk TV v pozadí). Resuscitačný tím a tím intenzívnej starostlivosti býva obvykle ten istý, nie sú to ľudia, ktorí by jednorazovo nabehli a pacient už by na nich nikdy nemal žiadnu inú spomienku. Nepoznáme presne všetky mechanizmy, ktoré sa udievajú v mozgu pri zníženom prísune kyslíka a živín, známy je efekt svetelného tunela pri extrémnom preťažení (výcvik pilotov stíhačiek). Stresovaná nedokrvená sietnica začne náhodne páliť signály, čo vnímame ako biele svetlo a súčasne postupne dochádza k výpadku funckie na periférii (efekt tunelu). Naše zážitky sú tiež ovplyvnené našimi očakávaniami, navyše religiózny pacient bude pravdepodobne sám chcieť podať nejakú správu o "nebi" ako o ňom slýchaval, túžiť dať tomu, čo sa mu stalo, zmysel a podporiť svoj svetonázor, vedome či nevedome. Súhlasím tiež s apolitom, čo sa týka metód a spôsobu dokazovania.
Reakcia k téme:
Výsledky prvej medzinárodnej štúdie o zážitkoch blízko smrti (NDE) zverejnené
12.10.2014 18:57 |
Oznám správcovi
No vidíte. Jedna Filipínka mladšia ako moja mladšia sestra otehotnela s mojím otcom (odsťahoval sa tam), následne si ho vzala v katolíckom kostole a porodila mu syna. Nedožil sa ani jeho prvých narodenín. Okolnosti otcovho úmrtia pre mňa ostávajú nevyjasnené. Pochovala ho tam na konci februára, v polke mája už mala novú Big love a zase muž v preddôchodkovom veku zo západnej krajiny.
Reakcia k téme:
Filipínky opúšťajú rodiny, aby sa aj Filipíny mali lepšie
16.08.2014 9:33 |
Oznám správcovi
Problém je v pár základných premisách: vedomie sa javí viac ako kontinuum, než ako "on" a "off" systém. Vedomie u druhých len odhadujeme na základe toho, že sami seba považujeme za vedomých. Vedomie je čisto subjektívny zážitok neprístupný skúmaniu metódami prírodných viet (vieme, čo sa deje v mozgu, keď na sietnicu dopadnú fotóny s vlnovou dĺžkou 650nm, ale nevieme objasniť "pocit červenosti") Vedomie podľa skúsenosti pripisujeme druhým ľuďom, čím viac má niečo ľudskú tvár, tým viac sme tomu ochotní pripísať vedomie. To, ktoré biologické alebo arteficiálne systémy sú alebo nie sú vedomé a prečo, nevieme objasniť (Koch). Isté sebauvedomenie musí byť vlastné aj baktérii - aby dokázala odlíšiť seba a okolie a na základe toho prispôsobiť svoje správanie. Teória integrácie informácií (Edelman a Tononi, 2000) hovorí o tom, že čím je systém schopný integrovať viacej informácií, tým viac vedomý je. (v článku spomínané blednutie vedomia. Oskúšajte si pár sní sa poriadne nevyspať a potom robiť prácu vyžadujúcu koordináciu informácií z mnohých zdrojov). Strata vedomia ale je postupný proces, v ktorom poklesne pod úroveň, akú sme schopní detekovať. Spätný proces je veľmi podobný. Ak dám pacientovi oblbovák a on sa so mnou rozpráva a po dvoch hodinách si na nič nespomína, je to bezvedomie? Ak by som mu dala paralyzujúci liek, po ktorom by sa navyše nepohol, bol by počas tohoto času bezvedomý? JEDNÁ SA O MYŠLIENKOVÝ EXPERIMENT, SKUTOČNÁ ANESTÉZIA JE PODSTATNE KOMPLEXNEJŠÍ PROCES! Mozogy sa líšia a tzv. silné disociácie (napr. pacient, ktorý po mŕtvici prestane chápať gramatiku bez poškodenia iných funkcií) sú skôr prejavom individuálnych variácií vo funkciách mozgu než obrazom jeho skutočných funkcií. Zase raz americkí vedci niečo vymysleli a naši žurnalisti pretlmočili.
