Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: Alimitka
1 >
mínus indicator plus

Ide o podstatu problému cien energií.   Ide o podstatu problému cien energií.

Nejde primárne o to, kto čím kúri, alebo ako sa dá ušetriť:) Elektrina je ekologická energia. Ak už sa robí nejaká regulácia cien energií, tak by mala byť výhodná pre obidve strany. Rozdiel nákupných a predajných cien, t.j. zisk má byť tiež primeraný. A ak sa porovnávajú burzové ceny za 1.polrok - je to neobjektívne. Pretože ide o zimné a jarné obdobie, kde je vyššia spotreba, ergo dopyt po energiách je vyšší. To generuje aj vyššiu cenu energií na trhu, na burze.
 
mínus indicator plus

Metodika cien energií   Metodika cien energií

Metodika cien energií je stanovená iba podľa cien na burze? Nevidím graf cien nakúpených energií na URSO. Tu je zaujímavý rozhovor, ako sa nakupujú energie a čo všetko vplýva na ich cenu: https://www.sse.sk/aktuality/v... Výber z rozhovoru, ako sa nakupuje elektrina v SSE: === "Komodita sa nakupuje v priebehu celého roka na ďalšie obdobia. Bežne nakupujeme elektrinu aj na tri roky dopredu a vieme tak našim zákazníkom garantovať cenu napríklad aj do roku 2020." "Očakávam, že ak nenastane žiadna podobná situácia, ktorá by takto výrazne ovplyvnila cenu elektriny, tá sa v takomto prípade môže dostať späť na úroveň okolo 30 €/MWh na veľkoobchodnom trhu v rámci Slovenska,“ dodáva Rosinec." === Z uvedeného vyplýva, že metodika cien energií by mala zohľadniť nielen ceny na burze na dané obdobie, ale aj skutočné ceny za nakúpenú energiu. Nenašla som takéto porovnanie cien pre stanovenie cien energií na rok 2020.
 
mínus indicator plus

Nevedia, či je to vlk, alebo pes?   Nevedia, či je to vlk, alebo pes?

Podľa čoho to určia? Na prvý pohľad sa mi viac podobá na vlka:) Nedávno, v júni zas bola správa, že v tej oblasti našli pravekého vlka. Nebudú náhodou príbuzní? https://science.hnonline.sk/bi...
 
mínus indicator plus

Treba sa na porovnávanie   Treba sa na porovnávanie

pozerať z hľadiska zamerania hospodárskej politiky vtedy a dnes. Od roku 1949 sme boli členmi RVHP - tu sa koordinoval aj celý náš hospodársky vývoj. Takže, sialo a žalo sa podľa centrálne plánovanej ekonomiky riadenej ZSSR. Čo sa týka tých stavieb na ornej pôde - to je záležitosť územných plánov. Každý občan má právo dávať k nemu pripomienky:)
 
mínus indicator plus

Aj v Tvojom príspevku   Aj v Tvojom príspevku

je dosť demagógie, alebo píšeš z neznalosti histórie. Napr. lesy a pôda: Odkiaľ mal štát lesy a pôdu? Štát vlastnil len tie lesy a pôdu, ktorú skonfiškoval občanom z rôznych politických dôvodov po r.1945. Prečítaj niečo aj o kolektivizácii a združstevňovaní v 50-tych rokoch. Je o tom dosť literatúry, aj diplomové práce.
 
mínus indicator plus

ad.: Kňažko   ad.: Kňažko

Kňažko zrejme žil vo Francúzsku z prozaických dôvodov (prečítaj aspoň niečo z jeho životopisu napr. na wikipédii): "V rokoch 1968-70 študoval ako štipendista na Medzinárodnej divadelnej akadémii v Nancy vo Francúzsku." Alebo na UPN píšu toho viac o jeho živote a rodine: "...pre nesúhlas s politikou komunistického režimu vrátil titul zaslúžilý umelec" https://www.upn.gov.sk/sk/mila...
 
mínus indicator plus

Klikla som v domienke,   Klikla som v domienke,

že pán bloger píše o zážitkoch z totality, kedy sa mohlo ešte aj v obchodoch fajčiť:) Ale, pointa je asi v tom, že ani po 30-rokoch sa správanie a nálady kupujúcich veľmi nezmenili. Aj v tých IT technológiach sme totálne zaostali. V čom je problém? Nemáme na to, nepotrebujeme to? Nápady sú, avšak nestretli sa veľmi so záujmom. https://www.etrend.sk/ekonomik... Keby si mohol pán bloger sám naskenovať tovar, možno by zas nemal o čom písať:) Jednoznačne je potrebné vzdelávanie ľudí - napr. v triedení potravín pri vykladaní na pás, v triedení odpadu po ich konzumácii, v triedení obchodov podľa druhov predávaného tovaru, v triedení ľudí podľa názorov. Pred 30-rokmi bolo také heslo, že "zaraďte sa". Teraz je zas aktuálne "zatrieďte sa".
Reakcia k téme: Fajčiari v obchodoch
14.11.2019 16:09 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

ad.: Zdroje   ad.: Zdroje

V programe majú uvedené konktétnejšie zdroje: Napr. k tým nájomným bytom: " Pre riešenie chýbajúcich pozemkov navrhujeme uzatvoriť dohodu medzi štátom a Slovenským pozemkovým fondom o bezodplatnom poskytnutí pozemkov na výstavbu nájomných bytov." Riešenia pre seniorov - byty v seniorských centrách: "Princíp by fungoval na výmene ich bytov/domov za pobyt v centre seniorov. Nezaniká tým hodnota majetku." To sú 2 príklady, ako chcú siahnúť na súkromné vlastníctvo občanov. Nie je to vôbec dobré riešenie.
 
mínus indicator plus

Zdroje budú z kapitalizácie?   Zdroje budú z kapitalizácie?

