Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Zoznam príspevkov používateľa: Pavol Satko
1 >
mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
mínus indicator plus

900   900

fakt sa to bavime o stredoveku a nie o včerajšom opijaši jobiku a spospolitostou. kde som napisal, že dvojkriž je znakom vychodneho obradu. ja som napisal že bol na osobnom erbe Belu. taky dvojkriž nebol ani nahodou nejakym znakom byzancie. byzantsky križ je podobny jeruzalemskemu len na ine farby. znakom byzancie bol dvojhlavy orol aky maju rusi v znaku. dvojkriž použivali pri zobrazovani cisaroviem na mandlovych štitoch, ktore tieto "obrankine viery" držali. nakoniec tu maš stranu konstantinopolskeho paptriarch a uvidiš ich znak http://www.patriarchate.org/in... čo sa tyka turula a jeho montovanie na pametniky v madasku som žiadneho noveho turula nevidel. robia si celkom pekne moderne sochy tak ako aj inde v europe. to že tu nejaky par ochotnikov niečo uplaca a da zarobit nejakemu bridilovi čo im vyvedie peknu slepicu z bronzu je skor folklor alebo trucpodnik ako ideologia. nakoniec vierozvesci v komarne su nase poblaznene maslo na našej hejslovackej hlave.
Reakcia k téme: Mojmírov turul.
10.06.2011 12:31 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

moc   moc

moc ma jednu vlastnosť oddavna, snaži sa presadiť, ako sa dnes vravi zviditelniť. ak si odmysliš Zobora, ktoreho vymyslel Anonym tak nikoho v Nitre po roku 906 nemaš. proste po Madarskej poražke ustredne knieža nebolo. tak ako v čase avarskej nadvlady pre Mojmirom, tiež žiadneho Mojmíra Nulteho nepozname. ked padli Avari, ten najsilnejši z velmožov ovladol inych a bol kniežatom hodnym zapisu v analoch. preto maš až Mojmira Prveho hoci z logiky veci vyplyva, že musel mat vplyvneho otca. mal ale ten nebol vladcom. bol vazalom avarov. podobne nemaš v analoch zapisane nijake centralne knieža v nitriansku po pade Moravy. dokonca medzi ludmi a nakoniec aj medzi madarmi v ludovych povestiach sa Mojmir II. už velmi nespomina. v tradicii zostal len Svätopluk. ak by si čital v jednej ruke držiac Steinhubelove Nitrianske kniežactvo a Kapitoly z najstaršich ceskych dejin http://www.forumhistoriae.sk/e... a v druhej Treštikovych přemyslovcov a Počatek moravy (všetko a ešte aj niečo ine mam doma) došiel by si k zaveru že si v mnohom protirečia niekedy až umyselne. včlenovanie uzemia je tiež ošemetny vyraz. nomadi si brania pastviny a nie uzemie. dokažu doputovat od činy pod pavlovske vrchy a žiadne svoje uzemie k tomu nepotrebuju. takže najskor musel u madarov nastat prechod k usadlemu hospodareniu a až potom možeme k nim priratavat nejake uzemie. aj v obsadenej a urodnej pannonii im to trvalo najmä vdaka zajatcom jednu, dve generacie. takže o uzemnom včleneni sa da hovorit, až ked sa staromadarske stražne osady na hranici hlohovec sered nitra ... zmenili na normalne hospodarske usadlosti. to je asi rok 950. to ale neznamena, že ich vplyv končil v stražnych osadach. končil tam kde ich kôň doniesol. a ver že kadial prešiel slovansky kôň v roku 906 k dunaju, tou istou cestičkou prešiel madarsky k slovanovi. mame nutkanie madarsky honfoglalás, teda zaujatie vlasti chapat tak ako si to madari k oslave Milenia namalovali. potoky krvy a porobu. ale je zaujimave, že aj ked sa podla Kučeru našli hroby s dorubanymi bojovnikmi z toho obdobia, nejde o nejaky dramaticky počet a treba si uvedomit, že zabitych vlastnych bojovnikov väčšinou pochvaju vitazi alebo aspom ti čo na uzemi zostali nadalej žiť. proste u nas v dedine zahynul nejaky velmož sviatoslav jursky so svojou 20 člennou družinou a rolnici zobrali na vedomie že si dojde pre desiatok nejaky honfoglalás gyorky. ale ani to sa nemuselo stat. možno už velmož suhlasil s vazalstvom, oholil si hlavku a išiel s madarmi zbijat do germanie. nakonie nič ho nenutilo byt verny mrtvemu Mojmirovi a narod sllovensky a slovenska republika ešte neboli.
Reakcia k téme: Mojmírov turul.
09.06.2011 16:16 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