Reakcia k téme:
Vedci dokázali vypnúť vedomie u človeka
07.07.2014 20:27 |
Oznám správcovi
Príklad som uvádzala alkohol. Tam ide o zvýšenie počtu receptorov a výsledkom abstinencie je v závažných prípadoch delirium trémens, ktoré ide pod obrazom excitácie môže byť až smrteľné. Asi som to dosť nezdôraznila. Je to oná zátvorka ku koncu textu.
Reakcia k téme:
Kokaín znásilňuje neuróny
04.07.2014 16:44 |
Oznám správcovi
Zjednodušenie: Bunka nie je len synapsa (tí, čo pozerali Bol raz jeden život si spomenú na oných "šmolkov" čo behali s papierikmi - správami). V rámci bunky totiž funguje množstvo energeticky náročných procesov, ktoré sú neustálou stimuláciou zo synapsy nakoniec vyčerpané (excitotoxicita). Bunka hynie. Naše prežívanie je tvorené signálmi nielen buniek, ktoré v tú chvíľu vysielajú, ale aj tými, ktoré sú tiché (je to ako s orchestrom - melódiu vytvárajú tie nástroje, čo hrajú, aj tie, čo sú v tej chvíli tiché). Ak nejaké chýbajú, vnem sa scvrkne, ak prestanú medzi sebou správne komunikovať, dochádza k halucináciám a delíriu (rozladený orchester). Pri návyku si bunka napríklad zvýši počet receptorov, aby vydržala nedostatok signálnej molekuly (tlmiaci účinok alkoholu). Keď zrazu tento tlmič v organizme chýba, bukńka s premnoženými receptormi začne páliť signály.
Reakcia k téme:
Kokaín znásilňuje neuróny
03.07.2014 21:20 |
Oznám správcovi
Myslím, že to má čosi so systémom zrkadlových neurónov a schopnosťou mozgu ragistovať a spracovávať informácie o sebe samom. Ak sa človek prinúti k úsmevu, zrkadlové bunky ho zaregistrujú a začnú tomu prispôsobovať ostatné pochody (výrazná mimika je všeobecne nápomocná v komunikácii so sebou samým aj s ostatnými ;) )
Reakcia k téme:
O psychiatrii, ktorá sa usmieva
26.06.2014 20:09 |
Oznám správcovi
Pravá sranda začína v momente, keď sa nejaký žurnalista pokúsi z dokumentácie urobiť "výklad pre verejnosť", bez toho, aby človeka s poruchou vedomia či preberajúceho sa z tejto poruchy niekedy osobne videl a zažil. Jedna vec je, ak si na tom tridsať sekúnd zgustne senzáciechtivá verejnosť. Furosemid-nefurosemid, na niečo takéhoto možno narazí napríklad matka chlapca, ktorý sa po autonehode neprebral a ona sa teraz chytá každej slamky a vôbec... Potom je všade (aj medzi zdravotníkmi, ktorí s podobnými pacientmi rutinne nepracujú) kopa poloprávd a dezinformácií a to môže byť problematické pre iných s podobným osudom ako Schumacher. S týmito ľuďmi pacujem, za nesúrodosť zneti informácií, aká okolo nich panuje, by sa nehanbil ani priemerný schizofrenik.
Reakcia k téme:
Ukradli Schumacherove lekárske spisy, ponúkajú ich médiám
24.06.2014 12:54 |
Oznám správcovi
Naposledy mi skontrolovali občianku pri predaji alkoholu minulé leto, keď som chcela kúpiť tú miniatúrnu suvenírovú fľaštičku driekovice ako suvenír - 27 a pol ročnej ;) Alkohol nekupujem často, ale stále sa obvykle musím preukázať.
Reakcia k téme:
Pijú, fajčia, majú 14.
27.04.2014 17:14 |
Oznám správcovi
Skauting je výberová organizácia a kto nechce zostávať, nemusí. Skauting je taký, akým si ho urobia ľudia. To umožňuje aj veľkú pestrosť v rámci hnutia. Ak poznáš nejaký oddiel, ešte vôbec neudáva obraz o tom, akými všetkými spôsobmi sa dá skautsky žiť. S tou disciplínou sme to u nás nikdy nejak žeravé nemali. (Už patrím do kategórie "oldskaut" :) čiže občas vypomôžem s deckami a tak. Na vedenie nástupov moc nie som, ale čosi do seba to má). Najmä v roverskom veku (15-25) je to o skvelej partii ľudí (s ktorými sa stretávame dodnes a pomôžu keď treba a vôbec). A skauti - to je nielen títo bezprostrední kamaráti (aj s tou doslova záchranou života mám osobnú skúsenosť), ale ľudia všade možne na rôznych miestach, napríklad na pracovnom pohovore, kongrese, partneri v jednaní a kamaráti kamarátov kamarátov a vôbec. Máme kamarátov medzi trampmi, vodákmi a ostatnými filozoficky podobnými skupinami. Obyčajne tvoríme akúsi rozšírenú rodinu. Vieme veľmi dobre odlíšiť, kto tým naozaj žije od tých, čo sa mihli a majú akurát veľké ústa.
