Utorok, 21. január, 2020 | Meniny má Vincent

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: PeterT
1 >
mínus indicator plus

Čo keď cieľom bolo práve toto?   Čo keď cieľom bolo práve toto?

Nepodceňujme Smer a s ním spojených oligarchov a zločincov. Možno bolo skutočným cieľom aby sa u voličov OĽANO zvýšil kredit pána Naďa, diplomata ktorý bol v čase vlády Smer+HZDS+SNS v rokoch 2006-2010 vo vysokých funkciách na Ministerstve obrany. Teraz je isté, že bude zvolený do NRSR. A to je možno pravý cieľ organizátorov celej tejto akcie.
 
mínus indicator plus

Keď vrchnosť vymysli volovinu,   Keď vrchnosť vymysli volovinu,

tak občania majú morálne právo sa brániť tak, aby im tá volovina zobrala čo najmenej času. A toto morálne právo nemôžeme zobrať ani sudcom, aj keď si o morálnych kvalitách sudcov nemyslíme nič dobré.
 
mínus indicator plus

Počítače samotné nič nevyriešia   Počítače samotné nič nevyriešia

A to Ti hovorím ako vyštudovaný informatik s dlhou praxou. Viď napríklad slovensko.sk. Ak veci robíš v princípe zle, tak ich naprogramovanie "do počítača" nič nezlepší. A k tej matematike a kriede. Tam sa veľmi mýliš. Mnohí profesori matematiky na známych svetových univerzitách učia matematiku pomocou tabule a kriedy a považujú to za najlepší nástroj pre vysvetľovanie matematiky. Lepší než prezentácie, elektronické tabule a biele fixkové tabule. Napríklad pred pár rokmi keď na IoE UCL London (https://www.ucl.ac.uk/ioe/ ) chceli zrušiť klasické tabule s kriedou a zaviesť biele a interaktívne tabule, tak sa vyučujúci matematiky sťažovali na vedení, aby tak nerobilo, lebo podľa nich sa bez klasickej tabule a kriedy nedá matematika vyučovať. Neviem ako to dopadlo (ale tuším, lebo "pokrok nezastavíš" ani keď ide zjavne nesprávnym smerom). Ani neviem o tom nájsť správu na Nete (ja som sa to dozvedel z prvej ruky od osoby, ktorá to z titulu svojej funkcie mala riešiť). Ale o tom ako majú profesori matematiky radi kriedu svedčí napríklad aj tento článok: https://gizmodo.com/why-mathem... Keď učíme matematiku na tabuliach s kriedoU, tak ju učíme tak, ako sa má učiť podľa uznávaných profesorov.
 
mínus indicator plus

Myslím, že áno   Myslím, že áno

Pri rýchlom hľadaní som síce nenašiel návrhy rozpočtov, ale tu sú výsledky (možno prdbežné?) za minulý rok: https://tradingeconomics.com/c... (stĺpec Last obsahuje väčšinou údaj za 2018). V pluse vraj bolo Bulharsko, Česko, Slovinsko, Litva, Chorvátsko. A pridám aj celkové zadĺženie: https://www.statista.com/stati... "Vedú" PIGS+BE,CY,FR. Najmenej zadĺžené je Estónsko. Tomu dokonca v minulosti nejakí ekonomickí šašovia vyčítali, že sa primálo zadlžuje. Ako turista môžem napríklad porovnať cesty: Diaľnic síce majú málo, ale kvalita niektorých ciest 2. triedy (pár som ich v lete prešiel) je v porovnaní so Slovenskom (ale aj so susendým Lotyšskom) nebe a dudy. Aj keď sú zaplátané, ale technológiou, že tie zápaty pri jazde necítiš. A my sa vyhovárame, že niet peňazí na cesty...
 
mínus indicator plus

 

Myslím, že aj ten čínsky firewall sa dá nejako obísť. Aspoň tak usudzujem z reakcie činskych kolegov, ktorým som písal niečo v zmysle, že informáciu, ktorú im nemôžem poslať priamo lebo by som porušil GDPR, môžu získať keď zadajú čosi do Googlu, ale že ich vyhľadávača Baidu, ktorý som skúsil, to nenájde (aj keď nešlo vôbec o "kontroverzné" informácie). Oni mi napísali, že ďakujú, a že majú spôsoby, ako to dokážu nájsť.
 
mínus indicator plus

Robia zle aj dobre   Robia zle aj dobre

Na jednej strane, cenzúra Internetu ide proti zásadám jeho budovateľov a zjavne hlavným motívom izolovania "Ruského Internetu" je jednoduchšie cenzurovanie. Aj keď ľahšie formy cenzúry vidíme aj v krajinách EÚ... Na druhej strane má ale pravdu s motívom "čo keď nás američania odstrihnú". Že to nie je len paranoja vidno na prípade Huawei, ktoré sa skoro podarilo odstrihnúť od licencií na používanie procesorov ARM a Androidu. Na tomto príklade sa USA chovalo ako diktatúra, ktorá primäla firmy, ktoré sú (v podstate náhodou) registrované v USA, aby prestali obchodovať s určenou inou firmou. Proti takýmto praktikám sa musí poistiť každá veľká krajina. Ani EÚ by nemala podceniť takúto možnosť útoku a mať v zálohe Európske riešenia. Prípadne zákony, ktoré postavia autorské diela, ktorých licencovanie sa zjavne vymoklo spod kontroly vlastníkov práv, mimo ochrany autorského zákona.
 