prave   prave

použil si ten krasne zauživany vyraz "heraldicky spojeny". ale heraldika nie je historia. aj dnes ti namaluju a heraldicky zdvovodia akykolvek erb, ked zaplatiš. kolegovi urobili v polsku ešte aj rodostrom až po Kazimira Velkeho. bavime sa o časoch ked o niečom ako narod nema zmysel hovorit. nakoniec prvym prejavom niečoho narodneho su Gesta Hungarorum ale aj tie nie ako opis činov madarov ale ako opis činov madarskej elity, knioežat a šlachty. ale nevznikli pre potreby vzniku narodneho povedomia ale na presadenie "odvekych prav" povodnej starej šlachty proti prišelcom najme nemcom. niečo ako My sme tu doma! nakoniec rovnaku potrebu mala vtedy aj česka šlachta a ta mala svojho Kozmasa. to je čas ked pohanovi Pribinovi dali za ženu bavorsku šlachtičnu a syna narodeneho v Nitre pokrstil nemeckym menom. Ludom bola ukradnuta narodnost, lebo ešte nebola. použivali jazyk aby sa dohovorili a nie vyznačovali. Konstantin nevymyslel pismo pre moravanov aby s nich urobil narod, ale vymyslel pismo aby mohli jeho žiaci lahšie komunikovat o bohu. nitriansko nevstupilo do uhorska nesuc zastavu z dvojkrižom. nitriansko v roku 906 už nebolo, nech si Steinhubel píše čokolvek. nemalo knieža. zostali existovat hradiska, dvorce a dedinky ale bez ustrednej moci. madari boli v tych časoch najlepši vojaci. len tažko si je predstaviť, že by si v tyle nechali vyznamneho nepriateľa. kto z velmožov sa nepridal k nim toho vypalili a predali do otroctva. tak to robili všetci. od irska po kijev. a ludkovia jednoduchi žijuci roztruseni po krajine to mali ešte jednoduchšie. docvalalo dvadsat madarov k dedinčanom niekde pri hlohovci a tí im povedali, OK dojdite si na jesen pre 10 sliepok, ked už ste novi pani namiesto moravanov. život išiel dalej. ludia maju velakrat nutkanie poslat bojovat svojich davno mrtvych predkov za svoje dnešne ciele. či už Jobik alebo Slota.
Reakcia k téme: Mojmírov turul.
09.06.2011 14:00 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

čo ja   čo ja

ja som len bloger aj to len tretorady, ale historici su bajkari. o konci Moravy je tolko vymyslov, že by si čudoval. od napadu že mojmir daroval spolu s dcerou Moravu Zoltanovi, Arpadovmu synovi až po to že Madari nikdy na Morave neboli, ale ta sa rozpadla sama ako dosledok navratu k pohanstvu.
Reakcia k téme: Mojmírov turul.
09.06.2011 12:56 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

pionieri   pionieri

fakt som ziral ako blby. mali vedla tabor a večer ich, snad preto aby ich utahali, nahnali pochodovat okolo stanov a spievat. a spievali aj tu pioniersku pesnicku samozrejne nič som im nerozumel ale asi spievali o niečom inom než o tatrach.
Reakcia k téme: Mojmírov turul.
09.06.2011 12:01 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

