Utorok, 31. marec, 2020 | Meniny má Benjamín

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Externisti školám zaplatia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť

 

Má niekto predstavu, koľko sa má platiť za semester? Pretože ak je to viac než 10 tisíc, tak potom sorry, ale táto "novela" výrazne znižuje konkurencieschopnosť našich učilíšť známych pod nickom "univerzity". Lebo ak by som mal vo vrecku nadbytočných 10 litrov na semester a chcel by som ešte študovať, tak ich dám univerzite vo Viedni alebo inde v Rakúsku. 363,36 EUR na semester je totiž celkom slušná cena za papier, ktorý tam dostanem, keď sa nenechám vyhodiť.
 

cca 20 tis.

Za vsetky semestre externeho studia to vychadza 200 tis. Sk, ktore mozes ale aj nemusis zaplatit. Podla naplnenej kvoty studentov, za ktore bude platit stat. (celkovo su styri kategorie)
 

 

cca 40.000, ale to bolo ešte pred konečnou podobou tej somariny, ktorú schválili.
*
K tomu štúdiu v zahraničí: Absolútny súhlas, ale ber do úvahy, koľko % externistov tvoria ľudia zo štátnej a verejnej správy,veď onedlho u nás takmer každý policajt bude mať magisterský titul. A chcem vidieť, koľkí z nich by sa dostali na základe svojich schopností na čo len trošku náročnejšie štúdium.Nemajú dôvod vycestovať, kúpia si titul a potom napr. sedia aj v NBU.
 

 

to by museli vedieť jazyk. A o tom pri všetkej úcte pochybujem...
nemyslím to paušálne, ale verím, že drvivá väčšina ho na takej úrovni, akú požaduje štúdium VŠ v zahraničí neovláda.
......................

a druhá vec je, že väčšina extrnistov má rodiny a nie sú len z Ba a okolia. To znamená, že VŠ na SK bude pre nich stále prijateľná.
 

 

To s tým jazykom vnímam ako väčší problém. Totiž ak má semester na SK stáť skutočne 20 litrov, tak potom sa aj človeku zo Starej Ľubovne viac oplatí trieskať sa do Viedne než do Banskej Bystrice. Ak teda vie dostať dobre po nemecky a ak má motiváciu prekonať akúsi psychologickú hranicu.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Omyl, priamo niekomu do vrecka.
 
Hodnoť

Trhový prístup

No pokiaľ sa len trochu dá tak pri utrácaní peňazí sa snažím kupovať Slovenské výrobky - častokrát sú veľmi kvalitné a 10% z ceny pri bežnom nákupe za ten vlastenecký pocit obetujem.
Problémom je že ak mám financovať štúdium na Slovenských VŠ tak mi to ako vôbec nepripadá ako dobre investované peniaze.
Je mi ľúto.
 

Zas nebuď taký zlý - povedzme, že len u polovičky VŠ

sú to úplne vyhodené peniaze. Povedzme STU je dobrá, Lekárska fakulta ako tak, sem tam odbor na prírodných vedách, niečo na ekonómii a možno je aj na FF UK nejaká slušná katedra.
 

Som práve pomáhal robiť diplomovku

na jednu slovenskú VŠ. Nechcem podceňovať napr. vtáčiu chrípku no niektoré slovenské VŠ predstavujú pre budúcnosť väčšiu hrozbu.
 

Čistý blavácky prístup

Okrem bratislavy existujú aj iné mestá na Slovensku a tiež sú tam kvalitné katedry (neodvážim sa povedať školy). Napr. žilina
 

Dobre doplním - dopravná v Žiline,

Hutnícka v Košiciach, hnojárina v Nitre, Lesnícka vo Zvolene. Ale to sú všetko staré školy. Skús ukázať novú špičkovú napríklad súkromnú.
 

Naschvál som použil slovo katedry,nie školy

aj v žiline máme fakultu PEDAS , čo je vlastne krúžok ekonomiky s titulom po ukončení
 

Cista mimoblavacka paranoia.

.
 
Hodnoť

Ak študenta zaujíma učivo, učí sa, aj keď je leniví

sám patrím medzi nie práve najusilovnejších študentov, no keď mám predmet, ktorý je zaujímavý, je v praxi využiteľný, venujem sa tomu viac, ako študenti s vynikajúcimi známkami (tzv. bifly). Pohľad vlády a nezasväteného ľudstva je však taký, že študentov treba prinútiť akýmkoľvek spôsobom k tomu, aby sa učili.Ale takto to fungovať nebude.Plateným školstvom sa dosiahne iba to, že pre chudobných študentov bude problém nie štúdium ale získavanie peňazí.Už teraz musím popri škole pracovať (študujem denne) aby som vykryl náklady a preto chodím viac do práce ako na nepovinné prednášky.A teda sa venujem viac iným veciam ako škole, ak sa spoplatní štúdium, bude to musieť takto robiť vačšina študentov
 

Hej však to je tá hlúposť. Študent by mal mať

zakázané pracovať a len sa venovať štúdiu. Som veľmi zvedavý ako v budúcnosti budeme v kvalite vzdelania súťažiť napríklad s Čínou, kde tomu venujú extrémnu pozornosť a vytvárajú skvelé podmienky. / samozrejme nie všade a pre všetkých /. Ale pochopili o čom je budúcnosť. My tu trepeme o znalostnej ekonomike a kohy by asi tak tie špičkové centrá zamestnávali ?
 

Zákaz pracovať nie je dobrý nápad

Keďže pracujem vo firme, ktorá je ako tak v mojom štúdijnom odbore, naučil som sa za pol roka tolko praktických vedomostí, čo v škole za možno 3 roky. Ďalšia vec je , že každý zamestnávateľ chce od nových zamestnancov obrazne povedané aby mali vek 20 rokov a prax 25 rokov. Študent ktorý pracuje už popri škole má teda aspoň akú takú prax, a tiež jeho vyjadrovania a správanie sa je lepšie ako študent , ktorý len sedí a čumí do kníh.No je nutné nejako podporiť to aby študenti viac spolupracovali s firmami v odbore.Ak budú musieť iba zarobiť čo najviac, budú robiť pokladníkov v supermarketoch,vzkladať tovar,sťahovať.... Proste len práca na zárobok
 

 

paneboze, v Cine venuju comu extremnu pozornost? Chudobe? Tibetu? Alebo bicyklom?
 

:)

...no to ja keby chodim do prace dvakrat tolko ako na nepovinne prednasky, tak by som asi robil 2 dni do mesiaca :)
 

v praci

si aspon moze clovek prakticky vyskusat tu teoriu co sa uci v skole - aspon, pokial ma stastie.
Bolo by fajn keby to robili vsetci, mozno by aspon cez tyzden tolko nepili a nebuduli pracujucich :)
A nie je to vobec na skodu veci, ze ked konci skolu tak ma nejaky ten zapis v CVcku ze uz robil
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie na SME