Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: vis-a-vis
1 >
mínus indicator plus

pozrel som sa na mapy zobrazujúce   pozrel som sa na mapy zobrazujúce

CORRUPTION PERCEPTIONS INDEX 2018 a Gender Inequality Index vo svete a zdá sa mi ("by očko"), že tieto veličiny sú korelované. Vyššia korupcia je korelovaná s vyššou (gender) nerovnosťou. Mapy sú na webe. Ak korelácia existuje (overovať to matematicky sa mi nechce), potom by som ju vysvetlil tak, že spoločnosť s nižšou mierou korupcie je ochotná vo väčšej miere delegovať na vedúce miesta aj ženy. Pre prípadné protiargumenty; netvrdím, že v spoločnosti je menej korupcie vďaka ženám, ale že sprievodným znakom znižovania korupcie je zrovnoprávňovanie žien.
 
mínus indicator plus

je to dane majoritnym sposobom   je to dane majoritnym sposobom

medializácie - televíziou, resp. pomocou TV to majú oveľa ľahšie. Hore sa dostávajú ľudia, ktorí sú presvedčiví v seba presadzovaní. S dobre zahranou show vysielanou do každej domácnosti sa da získať množstvo, ak aj nie väčšina voličov. Ale extrémisti boli predsa aj v minulosti a dnešná doba nie je ničím špecifickým. Predstav si, že by niektorý politik v diskusnej relácii vyhlásil, že zakrúti krkmi členom a priaznivcom inej strany alebo by spomenul, že časť obyvateľstva bude podliehať "riešeniu". Dnešná doba je ešte stale mierna a humánna. Či je to už ale zárodok niečoho horšieho, ukáže budúcnosť. Psychopati sú v každej spoločnosti, na spoločnosti závisí, či ich pusti ku kormidlu.
 
mínus indicator plus

pridam svoj suhlas   pridam svoj suhlas

Testy majú preukázať, ako sa šimpanz dokáže podobať na človeka. Keby sme vymysleli zrkadlový test, mohli by sme dostať paradoxné výsledky. Pista spomenul dcéru, a tak mi napadla (na ilustrácia) chyba, ktorú nemusí každý ľahko objaviť: napr. v teste nastavenom na chlapcov by dievčatá vychádzali horšie a naopak. Asi aj preto bol vymyslený EQ, pretože IQ bol nastavený na určitý, ľudí viac fascinujúci, druh inteligencie.
 
mínus indicator plus

pridam svoj suhlas   pridam svoj suhlas

Testy majú preukázať, ako sa šimpanz dokáže podobať na človeka. Keby sme vymysleli zrkadlový test, mohli by sme dostať paradoxné výsledky. Pista spomenul dcéru, a tak mi napadla (na ilustrácia) chyba, ktorú nemusí každý ľahko objaviť: napr. v teste nastavenom na chlapcov by dievčatá vychádzali horšie a naopak. Asi aj preto bol vymyslený EQ, pretože IQ bol nastavený na určitý, pripúšťam fascinujúci, druh inteligencie.
 
mínus indicator plus

prečo navštíviť Grónsko, kým je ešte čas   prečo navštíviť Grónsko, kým je ešte čas

a pokračuj s "zastreľ si posledného nosorožca, kým je ešte čas", "daj si veľrybí steak, kým je ešte čas", atd.
 
mínus indicator plus

presne!   presne!

Este si zabudol dodat, ze polovnik ti moze v lese zastrelit psa ako psa (pozri ich vyrocne spravy o pocte zastrelenych domacich zvierat). Asi im uz nezvysia gulky na diviaky. Pravny vztah ku zveri si ponechal znaky feudalizmu: Pani velkomozni maju pravo svoju zver chovat trebars aj v zahradkach svojich poddanych, ti sa mozu stazovat na lamparni, ked im zver vsetko vyzerie a rozryje. Stav sa da vyjadrit tak, ze tvoja zahradka je sucastou polovnickej obory a mas pravo prikrmovat zver svojimi vypestkami.
28.11.2019 11:03 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

nasi "poľovníci".   nasi "poľovníci".

Skôr máme sami ako poľovníci problém ich nájsť,“ poznamenáva Číž. Nuž, ked poľovník (=certifikovaný expert) povie, že diviaky nie sú, potom nie sú.
 
mínus indicator plus

klamala, pretoze   klamala, pretoze

si myslela, ze uz nema co stratit. Co ma este viac udivuje, je cena, za ktoru sa nechaju sudcovia podplatit. Prijat "dar"jeden (slovom jeden) mobil s ich platmi? Na konci 89 alebo zaciatku 90. roku k nam do firmy chodil Rakusak. Zo 2-3 razy ho zastavila policia kvoli prekrocenej rychlosti. Pokutu ukecal jednym ci dvoma propagacnymi perami, ktorych mal v aute desiatky. Pristup porovnatelny s Indianmi, ktori za bizuteriu predali kus zeme. Nasi sudcovia: Mobil na jednej strane vah, na druhej vsetko. Ak sa ale z toho vykecaju, potom je mobil dobra cena, nie?
 