Reakcia k téme:
Chcete dať svoje deti k skautom? Prečítajte si najprv toto.
15.04.2014 18:41 |
Oznám správcovi
Niektoré oddiely a zbory sú vyslovene kresťanské, dokonca vedené kňazmi (hlavne v regiónoch s vysokým podielom praktizujúcich kresťanov). Druhá vec je, že tí, čo nemajú konkrétne vyznanie, sa zriedkakedy miešajú do tvorby programu pre duchovný rozvoj. (ale jeho plnenie tiež nie je nijak povinné). Nie je povinné pri skladaní sľubu spomínať akéhokoľvek boha (máme aj novopohanov a pod.). Nás zbor je prevažne sekulárny, respektíve to nikto nejak nerieši a vyznávanie boha a tak necháva na rozhodnutie jednotlivcov. Za nevhodné správanie sa u nás považuje fajčenie a opitosť na verejnosti. Takže skúsenosti môžu byť rôzne. Nástupy sú fajn, precíznosť prevedenia podľa vedúceho nástupu. Typickým znakom skautingu v českých krajinách a na slovensku je silné prepojenie s woodcrafterskou/trampskou tradíciou a väčším príklonom k lesnej múdrosti než vojenčine. Špecifické sú napríklad aj podsadové stany a slávnostné ohne, napríklad. Vzhľadom na dlhé roky zákazu skautingu, prežíval ako prúd v rôznych turistických krúžkoch a medzi trampmi a vôbec a tým sa tieto hnutia u nás silne podobajú. Skauting je taký, akým si ho ľudia spravia. Kamarátky mi je ľúto, takéto prístupy podľa mňa skautingu nerobia dobré meno.
Reakcia k téme:
Chcete dať svoje deti k skautom? Prečítajte si najprv toto.
14.04.2014 17:29 |
Oznám správcovi
Skauting (ako zistíš, keď tam vyrastieš) je veľká rodina, ktorá dokáže doslova zachrániť život. (To je lepšie nezisťovať, ale keď na to príde...) Jaj a ešte skauti a priatelia skautingu sa občas vynoria a pomôžu na naprosto nečakaných miestach. Napríklad je vždy kde prespať a mať teplý pocit bytia medzi svojimi a vôbec.
Reakcia k téme:
Chcete dať svoje deti k skautom? Prečítajte si najprv toto.
13.04.2014 22:07 |
Oznám správcovi
1
>
Prihláste sa
Ďalšie možnosti
Registrácia
Kódex diskutujúceho
Hlavné správy
Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?
Dobré ráno
Dobré ráno: Dotácie na rodovú rovnosť rozdali čudne
Komentár Zuzany Kepplovej
Hluchá linka, nefunkčná appka
Dave Grohl každý deň čaká, či nezačne vojna. Aj po rokoch sa mu sníva o Nirvane
Skryť
Vypnúť reklamu
Najčítanejšie na SME
4 hod
24 hod
7 dní
SME+
EN
1.
Vláda sa dohodla na plošnom testovaní, predĺžila zákaz vychádzania (minúta po minúte)
43 295
2.
Plošné testovanie potrvá deväť dní, vláda predĺžila aj zákaz vychádzania
Video
26 082
3.
Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?
9 864
4.
Prieskum: Sme rodina je len tesne nad hranicou zvoliteľnosti
9 464
5.
Navaľnyj sa vrátil do Ruska, na letisku v Moskve ho zatkli
Foto
9 062
6.
K Slovensku sa blíži arktický vzduch
7 442
7.
Meteorológovia upozorňujú na extrémne nízke teploty v Trenčianskom kraji.
7 265
8.
Remišová nepodporila uznesenie, Za ľudí má na plošné testovanie iný názor
6 355
1.
Vláda sa dohodla na plošnom testovaní, predĺžila zákaz vychádzania (minúta po minúte)
159 221
2.