mínus indicator plus

 

Keď stúpa, tak konečne daj nejaké dáta (z minulosti a súčasnosti, nie predpovede) a fotografie a prestaň útočiť ad hominem.
 
mínus indicator plus

Prehrali ju skôr než začala   Prehrali ju skôr než začala

Pokiaľ viem, tak Ho Či Min bol v mladosti predovšetkým bojovník za oslobodenie Vietnamu spod koloniálnej nadvlády Francúzska. Už po Pruhej svetovej vojne sa spolu s ďalšími obrátil na víťazné mocnosti vrátane prezidenta Wilsona aby pomohli Vietnamcom dostať sa spod francúzskej koloniálnej nadvlády. Lenže oni nereagovali. A rovnako nereagoval ani prezident Truman po Druhej svetovej vojne, ktorého Ho Či Min niekoľkokrát oslovil v tejto veci. Potom mu už nezostávalo nič iné len sa obrátiť na "druhú stranu", aby mu pomohla. Teda USA jednak neodhadli smer vývoja (hlavne po Druhej svetovej vojne, že kolónie už končia), jednak sa zachovali hlúpo vzhľadom na to, že sami boli kolóniou a svoju nezávislosť si museli vybojovať. Mohli mať z Vietnamu priateľskú krajinu a nestálo by ich to množstvo životov...
 
mínus indicator plus

Bude stúpať hladina   Bude stúpať hladina

To počúvame už nejakých 20 rokov. Že bude, bude a bude. Ak by im tie predpovede vychádzali, tak predsa už musela stúpnuť tak, že by to vedeli vždy pri članku o "bude stúpať" dokumentovať konkrétnymu dátami a fotografiami. Vieš nájsť tie dáta a fotografie? Alebo aj o 20 rokov budú klimateroristi hovoriť o tom, ako BUDE voda stúpať?
 
mínus indicator plus

Koniec zastupiteľskej demokracie   Koniec zastupiteľskej demokracie

Vidíme v priamom prenose do akého škodlivého štádia sa vyvinula zastupiteľská demokracia. Nedokáže zastupovať ľudí, generuje si témy sama pre seba,... Myslím, že sme na rozcestí. Tri cesty z neho smerujú do priamej demokracie, diktatúry a chaosu. Ja by som si najradšej vybral tú do priamej demokracie. Podľa mňa tá zastupiteľská bola len dočasné riešenie kým nebola vo veľkých štátoch efektívne možná priama demokracia. Ale sily temnej strany nás zjavne tlačia do diktatúry alebo chaosu...
 
mínus indicator plus

Je šialené,   Je šialené,

že v roku 2019 sú v krajine EU politickí väzni. A sankcie nikde...
 
mínus indicator plus

Daj relevantný prieskum   Daj relevantný prieskum

ktorý by hovoril, že viac než 50% by bolo za zotrvanie. Lebo mne sa zdá, že taký prieskum neexistuje, to len ľudia nechápajúci realitu si ho želajú aby existoval.
 
mínus indicator plus

Nie je to pravda   Nie je to pravda

Nie je to jasne napísané: https://eur-lex.europa.eu/lega... "...Únia dojedná a uzavrie s takým štátom dohodu, ktorá ustanoví spôsob jeho vystúpenia..." Máš azda v zmluve s mobilným operátorom napísané, že až sa rozhodneš zmluvu zrušiť, tak s tebou operátor uzavrie zmluvu, ktorá stanoví spôsob vystúpenia? Asi nie, že? Preto je to celé na hlavu. Alebo inak povedané, je to právničenie, ktoré má za cieľ sťažiť vystúpenie. Jasné by to bolo, keby tam bol presný text dohody, s ktorou sa vystupuje (prípadne s niekoľkými možnosťami voľby napr. či zostane v colnej únii, v Schengene, ..., kde by štát PRED aktivovaním članku musel povedať ako si zvolil dané voľby).
 