mínus indicator plus

Manzelia B. su uz po smrti,   Manzelia B. su uz po smrti,

knihy sú z ich pozostalosti, takže ich nedarovali. Tým nechcem spochybňovať ich ľudskosť. Na druhej strane by sa isto potešili, keby vedeli, že ich knižnica prežíva ako celok.
Reakcia k téme: Sedemtisíc kilogramov kníh
26.11.2019 13:32 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

on o voze, ty o koze   on o voze, ty o koze

v clanku neslo o prekrocenie rychlosti na dialnici, ale o prekrocenie rychlosti v obci, ked vodic siel rychlostou porovnatelnou s rychlostou na dialnici. Maximogoleadorov priklad zo Svajcu sa tiez tykal jazdy v obci. Tak preco tu teraz riesis jazdu na dialnici?
 
mínus indicator plus

nekompletna informacia   nekompletna informacia

"V pondelok o tom informovali tamojšie médiá s tým, že na mieste sú už policajti." Je veľmi mile dozvedieť sa, že na mieste sú už policajti, ale stále nevieme, ci tí policajti už krádež aj vyšetrujú. ...alebo, žeby bola poznámka o prítomnosti policajtov na mieste činu myslená ironicky? Rozumej "Už konečne prišli!"
 
mínus indicator plus

o tejto verzii pocujem prvykrat   o tejto verzii pocujem prvykrat

a zdá sa mi nepravdepodobná. Keby na palube vypukol požiar v rozsahu, ktorý by ovplyvnil aj nosnú konštrukciu a plášť lode, asi by loď nepustili na more. Niekde som čítal, že Titanic bol postavený z ocele, ktorá mala vysokú teplotu krehkosti (presný názov tohto technického termínu si nepamätám). Prejavovalo sa to tak, že už pri teplotách blízkych nule oceľ strácala húževnatosť a stávala sa krehkou. Zistilo sa to analýzou vzorky odobranej nedávno (povedzme pred 20-30 rokmi) z Britannicu, ktorý bol potopený v Stredozemnom mori už počas WWI. Britannic bol sesterská loď Titanicu, bol rovnakej rady, staval sa paralelne s Titanicom z rovnakého materiálu. Titanic pri náraze "pukol" a špekuluje sa, že keby oceľ nebola tak krehká, trhlina, ktorá vznikla pri náraze, by nemusela byť a tak dlhá, a tým devastujúca.
 
mínus indicator plus

nikto sa (sic!) nezranil?   nikto sa (sic!) nezranil?

nemala byt sprava o tom, či niekto niekoho nezranil?
 
mínus indicator plus

lepšie by bolo dať mu priamu otázku,   lepšie by bolo dať mu priamu otázku,

všakže? Ale kto bude riskovať, že ho na druhý deň odvedie NAKA a dokážu mu činnosť ohrozujúcu bezpečnosť republiky? Možno ty by si sa ho mohol spýtať (tebe iste odpovie) a potom nám to vydokladovať (toľko a toľkoto), nech už vieme, aký človek bdie nad našou bezpečnosťou.
 
mínus indicator plus

doteraz som si myslel, ze   doteraz som si myslel, ze

rušňovodič odchádza zo stanice ked dostane povolenie a ide takou rýchlosťou akú ma predpísanú. Ked má teda rušňovodič priestor na generovanie meškaní?
Reakcia k téme: Prečo vlaky horia
21.11.2019 12:53 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

no a teraz skusit   no a teraz skusit

kombajn alebo - ešte lepšie - pluh. Samozrejme, pluh by bol pri prekonávaní rekordu spustený v polohe "hlboká orba".
 
mínus indicator plus

ale o to v blogu   ale o to v blogu

neslo.
18.11.2019 22:29 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

morská hladina je v normálnej výške   morská hladina je v normálnej výške

ale voda nestačí odtekať do mora, ktoré je hneď vedľa?
 
mínus indicator plus

ked voyager prestane vysielať,   ked voyager prestane vysielať,

bude "nevšimnuteľný". Kto opticky/vizuálne dokáže zaregistrovať objekt o veľkosti cca jedného metra pohybujúci sa vesmírom? Myslím si, že po niekoľkých tisícročiach strati aj kovový lesk (ak ho teraz vôbec má) a nebude sa dať odlíšiť od obyčajného šutra, iba ak z menej ako kilometrovej vzdialenosti. Nad pravdepodobnosťou detekcie takejto stopy ani netreba uvažovať.
 
mínus indicator plus

pozasatavil vykon ktorej funkcie?   pozasatavil vykon ktorej funkcie?

Dúfam, že nemá pozastavenú iba funkciu kameramana.
 

1 >

Najčítanejšie na SME