Množstvo ľudí, otvorené bufety. Pozrite si Kavečany počas lockdownu
Foto
51 945
3.
Shiffrinová nastavila latku vysoko, Vlhová stráca po prvom kole priveľa
Video
47 697
4.
Vlhová sa nevyhla chybám, sama nebola spokojná. Vyhrala znovu Bassinová
Video
39 615
5.
Plošné testovanie potrvá deväť dní, vláda predĺžila aj zákaz vychádzania
Video
30 353
6.
Štát rozdáva zo stomiliónovej injekcie, Lexa dostal možné maximum
30 031
7.
Na konci košickej Hlavnej má vzniknúť nová mestská štvrť
Foto
28 844
8.
Zo Slovenska chceli televíznu veľmoc. Dnes už len predávajú pozemky
26 484
1.
Vláda sa dohodla na plošnom testovaní, predĺžila zákaz vychádzania (minúta po minúte)
159 062
2.
Slovensko čaká ďalšie plošné testovanie, lockdown nezabral (minúta po minúte)
127 329
3.
Zmenky sfalšovali. Ako Jankovská vťahuje Smer do tejto kauzy
126 149
4.
Vláda sa dohodla na celoplošnom skríningovom testovaní (minúta po minúte)
111 534
5.
Koronavírus na Slovensku: Celoplošné testovanie je zásah s najrýchlejším účinkom, tvrdí Krajčí (minúta po minúte)
103 556
6.
Koronavírus na Slovensku: Schválili pokuty za porušenie pravidiel očkovania (minúta po minúte)
103 066
7.
Sedemdňový priemer z PCR testov klesá (mapy a grafy)
Foto
85 744
8.
Koronavírus na Slovensku: Sulík uznal podiel viny na nedorozumení o plošnom testovaní (minúta po minúte)
82 508
1.
Množstvo ľudí, otvorené bufety. Pozrite si Kavečany počas lockdownu
Foto
2.
Na konci košickej Hlavnej má vzniknúť nová mestská štvrť
Foto
3.
Zo Slovenska chceli televíznu veľmoc. Dnes už len predávajú pozemky
4.
Taliani sa tešili, ale Magoni iba krútil hlavou. Čo chýba Vlhovej?
Video
5.
Záchranárka: Keby bola jediná voľná sanitka, išla by skôr k infarktu, ako ku covidu
6.
Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň
7.
Pred 133 rokmi udreli extrémne mrazy, na ich meranie nestačil teplomer
Foto
8.
Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie
1.
Leaving home will be nearly impossible without a negative test
2.
Vaccination strategy to change
3.
Bratislava was nothing like Prague when I first came here
4.
Cabinet agrees on COVID screening
5.
Coronavirus in Slovakia: 573 new cases confirmed (graphs)
6.
More tips for outings in Bratislava during the lockdown
7.
Snow has arrived in Bratislava
Foto
8.
Slovakia has the most COVID-19 deaths per million people
Skryť
Vypnúť reklamu
Skryť
Vypnúť reklamu
layer_message_head
layer_message_body
Načítavam diskusie, hneď to bude.
Zavrieť
Upozornite nás na nevhodný príspevok
Príspevok, na ktorý upozorňujete:
Prečo si myslíte, že príspevok porušuje
kódex
:
Vyberte z možností:
absencia slušného správania
tvrdenie / obviňovanie bez dôkazov
príspevok nesúvisí s témou článku
nenávistný príspevok
osobný útok
vulgarizmus
xenofóbia / rasizmus / podnecovanie násilia
grafické upozorňovanie na príspevok
reklama (propagovanie značky)
iné
Alebo napíšte (nepovinné) napiste:
( Zostáva ešte
150
znakov )
Už ste čítali?
Domov
Koľko vakcíny nemocnice vyhodia? Priznala sa len Bratislava
Domov
Zmenky sfalšovali. Ako Jankovská vťahuje Smer do tejto kauzy
Primár
Imunita po vyliečení sa z covidu pretrvá dlhšie, ako sa čakalo
Domov
Sulíka chceli nahrávkou usvedčiť z klamstva, tá ukázala nedorozumenie
Domov
Čo pre Kočnera znamená rozsudok 19 rokov a aké má ešte možnosti? (otázky a odpovede)
SME.sk
Najnovšie
Najčítanejšie
Video
Desktop
Skryť
Zatvoriť reklamu