mínus indicator plus

Aj Haščák si to myslí   Aj Haščák si to myslí

Aj Platón si to myslel. Môžeš sa teda tešiť, že si so svojím názorom v dobrej spoločnosti :)
 
mínus indicator plus

To je sila   To je sila

Retroaktívny červený zákon. V meste, ktoré zažilo cenové regulácie "reálneho socializmu". Ale zjavne sa z nich nepoučilo. Umelá cena vytvára umelý nedostatok a následne čierny trh. "V niektorých štvrtiach totiž bežne zarábajúci ľudia prakticky nemajú šancu získať byt." No katastrofa, súdruhovia. Akoby v Londýne, Viedni alebo aj Bratislave si mohol človek s priemerným platom (na dané mesto) dovoliť prenajť byt hocikde. A vlastne prečo by to tak malo byť, súdruhovia z NDR? Nemáte dostatočné skúsenosti z histórie, že to takto nefunguje? seoba (20:55): Možno sú ceny naozaj nižšie než v Bratislave, veď v Berlíne je ponuka nájomného bývania ovela väčšia. Sú tam firmy, ktorých biznis model je zarábať na prenájme, teda "musia" prenajímať, nemôžu byt držať prázdny "pre vnúčatá". Ale neporovnávaš náhodou cenu čistého nájmu v Berlíne s cenou aj s (niektorými) energiami v Bratislave? Alebo máš konkrétnu informáciu o iných skutočných cenách prenájmov v Berlíne?
 
mínus indicator plus

Ako nesplniť vôľu ľudu   Ako nesplniť vôľu ľudu

Parlament míňa obrovské množstvo energie na nájdenie spôsobu ako nesplniť vôľu ľudu. Povedal by som, že to najlepšie ilustruje fakt, že zastupiteľská demokracia je už prežitok a brzda ďalšieho rozvoja. Vznikla v dobe keď jednak neboli technické podmienky na ľahkú implementáciu priamej demokracie (aj keď Švajčiarsko to dokázalo a profituje z toho dodnes), jednak vládnuca vrstva si chcela udržať kontrolu - z nej sa regrutovali poslanci, ktorí mali vykonávať vôľu voličov, ale často tak vôbec nerobia. V diskusiách k téme Brexitu sa často objavuje niekoľko diskutérov (alebo možno len jeden?), ktorí tvrdia, že priama demokracia je nižší druh demokracie než zastupiteľská. To sa mi zdá úplne uletený názor. Ak základnou zásadou demokracie je vôˇôa ľudu, tak priama demokracia má byť vyššou formou a zastupiteľská sa má použiť len vtedy, keď nie je možné použiť priamu.
 
mínus indicator plus

Presne   Presne

Presne to som chcel napísať. Centrálne zamykanie, elektrické sťahovanie okien je štandardom aj v nižšej triede áut už aspoň 20 rokov. Autorádio s prehrávaním mp3 možno l+n 15. Vyzerá to, že niekto omylom skopíroval 10 či 20 rokov starý reklamný text. Ja si neviem vybrať nová auto práve kvôli "technológiám". Chcel by som benzínový atmosférický štvorvalec v aute, v ktorom sa necítim "obstavaný" z každej strany (napr stredovou konzolou prečnievajúcou sedák sedadla, pevnou opierkou rúk, ovládaním okien práve na mieste, kde chcem mať koleno, ...), ktoré nemá zbytočné automatiky a ktoré nemá napevno implementovaný GPS čip ani GSM telefón, ani WiFi ani žiadnu inú technológiu ktorou by sa akékoľvek dáta dali bezdrôtovo dostať z auta von či do auta dnu. Zdá sa, že to už nie je možné, takže výrobcovia áut asi už moje peniaze za nové auto neuvidia...
 
mínus indicator plus

To nie je také jednoduché   To nie je také jednoduché

Ak mesto neprenajme štadión Slovanu, tak komu? Inými slovami rozhodujú sa medzi nejakým príjmom, ktorý príde s veľkým meškaním, a žiadnym príjmom. Čo by ste im poradili? Alebo má niekto ideu ako inak speňažiť štadión? Mesto sa v prvom rade nemalo dotalčiť do tejto situácie. Široký to mal postaviť a prevádzkovať za vlastné. Vrcholový šport je biznis ako každý iný a nemá ani najmenší morálny nárok na dotácie od štátu.
 
mínus indicator plus

Asi ti to nevysvetlia   Asi ti to nevysvetlia

Mam dojem, ze to nevedia rozumne vysvetlit. Umelci proste sudia diela podla subjektivneho pocitu. Okrem kocky na Kollarku je podobne "citlivo" zasadena do okolia aj TatraBanka so ziletkovou strechou vedla prezidentskeho palaca. Ale ta je z nejakych zahadnych dovodov tiez v poriadku. Len ten Danube je zly a zly. Mozno preto, lebo sa vysmieva ochranarom co si myslia, ze su pupok sveta.
 
mínus indicator plus

Presne   Presne

take iste nieco som chcel napisat. Fasada, ktoru vyprovokovali pamiatkari svojim typickym pristupom, sa im nepaci. Ale zato daju kladnu cenu domceku na stracej nozke (vid iny clanok), lebo je to vraj "moderný prípad bývania v záhrade, ktorý skromne splynul s okolitým prostredím": https://kultura.sme.sk/g/14090... https://kultura.sme.sk/g/14090... Podla mna ako past na oko...
 

1 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME