Nedeľa, 29. marec, 2020 | Meniny má Miroslav

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: Sesquideus
1 >
mínus indicator plus

 

S istotou nikdy. Ale podľa mňa je to úplne jedno. Ak máš byt plný plynu, v zime stačí postaviť sa z gauča a potom sa dotknúť kľučky. Alebo trebárs si vyzliecť sveter, ja to občas spravím už vo výťahu.
 
mínus indicator plus

 

Vôbec to nie je také zlé. Máš zlý predpoklad: nechceš transfer z GTO na LEO, ale len sa dostať do hustej atmosféry. Na to stačí úplne zanedbateľné množstvo paliva, v apogeu trošku zabrzdíš a perigeum prudko klesne. Stačia rádovo jednotky až desiatky m/s (napríklad z GTO 300×36000 na 200×36000 je to iba 10,5 m/s). Horšie je to s GEO, ale zase tam sa dá relatívne lacno (aj keď len pomaly) preletovať od jedného objektu k druhému a chytať ich. Inklinácie väčšiny objektov sú tam maličké. Je oveľa lepšie mať jeden poriadne veľký objekt, ako desať menších -- a navyše sa dá na dlhých časových škálach klesať aj inak, než raketou (solárna plachta by tu fungovala veľmi dobre). Na približne kruhových LEO tiež stačí pár desiatok m/s a ideš dolu. Pre malé objekty to nie je riešenie, ale zopár najväčších by sa takto dalo dať dolu relatívne lacno (a áno, aj v KSP to robím úplne bežne ;-)). Hlavný prínos by bol v tom, že sa zníži riziko zrážky dvoch veľkých objektov a následnej kaskády zrážok. Drobné objekty takto zbierať nepôjdu asi nikdy, na to sa asi pôjde lasermi alebo dákou podobnou sci-fi.
 
mínus indicator plus

 

Áno, toto čiastkové riešenie iba odžehlí problém niekam inam (konkrétne k tomu, že zákonník práce je koncipovaný idiotsky). Ale niekde začať treba a toto je dosť vypuklý problém.
 
mínus indicator plus

 

Tak to sa môžem zahrať na proroka -- že v Nemecku to nutne skončí krachom a biedou. Tieto idiotské nápady sa tu zjavujú stále dokola a vždy to končí rovnako.
 
mínus indicator plus

 

A to kde preboha? Snáď ti nikto nebráni ísť niekam, kde je lacnejšie. Či musíš bývať v centre?
 
mínus indicator plus

 

To vôbec nie je také isté. Keby to vybuchlo dolu, zrejme by sa neodtrhli schody (resp. by nestrhli celú šachtu, ale iba spodok a ľudí by sa dalo poskladať aj s nižšou plošinou) a hasiči by to možno pomerne rýchlo uhasili. Toto bola práve blbá kombinácia totálne zničeného schodiska a nemožnosti hasiť v tej výške.
 
mínus indicator plus

 

Podľa následkov by som hádal jednotky až desiatky kg plynu. 49 MJ/kg, jeden kubický meter je asi 0.8 kg plynu, teda 40 MJ/m³, pri podieli 10% asi 80 g, teda 4 MJ/m³ (kyslíka je tam dosť). Pri jednom plnom tankovaní auta sa cez hadicu preženie viac chemickej energie, než stačí na totálnu demoláciu paneláku...
 
mínus indicator plus

 

Keby boli celé zo zlata, na jeden byt v paneláku (odhadom 100 ton) b si potreboval asi 4 G€. Jedna PR1BINA alebo dva týždne slovenského HDP ;-)
 
mínus indicator plus

 

Zase tí jednoduchší už Fica volia aj tak, resp. niečo ešte horšie. Tí ak aj niekam prejdú, bude to len ešte niečo horšie.
 
mínus indicator plus

 

Veď aj rozbila, akurát že plánovane. Pripomína mi to Google, tí tiež dookola zbytočne rozbíjajú funkčné veci a nahrádzajú ich paškvilmi. A tento článok tiež písal nejaký gigant myslenia a otec ruskej demokracie. Celá informácia by sa vošla do jedinej jednoduchej tabuľky, miesto toho tam majú zbytočnú a neprehľadnú tirádu.
 
mínus indicator plus

 

Akurát všetky tvoje príspevky vyžadujú chabý a mdlý rozum.
 
mínus indicator plus

 

Klasika... stane sa ojedinelé nešťastie, a už je tu plno expertov na bezpečnosť, ktorí by najradšej všetko zregulovali, zakázali, odsúdili. Zalezte.
 
mínus indicator plus

 

Neznamená to automaticky, ale tento zákon je správny a jeho dodržiavanie by sa malo vynucovať ďaleko prísnejšie (ale s ohľadom na reálnu nebezpečnosť konania). Teda o tretej v noci na prázdnej diaľnici nech si pokojne ide aj 400 km/h, ale pri normálnej premávke je 130 až-až a takýmto by mali habať autá a naparovať brutálne, likvidačné pokuty, prípadne väzenie.
 
mínus indicator plus

 

No ale celkom by ma zaujímalo, koho teraz budú voliť v osadách, kde sa vo veľkom kupovali hlasy. ĽSNS hádam nehrozí, Smer by po tomto mal ísť tiež dole. Harabin, Kollárovci?
 
mínus indicator plus

 

No dobre, ale ešte mi prosím prezraď, kto vám ten váš spôsob života čo najviac rozbije, aby som vedel, koho mám voliť ja...
 
mínus indicator plus

 

Blaha má jediné šťastie, že blbosť nie je trestný čin a teda za ňu sedieť nepôjde.
 
mínus indicator plus

 

A teizmus je zase dobrovoľné klamanie samého seba. Čo je horšie...?
 
mínus indicator plus

 

Je to možné, aj keď so stabilitou to nie je veľmi dobré. Napríklad môže využiť gravitačný prak okolo Mesiaca, môže dôjsť k zrážke, môže vypustiť trochu plynu... alebo možno v skutočnosti až tak veľmi neobieha, ale ide o koorbitálny pohyb -- obieha okolo Slnka, ale s rovnakou periódou ako Zem a teda sa veľmi nevzďaľuje (ba občas je ťažké vôbec povedať, čo je ešte veľmi excentrická dráha a čo už obieha okolo Slnka). Navyše presnosť merania rýchlosti je celkom problém, aj keď pre pomalé až tak nie a navyše títo to majú dobre ošetrené.
 
mínus indicator plus

 

Ja som pochopil okamžite, o to sa báť nemusíš. Akurát som mal pocit, že sa tak trochu bavíme o jednorožcoch, ešte som žiadneho poriadne nevidel...
 

1 >

Najčítanejšie na SME