mal   mal

mal som na mysli niečo ako analy. niečo vhodne pre študium dejin. pri zaniku Moravy v nej už nebola použivana slovanska liturgia. dokonca nevieme ani meno Mojmirovych biskupov a arcibiskupa. zostava len dufat, že niekde na zapade sa najde druhotne použity pergamen na ktory nejaky štastlivec z radov latinskeho kleru, čo to prežil, niečo zaznačil.
Reakcia k téme: Mojmírov turul.
09.06.2011 11:57 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

no   no

cisari krestanski Constantius II. a Constans I. dekretom 16. decembra roku 342 n. l. zakazali manželstva mužov v celej ríši. nepomohlo a s Rimom to išlo už len dolu vodou. onen zakaz nema žiaden pozitivny alebo negatívny vplyv na civilizaciu, na rozdiel od blbosti politikov od ľava - napravo. aj grecko sa nestalo fackovacim panakom Macedoncov a Rimanov pre svoje spoločensky priviligovane homosexualne zvyklosti ale pre permanentnu rozhadanosť v politike. dokonca adopcie homosexualnych cisarov Nervu, Traiana a Hadriana sa ukazali daleko rozumnejšie, než vychova a menovanie vlastneho syna Comoda Marcom Aureliom. ak sa povolia manželstva a adopcie tak sa nič neudeje so spoločnosťou. nejaky čas si to odskacu to len ti čo po takom niečom tužia a za čo pochoduju. im bude Armada spásy vyhravat pod oknami pri svatobnej noci Pochod jemnych mechanikov a naboženskí pobludenci budu navadzat adoptovancov, aby udali "rodičov" policajtom. ale aj armade dojde dych a aj policajtov to prestane baviť. len bude o jednu temu pri rozvodoch v Sudnej sieni na Jojke viac.
 
mínus indicator plus

ale   ale

namontovanie dvojkriža do slovenskej narodnej pranostiky v 19. storoči je podobne mytonelogicke ako madarske kmenove tradicie o oplodnovani v hlbokej minulosti, ktoré vyhutali pri ohničku v 9. storoči. nitrianski slovania nemali nič spoločne s belom III., ktory si dvojkriž doniezol z Byzancie ako svoj osobny erb. ale našli sa šturovskí vymyselnici a vymenením zelenych kopčekov za modre, prehlasili že s tym prišli cyril a metod.
Reakcia k téme: Mojmírov turul.
09.06.2011 10:32 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

no   no

vieš ked už pani z celeho politickeho spektra maju haciendy na miestach byvalych vinohradov na svahoch malych karpat s vyhladom do krajiny, začali sa starat o svoje okolie. takže v novom uzemnom plane zatrhnu dalšiu vystavbu nejakych nizkoenergetickych bungalovikov okolo seba aby ich panske majery nesudeili s noclaharnami chudoby. je to smutne ale to skor zachrani vinohrady než župne opatrenia. nakoniec premia za vyklčovanie vinohradu, štanky z cudziny čo predavaju retazce a chystana miklošova dan z vina su realie, ktore vlady robili preto aby vinohradnictvu vykrutili krk.
 
mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
Reakcia k téme: Mojmírov turul.
09.06.2011 8:32 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

to   to

to že ta zarmutil tento text nie je tym čo som napisal, ale tym že tomu nerozumieš. trocha vzdelania a chapania jemnych nuansy slovenskeho jazyka, by ti umožnilo ho nielen pochopiť ale aj otvorilo nove horizonty.
09.06.2011 7:22 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

ale   ale

turul sidlil aj na Devine a nad Nitrou, ale ho legionari vyplašili. nakoniec značkovanie teritoria nie je nejakou mimoriadnosťou. my tiež vytrepene dvojkriže temer na každy kopec a zakladame vatru sprostosti kde sa len da..trojjedinemu augustínovi marianovi huskovi na kralovej holi pri preskakovani skoro gate zhoreli.
Reakcia k téme: Mojmírov turul.
09.06.2011 7:18 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