Chcelo by to uviesť konkrétnejšie informácie zdrojov, nielen takéto zovšeobecňujúce odborné výrazy používať. 9 bodov znie lákavo pre potenciálnych príjemcov týchto výhod. Lenže, napr. čo sa myslí tou kapitalizáciou budúcich výnosov? Dôraz je na "budúcich" - ktoré sú neisté:) A v závere je veta, ktorá naznačuje, akoby zdroje chceli získať privatizáciou?: "Kľúčom k takému finančnému modelu je vyňatie niektorých štátnych podnikov z rozpočtu verejnej správy," skonštatoval. Noo, uvidíme.
 
mínus indicator plus

Inteligentná obsluha   Inteligentná obsluha

Však roboty budú stále viac zapájané do obsluhy.
 
mínus indicator plus

Ozaj,   Ozaj,

však ten summit je v čase, keď akurát lieta po svete Santa Claus na saniach. Sobíky nám dovezú Gretu, ako darček do Madridu:) Čistá eko-preprava.
 
mínus indicator plus

Teraz majú príležitosť   Teraz majú príležitosť

si ju udobriť strýčkovia Sam a Vlad:) Napríklad nech jej požičajú atómovú ponorku.
 
mínus indicator plus

Napr. tu máš jeho výrok   Napr. tu máš jeho výrok

Napr. tu je jeden z jeho výrokov, o rešpektovaní a nekomentovaní rozhodnutia súdov a prečo to tak má byť: https://www.teraz.sk/slovensko...
 
mínus indicator plus

Neviem   Neviem

Neviem prečo túto formulku používajú právnici, ale počúvam, čítam to od viacerých politikov v súčasnosti. Možno sa to učili na práve:) Logicky by som pre túto formulku použila princíp Occams razor. Takže, asi je to právnická formulka, v zmysle, že rozsudky, rozhodnutia súdov sú vykonateľné a jedine sa možno proti nim odvolať, preto je zbytočné ich komentovať akokoľvek. Zbytočné je špiritizovať nad rozhodnutím súdov. Priveľa dôkazov zahmlieva pravdu.
 
mínus indicator plus

Ach jaj.   Ach jaj.

Taká povrchná reakcia. Súd neriešil ani etnickú, ani majetkovú otázku versus náboženská otázka. Ale len to, že súkromné vlastníctvo majetku je nedotknuteľné. Máme to dokonca zakotvené v Ústave. A stačí sa obzrieť do našej minulosti vojnovej a povojnovej. Aké konfiškácie majetkov sa robili. Navrátenie majetkov a spravodlivosť sa rieši od roku 1990 dodnes Už neplatí jeho výrok, že: "rozhodnutia súdov sa nekomentujú, ale rešpektujú" ?
 
mínus indicator plus

To rieši trh, nie?   To rieši trh, nie?

Máme predsa otvorenú trhovú ekonomiku. Také konkrétne body ani nepatria do predvolebného programu.
 
mínus indicator plus

Veď to, nečudujeme sa ničomu.   Veď to, nečudujeme sa ničomu.

Len sa snažíme pochopiť zámer toho záujmu o prieskumy. Ale, najdôležitejšia asi bude otázka o čase: Kedy v budúcnosti sa má niečo dohľadávať? Predpokladám, že po voľbách. Ak sa prieskumy netrafia do volebných výsledkov:) A, ešte naviac sa ide zaťažovať Štatistický úrad nejakými konzulátciami. Prečo sa neinformuje v SAVA https://sava.sk/. Tí majú, a určite dajú relevantné informácie o metodike.
 
mínus indicator plus

Ten tunel je prekvapujúci.   Ten tunel je prekvapujúci.

Takže, môžeme parafrázovať, že Eset je to naše svetielko na konci tunela:) Ozaj, zaujímavá a sľubná perspektívna vízia pre naše deti a vnúčence.
 
mínus indicator plus

Povinnosť zúčastniť sa volieb -   Povinnosť zúčastniť sa volieb -

O zákonnej povinnosti zúčastniť sa volieb sa neuvažuje? Majú ju aj vyspelé demokracie. Avšak, ako prekonať tú averziu z min. režimu, hmm. Pozitívum - snáď by štát trošku zbohatol na pokutách, za neúčasť:) Alebo, nech s oznámením o termíne konania volieb dávajú do schránok aj tipovací tiket. Ľud si aspoň niečo privyrobí v zmysle "chlieb a hry".
 
mínus indicator plus

Je to kontraproduktívne,   Je to kontraproduktívne,

ak nie je moratórium platné pre všetky prieskumy, stávky, veštecké tipovanie, rôzne predvolebné analýzy kombinatoriky, etc. A naviac, načo však vôbec nejaké moratória majú byť? Nech si robia prieskumy, odhady. Však to sú špecifické služby raz za cca 4 roky, generujú financie, zamestnávajú ľudí, tvoria sa zisky, z toho prospievajú všetci zúčastnení, najmä štát na odvodoch a daniach. To je hádam už prežitok - moratóriom. Každá spoločnosť sa riadi zákonom o účtovníctve a archivuje podľa tohto zákona účtovné doklady 10 rokov. Takže, nie je problém dohľadať za konkrétne obdobie faktúry a podklady k metodike prieskumu:)
 

1 >

Najčítanejšie na SME