ja   ja

bohužial v srbsku som ešte nebol.
Reakcia k téme: Mojmírov turul.
09.06.2011 0:17 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

fakty   fakty

fakty su fakt problem. kolaps Moravy bol tak rychly a komplexny, že sa nezachovala žiadna moravska pisomnost. a pritom moravania samozrejne že knazi a elita, knihy použivali ved ešte aj nakončia opaskov si dali robit vo tvare kodexov.
Reakcia k téme: Mojmírov turul.
09.06.2011 0:07 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

jedina   jedina

jedina hovorkyna ktorej verim je tato http://image.tvnoviny.sk/media... a to ju vobec nepočuvam
 
mínus indicator plus

prečo   prečo

prečo by mi malo o niečo ist? len som skonštatoval, že v komentaroch prevlada sklamanie. aj tento bloger dopodrobna opisuje ako sa "tešil" na nackov. ako odsledoval nejakeho prostorekeho policajta a vyjadril sklamenia nad tym, že sa neišlo do mesta, lebo tam by asi nejake vzrušo v spleti uličiek bolo. akoby očakaval, že fakt sa nejakych 200 000 ludi rozhodne ten pochod zatrhnut masovou pritidemonstraciou. asi sa chcel hrdinsky ako Sväty oddiel u Chairóneiea pobit s nacko-havedou za svoje prava, ale na jeho sklamanie nakoniec zisti že, nie je s kym. ja to, že sa nič neudialo a na druhy den pochod nikoho nezaujimal povazujem za normalne. alebo by som to nemal?
08.06.2011 13:07 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

dve veci   dve veci

Chaves urobil presne to čo som napisal. dal šancu chudobe a vyhnal korporacie. neurobil to demokraticky a je uplne jasne, že ho zapadne krajiny prestali mat radi. je otazne či by mu to CIA dovolila demokraticky urobit. Ja pochybujem. A aj on ich prestal mat rad, ked proti nemu CIA zorganizovala puč, ako bolo jej dobrym zvykom v latinskej amerike. ak sa pozrieš na jeho konanie s odstupom, tak nenapišeš čo si napisal. pre indianov v južnej amerike nikto na zapade nechysta vladu rovnakych kvalit ako je vlada v Dansku alebo Norsku. pre nich je iste lepšie ked ich vlada sa bude podobat viac na Huga Chaveza než na Anastazia Somozu. Chaves ma viac kamaratov, lebo okrem podla CIA lotrovskych štatov si zabudol napisat aj jeho dobre vztahy s Ruskom, Činou, Indiou a Braziliou a to nie su banditi ale buduci vladci sveta. ja viem, prečo by Amerika mala radšej niekoho ako Somoza, čo prave predviedli v Hondurase, ale prečo si mysliš ty, že idealom je severoatlanticka pravicova vlada pre indianov, to nechapem. Slovaci su vzdelanejši, rozvynutejši a aj aj byvaju v lepšom klimatickom prostredi, a to čo žijeme v našej krajine je dosť depresivne. za 19 rokov samostatnosti tu len 4 roky vladla lavica a sme po krk v neporiadku, rozkradčkach, relativnej chudobe, nezamestnanosti a bez šanci na zmenu k lepšiemu. mne by bolo tych indianov luto, keby mali mat naš osud. Svet sa meni a nebudu v nom platit nazory a navody Bushovcov, ktorí aj samotnu Ameriku dotiahli do važnych problemov.
Reakcia k téme: Winnetou do Bieleho domu!
08.06.2011 8:01 | Oznám správcovi
 
mínus indicator plus

ako   ako

ako vidiš dobre ta tu zvozili, lebo uražaš narodne zvyklosti a všednosti v krajine milovaneho americkeho spojenca. mala si napisať že sa to stalo v bielorusku a si vo vybere sme.
 

1 >

Najčítanejšie na SME